Jaki to jest kolor indygo i do czego pasuje? - dekoportal.pl

Jaki to jest kolor indygo

i do czego pasuje?
16 Maj 2024 / Napisał  / Porady
indygo lub ochra
Designerzy uwielbiają projektować wnętrza, wykorzystując farby o tym odcieniu do pokrycia ścian.

Projektanci wnętrz od wielu lat wykorzystują w swoich projektach nietypowe barwy, których nazwy dla większości osób, nie zajmujących się designem, brzmią tajemniczo. Trend ten widoczny jest nie tylko w branży aranżacyjnej, ale również modowej, czy też motoryzacyjnej, gdzie bardzo często na rynek wypuszczane są modele samochodów w kolorze szlachetnego kobaltu, czy też onyxu. Obecnie, dużą popularnością cieszy się indygo. Czym charakteryzuje się ten kolor?

Z tego artykułu dowiesz się:


Indygo – co to znaczy?

Indygo kolor inspirowany jest naturą, a konkretnie roślinami zaliczanymi do rodziny bobowatych. Występują one na terenach tropikalnych i subtropikalnych, a spotkać je można np. w Australii, na Madagaskarze oraz Azji. Cenny indygo barwnik pozyskuje się z liści indygowców i ma on ciemnoblękitny odcień. Wytwarzany jest on także chemicznie, poprzez połączenie N-fenyloglicyny wraz z NaOH, KOH oraz NAH2.

Warto wiedzieć, że indygo barwnik wykorzystuje się na masową skalę w branży tekstylnej, m.in. do produkcji dżinsów. W sektorze aranżacyjnym stosowany jest natomiast jako dodatek do farb lub tapet. Barwnik indygo trudno jednoznacznie zdefiniować. Łączy on odcienie ciemnego błękitu, granatu i fioletu. Czy kolor indygo a kobalt są takie same? Nie. Kolor kobaltowy a indygo różni przede wszystkim nasycenie i błękitu.

Indygo – co to znaczy?

  • Naturalny barwnik indygo znajduje się w liściach indygowców.
  • Można go również pozyskać chemicznie w procesach dekarboksylacji i utleniania
  • Kolor kobaltowy ma mocniejsze odcienie błękitu, indygo wpada natomiast w fioletowe tonacje.
indygo barwnik
W sektorze aranżacyjnym stosowany jest natomiast jako dodatek do farb lub tapet.

Kolor indygo – jaki to jest?

Jak widzisz, kolor kobaltowy a indygo różnią się między sobą, jednak każdy z nich jest szlachetny i oryginalny. Wykorzystuje się je w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach oraz eklektycznych, z dużą liczbą okazałych dekoracji zaczerpniętych z innych stylów aranżacyjnych. Tapety w tym odcieniu to dobry pomysł na to co położyć na ściany na klatce schodowej czy powierzchnie za wezgłowiem łóżka. Zdecydowanie wyróżnią pomieszczenie! Czy kolor indygo a kobalt mają takie same właściwości? Doskonale stymulują wyobraźnię i kreatywne myślenie. Każdy z nich tworzy świetny anturaż do medytacji.

Kolor na i (indygo), pomimo swojej intrygującej nazwy, jest bardzo uniwersalny. Designerzy uwielbiają projektować wnętrza, wykorzystując farby o tym odcieniu do pokrycia ścian. Można ubarwić w ten sposób zarówno jedną ścianę, np. w salonie, jak i wszystkie w danym pomieszczeniu. Decydując się jednak na tę drugą opcję, lepiej zdecydować się na pokrycie kolorem indygo ścian w większym pokoju. Pomieszczenie stanie się wówczas szlachetne i eleganckie, zyskując charakter mistyczny, gdyż kolor na i (indygo) od tysięcy lat był stosowany w Indiach, Grecji i Rzymie.

Kolor indygo – jaki to jest?

  • Według psychologii barw pobudza umysł do twórczych zadań i oddziałuje motywująco na cały organizm człowieka.
  • Kolor indygo, pomimo swojej wyrazistości pasuje do wielu aranżacji.
  • Farbą w kolorze indygo można pomalować wszystkie ściany w większym pokoju lub tylko jedną, gdy pomieszczenie nie ma zbyt wielkich rozmiarów.
barwnik indygo
Pomieszczenie stanie się szlachetne i eleganckie, zyskując charakter mistyczny.

Jaki to jest kolor indygo?

Skoro wiesz, jak wygląda kolor indygo, możesz go ciekawie wkomponować w aranżację salonu lub domowego biura. Niebieskości to też świetne kolory do sypialni. Pamiętaj jednak, że wyrazisty odcień może optycznie zmniejszyć przestrzeń pomieszczenia. Ściany indygo kolor nie są zatem dobrym rozwiązaniem dla małego salonu, gdyż przebywanie w nim będzie źle oddziaływać na Twoje poczucie komfortu. Wyraziste powierzchnie, znajdujące się blisko siebie, są bardzo agresywne dla oka. Taka optyka sprawia, że czujemy się przytłoczeni i zdezorientowani.

Jak wygląda kolor indygo w zestawieniu z innymi barwami? Biel to świetna baza dla tego odcienia. Delikatny, standardowy kolor wyeksponuje indygo, dzięki czemu stanie się on centralnym punktem całej aranżacji. Dopełnieniem ciemnego błękitu może być również delikatny brąz. Wiele osób boi się takich zestawień, myśląc “indygo lub ochra”. Jak się jednak okazuje, oba te kolory doskonale ze sobą współgrają. Innym pomysłem na aranżację jest łazienka glamour srebrna. W zestawie z indygo zachwyci podwójnie!

Jaki to jest kolor indygo?

  • Doskonale prezentuje się on w przestronnych, dużych pomieszczeniach.
  • W małym pokoju, postaw na dekoracje w tym odcieniu, które nie przytłoczą wnętrza.
  • Jeśli stoisz przed dylematem “indygo lub ochra”, wykorzystaj swoją kreatywność i połącz oba odcienie, gdyż stworzą one zgrany duet.
  • Świetnym pomysłem jest ustawienie fioletowo-błękitnych foteli na tle zasłon w kolorze ochry. Dodatkowy efekt wizualny stworzą wpadające przez okno promienie słońca.
odcienie granatu nazwy
Kolor indygo, pomimo swojej wyrazistości pasuje do wielu aranżacji.

Kolor indygo – znaczenie w aranżacji wnętrz

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie indygo. Co to znaczy? Jeśli indygo barwa ma być jedynie urozmaiceniem ogólnej estetyki pomieszczenia, możesz zdecydować się na zakup poduszek w tej tonacji. Wiele z nich ma bardzo przyjemne, pluszowe wykończenie. Będą one zatem idealnym dopełnieniem stylowego salonu lub pokoju dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatki w tym kolorze ożywiały także wnętrze łazienki czy kuchni. Kolor indygo wspaniale współgra zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi barwami. Jeśli zastanawiasz się, z czym połączyć kamień na ścianie czy cegłę, indygo także będzie dobrym wyborem!

Kolejnym ciekawym pomysłem jest zakup lampy projekcyjnej, emitującej promienie indygo. Co to? Jest to specjalna lampa, która nadaje całemu wnętrzu określoną kolorystykę. Po jej zapaleniu, wszystkie elementy wyposażenia zostają pokryte ciemno-błękitną otoczką. Lampa projekcyjna indygo z pewnością ułatwi Ci wyciszyć się przed snem.

Kolor indygo – znacznie w aranżacji wnętrz

  • Indygo (barwa) może być wykorzystana w dekoracjach, np. poduszkach, kocach, wazonach itp.
  • Dodatki w kolorze indygo mogą stanowić piękne urozmaicenie każdego pomieszczenia.
  • Lampa projekcyjna, otulająca pomieszczenie kojącym, błękitnym odcieniem, może ułatwić Ci zasypianie.
indigo co to znaczy
Kolor indygo wspaniale współgra zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi barwami.

Inne odcienie granatu – nazwy

To, jak wygląda kolor indygo, zależy również od oświetlenia pomieszczenia. Przy dużym słońcu może on nieco zmieniać swoją tonację, zbliżając się do subtelniejszego błękitu. W ciemniejszych pomieszczeniach kolor indygo zyska natomiast dodatkową wyrazistość. Operując światłem, możesz zatem uzyskać taki efekt, na jakim Ci zależy. Dzięki Twoja Twoja aranżacja stanie się żywsza i mniej sztampowa.

Jakie są inne kolory zbliżone do indygo? Jest to oczywiście wcześniej opisany przez nas kobalt. Kolor indygo przypomina również kolor granatowy, który ma jednak w sobie mniej wyrazisty błękit. Czasami zdarza się również, że fiolet imituje swoją tonacją indygo.

Inne odcienie granatu – nazwy

  • Wiele osób myli indygo z kolorem kobaltowym lub granatowym.
  • W porównaniu z granatem indygo ma mocniejsze nasycenie błękitu, jednak to kobalt jest pod tym względem najbardziej wyrazisty.
  • Indygo (barwa) może przypominać odcienie fioletu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 maj 2024 11:43

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.