Co robić, gdy spotkała Cię kradzież sprzętu w domu? Poradnik - dekoportal.pl

Co robić, gdy spotkała Cię kradzież sprzętu w domu? Poradnik

06 Maj 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
Home Assistance (czytaj na www.ubezpieczeniemieszkania.pl)

Zostanie okradzionym to bardzo przykre doświadczenie. Niemniej jednak, w takiej sytuacji powinno się szybko zareagować. Oto poradnik, z którego dowiesz się nie tylko, jak należy postąpić, ale również, w jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość.

Powiadom policję

Gdy tylko zorientujesz się, że do Twojego domu ktoś się włamał, niezwłocznie powiadom policję. Nie panikuj i nie dotykaj niczego w mieszkaniu, aby nie zatrzeć potencjalnych śladów. Poczekaj na funkcjonariuszy, a następnie opowiedz im wszystko na żywo. Jeśli posiadasz na posesji monitoring, nagrania udostępnij policjantom.

Następnie funkcjonariusz zbada okoliczności włamania i poszuka odcisków palców lub butów. Jeśli widzisz, że zginęły cenne przedmioty, a posiadasz ich zdjęcia, to przekaż fotografie mundurowym, aby ułatwić śledztwo.


Sprawdź, co dokładnie zaginęło

Niestety, bardzo możliwe, że czeka Cię szereg formalności, w zależności od tego, co dokładnie zginęło. W pierwszej kolejności sprawdź, czy nadal posiadasz:

  • Dowód tożsamości – od razu zgłoś policji jego utratę. Co więcej, jeśli nadal znajduje się on na swoim miejscu, miej na uwadze to, że złodziej mógł go widzieć i zrobić mu zdjęcia. W takiej sytuacji być może warto zastrzec dokument i wyrobić nowy, aby nikt nie podszywał się pod Twoją tożsamość.
  • Telefon – skontaktuj się ze swoim operatorem i zastrzeż swój numer. Warto również powiadomić o tym policję, ponieważ być może za pośrednictwem smartfona uda się namierzyć sprawcę.
  • Karty kredytowe – od razu zastrzeż je w banku. Sprawdź również, czy złodziej nie zapłacił nimi w jakimś sklepie. To może być kolejna szansa na jego namierzenie.

Zgłoś włamanie ubezpieczycielowi

Miej na uwadze to, że każdy ubezpieczyciel daje Ci inny czas na zgłoszenie kradzieży. Tę informację zawiera polisa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W każdym razie zostanie okradzionym powinno się zgłosić możliwie jak najszybciej.

Gdy złożysz niezbędne dokumenty, zostaniesz umówiony na spotkanie z rzeczoznawcą. Ten przyjedzie do Ciebie, aby ocenić szkody, jakie wyrządził złodziej. To, jak duże odszkodowanie otrzymasz, zależy od ustalonej sumy gwarancyjnej. Dodatkowo istotne jest również to, czy ubezpieczenie obejmuje przedmioty o wartości nowej, czy rzeczywistej.

Na wypłatę odszkodowania czeka się zazwyczaj do 30 dni. Zdarzają się też od tej reguły wyjątki, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie może przez dłuższy czas ustalić, czy jest ono zobowiązane do pokrycia danej szkody. Czas maksymalny wynosi natomiast 90 dni.

Istnieje możliwość, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, że posiadasz odpowiednią polisę. Niektóre ubezpieczenia są sprzedawane w pakietach, które oferują szeroki zakres usług. Przykładowo home assistance (czytaj na: www.ubezpieczeniemieszkania.pl) może zawierać pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku włamania i kradzieży jako część oferty.


Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem

Choć czasu nie da się cofnąć, to jednak można się lepiej zabezpieczyć na przyszłość. Możesz skorzystać zarówno z klasycznych rozwiązań, jak i wykorzystać technologię. Z pewnością dobrze jest przyjrzeć się swoim zamkom w drzwiach oraz ustalić, czy okna są odpowiednio wzmocnione. Kolejnym krokiem będzie rozważenie instalacji systemu monitoringu, systemu alarmowego bądź detektorów ruchu.

W dzisiejszych czasach istnieją nawet nowoczesne rozwiązania, które mogą szybko przepłoszyć złodzieja. Przykładem są urządzenia, które po wykryciu włamania zaczynają wypuszczać dym, a także automatycznie powiadamiają pobliski komisariat policji o zdarzeniu.

Jeśli nie posiadasz jeszcze polisy ubezpieczeniowej, która chroniłaby Twój dom w przypadku włamania, to również możesz rozważyć jej zakup. Jest to szczególnie wskazane w sytuacji, gdy często wyjeżdżasz, a mieszkanie stoi puste.


Kradzież a kradzież z włamaniem to nie to samo

Należy również umieć rozróżnić, że kradzież z włamaniem a zwykła kradzież to dwa różne pojęcia. Jest to szczególnie istotne w kontekście towarzystw ubezpieczeniowych. Rozróżnienie bazuje na śladach, jakie pozostawił po sobie włamywacz. Wygląda to następująco:

  • Kradzież z włamaniem – ma ona charakter siłowy. Dowodem na jej zaistnienie może być wyłamany zamek, rozbita szyba czy też wyważone drzwi. Gdy włamywacz pozostawi po sobie takie ślady, wówczas możemy mówić o znamionach włamania.
  • Kradzież – jeśli do wtargnięcia doszło, ponieważ zostawiliśmy otwarte drzwi lub okno, to złodziej skorzystał z tego udogodnienia. W takiej sytuacji zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych nie doszło do włamania, a jedynie do kradzieży.

Z tego powodu zawsze warto sprawdzać, przed jakimi zdarzeniami chroni Cię polisa. Niektóre ubezpieczenia wypłacą Ci odszkodowanie w obu tych przypadkach.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Niestety, czasami w życiu dochodzi do niespodziewanych i nieprzyjemnych sytuacji. W przypadku włamania i kradzieży istotna jest szybka reakcja, współpraca ze służbami i minimalizowanie strat, na przykład poprzez zastrzeżenie karty kredytowej czy dowodu tożsamości.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Rankomat sp. z o.o.



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 10:50
komentarz /( 1 )
  • Ewka
    Ewka

    czwartek, 09 maj 2024 11:03

    cenne wskazówki, szkoda że nie przeczytałam tego gdy mnie okradziono. Ale już jestem mądrzejsza

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.