Jak prawidłowo zamontować żaluzje drewniane? Odpowiedź nie jest oczywista! - dekoportal.pl

Jak prawidłowo zamontować żaluzje drewniane? Odpowiedź nie jest oczywista!

30 Gru 2022 / Napisał  / Porady

Żaluzje z drewna są obecnie najpopularniejszym sposobem na zasłanianie okien. Nie tylko świetnie wyglądają, ale także są bardzo praktyczne. Większość producentów oferuje modele wykonywane na zamówienie. Masz możliwość wyboru także preferowanej metody montażu. Warto poznać dostępne opcje i zdecydować, która przysporzy ci najmniejszego problemu.

 żaluzje z drewna
Żaluzje drewniane w nowoczesnej aranżacji.

Jak działa mechanizm żaluzji drewnianych?

W przypadku żaluzji wykonanych z drewnianych, poziomych lameli, u góry mocuje się sznurek służący do ich odsłaniania i zasłaniania. Ważnym elementem odróżniającym żaluzje od rolet jest pokrętło, które daje możliwość otwierania i zamykania lameli. Dzięki temu można modyfikować ilość wpuszczanego światła, zamiast zakrywać całą szybę.

Kiedy ciągniesz sznurek do siebie, żaluzje idą do góry. Aby zatrzymać lamele w konkretnej pozycji, należy go zablokować. Kiedy chcesz opuścić żaluzje, rozluźniasz sznurek. Należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić deseczek. W modelach pochodzących od dobrych producentów są one bardzo solidne. Jednak lepiej dmuchać na zimne.

Zmienianie położenia lameli względem szyby jest jeszcze prostsze. Wystarczy obrócić pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara w celu zwiększenia kąta padania promieni słonecznych. Kiedy chcesz ograniczyć dopływ światła, wykonujesz ruch w odwrotną stronę.


Żaluzje drewniane na okno przesuwne – które wybrać?

Przy oknach przesuwnych sprawdzają się dwa rozwiązania. Pierwsze to zamocowanie żaluzji w obrębie szyby. Będą przesuwały się razem z oknem przy jego otwieraniu i zamykaniu. Większość szyb przesuwnych posiada dwa skrzydła. Musisz dokładnie wymierzyć, czy żaluzje na skrzydle nieruchomym nie będą utrudniały przesuwania części ruchomej.

Drugim rozwiązaniem jest zawieszenie żaluzji na wnęce okiennej, podobnie jak robi się z karniszami. W takim przypadku dobrze sprawdzą się szerokie modele z większymi lamelami. Ten sposób można uznać za prostszy w montażu. Kolejną zaletą jest ułatwiony dostęp do szyb podczas mycia okien.

Opcję wyboru preferowanej metody montażu podczas składania zamówienia daje np. producent żaluzji drewnianych Clicky. Przemyśl wszystkie za i przeciw przed sfinalizowaniem zakupu. W zależności od sposobu montażu dostaniesz w zestawie inne akcesoria.

 żaluzje z drewna
Żaluzje drewniane w jasnej odsłonie.

Jak najłatwiej zamocować żaluzje drewniane na ramie okiennej?

Kiedy istnieje taka możliwość, najlepiej zdecydować się na montaż bezinwazyjny. Nie ingerujesz wtedy w ramę okna, a jedynie umieszczasz na nim solidne zaczepy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w wynajmowanym mieszkaniu lub tych, które lubią często zmieniać wystrój. Nie musisz używać wiertarki ani innych specjalistycznych narzędzi.

Jedyną wadę stanowi fakt, że czasem żaluzja może spaść. Aby temu zapobiec, wystarczy unikać gwałtownego zamykania okna i przeciągów. Z reguły solidne żaluzje drewniane bez problemu wytrzymują lekkie upadki, jednak nie warto ryzykować.

Niektórzy próbują przyklejać zaczepy do ram okiennych. Nie polecamy tego rozwiązania. Pozostawia nieestetyczne ślady, a żaluzje trudno potem usunąć. Ślady kleju mogą utrudnić naprawę okna lub skorzystanie z gwarancji w razie jego awarii. Dlatego nie kombinuj! Dobrze wyprofilowane zaczepy bez problemu utrzymają żaluzje bez dodatkowego wspomagania.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 30 grudzień 2022 13:15

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.