Wzory na ścianie z taśmy malarskiej – najnowsze trendy - dekoportal.pl

Wzory na ścianie z taśmy malarskiej – najnowsze trendy

13 Cze 2023 / Napisał  / Porady
 wzory na ścianie z taśmy malarskiej

Malowanie ścian to jeden z prostszych sposobów na szybką odmianę wnętrza. Zamiast malować całe pomieszczenie na jeden kolor, warto zastanowić się nad dekoracyjnym akcentem jednej ze ścian. Aby nadać wybranej przez nas ścianie oryginalnego charakteru, można przykleić tapetę, wykorzystać gotowe szablony malarskie lub samodzielnie wykonać dekoracyjny wzór. W ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem są kolorowe wzory wykonane za pomocą taśmy malarskiej.

Chcesz samodzielnie stworzyć ciekawą ścianę, która odmieni pomieszczenie? Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykonać dekoracyjne wzory na ścianie przy użyciu taśmy malarskiej.

Dekoracyjne wzory z taśmy malarskiej – inspiracje

Ciekawe wzory geometryczne na ścianach to oryginalny akcent spotykany ostatnio w wielu wnętrzarskich aranżacjach. Jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu, możesz stworzyć taką ścianę również w swoim salonie czy sypialni. Poniżej znajdziesz opis kilku stylowych propozycji geometrycznych wzorów.


Kolorowe pasy

Jednym z najprostszych wzorów malowania ścian są pasy, zarówno poziome jak i pionowe. To proste wzory, które dają mnóstwo możliwości - dzięki pasom możemy stworzyć zarówno stonowaną jak i intensywną aranżację. Jeśli zależy nam na łagodnym efekcie, warto postawić na pasy jednakowej szerokości w dwóch delikatnych barwach. Przeciwieństwem może być ściana pomalowana w nieregularne pasy o wielu różnych kolorach. Ten prosty wzór to świetny sposób na odświeżenie pokoju dziecka czy ściany za telewizorem.

 wzory na ścianie z taśmy malarskiej

Geometryczne wzory

Innym, modnym pomysłem na pomalowanie ściany są geometryczne wzory. Z użyciem taśmy malarskiej możesz stworzyć najróżniejsze geometryczne kształty - symetryczne kwadraty, szachownice, nieregularne trójkąty czy połączenie dużych figur geometrycznych. Różne kolory farb mogą jeszcze bardziej podkreślić ciekawy efekt. Ostateczny wygląd ściany zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Możemy tutaj oddzielać poszczególne figury paskiem taśmy, pod którym kryje się farba bazowa lub zrezygnować z takiego odcięcia. W tym przypadku wykonanie wzoru jest nieco bardziej czasochłonne, ponieważ będziemy musieli odczekać odpowiedni czas, aby móc przykleić taśmę na świeżo malowanym fragmencie i zacząć malowanie sąsiadującej z nim powierzchni. Różnorodność kolorów i kształtów to ciekawa propozycja na pomalowanie ścian w pokojach nastolatków.

 malowanie ścian

Dekoracyjny chevron

Chevron, czyli tzw. jodełka francuska to zygzakowaty wzór, który w ostatnim czasie stał się niezwykle modny we wnętrzach, zarówno na ścianach, podłogach jak i meblach. Najczęściej w ten sposób układane są podłużne płytki w łazienkach i kuchniach, ale można również znaleźć tapety i gotowe szablony malarskie z tym motywem. Wzór taki można także stworzyć samodzielnie, używając taśmy malarskiej. Jest to nieco czasochłonne zajęcie, które wymaga dokładności i precyzji, jednak dzięki temu możemy uzyskać dokładnie taki wzór, jaki sobie wymarzyliśmy. Decor w postaci tego modnego wzoru z pewnością podkreśli niejedno wnętrze.

pomalowane ściany

Wzory z taśmy w pokojach dziecięcych

Nie potrzebujesz gotowych szablonów, żeby stworzyć niebanalne dekoracje ścian w pokoju dziecka - wystarczy przemyślane namalowanie prostych figur geometrycznych przy użyciu malarskiej taśmy. W ten sposób można w wybranym miejscu namalować góry lub choinki w postaci trójkątów lub kwadraty i prostokąty imitujące okna i budynki. Dzięki takim dekoracjom w pomieszczeniu zapanuje klimat sprzyjający dziecięcym zabawom.

malowanie pokoju w różnych kolorach

Malowanie wzorów przy użyciu taśmy malarskiej

Aby malowanie wzorów przebiegło sprawnie i dało oczekiwany efekt, należy wcześniej zadbać o kilka ważnych kwestii.

  • odpowiednie narzędzia - aby pomalować ścianę we wzory, wystarczą podstawowe narzędzia jak ołówek, poziomica, nożyk do tapet, kuweta, pędzel, wałek, taśma malarska i oczywiście farby. Do malowania wzorów możemy również wykorzystać farby do ścian i sufitów, które np. zostały nam z remontu czy malowania innego pomieszczenia. Takie rozwiązanie uczyni tę metamorfozę jeszcze bardziej ekonomiczną.
  • przemyślany wzór - przed rozpoczęciem malowania warto wstępnie zaplanować wygląd wzoru. Symetryczne wzory geometryczne, warto rozrysować wcześniej na kartce, uwzględniając wymiary ściany.
  • przygotowanie ściany - podłoże do malowania powinno być czyste i suche, ważne jest również, aby nie posiadało ubytków. Wszelkie nierówności należy wyrównać gładzią i pozostawić do wyschnięcia. Tak przygotowaną ścianę możemy pomalować pierwszą farbą, stanowiącą tło, jeśli jej obecny kolor nam nie odpowiada.
  • przyklejanie taśmy - czas poświęcony na przyklejanie taśmy różni się w zależności od wymyślonego przez nas wzoru - jeśli zdecydowaliśmy się na przypadkowo biegnące linie, wystarczy dosłownie kilka minut, ale jeśli nasz wymarzony wzór to chevron, musimy się liczyć z czasochłonną pracą. Przyklejanie taśmy będzie znacznie łatwiejsze, jeśli ścianę podzielimy na kwadraty lub zaznaczymy na niej najważniejsze punkty i linie. Aby uniknąć zacieków, warto na koniec sprawdzić, czy taśma malarska wszędzie przylega dobrze do ściany. Do malowania ścian najlepiej wybrać niebieską taśmę malarską, która jest delikatniejsza i nie powinna uszkadzać względnie świeżo pomalowanych powierzchni.
  • malowanie wzorów - to etap, w którym projekt nabiera wyrazu, do malowania ścian możesz użyć wałka oraz pędzla, który ułatwi precyzyjne malowanie trudno dostępnych miejsc.
  • odklejanie taśmy - czas, po jakim należy odkleić taśmę malarską, zależy od rodzaju użytej farby. Najważniejsze jest, aby odkleić ją, zanim farba wyschnie, w przeciwnym wypadku w trakcie odklejania warstwa farby może ulec zniszczeniu, psując cały efekt.
gotowe wzory do malowania

Ciekawe wzory z taśmy malarskiej – podsumowanie

Proste, a zarazem oryginalne wzory na ścianie to świetny sposób na efektowną metamorfozę pomieszczenia. Za pomocą taśmy malarskiej można stworzyć niepowtarzalne i dekoracyjne wzory. Ich namalowanie nie wymaga skomplikowanych działań ani specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu większość osób jest w stanie zrobić wzory samodzielnie. Tak więc wybierz jedną ścianę, puść wodze fantazji i zaprojektuj swój oryginalny wzór!

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 czerwiec 2023 12:55

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.