Chronienie sprzętu elektronicznego przed niespodziewanymi zanikami zasilania dzięki zasilaczom UPS - dekoportal.pl

Chronienie sprzętu elektronicznego przed niespodziewanymi zanikami zasilania dzięki zasilaczom UPS

26 Wrz 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
zasilacze UPS

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z VOLT Polska.


Zasilacze UPS (Uninterruptible Power Supply) są doskonałym rozwiązaniem do ochrony sprzętu elektronicznego przed niespodziewanymi zanikami zasilania. W przypadku awarii prądu zasilacze UPS automatycznie przełączają się na zasilanie z akumulatora. To pozwala na utrzymanie pracy podłączonych urządzeń przez pewien czas zanim zostaną bezpiecznie wyłączone lub zostanie przywrócone główne zasilanie. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem odpowiedniego modelu? Oto kilka ważnych informacji na ten temat:

Gdzie można zastosować zasilacze UPS?

Zasilacze UPS są stosowane wszędzie tam, gdzie ciągłość zasilania i ochrona przed zanikami prądu są kluczowe dla działania urządzeń i systemów. Zapewniają ochronę dla m.in.

 • Komputerów, laptopów
 • Małych serwerów, stacji roboczych, urządzeń sieciowych
 • Urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery, monitory)
 • Urządzeń RTV (telewizory, tunery, głośniki, projektory)
 • Systemów alarmowych i CCTV
 • Urządzeń telekomunikacyjnych i fiskalnych
 • Aparatury kontrolno-pomiarowej 

Główne cechy zasilacza awaryjnego typu UPS:

 1. Niezawodny i wydajny mikroprocesorowy układ sterowania: Mikroprocesorowy układ sterowania pomaga monitorować i zarządzać zasilaniem, co przekłada się na bardziej precyzyjne i niezawodne działanie.
 2. Stabilizator napięcia sieciowego AVR: Stabilizator napięcia (AVR) pomaga utrzymać stabilne napięcie wyjściowe, co jest ważne, aby chronić podłączony sprzęt przed niepożądanymi wahaniami napięcia.
 3. Możliwość uruchomienia zasilacza bez podłączenia do sieci AC: Oznacza, że zasilacz UPS może być włączony i działać na akumulatorze nawet, jeśli nie ma dostępnego zasilania z sieci elektrycznej - prądu zmiennego AC. To ważna cecha, która zapewnia kontynuację zasilania w przypadku braku lub awarii zasilania sieciowego.
 4. Kompaktowa obudowa i mała waga urządzenia: Te cechy sprawiają, że zasilacz jest przenośny i łatwiejszy w instalacji.
 5. Pełne zabezpieczenie: Przeciążeniowe, przed przeładowaniem i rozładowaniem chroni podłączony sprzęt przed uszkodzeniami.
 6. Wbudowany wydajny akumulator: Dobry akumulator jest kluczowy dla długotrwałego działania zasilacza. Akumulator AGM jest często wybierany ze względu na swoją trwałość.
 7. Istnieją 3 najbardziej popularne na rynku rodzaje zasilaczy UPS:

  a. Zasilacze offline: Przełączają się na zasilanie akumulatorowe w przypadku zaniku prądu.

  b. Zasilacze online: Cały czas korzystają z energii akumulatora i przekształcają ją na prąd zmienny, co zapewnia efektywną ochronę.

  c. Line-Interactive: Łączą cechy zasilaczy online i offline, oferując kompromis pomiędzy wydajnością, a kosztami. Nasze modele zasilaczy Pico oraz Micro wykonane są właśnie w tej technologii, która:

  • Pozwala na monitorowanie napięcia wejściowego przed przełączeniem na zasilanie akumulatorowe i utrzymywanie go w odpowiednich granicach.
  • Pomaga w filtrowaniu przepięć i fluktuacji napięcia, które mogą wpływać na podłączony sprzęt. Zapewnia to dodatkową ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym napięciem.
  • Zapewnia efektywność i oszczędność energii. Zasilacze Line-Interactive są bardziej energooszczędne i mogą wydłużyć czas działania akumulatora w porównaniu do tradycyjnych zasilaczy offline.
 8. Dwa gniazda zasilania o napięciu 230V pozwalające na podtrzymywanie pracy dwóch urządzeń jednocześnie: To przydatne, jeśli potrzebujemy podtrzymywać pracę dwóch urządzeń równocześnie podczas awarii prądu.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z VOLT Polska.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 26 wrzesień 2023 13:24
komentarz /( 1 )
 • Iza
  Iza

  piątek, 05 kwiecień 2024 10:11

  pomocny tekst.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.