Jak dobrać odpowiedni zamek do drzwi? Wszystko co warto wiedzieć na ten temat - dekoportal.pl

Jak dobrać odpowiedni zamek do drzwi? Wszystko co warto wiedzieć na ten temat

26 Maj 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
zamek do drzwi

Awarie się zdarzają i czasami dotyczą one zamka w drzwiach. Wtedy nie trzeba wymieniać samych drzwi, bo jeśli ich design nam się podoba i nie są zniszczone, to nie ma takiej potrzeby. Wystarczy wymienić zamek w drzwiach na nowy. Ale jak dobrać odpowiedni zamek do drzwi? Poznajcie wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat wybierając zamek do drzwi nowych lub użytkowanych.

Jak dobrać zamek do drzwi? Na co należy zwrócić uwagę?

Najbardziej popularnym typem zamków są zamki wpuszczane. Wyróżniamy trzy rodzaje takich zamków, a mianowicie: zamykane zwykłym kluczem, z wkładką bębenkową, z blokadą. Najpierw trzeba sprawdzić rozstaw zamka. Mierzymy zatem odległość pomiędzy środkiem bolca obrotowego klamki a środkiem otworu na klucz, a ponadto wkładkę bębenkową bądź trzpień blokady. Kolejny pomiar to głębokość zamka, czyli odległość pomiędzy czołem zamka a osią obrotu klamki. Warto wiedzieć, że rozstaw zamka ma zwykle jeden z dwóch najpopularniejszych wymiarów: 72,9 mm lub 92 mm. Rzadziej spotyka się wymiar 90 mm. Z kolei głębokość zamka w drzwiach drewnianych często wynosi 50 lub 55 mm, natomiast w przypadku drzwi aluminiowych zamki są płytsze, a głębokość wynosi często 30 bądź 35 mm. Warto zmierzyć również trzpień klamki, długość i szerokość czoła, a także wysokość i szerokość puszki. W ten sposób możesz dobrać najlepszy zamek i idealnie dopasowany do Twoich drzwi. Jeżeli szukasz konkretnego typu zamka z ryglem, to zachęcamy do sprawdzenia oferty na stronie: https://sklep.winkhaus.pl/pl/akcesoria-do-drzwi-i-okucia-drzwiowe/zamki-skrzynkowe-i-rygle. Szeroki wybór sprawia, że na pewno znajdziesz odpowiedni model, dzięki któremu choćby lepiej zabezpieczysz się przed włamaniem. Przy doborze zamka zwróć jeszcze uwagę na kierunek otwierania drzwi.

Jak dobrać wkładkę do zamka?

Bywają sytuacje, że zamek jest sprawny, ale wymiany wymaga wkładka. Warto wiedzieć, że wkładka to po prostu element, w który wkładasz klucz. Aby dobrać odpowiednią wkładkę należy zmierzyć jej długość, a konkretnie odległość od jej obu końców do dziurki na śrubę. Wkładka montowana jest we wnętrzu zamka, musi być więc odpowiednio dopasowana, nie może wystawać poza obręb i musi się zmieścić. Aby zmierzyć wkładkę, trzeba ją wyjąć z zamka. Wystarczy wziąć śrubokręt i znaleźć śrubę, która trzyma cały mechanizm zamka, łącznie z wkładką. Będzie ona widoczna po otwarciu drzwi. Następnie należy pokręcić śrubokrętem odwrotnie do ruchu wskazówek zegara i położyć śrubę w bezpieczne miejsce. Potem wystarczy włożyć klucz do wkładki i delikatnie go przekręcić aż poczuje się luz. Wtedy wkładkę można wyciągnąć i dokonać pomiarów w celu jej wymiany.

 

 

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 listopad 2023 16:03
komentarz /( 1 )
  • Jacek
    Jacek

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:37

    jesteśmy na zakupie drzwi.
    Dobry artykuł, trochę mi przejaśnił sprawe

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.