Jak samodzielnie zmierzyć pole elektromagnetyczne? 3 zasady prawidłowego pomiaru - dekoportal.pl

Jak samodzielnie zmierzyć pole elektromagnetyczne? 3 zasady prawidłowego pomiaru

08 Sty 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
pole elektromagnetyczne

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z SR Tech.


Pole elektromagnetyczne to zjawisko, z którym każdy z nas ma do czynienia na co dzień, czy to wskutek działań natury, czy człowieka. Ze względu na negatywny wpływ nadmiernej ekspozycji na promienie elektromagnetyczne warto mieć świadomość, z jakim natężeniem obcujemy. Jak samodzielnie sprawdzić poziom promieniowania magnetycznego? Podpowiadamy.

Wysokiej jakości miernik to podstawa

Dla osób świadomych istnienia promieniowania elektromagnetycznego ciekawym zagadnieniem może być możliwość samodzielnego jego zmierzenia. Każdy z nas przez praktycznie 24 godziny na dobę jest narażony na oddziaływanie pola elektromagnetycznego i choć dobrze wiemy, że nadmierne natężenie jest szkodliwe dla zdrowia, ciężko nam w syntetyczny sposób zweryfikować, czy w domowych warunkach jesteśmy bezpieczni. Jak to sprawdzić?

Za pomocą profesjonalnego miernika pola elektromagnetycznego. To urządzenie, wykorzystywane powszechnie w inżynierii, medycynie, a także w branży ochrony środowiska może być także zakupione na użytek domowy. Istotne jest jednak, by zainwestować w miernik pola elektromagnetycznego wysokiej jakości, który nie tylko pochodzi od znanego producenta (na przykład Milerd HiRange lub TriField TF2), ale także zapewnia odpowiednią precyzję wyników i możliwość wykonywania pomiarów o różnej specyfice.

pole elektromagnetyczne

Dobierz metodę pomiaru do swoich potrzeb

Fakt posiadania miernika pola elektromagnetycznego nie gwarantuje jeszcze, że zawsze będziemy dokonywać odpowiednich pomiarów. Każde urządzenie generuje promieniowanie elektromagnetyczne, identyfikowane przez miernik. Jeśli uruchomimy urządzenie bez dokładnego zapoznania się ze specyfiką pomiarów i rozróżnieniem metod ich wykonywania, nagle zostaniemy dosłownie zasypani sygnałami pola elektromagnetycznego.

Jeśli zależy nam na wykonaniu miarodajnego pomiaru, warto wyłączyć wszystkie urządzenia, które takie pole może generować. Pomiar należy wykonywać w sposób spokojny, poruszając się wolno po pomieszczeniu i weryfikując wszystkie sygnały z uwzględnieniem utrzymywania miernika w optymalnej odległości od mierzonego obiektu.

pole elektromagnetyczne

Jak zinterpretować wyniki pomiaru?

Jeśli otrzymamy wynik pomiaru, należy go do czegoś porównać, by mieć, chociażby powierzchowny ogląd na to, czy pole elektromagnetyczne w naszym domu jest w normie. W tym celu warto zapoznać się z normami europejskimi, które pozwalają stwierdzić, czy przebywanie w polu elektromagnetycznym o danym natężeniu nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

Warto jednak pamiętać, że normy ustalane są oddzielnie dla różnych sygnałów. Przykładowo sygnały Wi-Fi i 5G są znacznie silniejsze, ale podlegają też dużym wahaniom. Dlatego pomiar urządzeniem, które mierzy osobno niskie i wysokie częstotliwości w długim okresie czasu (jak na przykład miernik Milerd HiRange) będzie dużo dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż pomiar chwilowy pola elektromagnetycznego. Warto mieć świadomość, że ze względu na wahania sygnału emitowanego przez stacje bazowe, antenty czy routery nie każdy pomiar chwilowy okaże się wiarygodny. Dlatego tak ważne jest dokonywanie pomiarów w trybie ciągłbym z rozróżnieniem poszczególnych częstotliwości. Mnogość czynników generujących pole elektromagnetyczne może skutecznie zakrzywić prawdziwy pomiar. Niskiej jakości "mierniki" mogą całkiem przekłamywać wyniki. Dlatego na samym początku, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z pomiarami elektromagnetycznymi, warto zakupić profesjonalne urządzenie pomiarowe i zapoznać się z instrukcją dołączoną do naszego miernika.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z SR Tech.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 styczeń 2024 12:19
komentarz /( 1 )
  • Kris
    Kris

    piątek, 19 kwiecień 2024 11:02

    o dobrze wiedzieć że się da

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.