Jak wybrać najlepsze drzwi wewnętrzne? 4 rady eksperta - dekoportal.pl

Jak wybrać najlepsze drzwi wewnętrzne? 4 rady eksperta

24 Mar 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
 drzwi wewnętrzne
zdjęcia: komfort.pl

Drzwi wewnętrzne wpływają na wystrój pomieszczenia w takim samym stopniu jak kolor ścian czy mebli. Nie pozostawiaj ich wyboru przypadkowi. Przymierzając się do zakupu, weź pod uwagę ich spójność z aktualnym wystrojem, ale i fakt, że w przyszłości może on ulec zmianom. Pamiętaj, że drzwi mają Ci służyć przez wiele lat. Przemyśl więc decyzję o ich zakupie. Aby ułatwić Ci to zadanie, przedstawiamy opracowane przez eksperta praktyczne porady dotyczące wyboru drzwi wewnętrznych.


Jak dopasować kolor drzwi do mieszkania?

Kieruj się zasadą, zgodnie z którą we wnętrzu mają dominować dwa, maksymalnie trzy kolory. W innym wypadku szybko powstanie nieestetyczny chaos. W praktyce oznacza to, że drzwi powinny pasować do jednego z kolorów już obecnego w pomieszczeniach, np. ściany, mebli lub podłogi. Co ważne, musisz tu uwzględnić kolory w każdym z wnętrz, które mają łączyć nowe drzwi. Pożądaną spójność kolorystyczną osiągniesz, wybierając drzwi w dokładnie takim samym kolorze co podłoga. Takie zestawienie wygląda bardzo nowocześnie! Świetnie sprawdza się w przypadku białych czy czarnych podłóg i drzwi. Niestety, bywa trudne do uzyskania, kiedy w grę wchodzą odcienie drewna. Kiedy znalezienie modelu idealnie odpowiadającego wzorowi i kolorowi podłogi okaże się niemożliwe, postaraj się pozostać w tej samej gamie barw, ale wybierz odcienie różniące się o kilka tonów pod względem natężenia. Przykładowo, niech podłoga będzie odrobinę ciemniejsza od drzwi.

 drzwi wewnętrzne
zdjęcia: komfort.pl

Typ drzwi wewnętrznych dopasowany do charakteru pomieszczenia

Drzwi wewnętrzne różnią się nie tylko kolorem oraz stylem, ale też sposobem otwierania. Zdecydowanie najczęściej spotykany model to klasyczne drzwi rozwierane, które otwierają się na planie półkola. Te z kolei dzielimy na drzwi przylgowe, czyli standardowe z widocznymi zawiasami, minimalnie odstające od ościeżnicy, a także bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami, tworzące z ościeżnicą gładką powierzchnię. Na drugim miejscu pod względem popularności wśród użytkowników znajdują się drzwi przesuwne, które znakomicie spisują się w miejscach, w których brakuje przestrzeni na klasyczne modele. Często montuje się je w łazienkach czy garderobach w blokach.

 drzwi wewnętrzne
zdjęcia: komfort.pl

Ostatni wariant to drzwi harmonijkowe, które po przesunięciu w boku zginają się na właśnie kształt harmonijki. Były one prawdziwym hitem w latach 90. Wówczas jednak nie prezentowały się zbyt dobrze, a ich funkcjonalność pozostawiała sporo do życzenia. Dziś mają design zdecydowanie przyjemniejszy dla oka, a przy tym udoskonalono ich działanie. Dzięki temu godnie zastąpią klasyczne skrzydła drzwiowe tam, gdzie przestrzeń okazuje się bardzo ograniczona.


Drzwi pełne czy z przeszkleniem?

Każda przestrzeń w domu rządzi się swoimi prawami. Niektóre z pomieszczeń bez problemu obejdą się bez drzwi – możesz z nich zrezygnować w przejściu z salonu do kuchni czy do jadalni. Jeśli jednak wolisz zachować wyraźniejszy podział między pomieszczeniami, postaw na drzwi wewnętrzne przeszklone. Choć wyraźnie dzielą przestrzeń, przepuszczają również sporo światła i pozwalają uniknąć poczucia całkowitego zamknięcia. Modele ze szkłem montuje się także w domowych (choć nie tylko) gabinetach. Za to w sypialni czy łazience potrzeba prywatności zdecydowanie wzrasta. Rozważ więc montaż drzwi pełnych, ewentualnie z niewielkim okienkiem. Uwaga! Poszukując idealnego modelu drzwi, uwzględnij ich właściwości akustyczne. W końcu w łazience i miejscu snu izolacja dźwiękowa to ważny aspekt.

 drzwi wewnętrzne
zdjęcia: komfort.pl

Drzwi prawe czy lewe?

Ten pozornie banalny szczegół ma ogromny wpływ na użytkowanie drzwi. Skrzydło otwierające się we właściwym kierunku czyni codzienne funkcjonowanie w domu bezproblemowym. Za to już źle zamontowane drzwi mogą uderzać w meble, utrudniać przejście czy zasłaniać gniazdka elektryczne. Na szczęście sprawdzenie tego, z jakim skrzydłem masz do czynienia, jest bardzo proste. Wystarczy, że staniesz twarzą do drzwi – jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, patrzysz na drzwi lewe. Jeśli są po prawej stronie, przed Tobą znajdują się drzwi prawe.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 marzec 2023 17:08

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.