Jak zaaranżować salon z wykuszem? - dekoportal.pl

Jak zaaranżować salon z wykuszem?

02 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
salon z wykuszem

Wykusz to specyficzna forma architektoniczna, która może z powodzeniem stać się urokliwym i niebanalnym zakątkiem w Twoim domu. Dzięki odpowiedniej aranżacji wykusz stanie się funkcjonalną przestrzenią, która pomoże powiększyć salon i sprawi, że wnętrze to stanie się przestronniejsze i atrakcyjniejsze.

Wykusze coraz chętniej projektowane są i stawiane podczas budowy nowych domów jedno i wielorodzinnych. Nie tylko powiększają przestrzeń użytkową w środku, ale też ładnie przełamują monotonię bryły budynku. Zaaranżować salonowy wykusz można na kilka sposobów — zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy i zdecyduj się na najlepsze rozwiązanie dla siebie.


Czym właściwie jest wykusz?

Zanim przejdziemy do rozpatrywania poszczególnych aranżacji wykuszy, warto wiedzieć, czym w ogóle jest ta konstrukcja. Wykusz to fragment budynku wystający poza jego główny obrys, często pojawia się w bryle budynku z osobnym daszkiem. Konstrukcja wykusza pozwala powiększyć salon i dodatkowo go doświetlić. Wykusz często projektowany jest tak, że jego głównymi elementami są okna wykuszu. Aranżacje wnętrz z wykuszami są w stanie stworzyć przestronny salon.

Niektóre projekty zakładają budowanie na szczycie wykuszu balkonu, zamiast przykrywania go dodatkowym daszkiem. W takich rozwiązaniach wykusz służy też wyższemu piętru, umożliwiając korzystanie z dodatkowej, balkonowej przestrzeni. Wykusze mogą też ciągnąć się przez kilka pięter w domu.

Wykusze projektowane są na bazie półokręgu, prostokąta, kwadratu lub połowy sześciokąta. Zwykle na każdej ścianie montowane są też okna wykuszowe. Z wykuszem można aranżować zarówno nowoczesny salon, jak i klasyczny salon. Projekt wnętrza wykuszów powinien logicznie łączyć się z samym salonem, dlatego warto postawić na jeden styl wnętrzarski i logicznie zaprojektować całość. Dobrze też wykusz wykończyć tak samo, jak salon — zastosuj te same farby na ścianie oraz takie same panele na podłogę Merkury Market.


Jak atrakcyjnie zaaranżować wykusz?

Wykusz uatrakcyjnia bryłę budynku, równie ciekawie może wyglądać wnętrze samego salonu. Jak zatem urządzić salon z wykuszem? Ciekawe pomysły znajdziesz poniżej — zobacz, jak ten wyjątkowy element architektoniczny zaprojektować w pełni funkcjonalnie i estetycznie.

Ustawienie mebli salonowych w wykuszu

W wykuszu warto ustawić meble salonowe. To świetne miejsce na kanapę lub zestaw wypoczynkowy. Część wypoczynkową wykusza możesz sprytnie wypełnić meblami, dopasowując komplet do kształtu wykusza. Dzięki takiej aranżacji wykusz stanie się przedłużeniem salonu, a jednocześnie wygodną strefą relaksu.

Kącik jadalniany pełen słońca

W wykuszu ustawić można stół i krzesła i stworzyć w tej przestrzeni kącik jadalniany. Duże przeszklenia okien sprawią, że jadalnia w takim miejscu będzie zawsze dobrze doświetlona, spożywanie w niej posiłków będzie zatem wyjątkową przyjemnością dla każdego! Najwięcej światła jest w samym wykuszu, dlatego aranżując jadalnię w tym miejscu stół ustaw tak, by dużo promieni słonecznych padało na blat.

Możesz ustawić stół, który dopasuje się kształtem do kształtu wykusza. Dobrze będą wyglądały też okrągłe i kwadratowe modele stołów.

Wykusz idealny na kącik wypoczynkowy

W salonie można z powodzeniem zaaranżować niewielki kącik relaksacyjny i wypoczynkowy. Przestrzeń wykusza nadaje się do tego doskonale. To idealne miejsce na czytanie książek, odpoczynek z filiżanką kawy lub chwilę zamyślenia. Takie miejsce do wypoczynku łatwo zaaranżować, ustawiając drewniane ławy tuż pod oknami lub wstawiając leżankę do wykusza. Aranżację uzupełnij ciepłymi kocami i miękkimi poduszkami.

Aranżacja wykuszu w kwiatach

Okno wykuszowe wpuszcza do salonu ogromną ilość światła. Z dużymi przeszkleniami wiąże się też większa ilość naturalnego ciepła, co sprawia, że wykusze są idealną przestrzenią dla roślin. Rośliny doniczkowe w takim ciepłym i pełnym słońca wykuszu w salonie na pewno będą czuły się idealnie.

W wykuszu, który ma być przeznaczony dla roślin, koniecznie umieść kwietniki. Zwróć uwagę na to, by produkty te były dopasowane do stylu wnętrzarskiego, w jakim utrzymane jest całe pomieszczenie.

Piękne kwietniki w wykuszu będą idealnym miejscem dla roślin. Taki mały ogród w salonie może stać się naprawdę urokliwym miejscem.


Jakie zasłony i firany będą najlepsze do wykuszy?

Wykusz w salonie ma za zadanie zwiększyć przestrzeń użytkową pomieszczenia i dodatkowo dobrze go doświetlić. Duże okno wykuszowe wpuszcza dużo światła do wnętrz, przestrzeń jest zatem jasna i przyjemna. W oknach wykuszowych z tego powodu często rezygnuje się z firan i zasłon, aby jak największa ilość promieni słonecznych dostawała się do wnętrza.

Jeśli jednak chcesz zawiesić coś w oknach, koniecznie zdecyduj się na delikatne firanki. Jak powiesić firanki w wykuszu? Najlepiej każde okno wykuszowe potraktować z osobna, wieszając lekkie i zwiewne firany na osobnych karniszach.


Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji salonu z wykuszami?

Pamiętaj o tym, że głównym zadaniem wykusza jest zwiększenie ilości naturalnego oświetlenia i przestrzeni w salonie. Z tego względu nie zastawiaj wykuszu ciężkimi i wysokimi meblami. Dobrze jest ustawić tam takie meble, których wysokość pozwoli im schować się pod linią parapetów. To otworzy przestrzeń i pozwoli promieniom słonecznym wpadać w pełnej krasie do wnętrza.

Wystrój wykuszy powinien pokrywać się z założeniami, jakie zastosowane były w całym salonie — dzięki temu wykusz nie stanie się odosobnionym, obcym miejscem, ale atrakcyjną częścią salonu. Wykusz w salonie dobrze jest praktycznie zaaranżować, zwracając uwagę nie tylko na estetykę danego projektu, ale również na to, by aranżacja była funkcjonalna i wykorzystywana w praktyczny sposób przez domowników.

salon z wykuszem

Jakie inne pomieszczenia można zaaranżować z wykuszem?

Aranżacja praktycznego wykuszu pozwala stworzyć ciekawe wnętrza. Ze względu na ciekawą formę tego elementu architektonicznego wykusze spotyka się nie tylko w salonach, ale również w jadalni, kuchni oraz sypialni. W każdym z tych przypadków wykusz może stać się ciekawą formą architektoniczną we wnętrzu.

Wykusz z kuchnią, jadalnią lub salonem to marzenie wielu osób. Pomieszczenie z wykuszem na pewno zyska, jeśli ta przestrzeń zostanie odpowiednio i ciekawie zaaranżowana.

pomieszczenie z wykuszem

Materiał zewnętrznyArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 12:30
komentarz /( 1 )
  • Fifi
    Fifi

    piątek, 27 styczeń 2023 12:05

    fajne pomysły. Z kilku skorzystam

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.