Sposoby na wiosenne porządki - dekoportal.pl

Sposoby na wiosenne porządki

16 Mar 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
wiosenne porządki

Gdy dni stają się coraz dłuższe, a słońce częściej zagląda przez okna, wiele osób dostrzega w swoim mieszkaniu niedoskonałości, które nagromadziły się w czasie zimy. Nie bez powodu tak powszechne jest robienie „wiosennych porządków”. Jest to najlepszy czas na pozbycie się zbędnych przedmiotów oraz dokładne wyczyszczenie wszystkiego, co nie było dobrze widoczne w czasie zimowej szarugi.

Do wiosennych porządków dobrze jest przygotować wcześniej dobry plan. Zanim cokolwiek zaczniesz, zrób sobie spis pomieszczeń i poszczególnych stref, które trzeba przejrzeć i wyczyścić. W ten sposób unikniesz chaosu i w sposób systematyczny doprowadzisz swoje mieszkanie do idealnego stanu. Sprawdź też, czy masz w domu odpowiednie środki czyszczące oraz gąbki i ściereczki. Od czego zacząć i w co warto się wyposażyć?


Zacznij od kuchni

W kuchni dużo się dzieje. Często na co dzień sprząta się tam tylko pobieżnie, a z biegiem czasu w mniej dostępnych miejscach zbiera się trudny do usunięcia brud. W kuchni największym wyzwaniem bywa okap oraz piekarnik. Po wielokrotnym używaniu gromadzi się na nich warstwa przypalonego tłuszczu. Jeśli właśnie tak wygląda to też u Ciebie, koniecznie wyposaż się w odtłuszczacz, ponieważ niezwykle ciężko jest doczyścić takie miejsca standardowymi metodami. Jeśli chcesz być bardziej eko, możesz próbować nakładania płynu do mycia naczyń oraz papki z sody oczyszczonej. Ten sposób wymaga to jednak sporo szorowania, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Kolejnym miejscem, które może sprawiać problemy jest zlew, a zwłaszcza odpływ, z którego mogą dobiegać przykre zapachy. Nic dziwnego – wpadają tam często resztki jedzenia, które ulegają psuciu i czasem zaklinowują się w kolanku odpływowym. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą specjalne środki do czyszczenia odpływów. Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować ilość zaleconą przez producenta, ponieważ nadmiar środka może zaszkodzić instalacji.


Wyszoruj okna i wypierz firanki

Mycie okien wiosną powoduje, że nagle w mieszkaniu robi się jaśniej i przyjemniej. Dodatkowy efekt świeżości dają też wyprane firanki oraz zasłony. Żeby nadać tkaninom dodatkowego blasku i sztywności, warto zastosować krochmal , czyli starą metodę naszych babć. Krochmalenie nie jest niczym skomplikowanym, a używając gotowych preparatów można je bezproblemowo wykonać przy pomocy zwykłej pralki. Dzięki temu zabiegowi tkaniny zyskują nie tylko wizualnie, ale również stają się bardziej odporne na plamy i łatwiej je później doprać.


Odkurz zapomniane półki

Odkurzanie wysoko zawieszonych półek często jest odkładane na później. Zimą i tak zwykle nie widać zalegającego kurzu. Jednak wiosenne słońce wpadające przez okno odkrywa te zaniedbane miejsca i zaczynają się one mocno rzucać w oczy. Odkurzenie i wytarcie ich na mokro daje więc natychmiastowy efekt czystości. Podobnie rzecz ma się z półkami w zamkniętych szafkach. Tam również warto od czasu do czasu zrobić generalne porządki, a wiosna to idealny czas, by w końcu się za to zabrać.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 16 marzec 2023 09:35

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.