Układanie kostki brukowej – co musisz wiedzieć, gdy zlecasz to zadanie firmie brukarskiej? - dekoportal.pl

Układanie kostki brukowej – co musisz wiedzieć, gdy zlecasz to zadanie firmie brukarskiej?

07 Cze 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
czym obsadzić taras

Estetycznie ułożona kostka brukowa wpływa na wygląd całej posesji. Tę pracę niektórzy chcą wykonać samodzielnie, jednak wymaga to pewnych umiejętności, a przede wszystkim czasu. Jeśli wolisz zlecić układanie kostki brukowej ekipie, dobrze przemyśl wybór fachowców. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy szukasz brukarza.

O czym przeczytasz w artykule?

Układanie kostki brukowej – co warto o nim wiedzieć?

Kostka brukowa jest stosowana na podjeździe i chodnikach, a dodatkowo może tworzyć ozdobne i praktyczne alejki w całym ogrodzie. Układanie jej składa się z kilku etapów, natomiast pierwszym z nich powinno być stworzenie planu. To właśnie on pozwala określić ilość potrzebnego materiału oraz zakres prac. Przed rozpoczęciem tworzenia listy zakupów jest czas na zastanowienie się nad kolorem i wzorem kostki, które wpłyną przecież na efekt.

Ważne jest też odpowiednie wykonanie warstwy podbudowy wraz z podsypką, co zapewnia stabilizację kostki brukowej. Teren musi być tak przygotowany, żeby kostka nie zapadała się, na przykład po przejechaniu samochodu.

Ważnym etapem prac jest też wykorzystanie elementów, które zapobiegają rozsuwaniu się kostki. Mowa o obrzeżach do kostki i krawężnikach. Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne ułożenie kostki. Brukarstwo nie jest jednak tak nieskomplikowane jak mogłoby się wydawać, a dodatkowo zajęcie się wyglądem posesji zajmuje sporo czasu. Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na samodzielną pracę, dlatego często konieczne jest znalezienie odpowiedniego fachowca.

Wybór fachowców – poznaj opinie innych!

Najłatwiejszy sposób na wybranie dobrej ekipy do układania kostki brukowej to zapytanie o opinię znajomych. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli mieszkają blisko. Masz pewność, że polecą fachowców, którzy mogą do Ciebie dotrzeć. Możesz też na żywo sprawdzić efekty pracy.

Jeśli nie masz w otoczeniu nikogo, kto korzystał z pomocy brukarza, zajrzyj do sieci. Znajdziesz tam nie tylko oferty specjalistów, lecz także opinie na ich temat. W wielu przypadkach możesz sprawdzić również realizacje, a to da Ci obraz, czego możesz się spodziewać po konkretnej ekipie. Bogate portfolio to zaleta firmy.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze ekipy do układania kostki brukowej?

Opinie to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, gdy szukasz ekipy. Brukarz musi mieć odpowiednie uprawnienia. Zwróć też uwagę na to, ile lat pracuje w zawodzie. Doświadczenie jest ważne, jednak nie oznacza to, że młoda firma nie będzie mieć umiejętności i dobrej oferty. Jeśli chcesz wybrać kogoś z mniejszym doświadczeniem, koniecznie obejrzyj portfolio.

Sprawdź, czy firma poszerza swoją ofertę. Ważne, by potrafiła zaproponować rozwiązania perfekcyjnie dopasowane do klienta. Układanie kostki brukowej to przecież praca, w której również pojawiają się nowości. Warto wybrać takich fachowców, którzy wiedzą o tym i doskonale znają brukarski rynek.

Klienci mają różne możliwości finansowe. Marka, która potrafi współpracować z inwestorem, będzie chciała doradzić najlepsze rozwiązanie w danym budżecie. Podpowie, na co warto się zdecydować, a co nie jest konieczne, jeśli chce się obniżyć koszty.

Brukarstwo wymaga pracy z wysokiej jakości materiałami oraz profesjonalnymi narzędziami. Może być Ci trudno samodzielnie ocenić, czy fachowiec faktycznie ich używa, jednak jest to ważny aspekt. Zwróć uwagę, czy brukarz chce podpisać umowę. Jeśli nie, warto poszukać innego specjalisty. Umowa powinna zawierać zakres prac, czas ich wykonania oraz potrzebne materiały. Dlaczego podpisanie jej jest tak ważne? W sieci aż roi się od przykładów nieuczciwych fachowców, którzy nagle zniknęli z placu budowy i już więcej się na nim nie pojawili. Umowa chroni przed takimi sytuacjami, a tym samym przed utratą pieniędzy i czasu.

Ważny jest również uczciwie wykonany kosztorys na układanie kostki brukowej. Dobry brukarz przygotuje go, biorąc pod uwagę ewentualny margines błędu. Otrzymasz więc informację dotyczącą ceny wykonania prac brukarskich, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zadbać o to, by zmieścić się w założonym budżecie. Nagła konieczność znalezienia dodatkowych funduszy to coś, czego chciałby uniknąć każdy inwestor.

Firma brukarska – jakich błędów unikać przy jej wyborze?

Pośpiech na placu budowy, ograniczony budżet czy zbyt krótki czas poświęcony na szukanie ekipy powodują, że łatwo o błąd. Ten natomiast skutkuje poważnymi konsekwencjami. Nieprawidłowo położona kostka przez niedoświadczoną ekipę może kruszyć się na krawędziach.

Źle zaplanowane zakupy grożą niepotrzebnymi wydatkami. Co zrobisz z dużą ilością materiałów, które pozostaną po zakończeniu prac? Zamówienie zbyt małej ilości również wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Może się przecież okazać, że jednak zabraknie bruku, a kolejna, domówiona partia kostki będzie miała delikatnie inny odcień, co nie pozostanie bez wpływu na efekt.

Zlecenia brukarskie muszą być więc dawane firmom godnym zaufania i doświadczonym. Kiedy powinna Ci się zapalić czerwona lampka? Sygnałem ostrzegawczym jest brak portfolio. Doświadczony brukarz z pewnością będzie miał zdjęcia wcześniej wykonanych realizacji. Nie decyduj się też na współpracę z firmą, która chce wykonać podjazd czy chodnik bez jakiegokolwiek planu.

Sygnałem ostrzegawczym jest też brak chęci do podpisania umowy przedwstępnej. Godny zaufania brukarz oceni zakres prac, dokona ewentualnych korekt w kosztorysie. Będzie chciał dopiąć wszystkich formalności, nim rozpocznie układanie kostki brukowej.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2024 14:53
komentarz /( 1 )
  • Olek
    Olek

    środa, 08 czerwiec 2022 09:47

    To prawda, jak układanie kostki to tylko z dobrą ekipą – taką, która ma dobre opinie.
    Ja się raz naciąłem na "profesjonalistę" i zapłaciłem podwójnie, bo potem trzeba było po nim naprawiać. Także warto sprawdzać opinie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.