Jak łączyć kolory? 6 zasad, jeśli chodzi o dobór kolorów w mieszkaniu. - dekoportal.pl

Jak łączyć kolory? 6 zasad, jeśli chodzi o dobór kolorów w mieszkaniu.

06 Paź 2020 / Napisał  / Porady
 łączenie kolorów w mieszkaniu
Odpowiednie łączenie kolorów w mieszkaniu pozwoli się zrelaksować, skoncentrować lub pobudzić. Na zdjęciu Lake Stone i Monoblock Opoczno.

Barwy wpływają na samopoczucie domowników i w dużej mierze decydują o stylu aranżacji. Odpowiednie łączenie kolorów w mieszkaniu pozwoli się zrelaksować, skoncentrować lub pobudzić. Zestawienie barw nie pozostanie bez znaczenia dla wystroju. Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak łączyć kolory.

O czym przeczytasz w artykule?

Koło kolorów – co warto o nim wiedzieć?

W kole barw znajduje się 12 kolorów, które określa się jako pierwszorzędowe, drugorzędowe oraz trzeciorzędowe. Do podstawowych należą żółty, niebieski i czerwony. Mieszanie ich powoduje powstawanie kolejnych kolorów.

Do drugorzędowych kolorów należą zielony, fioletowy i pomarańczowy. Powstają one dzięki zmieszaniu dwóch podstawowych barw. Koło kolorów zawiera w sobie też trzeciorzędowe odcienie. Ich stworzenie jest możliwe dzięki wymieszaniu barw podstawowych oraz drugorzędowych w równych proporcjach.

Koło kolorów dzieli się też na barwy ciepłe oraz zimne. Do ciepłych zalicza się między innymi czerwony, pomarańczowy oraz żółty, które pobudzają. Zimne barwy działają uspokajająco, a należą do nich, na przykład niebieski, zielony i fioletowy. Koło kolorów nie zawiera w sobie czerni, bieli i szarości. Określa się je jako barwy achromatyczne, które stanowią duży kontrast dla pozostałych odcieni.

  • Koło kolorów zawiera 12 barw, które dzieli się na podstawowe, drugorzędowe oraz trzeciorzędowe. W kole nie ma czerni, bieli i szarości – określa się je jako odcienie achromatyczne.
 dobór kolorów w mieszkaniu
Warto znać nie tylko koło kolorów, lecz także systemy oznaczania barw.

Systemy oznaczania barw – pomoc podczas remontu

Warto znać nie tylko koło kolorów, lecz także systemy oznaczania barw. To dzięki nim uda Ci się dopasować kolorystycznie rozmaite elementy we wnętrzu. Jednym z najpopularniejszych systemów jest Pantone, który wprowadzono w Stanach Zjednoczonych.

System Pantone dobrze sprawdza się do farbowania tkanin, dobierania koloru porcelany i rozmaitych elementów wyposażenia mieszkania. Instytut znany jest też z kreowania trendów oraz wybierania koloru roku. Pantone robi to już od ponad 20 lat. Rozpoczęło się od Cerulean Blue – ten jasny niebieski został okrzyknięty kolorem roku 2000.

Korzystanie ze wzornika to gwarancja, że mebel, który zamówisz, będzie miał dokładnie taki kolor, jakiego oczekujesz. Nieważne, z jakiego zakładu produkcyjnego skorzystasz. To duże ułatwienie podczas wybierania własnej palety kolorystycznej aranżacji.

  • Przed rozpoczęciem remontu warto skorzystać ze wzorników oferowanych przez firmę Pantone, czyli instytut kolorystyczny ze Stanów Zjednoczonych. System oznaczania barw pozwoli Ci dopasować do siebie rozmaite elementy wyposażenia mieszkania.
 jak połączyć dwa kolory na ścianie
Przed rozpoczęciem remontu warto skorzystać ze wzorników oferowanych przez firmę Pantone.

Odpowiednie łączenie kolorów w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważne?

Kolorystyka wnętrz bez wątpienia wpłynie na wystrój. Niektóre barwy pozwolą Ci urządzić industrialne wnętrze, inne sprawią, że zaaranżujesz przestrzeń w stylu boho. Dobór kolorów w mieszkaniu wpłynie jednak nie tylko na wygląd pomieszczeń, lecz także na Twoje samopoczucie. Czy wiesz, że w białych wnętrzach częściej się mylimy, a przebywanie w nich może prowadzić do szybszego zmęczenia? Kolor ten nie sprawdzi się więc w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki.

Dobór kolorów w mieszkaniu wpłynie na Twój nastrój. Niektóre barwy potrafią pobudzać, a inne wyciszać. Czerwień w sypialni może okazać się złym rozwiązaniem, ponieważ utrudni wyciszenie się przed snem. Fioletowy również lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ponieważ wspomaga procesy twórcze.

Kolorystyka wnętrz może uspokajać i pozytywnie wpływać na wzrok. Takie działanie ma przede wszystkim zielona barwa, która może być zarówno ciepła, jak i zimna. Stosowanie zieleni we wnętrzach staje się coraz popularniejsze. Największą sympatią cieszą się jej ciemniejsze odcienie, na przykład butelkowy.

Dobór kolorów w mieszkaniu jest również ważny ze względu na możliwe do uzyskania złudzenia optyczne. Jasne odcienie potrafią optycznie powiększyć małą przestrzeń, do której dociera niewiele promieni słonecznych. Ciemne barwy mogą sprawić, że dwie ściany będą wyglądały jakby były bliżej siebie – rozwiązanie to stosuje się w pokojach określanych jako tramwaje. Ciemny odcień stanowi też sposób na optyczne obniżenie sufitu.

Kolory do mieszkania – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

  • Kolory do mieszkania wpływają na samopoczucie, dlatego warto dokładnie je przemyśleć,
  • Niektóre z nich mogą pobudzać do działania, więc sprawdzą się lepiej w gabinecie,
  • Inne potrafią wyciszyć, dlatego warto zastosować je w sypialni,
  • Niektóre kolory nie tylko uspokajają, lecz także pozwalają oczom odpocząć,
  • Barwy umożliwiają też uzyskanie różnych złudzeń optycznych.
 kolory do mieszkania
Kolory do mieszkania wpływają na samopoczucie, dlatego warto dokładnie je przemyśleć .

Jak zestawiać kolory? Skomponuj paletę barw

Nim rozpoczniesz prace remontowe, przygotuj paletę barw, z której chcesz skorzystać. Zabierzesz ją ze sobą na zakupy i przekonasz się, że w ten sposób najłatwiej uniknąć pomyłek. Po przyłożeniu palety do wybranego elementu wyposażenia szybko zorientujesz się, czy będzie pasował do planowanej aranżacji.

W palecie barw należy uwzględnić kolory główne, akcentowe oraz kontrastowe. Główne kolory do mieszkania zajmą najwięcej miejsca – będą widoczne na ścianach, podłodze czy meblach. Barwy akcentowe uwydatnią te najważniejsze, a stosować należy je w detalach. Powinny harmonijnie uzupełniać główny kolor, a nie być dla niego kontrastem.

Kolor kontrastowy trzeba stosować na niewielkich, ale wciąż widocznych elementach. Dobierając go, skoncentruj się na zasadzie kontrastu. Dzięki niej główna barwa stanie się jeszcze lepiej wyeksponowana.

Wyróżnia się kilka głównych typów palet kolorów. Pierwsza z nich to monochromatyczna, która polega na wykorzystaniu jednej barwy. Kolejną paletę określa się jako analogiczną – należą do niej kolory znajdujące się obok siebie w kole, na przykład zielony i niebieski. Wyróżnia się także komplementarną paletę. Zaliczają się do niej kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole – przykładem jest czerwień i zieleń.

Zastanawiając się, jak łączyć kolory, możesz też skorzystać z palety zbudowanej na zasadzie triady. Należą do niej barwy znajdujące się w kole w równych od siebie odległościach – przykład to czerwony, żółty i niebieski. To niektóre z przykładów palet, jakie możesz zastosować, żeby zacząć tworzyć własne połączenia kolorystyczne.

Jak zestawiać kolory przy użyciu palety barw?

    • W palecie barw trzeba uwzględnić kolory główne, akcentowe i kontrastowe,
    • Wyróżnia się kilka głównych rodzajów palet, na przykład monochromatyczną, która polega na wykorzystaniu jednej barwy,
    • Możesz też zastosować paletę analogiczną – zgodnie z jej zasadami korzysta się z kolorów znajdujących się obok siebie w kole,
    • Komplementarna paleta wykorzystuje barwy znajdujące się w kole naprzeciwko siebie,
    • Paleta zbudowana na zasadzie triady wykorzystuje kolory, które są na kole w równych odległościach.
 łączenie kolorów w mieszkaniu
Warto wykorzystać bogactwo odcieni ulubionego koloru, żeby stworzyć harmonijną aranżację.

Jak łączyć kolory, wykorzystując podobieństwo barw?

Każda z barw ma rozmaite odcienie. Zieleń może być przecież miętowa, szmaragdowa, morska, oliwkowa, seledynowa czy butelkowa, a to tylko część z jej odsłon. Warto wykorzystać bogactwo odcieni ulubionego koloru, żeby stworzyć harmonijną aranżację.

Jeśli podoba Ci się czerwona kolorystyka wnętrz, zastosuj tę barwę jako główną. Dopasuj do niej kilka akcentowych kolorów, łącząc jasne odcienie z ciemnymi i przybrudzone z jaskrawymi. Pamiętaj też o kontrastowej barwie – sprawdzą się niewielkie czarne dodatki.

Nie przepadasz za tak odważnymi zestawieniami? Zastanawiając się, jak łączyć kolory w monochromatycznych aranżacjach, weź pod uwagę różne odsłony beżowego. Złamana biel na ścianach dobrze zaprezentuje się w połączeniu z elementami beżowymi i brązowymi.

      • Aranżując przestrzeń, możesz wykorzystać główną barwę, na przykład zieloną, jako najważniejszą, a wystrój dopełnić jej odcieniami. Sprawdzi się połączenie miętowego, szmaragdowego i seledynowego, które są odcieniami zieleni.
 łączenie kolorów w mieszkaniu
Aranżując przestrzeń, możesz wykorzystać główną barwę, na przykład zieloną, jako najważniejszą.

Kontrastowe aranżacje – jakie kolory w nich łączyć?

Myśląc o tym, jakie kolory do siebie pasują, pamiętaj o możliwości wykorzystania zasady kontrastu. Takie rozwiązanie doskonale zaprezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Możesz połączyć w nich biel i czerń, które uzupełnisz żółtym. Odważne połączenie sprawdzi się w salonie, ale będzie też dobre do pokoju nastolatka. Zestawienie tych trzech kolorów zapobiegnie smutnemu efektowi, który może dawać czerń, ale też zbyt przytłaczającej aranżacji, gdzie pierwsze skrzypce gra żółty.

Myśląc o tym, jak zestawiać kolory na zasadzie kontrastu, weź pod uwagę wykorzystanie komplementarnej palety barw. Wyobraź sobie pomieszczenie, w którym głównym kolorem jest niebieski, a dopełnia go pomarańcz. Z pozoru niepasujące zestawienie pozwoli Ci stworzyć nietuzinkową aranżację. Błękit może zdobić ściany, a pomarańczowy pojawiać się w meblach i dodatkach.

Kontrastowe kolory do mieszkania – jakie wybrać?

      • Dobrze sprawdzi się połączenie czerni i bieli z żółtym – takie zestawienie będzie dobrze wyglądało w salonie oraz pokoju młodzieżowym. Pamiętaj, że czerń i biel są kontrastowe dla wszystkich kolorów,
      • Możesz też skorzystać z pomocy komplementarnej palety barw,
      • Doskonale sprawdzi się zestawienie błękitnego z pomarańczowym, gdzie niebieski znajdzie się na ścianach, a oranż będzie widoczny w dodatkach i meblach.
 jak łączyć kolory
Idealnie współgra zestawienie błękitnego z pomarańczowym.

Jak połączyć dwa kolory na ścianie?

Wszystkie ściany nie muszą być w tym samym kolorze. Połączenie dwóch barw pozwoli Ci stworzyć optyczną iluzję. Dzięki niej poprawisz proporcje pomieszczenia, na przykład poszerzysz je lub skrócisz. Możesz też na jednej ścianie zastosować dwie barwy, tworząc geometryczne wzory przy użyciu taśmy malarskiej.

Zastanawiasz się, jak łączyć kolory ścian w długim, wąskim pokoju dziecka? Zdecyduj się na wykorzystanie jaśniejszych odcieni na dłuższych ścianach, a na krótszych zastosuj ciemniejszą barwę. Świetnie sprawdzi się zestawienie błękitnego z granatowym.

Myśląc o tym, jak łączyć kolory na ścianach, nie zapomnij o suficie. Najczęściej pozostaje on biały, jednak nie musi tak być. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie, co zaburza jego proporcje, wykorzystaj ciemną farbę, na przykład brązową, która będzie dobrze prezentowała się z bielą na ścianach. Zamiast emulsji możesz też zastosować drewniane belki.

Myśląc o tym, jak łączyć kolory na ścianach, nie zapomnij o dopasowaniu ich do aranżacji. Zbyt kontrastowe rozwiązania mogą sprawić, że wykorzystane we wnętrzu meble będą prezentowały się dobrze tylko w części pomieszczenia. Jako kolor ścian do brązowych mebli sprawdzi się beżowy, ale możesz połączyć go też z odcieniem kawy z mlekiem.

Do nowoczesnych, białych elementów wyposażenia sprawdzi się popielata ściana, ale jedną możesz też pomalować na antracytowo, jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala. Sprawdzi się też połączenie tych dwóch odcieni szarości na jednej powierzchni. Żeby je zestawić, namaluj przy użyciu taśmy malarskiej geometryczny motyw.

Jak łączyć kolory ścian?

    • Możesz zestawić kolory w taki sposób, żeby tworzyły optyczną iluzję,
    • Takie rozwiązanie sprawdzi się do długich i wąskich pokojów – wystarczy, że na krótszych ścianach zastosujesz ciemniejszy kolor, żeby niejako zbliżyć je do siebie,
    • Łącząc dwa kolory ścian, nie zapomnij o planowanej aranżacji,
    • Przykładowo do brązowych mebli pasować będzie połączenie beżowego z odcieniem kawy z mlekiem,
    • Nowoczesne elementy wyposażenia dobrze zaprezentują się na ścianach pomalowanych na popielato i antracytowo.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:14
komentarz /( 1 )
  • asdf_87
    asdf_87

    środa, 22 czerwiec 2022 10:02

    koło kolorów jest bardzo pomocne w łączeni barw. Po długich i ciężkich próbach po nie sięgnąłem i to okazało się strzałem w dziesiątkę

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.