Monochromatyczne wnętrze. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć - dekoportal.pl

Monochromatyczne wnętrze. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

21 Sie 2023 / Napisał  / Porady
monochromatyczne wnętrze

Urządzając przestrzeń mieszkalną lub użytkową, wiele osób uważa, że powinno ograniczyć się tylko do jednego stylu. Tymczasem elementem decydującym o spójności może być także kolorystyka. Monochromatyczne wnętrza są ponadczasowym trendem. Pozwalają doskonale połączyć eklektyczny wystrój z minimalistycznym umiarem. Projektowanie ograniczone do jednego koloru nie oznacza nudy i stagnacji, a wręcz przeciwnie — stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.


Monochromatyczne wnętrze, czyli jakie?

Wykorzystanie w projektowaniu palety opartej o jeden kolor pozwala uzyskać spójny i wyrafinowany efekt. Monochromatyczne wnętrze ma wszystkie elementy wystroju, od podłogi po meble, ściany i akcesoria, utrzymane w różnych odcieniach tej samej barwy. Mogą się one znacznie od siebie różnić, ale zawsze kolor bazowy pozostaje ten sam, występując w najprzeróżniejszych odcieniach. Nie musi być wcale neutralny — zielenie, błękity czy róże sprawdzą się równie dobrze, jak beże, biele czy szarości.

Dekorowanie jednym kolorem często zapewnia spektakularny efekt końcowy. Jednolita tonacja tworzy wspaniałą scenerię dla detali architektonicznych, unikalnych tekstur, elementów wystroju wnętrza i subtelnych akcentów, które można w ten sposób znakomicie wyeksponować. Monochromatyczne schematy barw są również bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na bezproblemową zmianę wystroju w dowolnym momencie. Malując ściany w neutralnych odcieniach i dobierając podobne meble, łatwo stworzyć bazę, do której w każdej chwili można z dużą swobodą dobrać tekstylia i modne dodatki.


Od czego zacząć urządzać monochromatyczne wnętrze?

Przy projektowaniu monochromatycznego wnętrza pierwszym krokiem jest wizualizacja palety kolorów. Pewną wskazówką mogą być elementy, które już są obecne w danej przestrzeni, na przykład podłoga. Można się nią sugerować, wybierając dominujący kolor w pomieszczeniu i budując wokół niego gamę odcieni, tonów i różnych stopni nasycenia. Aranżowanie jednokolorowego wystroju zostawia o wiele większą swobodę wykorzystywania wielu subtelnych niuansów kolorystycznych niż w przypadku polichromatycznej alternatywy. Ściany, tekstylia i meble reprezentujące tę samą rodzinę odcieni łączą się w bardzo efektowny sposób, zapewniając pomieszczeniu spójny, jednolity wygląd.

monochromatyczne wnętrze

Jak można wykorzystać monochromatyczny kolor?

Monochromatyczny wystrój wnętrza sprawia, że kolor jest elementem decydującym o atmosferze w pomieszczeniu. Używanie jego jaśniejszych odcieni lub pastelowych wersji jest opcją najbezpieczniejszą. Nie tylko sprawią one, że pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne, ale także nadadzą mu bardziej elegancki i nowoczesny charakter. Z kolei ciemniejsze tony będą odważnym i awangardowym rozwiązaniem. Łączenie jasnych i ciemnych odcieni oraz dążenie do zachowania równowagi między nimi pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.


Co zrobić, aby monochromatyczne wnętrz nie było nudne?

Wiele osób obawia się, że wystrój wnętrza, utrzymany w jednym kolorze, będzie nudny i mało inspirujący. Faktycznie, istnieje takie niebezpieczeństwo, jednak dekoratorzy mający doświadczenie w projektowaniu wiedzą, jak go uniknąć — efekty ich pracy można podziwiać tutaj. O czym przede wszystkim warto pamiętać?

 • pomieszczenie nie musi być monochromatyczne w 100% - wystarczy 80% głównego koloru,
 • warto wprowadzić elementy w odcieniach dopełniających (np. fiolet do żółtego),
 • zróżnicowane tekstury dodadzą pomieszczeniu głębi, a barwom — wielowymiarowości,
 • eklektycznie zestawione materiały, jak drewno, aluminium, wełna czy kamień przełamią monotonię,
 • rośliny o ciekawych kształtach stworzą przyjemną w odbiorze przestrzeń,
 • drobne akcenty wykończeniowe (dzieła sztuki, zdjęcia) dodadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Chcesz mieć monochromatyczne wnętrze, jednak nie wiesz, jak to zrobić? Zgłoś się do Studio Motiv!

Sprawdzone wskazówki ułatwią spełnienie marzeń i wykreowanie modnego, monochromatycznego wnętrza. Jeśli jednak rozumienie teorii kolorów, odróżnianie tonów chłodnych od ciepłych czy łączenie elementów wystroju w różnych odcieniach okazało zbyt trudnym wzywaniem, zespół ekspertów ze Studio Motiv jest zawsze gotowy, aby służyć pomocą. Projektowanie to nasza pasja. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie, traktujemy potrzeby i wymagania klienta jako priorytet. Więcej informacji uzyskają Państwo podczas osobistych lub telefonicznych konsultacji — zapraszamy.

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy ze Studio Projektowe Motiv


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2023 10:01
komentarz /( 1 )
 • Werka
  Werka

  środa, 03 kwiecień 2024 12:30

  coś dla mnie! kocham takie stonowane wnętrza. Ktoś powie że nuda, a ja wręcz uwielbiam za klasę

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.