Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej lodówki? - dekoportal.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej lodówki?

06 Lut 2024 / Napisał  / Porady
na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej lodówki
 

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Media Expert.


Lodówka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni i zarazem sprzęt AGD, który zazwyczaj kupuje się w pierwszej kolejności. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, aby zapoznać się z poradami na temat wybierania lodówek, co pozwoli kupić porządny sprzęt odpowiadający potrzebom domowników. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy takich zakupach? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

 1. Jaka lodówka: wolnostojąca czy do zabudowy?
 2. Sposób otwierania drzwi lodówki
 3. Optymalna specyfikacja nowej lodówki
 4. Do czego służy Fresh Zone (komora świeżości)?
 5. Przydatne funkcje lodówek
 6. Czym różnią się dostępne klasy energetyczne?
 7. Najlepsze lodówki w atrakcyjnych cenach

Zakup lodówki jest obecnie o tyle utrudniony, że jest wielu popularnych producentów AGD, którzy mają w swojej ofercie takie sprzęty. W dodatku każdy z nich oferuje przeróżne modele, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Sprawdź, co należy przemyśleć przy wybieraniu lodówki, aby uniknąć nietrafionych zakupów i nie przepłacić.


Jaka lodówka: wolnostojąca czy do zabudowy?

Idealna lodówka powinna mieć odpowiednią pojemność, która odpowiada potrzebom domowników, a klasa energetyczna lodówki powinna zaliczać się do sprzętów energooszczędnych, co przełoży się na niższe rachunki za prąd. Zanim jednak zacznie się przeglądać ranking lodówek w poszukiwaniu odpowiedniego modelu, warto określić jej rodzaj. W sprzedaży są lodówki wolnostojące oraz lodówki do zabudowy. Z każdym z tych wyborów wiążą się inne zalety:

 • lodówka wolnostojąca - zapewnia większą elastyczność w kwestii tego, gdzie można ją umiejscowić. Łatwiej też można ją w razie potrzeby serwisować, ponieważ wystarczy po prostu odsunąć lodówkę od ściany.
 • lodówka do zabudowy - pozwala uzyskać spójną całość z meblami kuchennymi, co docenią osoby, którym zależy na estetyce.

Wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a modelem przeznaczonym do zabudowy zależy tak naprawdę wyłącznie od preferencji domowników. Warto jednak mieć świadomość tego, że modele do zabudowy są zazwyczaj nieco droższe od wolnostojących.


Sposób otwierania drzwi lodówki

Następnie trzeba przemyśleć, w którą stronę mają się otwierać drzwi lodówki. Może się to wydawać nieistotne, ale jeżeli kupi się model, który nie daje możliwości przełożenia drzwi na drugą stronę i będą się one otwierały w nieodpowiednim kierunku, to utrudni to codzienne korzystanie z niej. O ile więc początkowe ustawienie zawiasów (a dokładniej to, po której stronie się znajdują) można pominąć, to trzeba się upewnić, że istnieje możliwość ich przeniesienia, szczególnie jeżeli na etapie zakupów nie ma jeszcze wybranego miejsca, w którym zostanie wstawiona lodówka.

Przy okazji warto wspomnieć o nowoczesnych systemach bezuchwytowych, które eliminują konieczność korzystania z tradycyjnych uchwytów podczas otwierania lub zamykania lodówki. Jest to praktyczne rozwiązanie ułatwiające utrzymanie czystości. Lodówki z systemami bezuchwytowymi mają minimalistyczny design, który może być kluczowy dla użytkownika.


Optymalna specyfikacja nowej lodówki

Wszystkie lodówki dostępne w sklepach z elektroniką są szczegółowo opisane, co dotyczy nie tylko opisów produktów, ale również ich specyfikacji. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać, ponieważ dzięki temu będzie można upewnić się, że urządzenie będzie odpowiednie. Najważniejsze parametry lodówki to między innymi:

 • wymiary (najczęściej podawane w kolejności wysokość x szerokość x głębokość) - koniecznie trzeba sprawdzić, czy nowa lodówka zmieści się na szerokość oraz na wysokość, aby później nie trzeba było jej wymieniać lub przerabiać kuchni.
 • pojemność (wyrażana w litrach) - w przypadku singla lub pary wystarczająca będzie lodówka o pojemności 200 litrów. Rodziny wielodzietne powinny natomiast rozważyć zakup urządzenia o większej pojemności, czego przykładem może być 300 litrowa lodówka. Pojemność jest często podawana oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki, na co również trzeba zwrócić uwagę.
 • poziom hałasu - jest to zazwyczaj pomijany parametr, który jednak ma istotny wpływ na komfort domowników. Głośniejsza lodówka może po pewnym czasie stać się uciążliwa dla domowników, zwłaszcza jeżeli ktoś ma połączoną kuchnię z salonem.
 • bezszronowość (No Frost) - dzięki technologii No Frost nie trzeba się przejmować powstawaniem lodu na żywności oraz wewnątrz lodówki, co wiązałoby się z uciążliwą koniecznością jej regularnego rozmrażania. W zależności od wybranego modelu technologia ta może obejmować chłodziarkę, zamrażarkę lub całe urządzenie.
 • klasa energetyczna - lodówki o lepszej klasie energetycznej zużywają mniej prądu. Nie jest to odczuwalne w przypadku pojedynczych dni lub tygodni, ale w skali roku może się przełożyć na większe kwoty.

Dopiero po przygotowaniu listy lodówek, które mają optymalną specyfikację zgodną z potrzebami klienta, można przystąpić do jej ograniczenia ze względu na design oraz kolor poszczególnych urządzeń.


Do czego służy Fresh Zone (komora świeżości)?

Równie ważna, jak to, aby niezawodna lodówka miała odpowiednią specyfikację i rozmiar jest dostępność do specjalnych funkcji i technologii, które zdecydowanie zwiększają komfort związany z użytkowaniem. Przykładem jest komora świeżości, czyli Fresh Zone. Jest to specjalny obszar w lodówce, w którym można przechowywać określone rodzaje żywności, aby zapewnić im optymalne warunki. Przekłada się to na lepszy smak, świeżość oraz zachowanie wartości odżywczych. Dodatkową zaletą takiej komory jest to, że minimalizuje ona ryzyko przenikania się zapachów pomiędzy produktami.


Przydatne funkcje lodówek

Komora świeżości to tylko jedna z wielu funkcji, w które powinna być wyposażona nowoczesna lodówka. Kolejnym przydatnym udogodnieniem jest alarm otwartych drzwi włączający się wtedy, gdy domownicy zapomną o ich domknięciu. Dobra lodówka może mieć również jedną lub kilka z poniższych funkcji:

 • specjalny dystrybutor wody - świetne rozwiązanie dla osób, które piją duże ilości zimnych napojów. Dzięki temu nie muszą za każdym razem otwierać drzwi lodówki, aby nalać sobie wody lub soku.
 • kostkarka do lodu - najczęściej występuje w droższych rozwiązaniach. Jest szczególnie przydatna opcja podczas upalnych dni.
 • komora zero - utrzymuje się w niej temperatura w okolicach zera stopni, co można wykorzystać do dłuższego przechowywania ryb oraz mięsa.
 • szybkie chłodzenie - pozwala szybko uzyskać optymalną temperaturę produktów. Jest to przydatne podczas większych zakupów.

Wiele z tych rozwiązań może mieć wpływ na cenę lodówki, dlatego należy się dokładnie zastanowić, czy rzeczywiście będzie się z nich regularnie korzystało. Zwiększają one co prawda komfort użytkowania, ale jeżeli ktoś nie potrzebuje kostkarki lub specjalnego dystrybutora wody, może zrezygnować z takich funkcji i wybrać tańszy model.


Czym różnią się dostępne klasy energetyczne?

Ze względu na to, że energooszczędna lodówka to niższe rachunki za prąd, warto zrozumieć, czym różnią się dostępne klasy energetyczne. Obecnie stosuje się klasy oznaczone literami od A (najlepszy wybór) do G. Jednocześnie im lepsza klasa, tym najczęściej droższa lodówka. Warto więc poświęcić chwilę na sprawdzenie, jaki jest roczny koszt pracy urządzenia i po prostu zastanowić się, czy lepiej dopłacić do droższej lodówki, która będzie tańsza w eksploatacji. Na szczęście tego typu informacje są podawane przez sprzedawców, co eliminuje konieczność samodzielnego obliczania zużycia energii.


Najlepsze lodówki w atrakcyjnych cenach

Wysokiej jakości lodówki do Twojej kuchni, które gwarantują równomierne chłodzenie i mają niskie zużycie energii, można zamówić w popularnym sklepie z elektroniką. Wystarczy przejść do kategorii zawierającej lodówki i zapoznać się z bogatą ofertą. Warto skorzystać ze wbudowanej porównywarki produktów, aby szybko porównać do czterech sprzętów. W tym celu wystarczy kliknąć Porównaj przy wybranych modelach, a użytkownik otrzyma szczegółowe zestawienie w formie czytelnej tabeli. Jest to najlepszy sposób, aby ułatwić sobie podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii wyboru nowego urządzenia do kuchni.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Media Expert.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2024 10:31

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.