Jak dobrze oświetlić lustro w łazience? - dekoportal.pl

Jak dobrze oświetlić lustro w łazience?

18 Sty 2023 / Napisał  / Porady
Jakie lampy nad lustro do łazienki

Co zrobić, by łazienka stała się w pełni funkcjonalna i wygodna? Warto zamontować w niej odpowiednie oświetlenie, w tym właściwe oprawy nad lustro, dzięki którym da się nie tylko zbudować nastrojowy klimat w pomieszczeniu, ale też zapewnić wygodna przestrzeń do realizacji precyzyjnych zadań.

Jakie lampy powinny trafić nad lustro w łazience? Czym się kierować podczas poszukiwań? O tym napiszemy poniżej.


Lampy nad lustrem w łazience - dlaczego są tak ważne?

W łazienkach montuje się różne rodzaje produktów oświetleniowych, wśród nich rozwiązania nad lustro. Do czego się przydają? Przede wszystkim takie oprawy spełniają rolę oświetlenia zadaniowego. W końcu to właśnie w tej części łazienki wykonujemy najbardziej precyzyjne zadania wzrokowe, jak choćby golenie, układanie fryzury lub wykonywanie makijażu. Bez dobrze dobranych produktów oświetleniowych realizacja tych czynności byłaby bardzo utrudniona i mocno niekomfortowa.

To jednak nie wszystko. Z drugiej strony ciekawa lampa, która emituje przyjemne dla oka światło, to też dekoracyjny element wyposażenia, wpływający na przytulny nastrój w pomieszczeniu, a to sprzyja spokojnemu relaksowi. Szeroki wybór ciekawym rozwiązań oświetleniowych, wpisujących się w aktualne trendy wnętrzarskie, można znaleźć na przykład na stronie: LightPlus.pl.


Jakie oprawy wybrać - najpraktyczniejsze lampy nad lustro

Jakie lampy stosuje się do oświetlenia lustrzanej tafli? Zazwyczaj są to niewielkie produkty, doświetlające wybraną strefę. Do najpopularniejszych zaliczają się modele ścienne, a zwłaszcza kinkiety i reflektory - praktyczne, wygodne i nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Warto zdecydować się na modele z opcją regulowania kąta świecenia. Ułatwia to dopasowanie warunków oświetleniowych do indywidualnych potrzeb.

Gdzie montować lampy? Najlepiej umieścić dwie symetrycznie po obu stronach lustra nieco powyżej linii wzroku. Mocno wydłużone oprawy natomiast można przymocować centralnie powyżej tafli. Pamiętajmy, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń - bez pozostawiania cieni. Ułatwia to wykonywanie wszelkich czynności przed lustrem.

Nieco rzadziej lustra w łazienkach doświetla się przy pomocy lamp wiszący. Bywa to jednak wygodna opcja, pozwalająca na regulowanie wysokości zawieszenia produktu oświetleniowego. Sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach o nieco większym metrażu.

Miłośnicy minimalizmu mogą też zdecydować się na oryginalne oświetlenie lustra montowane bezpośrednio w tafli. Wystarczy wybrać rozwiązanie ze zintegrowanym oświetleniem LED. Tego typu produkty wyróżniają się ciekawym i niebanalnym designem, który sprawdza się w najmodniejszych aranżacjach, zapewniając przy tym odpowiedni poziom doświetlenia przestrzeni.


Kilka słów o źródłach światła - co powinno trafić nad lustro?

Gdy dobiera się lampy nad lustro, warto zwrócić uwagę na kwestię źródeł światła. Najlepiej postawić na produkty LED. Dlaczego? Przede wszystkim odznaczają się dużą żywotnością i energooszczędnością. Równocześnie da się znaleźć żarówki emitujące światło o zróżnicowanym natężeniu, które w przypadku lustra powinno wynosić od 500 do 1000 lumenów.

Dobre źródło światła powinno odznaczać się także wysokim współczynnikiem oddawania barw i temperaturą barwową jak najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Tak zapewnia się optymalne warunki do zadań wymagających właściwego doboru kolorów, np. podczas wykonywania makijażu lub dopasowywania elementów garderoby i dodatków.


Praktyczne i bezpieczne oświetlenie lustra łazienkowego

Jakie powinny być lampy nad lustro? Muszą dostarczać odpowiednią ilość światła w całej strefie, a przy tym wpisywać się w restrykcyjne normy dotyczące oświetlenia łazienki. Każda oprawa powinna mieć wysoki stopień ochrony IP. Warto stawiać na modele z trwałych materiałów, odpornych na działanie wilgoci lub zalanie wodą. To gwarancja komfortowego i bezpiecznego doświetlenia łazienki, dopasowanego do wszystkich potrzeb oraz klimatu wnętrza.

Zawsze wybierajmy lampy, które nie tylko odznaczają się ciekawym wzornictwem, ale też spełniają kluczowe standardy oświetleniowe - wówczas uzyskamy w pełni satysfakcjonujący efekt, a nasza łazienka stanie się jeszcze przyjaźniejsza dla użytkowników.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 10:47
komentarz /( 1 )
  • Judyta
    Judyta

    wtorek, 31 styczeń 2023 14:32

    kinkiety i jeszcze raz kinkiety. One świetnie doświetlają tę część łazienki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.