Odpływ liniowy czy punktowy – jakie są zalety i wady obu rozwiązań? - dekoportal.pl

Odpływ liniowy czy punktowy – jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

24 Lut 2023 / Napisał  / Porady
 odpływ

Odpływy liniowe oraz punktowe stosowane są w prysznicach typu walk-in. W praktyce zastosowanie tych drugich wykracza jednak poza łazienkę, bo możemy je zastosować również w garażu lub ogrodzie. Skupmy się jednak na prysznicach. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Kiedy warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie, czytając poniższy artykuł.


Odpływ liniowy – zalety i wady

Odpływ liniowy to rozwiązanie coraz chętniej stosowane w nowoczesnych łazienkach. Wykorzystywany jest on w bezkabinowych prysznicach typu walk-in. Ma on postać kratki wbudowanej w podłogę łazienki, która odprowadza wodę z natrysku bezpośrednio do kanalizacji. Tego rodzaju rozwiązanie nie wymaga montowania brodzika oraz kabiny prysznicowej.

Jakie są zalety odpływów liniowych? Prysznice typu walk-in są zdecydowanie większe niż tradycyjne kabiny prysznicowe, co pozwala na większą swobodę podczas mycia. Oprócz tego prysznic z odpływem liniowym pozwala na większe zachowanie czystości, ponieważ z powodu braku brodzika zanieczyszczenia nie osadzają się na ściankach.

Warto zdawać sobie sprawę, że odpływ liniowy nakłada na nas pewne ograniczenia. Założenie go musi zostać uwzględnione już na wysokości projektowania łazienki. Odpływ liniowy wymaga odpowiedniej grubości posadzki oraz jej wyprofilowania. Chęć założenia go w wykończonej łazience będzie niestety wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu.


Odpływ punktowy zalety i wady

Odpływ punktowy to, innymi słowy, zwykła kratka ściekowa. Jej zadaniem jest zbieranie wody spod prysznica do specjalnego syfonu. Składa się on z dwóch elementów: odpływu wbudowanego w podłogę oraz kratki odpływowej. Aby odpływ punktowy działał skutecznie, musi mieć zapewniony spadek ze wszystkich stron otaczającej go powierzchni.

Odpływ liniowy oraz punktowy działają na podobnej zasadzie. Mają podobną przepustowość oraz nie wymagają dodatkowego czyszczenia. Odpływ liniowy może być jednak zamontowany jedynie w większych prysznicach typu walk-in. Jeżeli mamy ograniczoną ilość miejsca, to zdecydowanie lepszych rozwiązaniem będzie mniejszy odpływ punktowy.

Jako że obydwa opisane rozwiązania są stosowane w prysznicach typu walk-in to i wady będą podobne. O odpływie punktowym należy pomyśleć na etapie projektowania łazienki. W miejscu odpływu muszą być wykonane spadki, które pozwolą na skuteczne odprowadzanie wody. W przeciwieństwie do odpływów liniowych muszą być one wykonane ze wszystkich stron.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 luty 2023 12:02
komentarz /( 1 )
  • Roma
    Roma

    piątek, 24 luty 2023 12:24

    do naszej łazienki wybraliśmy odpływ liniowy i to była dobra decyzja. Polecam.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.