Taśmy LED w łazience – co wybrać? - dekoportal.pl

Taśmy LED w łazience – co wybrać?

26 Paź 2020 / Napisane przez  / Porady
andrea davis TIg HZxN3L0 unsplash
Taśmy LED odgrywają zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną

Dekoracyjne podświetlenia półek i wnęk, podświetlane wanny, prysznice lub lustra to tylko niektóre z ogromu możliwości aranżacyjnych, jakie dają taśmy LED w łazience. W wielu przypadkach pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną. Dzięki nim można stworzyć wnętrze, które bardziej przypomina salon kąpielowy, a nawet małe domowe spa, niż zwykłą łazienkę. Światło o różnej barwie, natężeniu, a nawet kolorze, wydobywające się z różnych przestrzeni pomieszczenia, to doskonały sposób na nowoczesne, a jednocześnie eleganckie i efektowne uzupełnienie wyposażenia łazienki. Jak łatwo się domyślić, w sklepach znajdziemy ogromny wybór taśm LED do stosowania w różnych wnętrzach.  Którą z nich wybrać do łazienki? Oto garść podpowiedzi!

O czym przeczytasz w artykule:

Taśmy LED w łazience a wysoka wilgotność

Wybierając taśmę LED do łazienki, weźmiemy pod uwagę przede wszystkim podwyższoną wilgotność, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Oświetlenie będzie tu musiało spełniać specjalne wymagania. W niektórych miejscach, w których będziemy chcieli umieścić taśmy LED, może nawet zbierać się woda, dlatego też w tym wypadku warto sięgnąć po wodoodporne taśmy LED. Są one zabezpieczone przed działaniem wilgotnego powietrza, a także wody, a ich skuteczność i bezpieczeństwo nie ulegną zmianie nawet po zalaniu.

Do wodoodpornych taśm LED do łazienki trzeba też dobrać zasilacz o podwyższonej szczelności. Osoba podejmująca się instalacji taśm LED powinna również odpowiednio zabezpieczyć połączenia zestawu, co w efekcie da nam gwarancję bezawaryjnej pracy mimo wysokiej wilgotności panującej w łazience i nawet w przypadku zalania listwy LED.

Co warto wiedzieć na temat wyboru taśm LED do łazienki?

 • Wybieramy modele wodoodporne.
 • Dobieramy zasilacz o podwyższonej szczelności.
 • Dzięki wodoodpornym taśmom LED oraz odpowiedniemu zasilaczowi możemy mieć pewność, że taśmy, mimo wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, a nawet w przypadku zalania, będą działały bez zarzutu.,
 

Taśma LED w łazience jako główne źródło światła

Zastosowanie taśmy LED w łazience w formie głównego oświetlenia to doskonały sposób na stworzenie klimatycznego pomieszczenia sprzyjającemu relaksowi. Będzie ona mogła pełnić funkcje użytkowe, jeśli na każdy metr kwadratowy przypadnie około 200 luksów. Do ukrycia taśm LED w łazience warto wykorzystać gzymsy i sztukaterie, a także podwieszany sufit. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto dokupić profile do taśm LED, które nie tylko doskonale ukrywają paski, ale również umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie się światła, niwelując wrażenie punktów świetlnych.

W przypadku, gdy taśma LED będzie stanowiła w łazience główne źródło światła, najlepiej wybrać paski o średniej lub wysokiej mocy. Dodatkowo warto wyposażyć instalację w ściemniacz, który pozwoli nam dowolnie sterować intensywnością światła. Dzięki temu standardową moc oświetlenia możemy wykorzystywać podczas codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, natomiast przyciemnione światło będzie stanowiło idealne uzupełnienie relaksującej kąpieli w wannie pełnej pachnącej piany, olejków lub soli.

Ważne informacje dotyczące wykorzystania taśm LED w łazience w funkcji głównego oświetlenia:

 • Listwy LED ukrywamy za podwieszanym sufitem, sztukateriami lub gzymsami,
 • Dobrym pomysłem jest też zastosowanie profili do taśm LED, które pozwolą ukryć paski, a jednocześnie pięknie rozpraszają światło,
 • Do oświetlenia głównego stosujemy taśmy LED o średniej lub wysokiej mocy.
sanibell bv POBVUVJY mM unsplash
 

Jaką taśmę LED wybrać do oświetlenia lustra?

Oświetlenie lustra taśmami LED w łazience daje ciekawy efekt wizualny, ale jednocześnie ma praktyczne zastosowanie. Wykonywanie makijażu i demakijażu, golenie czy też inne czynności upiększające i pielęgnacyjne wymagają dobrego oświetlenia, przypominającego światło słoneczne.

W przypadku taśm LED można dobrać kolor i intensywność w taki sposób, by uzyskać światło zbliżone w jak największym stopniu do światła dziennego. W tym celu warto wybrać oświetlenie o wysokim współczynniku oddawania barw (CRI>95). Najlepsze modele taśm LED znaleźć można na https://sklep.neonica.pl

Oświetlenie lustra z zastosowaniem taśm LED:

 • Pełni funkcje dekoracyjne i praktyczne,
 • Pozwala na uzyskanie światła zbliżonego do naturalnego,
 • Wymaga zastosowania taśm o wysokim współczynniku odwzorowania barw (CRI).
 

Funkcja dekoracyjna taśm LED w łazience?

Taśmy LED, które mają pełnić funkcję dekoracyjną w łazience, dają ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację. Doskonały efekt uzyskamy na przykład, umieszczając taśmę w obudowie wanny lub prysznica. Jeśli z kolei umieścimy taśmy LED w łazience w obudowie mebli, sprawimy, że będą one wyglądać bardzo nowocześnie, a jednocześnie łatwiej będzie nam znaleźć na półkach czy w szufladach potrzebne akcesoria i kosmetyki. Wnęka oświetlona taśmą LED może stać się miejscem, w którym wyeksponujemy oryginalną ozdobę, zdjęcie czy obraz.

Podwieszane i podświetlone elementy (niekoniecznie na całym suficie) pomogą nam w bardzo efektowny sposób wyznaczyć na przykład miejsce na odpoczynek (fotel, leżak) czy kąpiel (wanna wolnostojąca).

Gdzie zamontować taśmy LED w łazience?

 • W obudowie prysznica lub wanny,
 • W obudowie mebli,
 • We wnęce,
 • W podwieszanym suficie.

Taśmy LED w łazience a kolor światła

Dobór temperatury barwowej białego światła LED będzie zależał przede wszystkim od kolorystyki i stylu urządzanej łazienki. Ciepłe światło doskonale podkreśli barwę pasteli, brązów i czerwieni. Z kolei światło zimne stanie się idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza tych urządzonych w kontrastowych barwach.

Wyjątkowe możliwości dekoracyjne i aranżacyjne daje kolorowa taśma LED, a także taśma emitująca zarówno światło białe, jak i kolorowe. Jeśli do tego doposażymy cały zestaw w nowoczesne sterowniki LED, to w jednej chwili będziemy mogli całkowicie odmienić charakter łazienki, zmieniając kolorystykę, jasność, nasycenie i tryb oświetlenia zgodnie z nastrojem czy potrzebą.

Co warto wiedzieć na temat wyboru koloru światła taśm LED?

 • Ciepłe światło doskonale współgra z kolorami pasteli, czerwienią, brązem i żółcią.
 • Zimne światło pasuje do wnętrz urządzonych w bieli, czerni, a także w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych.
 • Wybierając taśmę LED o różnych kolorach, można w prosty sposób zmieniać atmosferę panującą w łazience.
 • Sterownik oświetlenia LED pozwala na uzyskanie różnych efektów poprzez zmianę jasności, nasycenia czy koloru światła emitowanego przez taśmę LED.

 

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2023 17:38
komentarz /( 1 )
 • Miś
  Miś

  środa, 22 czerwiec 2022 10:01

  taśmy LED fajnie sprawdzają się przy lustrze jako oświetlenie funkcyjne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.