Malinotruskawki – niezwykły smak lata - dekoportal.pl

Malinotruskawki – niezwykły smak lata

18 Sty 2023 / Napisał  / Porady
 malinotruskawka

Malinotruskawka jak sama nazwa wskazuje to krzyżówka maliny z truskawką, która stanowi odrębny gatunek. Krzew ten jest w Polsce stosunkowo mało znany, jednak warto mieć świadomość, że jego uprawa w domowym ogrodzie jest naprawdę prosta. Jakie wymagania ma malinotruskawka? Jak ją sadzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Malinotruskawka – charakterystyka

Jak wspomniano we wstępie malinotruskawka nazywana także maliną ponętną to stanowiąca osobny gatunek krzyżówka maliny i truskawki. Roślina pochodzi z Japonii, gdzie naturalnie występuje w lasach dorastając do wysokości 40-60 cm. Malina ponętna ma okrągły pokrój, a jej jasnozielone pierzaste liście mają długość od 3 do 8 cm, co wynika z faktu, że tworzy je kilka pojedynczych, ostro zakończonych listków. Krzew kwitnie na przełomie czerwca i lipca wytwarzając białe kwiaty, a owoce pojawiają się na nim w sierpniu i przypominają smakiem owoce morwy. Wyróżnia je intensywny czerwony kolor oraz fakt, że dorastają nawet do średnicy około 5 cm. Istotne jest także to, że malinotruskawka nie potrzebuje zapylacza.

 malinotruskawka

Malina ponętna – wymagania

We wstępie wspomniano, że uprawa malinotruskawki w polskich warunkach nie jest szczególnie trudna, co wynika z faktu, że roślina ta nie posiada zbyt wygórowanych wymagań. Sadzić można ją bowiem zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w gruncie, jednak w obu przypadkach należy pamiętać, że malina ponętna szybko się rozrasta, a co za tym idzie wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Roślina najlepiej rośnie i obficie plonuje wtedy, kiedy zostanie posadzona na nasłonecznionym stanowisku, jednak warto wiedzieć, że sprawdzi się również w półcieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby o umiarkowanej wilgotności oraz pH na poziomie 6-6,5.

 malinotruskawka

Jak sadzić malinotruskawkę?

Malinotruskawka to roślina, która może być uprawiana zarówno w donicach, jak i w ogrodzie. W obu przypadkach zaleca się sadzenie jej w miesiącach wiosennych, a ważną kwestią jest również zakup wysokiej jakości sadzonek, co zagwarantuje prawidłowy wzrost krzewu. Można je nabyć m.in. pod linkiem: https://www.sadowniczy.pl/product-pol-144443-Malinotruskawka-Malina-ponetna-HIT-Fantastyczny-Duet-w-doniczce.html. Przed posadzeniem malinotruskawki należy umieści sadzonkę w pojemniku napełnionym wodą, co sprawi, że jej system korzeniowy odpowiednio się nawodni. Następnie wystarczy wykopać dołek na głębokość około 40 cm oraz wyłożyć go kompostem, co pozwoli dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych. Po umieszczeniu w nim sadzonki jej korzenie należy przysypać ziemią, a w kolejnym kroku obficie podlać roślinę. Następnie warto wykonać ściółkowanie, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów, a koniecznością jest odpowiednie przycinanie malinotruskawki. Owocuje ona bowiem na pędach jednorocznych, co sprawia, że krzew wymaga regularnego cięcia każdej wiosny.

Podsumowując należy stwierdzić, że malinotruskawka może być doskonałą alternatywą dla innych gatunków malin, których sadzonki są dostępne pod linkiem: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Sadzonki-malin-6799.html. Jej uprawa nie jest bowiem trudna, a sama roślina doskonale sprawdza się w polskich warunkach.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 13:45

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.