Altana ogrodowa niesłusznie bywa utożsamiana z obiektami małej architektury. Porównanie to nie jest właściwe, ponieważ zgodnie z literą prawa budowlanego małą architekturą są obiekty kultu religijnego, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku (np. śmietniki i huśtawki). Definicja altany nie mieści się więc w powyższych ramach.
Budowa altany ogrodowej ‒ zgłoszenie czy pozwolenie?
Planując każdą budowę, warto skonsultować się z architektem lub doświadczoną ekipą budowlaną, która podpowie, jakich formalności powinniśmy dopełnić przed rozpoczęciem prac budowlano-montażowych na działce. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak kary finansowe lub wstrzymanie procesu budowy. Miejscem, w którym możemy znaleźć fachowców w zakresie budowy i remontu, jest np. strona Building Companion.
Budowa altany ogrodowej, podobnie jak wiaty czy przydomowej oranżerii, nie wymaga zgłoszenia do odpowiedniej jednostki administracyjnej, jeśli powierzchnia planowanego obiektu nie przekracza 35 m2, a jego wysokość nie będzie większa niż 5 m (dach dwuspadowy) lub 4 m (dach innego typu). Ważny jest także fakt, że na jednej działce nie może znaleźć się więcej niż dwie altany na każde 500 m2 powierzchni. Jeżeli nasza altana nie mieści się w powyższych ustaleniach, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie zamiaru budowy altany ogrodowej
Zamiar budowy altany ogrodowej zgłaszamy do właściwego urzędu miasta bądź starostwa powiatowego. Dokument informujący o tym fakcie powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące:
- zakresu prac,
- sposobu wykonywania robót budowlanych,
- terminu rozpoczęcia prac,
- projektu altany (jeżeli jesteśmy w jego posiadaniu).
Czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu wynosi 14 dni od dnia złożenia wszystkich dokumentów. Jeżeli po upływie dwóch tygodni nie otrzymaliśmy żadnego pisma, oznacza to tzw. milczącą zgodę urzędu na rozpoczęcie prac budowlanych.
Budowa altany ogrodowej, która wymaga pozwolenia
Jeżeli nasza altana ma mieć powierzchnię większą niż 35 m2, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Proces ten jest bardziej złożony i czasochłonny. Pierwszym krokiem jest uzyskanie warunków zabudowy, które wydaje odpowiedni urząd gminy lub miasta. Po otrzymaniu tego dokumentu należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami:
- projektem altany,
- mapą sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500,
- oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,,
- oświadczeniami i uzgodnieniami dodatkowymi, wynikającymi z przepisów prawa lokalnego.
Pozwolenie na budowę wydaje starosta w terminie do 2 miesięcy od daty przedłożenia kompletu dokumentacji. Inwestor ma również obowiązek powiadomienia starostwa o fakcie rozpoczęcia budowy (na tydzień przed rozpoczęciem prac).

piątek, 24 czerwiec 2022 15:25