Uprawa pomidorów w doniczkach - dekoportal.pl

Uprawa pomidorów w doniczkach

07 Cze 2023 / Napisał  / Porady
uprawa pomidorów

Nic nie zastąpi smaku świeżych warzyw i owoców z ogródka. Bez chemii, pachnące słońcem, a do tego na wyciągnięcie ręki. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na duży ogród z warzywnikiem. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem są uprawy w doniczkach, a rośliną która najlepiej odnajdzie się w takich warunkach są pomidory.

Pomidory to owoce, które z powodzeniem można uprawiać w domowych warunkach. Rozwiązanie to jest doskonale przede wszystkim dla osób mieszkających w blokach i w domach z niewielką działką. Parapet okna, balkon lub taras - naprawdę niewiele potrzeba, aby cieszyć się tymi zdrowymi rarytasami, a w poniższym artykule podpowiemy Ci, jak zacząć doniczkową uprawę pomidorów.


Od czego zacząć?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj pomidorów nadaje się do domowej uprawy. Polecane są do tego przede wszystkim odmiany karłowate, w tym pomidorki koktajlowe. Aby jednak zacząć je uprawiać niezbędne będzie dobranie odpowiednich doniczek i gleby. Doniczki powinny być dostatecznie duże, aby pomieścić system korzeniowy rośliny i umożliwić jej wzrost. Poleca się więc takie, których głębokość wynosi ok. 40 cm. Dodatkowo warto zadbać o to, aby doniczka posiadała otwory odpływowe, które uniemożliwiają gromadzenie nadmiaru wody. Do uprawy pomidorów najlepiej sprawdzą się pojemniki ceramiczne, wybierając jednak plastikowe warto unikać kolorów ciemnych, które mogą doprowadzić do przegrzania sadzonek.

Gleba odpowiednia do uprawy pomidorów to taka, która jest bogata w składniki odżywcze i posiada optymalne pH dla tego rodzaju sadzonki. Rozpoczynającym swoją przygodę z uprawą roślin poleca się skorzystanie z gotowego podłoża dostępnego w sklepach ogrodniczych. W razie potrzeby można też zapytać o pomoc specjalistę.

uprawa pomidorów

Jak uprawiać pomidory w doniczce?

Na samym początku należy przygotować dno doniczki. W tym celu wsypujemy keramzyt, który zapewni dostęp powietrza do systemu korzeniowego. Na tak przygotowane dno, można nasypać wcześniej przygotowaną ziemię. Sadzonki pomidorów wkłada się głęboko, przykrywając jednocześnie większą część łodygi glebą. To takie proste! Teraz pozostaje już czekać na słoneczne dni. Na zewnątrz pomidory najlepiej wystawić w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo nocnych przymrozków. Doniczki z sadzonkami muszą znajdować się w pełnym słońcu, tak aby wyrosły z nich smaczne i soczyste owoce.

Należy pamiętać, że gdy sadzonki podrosną powinno się usunąć pędy boczne, kierując energię rośliny na rozwój owoców. Chcąc natomiast zahamować ich wzrost, gdy na krzewie zacznie pojawiać się dużo pomidorów, można oderwać stożek wzrostu.


Pielęgnacja i nawożenie

Pomidory potrzebują regularnego podlewania, tak aby ziemia w doniczce nie wysychała. Unikać jednak należy ich przelewania, gdyż to może doprowadzić do gnicia korzeni. Powinno się obserwować swoją roślinę i w odpowiedni sposób zadbać o jej potrzeby. Kolejną niezwykle ważną kwestią są nawozy. Rośliny w doniczce, w przeciwieństwie do tych rosnących wolno, w ogrodzie potrzebują większej suplementacji. W tym celu powinno się wspomagać domowe pomidory nawozami rozpuszczalnymi raz na 10 dni.Dostarczy im to optymalnych składników odżywczych.

Uprawa pomidorów w doniczkach to naprawdę świetny pomysł, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można to robić bez ograniczeń i potrzeby posiadania tradycyjnego ogrodu. Wystarczy wybrać odmianę pomidorów zdatną do tego rodzaju uprawy, zakupić odpowiednie przybory i zabrać się do pracy. Wystarczy tak niewiele, aby cieszyć się tym co natura ma do zaoferowania.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 07 czerwiec 2023 10:47

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.