Czy przenośne klimatyzatory domowe to dobra inwestycja? - dekoportal.pl

Czy przenośne klimatyzatory domowe to dobra inwestycja?

14 Sie 2020 / Napisane przez  / Porady
klimatyzator przenosny fral super cool fsc091 3
Klimatyztory przenośne coraz częściej pojawiają się w naszych domach.

Klimatyzatory stają się coraz powszechniej wykorzystywane w domach. Różnorodność urządzeń poprawiających komfort sprawia, że można bez trudu znaleźć model odpowiadający potrzebom. Podpowiadamy, czy warto wybrać klimatyzator przenośny.

O czym przeczytasz w artykule?

Klimatyzator przenośny – czym jest?

Klimatyzator przenośny pozwala na zwiększenie komfortu podczas gorących dni. Urządzenie działa skutecznie dzięki wymianie powietrza. Zostaje ono odprowadzone poza pomieszczenie przy pomocy rury. Przenośny klimatyzator obsługuje wyłącznie pokój, w którym się znajduje.

Wyróżnia się kilka rodzajów klimatyzatorów przenośnych. Jednym z nich jest monoblok, który charakteryzuje się łatwym montażem. Wystarczy wysunąć rurę, na przykład przez uchylone okno, żeby pozbyć się gorącego powietrza z pomieszczenia. Występują również modele z dwiema rurami – cechują się zwiększoną wydajnością, ale ich instalacja jest trudniejsza.

Na rynku dostępne są także klimatyzatory przenośne typu spotcooler. Urządzenia te pozwalają na zamontowanie rury wyprowadzającej również zimne powietrze. Wyróżnia się też klimatyzatory przenośne typu split mające część wewnętrzną, która składa się z parownika, sprężarki oraz wentylatora, a także zewnętrzną ze skraplaczem i wentylatorem. Część zewnętrzna może znajdować się, na przykład na balkonie. Te i inne klimatyzatory przenośne znajdziesz na stronie https://uni-lux.eu/.

Klimatyzator przenośny – czym się charakteryzuje?

 • Działa na zasadzie wymiany powietrza, dlatego wymaga rury, którą umieszcza się na zewnątrz,
 • Chłodzi wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje,
 • Są różne rodzaje przenośnych klimatyzatorów, na przykład monoblok czy spotcooler.
klimatyzator przenosny fral super cool fsc09c 10
Klimatyzator przenośny to znakomite rozwiązanie do ochłodzenia pokoju.

Czy warto wybrać klimatyzator przenośny?

Przenośny klimatyzator jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą od razu po zakupie urządzenia cieszyć się ze schłodzonego pokoju. Sprzęt nie wymaga bowiem skomplikowanego montażu i zatrudnienia fachowców – wystarczy podłączyć go do prądu i wyprowadzić rurę przez okno. Brak konieczności korzystania z pomocy specjalistów znacznie obniża wydatki na klimatyzator przenośny. Montaż klimatyzacji stacjonarnej wiąże się z wydatkiem rzędu 1000 zł.

Przenośne urządzenie nie wymaga remontu i ingerencji w konstrukcję ścian. Dzięki temu klimatyzator sprawdzi się dla osób wynajmujących mieszkanie. Urządzenie jest łatwe do przenoszenia, dlatego może w trakcie upalnego dnia zmniejszyć temperaturę w salonie, a wieczorem zwiększyć komfort domowników w sypialni.

Przenośny klimatyzator nie jest jednak pozbawiony wad. Emitowany przez urządzenie hałas może okazać się uciążliwy. Warto więc wybierając urządzenie, zwrócić szczególną uwagę na maksymalny poziom głośności.

Klimatyzator przenośny działa dzięki wymianie powietrza. Niestety jego skuteczność może być znacznie niższa ze względu na uchylone okno. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne uszczelnienia – montuje się je za pomocą taśmy samoprzylepnej. Materiał ma otwór, przez który przechodzi rura. Uszczelnienie nie tylko zwiększa skuteczność klimatyzatora, lecz także zabezpiecza pomieszczenie przed insektami.

Zalety i wady klimatyzatora przenośnego:

 • Działa natychmiast po zakupie, ponieważ nie wymaga skomplikowanego montażu,
 • Nie wymaga ingerencji w ściany, więc jest odpowiedni do wynajmowanych mieszkań,
 • Łatwość przenoszenia klimatyzatora pozwala na wykorzystywanie go w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb,
 • Uciążliwa może okazać się głośność urządzenia,
 • Skuteczność klimatyzatora może być niższa ze względu na uchylone okno – rozwiązaniem problemu jest specjalne uszczelnienie, które jednocześnie chroni przed owadami.

Najważniejsze parametry urządzenia

Czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego klimatyzatora przenośnego powinna być moc chłodnicza. Należy też zwrócić uwagę na przepływ powietrza – im wyższy, tym szybciej urządzenie obniży temperaturę w pokoju. Przenośne klimatyzatory są mniej efektywne od modeli typu split, ale okazują się skuteczne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia.

Rozmiar pokoju to tylko jeden z wielu czynników, które mogą wpływać na skuteczność urządzenia chłodzącego. Ważne jest też, na którym piętrze znajduje się pomieszczenie, w jakich godzinach wpadają do niego promienie słońca oraz jakie przesłony zastosowano na oknach. Nie bez znaczenia pozostaje liczba osób przebywających w schładzanym pokoju.

Wybierając klimatyzator przenośny, warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Parametr wpłynie na koszty eksploatacji urządzenia. Jeśli klimatyzator ma działać w różnych pomieszczeniach, warto wybrać model wyposażony w kółka jezdne oraz uchwyt transportowy.

Na komfort użytkowania klimatyzatora wpływa jego głośność. Na poziom hałasu trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli urządzenie ma chłodzić pomieszczenie przeznaczone do pracy. Głośność urządzenia może zależeć od wybranego trybu nawiewu – maksymalna prędkość zapewni szybkie schłodzenie wnętrza, ale jednocześnie będzie wiązała się z większym hałasem.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny?

 • Moc chłodnicza – warto dopasować ją do wielkości pomieszczenia,
 • Przepływ powietrza – im większy, tym szybciej klimatyzator chłodzi pomieszczenie,
 • Klasa efektywności energetycznej – od niej zależy koszt eksploatacji urządzenia,
 • Dodatkowe wyposażenie w postaci kółek oraz rączki transportowej – ułatwiają przenoszenie klimatyzatora,
 • Poziom głośności – znacznie wpływa na komfort korzystania z urządzenia.
fral super cool fsc14.1 klimatyzator przenosny 1
Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego moc chłodnicza.

Dodatkowe funkcje warte uwagi

Przed zakupem klimatyzatora przenośnego należy sprawdzić, jakie tryby ma urządzenie. Niektóre modele mogą osuszać wnętrze, a także je nawilżać. Istnieją klimatyzatory przenośne, które oprócz funkcji chłodzenia mają też możliwość grzania pomieszczenia. Dostępne są także modele oczyszczające powietrze.

Na komfort użytkowania klimatyzatora wpływa zdalne sterowanie. Warto wybrać model, który ma nie tylko czytelny i wygodny wyświetlacz, lecz także pilot. Komfort zapewnia również timer – pozwala on ustawić czas, w którym urządzenie ma się wyłączyć.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Wybierając klimatyzator przenośny, warto zwrócić uwagę na dodatkowe tryby, na przykład nawilżanie, osuszanie czy grzanie. Komfort użytkowania zwiększają też pilot do zdalnego sterowania oraz timer umożliwiający ustawienie czasu, w którym urządzenie ma przestać schładzać pokój.
fral super cool fsc14.1 klimatyzator przenosny 6
Klimatyzator przenośmy może pełnić też funkcje osuszania lub nawilżania powietrza.
 
 
Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:27
komentarz /( 1 )
 • Itakaaa
  Itakaaa

  środa, 22 czerwiec 2022 15:27

  oj tak, klimatyzator teraz by mi się przydał

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.