Jak wybrać narożnik, na którym będą rozgrywały się domowe historie? - dekoportal.pl

Jak wybrać narożnik, na którym będą rozgrywały się domowe historie?

10 Sie 2020 / Napisane przez  / Porady
naroznik z regulowanymi zaglowkami annabelle modern39065
Narożnik do salonu powinien być nie tylko estetyczny, lecz także wykonany z trwałych materiałów. / fot. Meble Bogart

Wygodny narożnik w strefie odpoczynku posłuży do relaksu po pracy, spędzania miłych wieczorów w rodzinnym gronie i czytania ulubionych książek. Komfortowe siedzisko powinno zachwycać nie tylko wygodą użytkowania, lecz także trwałym obiciem i funkcjonalnością. Podpowiadamy, jak wybrać narożnik do pokoju dziennego.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak dopasować kształt narożnika do wnętrza?

Narożnik powinien być dostosowany do układu pomieszczenia i liczby domowników. Dopasowanie go do salonu zależy w dużej mierze od wielkości siedziska, ale ważna jest też forma. Do wyboru są narożniki w kształcie litery U oraz L.

Narożnik w kształcie litery U jest rozwiązaniem do przestronnego pomieszczenia. Siedzisko dobrze zaprezentuje się na środku pokoju, co pozwoli na optyczne podzielenie wnętrza. Kształt litery U wyznaczy w salonie strefę relaksu. Tuż przed meblem znajdzie się miejsce na stolik kawowy, a za nim będzie idealna przestrzeń na komodę o takiej samej długości jak główna część narożnika.

Narożnik w kształcie litery L sprawdzi się w mniejszym salonie, postawiony pod ścianą. Siedzisko będzie dobrym rozwiązaniem do kawalerek, w których pokój dzienny łączy się z kuchnią. Narożnik pozwoli na oddzielenie strefy salonu od aneksu. Jedno dłuższe ramie siedziska umożliwi odpoczynek w wygodnej pozycji leżącej.

Kształt narożnika – jaki wybrać?

  • Narożnik w kształcie litery U – sprawdzi się w dużym pokoju, gdzie można postawić go na środku, żeby podzielił pomieszczenie,
  • Model w kształcie litery L – pasuje zarówno do mniejszych, jak i większych salonów.

Miękkość siedziska i oparcia – od czego zależy?

Narożnik służy podczas seansów filmowych, spotkań w gronie przyjaciół i popołudniowych drzemek, dlatego musi być wygodny. Na komfort użytkowania siedziska wpływa jego wypełnienie. W narożnikach stosuje się sprężyny bonellowe lub faliste.

Sprężyny bonellowe cechują się kształtem klepsydr, które są obok siebie ustawione i połączone drutem. Dzięki temu nacisk w konkretnym miejscu powoduje, że pracuje cały system, co zapobiega zapadaniu się siedziska tam, gdzie jest najczęściej używane. Sprężyny bonellowe są polecane do narożników z funkcją spania. Wypełnienie będzie odpowiednie zarówno dla lekkich, jak i cięższych osób.

Sprężyny faliste lepiej sprawdzą się do odpoczynku w trakcie dnia. Wyróżniają się prostą konstrukcją – mają formę długich drutów, które kształtem przypominają sinusoidę. Sprężyny faliste łączy się z pianką. Wypełnienie jest odporne na odkształcenia, dzięki czemu narożnik na długo zachowuje pierwotny wygląd.

Sprężyny – jakie wybrać?

  • Bonellowe – sprawdzą się w narożnikach z funkcją spania, ponieważ zapewniają większą twardość,
  • Faliste – zapewnią komfort podczas odpoczynku w ciągu dnia; są wygodniejsze do siedzenia.

Jakie funkcje narożnika warto wybrać?

Przed zakupem narożnika trzeba przemyśleć, jakie funkcje będzie pełnił. Siedzisko przeznaczone do odpoczynku w ciągu dnia może przecież wieczorem zmienić się w komfortowe łóżko. Narożnik sprawdzi się też do przechowywania, na przykład pościeli.

W kawalerkach najczęściej brakuje miejsca na wstawienie zarówno narożnika, jak i łóżka. Rozwiązaniem jest zakup siedziska z funkcją spania. Rozłożenie mebla zajmuje niewiele czasu, co pozwala sprawnie zmienić wieczorem salon w wygodną sypialnię. Narożnik z funkcją spania przyda się również w większych mieszkaniach, na przykład na dłuższą wizytę gości.

Siedzisko z funkcją spania powinno mieć miejsce na pościel. Często są to nawet dwa pojemniki, w których można umieścić nie tylko poduszki i kołdry, lecz także inne przedmioty. Narożnik zwiększający ilość miejsca do przechowywania stanowi praktyczne rozwiązanie do niewielkiego mieszkania, w którym każda dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota.

Niektóre narożniki mają regulowane zagłówki. Funkcja pozwala na dopasowanie siedziska do własnych potrzeb. Możliwość zmiany położenia zagłówków sprawia, że każdy domownik zyska zwiększony komfort podczas odpoczynku.

Dodatkowe funkcje – jakie warto wybrać?

  • Funkcja spania – świetna do kawalerek, ale też większych mieszkań, gdzie salon musi odgrywać rolę pokoju dla gości,
  • Pojemniki na pościel – zwiększą ilość miejsca do przechowywania nie tylko poduszek czy kołdry, lecz także innych przedmiotów,
  • Regulowane zagłówki – poprawią komfort użytkowania siedziska.

Poznaj rodzaje tkanin obiciowych

Na komfort użytkowania, trwałość i funkcjonalność narożnika wpływa tkanina obiciowa. Do wyboru są między innymi materiały typu velvet. Są miękkie i mają przyjemną w dotyku fakturę.

Popularnością cieszą się też plecionki. Są mniej przyjemne w dotyku, ale cechują się trwałością. Narożniki pokryte plecionką sprawdzą się w mieszkaniach, gdzie mebel będzie często pełnił funkcję łóżka.

Do domu, w którym mieszkają zwierzęta, warto zdecydować się na trwalszą tkaninę. Dzięki temu wbijane w siedzisko pazurki nie doprowadzą do szybkiego zniszczenia narożnika. Dobrym wyborem są tkaniny łatwoczyszczące. Obicie pozwoli na sprawne i dokładne usunięcie zabrudzeń w sytuacji, kiedy pies po spacerze od razu wskoczy na narożnik.

Tkaniny łatwoczyszczące pozwolą zachować pierwotny wygląd mebla na wiele lat. Plamy nie wnikają w głąb materiału, dlatego zabrudzenie po wylanym napoju można szybko wytrzeć ręcznikiem papierowym. Tkaniny są odporne również na tłuste zabrudzenia – żeby je usunąć, wystarczy odsączyć chusteczką.

Z materiału łatwoczyszczącego można usunąć plamy z majonezu czy ketchupu. Wystarczy ich nadmiar zdjąć łyżeczką, a na miejsce zabrudzenia nalać nieco wody, którą następnie należy odsączyć papierowym ręcznikiem. W podobny sposób trzeba postąpić, żeby pozbyć się plam z długopisów.

Jaką tkaninę obiciową wybrać?

  • Velvet – miła w dotyku i estetyczna,
  • Plecionka – mniej przyjemna w dotyku, ale trwała,
  • Łatwoczyszcząca – świetna do domów, w których są zwierzęta i dzieci; plamy nie wnikają w strukturę materiału, dlatego łatwo można je usunąć.

Design narożnika – jak dopasować do wnętrza?

Bogata oferta narożników pozwala dopasować je do każdej aranżacji wnętrza. Do pomieszczeń nowoczesnych sprawdzą się modele w szarym, czarnym i granatowym kolorze. Warto zwrócić uwagę także na kształt mebla. Nowoczesny wystrój dopełni futurystyczny narożnik, który wyróżnia się metalowymi nóżkami o niebanalnej formie.

Narożniki w beżowym odcieniu świetnie sprawdzą się w klasycznej aranżacji. Pasują do niej również inne stonowane barwy, na przykład brązy. Elegancką przestrzeń dopełnią narożniki z pikowaną powierzchnią.

Jak dobrać styl narożnika do aranżacji?

  • W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się szare, czarne i granatowe siedziska, których kształt jest niebanalny, a nóżki zwracają na siebie uwagę. W klasycznej przestrzeni lepiej zaprezentują się modele z pikowaną powierzchnią oraz w stonowanych kolorach, na przykład brązach i beżach.

 

Artykuł sponsorowany



Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:26
komentarz /( 1 )
  • RawER
    RawER

    środa, 22 czerwiec 2022 15:28

    Velwety są teraz w modzie. To przepiękne materiały, gwarantują przytulne wykończenie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.