Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach? - dekoportal.pl

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

25 Paź 2022 / Napisał  / Pozostałe
styl boho we wnętrzach

Urządzając mieszkanie od podstaw, każdy z nas chce postawić na styl, który będzie mu pasować na długie lata – nie codziennie zmienia się wystrój mieszkania. Jest to trudna decyzja i każda z osób ma prawo wahać się pomiędzy kilkoma. Aktualnie w architekturze możemy wyróżnić wiele różnych trendów, które znacząco różnią się od siebie. Styl boho we wnętrzach jest jednym z najpopularniejszych, a to ze względu na swoją spójność i nawiązanie do krajów dla nas egzotycznych.


Skąd wziął się styl boho?

Zyskał on popularność w latach 70-tych, kiedy to był wynikiem kontestacji kultury zdominowanej w dużej mierze przez wielkie korporacje. Potrzebę oryginalności wywołała dostępność jednorazowych i masowo produkowanych przedmiotów, w tym plastiku, w każdym supermarkecie. To spowodowało, że zaczęli podróżować w nieznane i egzotyczne miejsca. Moda i projektowanie wnętrz mogły wyrażać bunt wobec prymitywnych kultur. Nie był to popularny trend w tamtych czasach, ale otwierał umysły i oczy na inne światy.


Styl boho – charakterystyka

Urządzając mieszkanie, wielu osób może mieć zagwozdkę, na jaki styl finalnie się zdecydować. Tych najpopularniejszych jest naprawdę wiele i każdy z nich się od siebie nieco różni. Aktualnie „na salony” powracają style znane nam z przeszłości, ale nie ma w tym nic dziwnego – nawet w modzie powracają do nas stare trendy i historia zatacza koło. Styl boho we wnętrzach jest tego dobrym przykładem, a to ze względu, że był już on kiedyś popularny, szczególnie w kulturze cygańskiej. Szacuje się, że trend może mieć swój początek już nawet na przełomie XVIII i XIX wieku. Dlaczego jednak tak wiele osób lubi ten styl?

Styl boho we wnętrzach kojarzyć się może przede wszystkim z egzotyką, a to wszystko przez połączenie drewna, roślin i jasnych kolorów. Takie połączenie może podobać się wielu osobom i nie będzie w tym nic dziwnego, szczególnie że coraz więcej osób decyduje się właśnie na wybór tego wykończenia. Jest on niezwykle schludny, nie obowiązują w nim żadne granice, ale ważne jest, żeby wszystko zachowało spójność. Styl boho we wnętrzach można porównać do stylu eklektycznego (ciekawostką jest to, że styl boho również może być eklektyzmem, jednakże musi być on połączony z innym stylem, który nie pasuje do niego, ale mają spójne elementy). W stylu boho wszystko jest zaplanowane, wszystko ze sobą współgra na pierwszy rzut oka, a w przypadku stylu eklektycznego zauważyć można wiele niespójności, które tworzą udany niełady.

Mieszkania w stylu boho mogą się kojarzyć z kwaterami hipisów, a to ze względu na mnogość barw oraz mebli wyglądających jakby pochodziły z drugiej ręki. W przypadku barw muszą one być kontrastowe i niedopuszczalne jest, aby wszystko było w jednolitym kolorze. Styl boho we wnętrzach jest wcieleniem artystycznej duszy lub młodzieńczego roztrzepania, jednakże należy mieć w tym wszystkim umiar – zbytnie przesadzenie może skończyć się źle, a w najlepszym wypadku powstanie Wam mieszkanie w stylu eklektycznym. Granica pomiędzy tymi dwoma stylami wykończenia jest niewielka.


Wnętrza w stylu boho – czym się wyróżniają?

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak ma wyglądać wzorcowe mieszkanie wykończone w stylu boho. Jest to o tyle luźny styl, że każde pomieszczenie, w którym wdrożono boho, może nieco się od siebie różnić. Mieszkanie, w którym wdrożono ten trend na pewno musi posiadać nieco drewnianych mebli lub ozdób, a to ze względu na pochodzenie – kultura cygańska znana jest z wykorzystywania drewna w architekturze.

Jeśli jednak interesuje Was jak mogłoby wyglądać przykładowe mieszkanie w stylu boho, to warto zacząć od podłogi – to właśnie ona będzie naszą bazą. Drewniany parkiet idealnie będzie współgrać z białymi ścianami, które nabiorą barwy po powieszeniu obrazów lub innych dodatków. Co ważne, podłoga nie może być pusta, ale dobrze byłoby, gdyby były uwidocznione wszelkie niedoskonałości parkietu – na część dywanu połóż dywan w stylu boho o dowolnym motywie. Jeśli chodzi o drzwi, to warto wykorzystać do tego drewniane modele o naturalnych, jasnych kolorach (dobrze byłoby, gdyby współgrały z parkietem).

Styl boho we wnętrzach we wnętrzach jest schludny, spójny, ale odrobina nieładu mu nie zaszkodzi. Ważne jest, żeby nie przekraczać pewnej granicy, którą można przekroczyć, dodając niektóre dodatki. Dobieranie ozdób to najlepsza zabawa w aranżacji wnętrza w stylu boho.

Styl boho: Materiały i tworzywa, po które warto sięgnąć

We wnętrzach boho pojawiają się naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina i len, które nadają nowy wymiar ich wystrojowi. Mieszkania i domy w stylu boho występują w wielu różnych wzorach i często niejasnych formach. W wystroju dominuje miękkość, lekkość i motywy etniczne.

Możesz nadać swojemu domowi klimat boho wybierając meble i dekoracje wykonane z miedzi i drewna. Wnętrze można ocieplić stosując perskie dywany i poduszki w ciepłych kolorach z lnianymi lub wełnianymi poszewkami z fantazyjnymi frędzlami.

Wzory boho

Boho to różnorodne ornamenty i wzory, które podkreślają synkretyzm kulturowy wpisany w ten styl. Egzotyczne hafty czy ściegi z Maroka mieszają się z ludowymi haftami i rustykalnymi ornamentami, tworząc modny i spójny misz-masz. W orientalnym stylu boho doskonale sprawdzają się przedmioty z dalekich podróży. Rodzinne dekoracje i pamiątki podkreślają rodzimy charakter wnętrza w jednym biegunie - occidental. Do tego stylu pasują tapety z motywami, mięsiste dywany i orientalne płytki. Wszystko zależy od tego, jaki typ wnętrza boho wybierzemy.


Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania w stylu boho nie należy do najcięższych zadań, ale nie jest to jednak tak łatwe jak w przypadku stylów modernistycznych. Żeby móc mówić o udanej aranżacji wnętrza w stylu boho potrzebne będą dodatki o wielu zróżnicowanych kształtach, kolorach oraz fakturach, ale ważne jest, aby większość z nich była wykonana z tego samego lub podobnego materiału. Styl boho we wnętrzach wymaga od nas kierowania się zasadą kontrastu form, barw i stylistyk.

To jak zaaranżujesz swoje mieszkanie w stylu boho, zależy przede wszystkim od tego, jakim poczuciem smaku władasz, a także od Twojej wyobraźni. Pamiętaj, że styl boho we wnętrzach jest o tyle otwarty i luźny, że można w jego ramach połączyć wiele niepasujących ze sobą rzeczy.


Materiał zewnętrznyArtykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 kwiecień 2024 12:17
komentarz /( 1 )
  • Rafaello
    Rafaello

    czwartek, 27 październik 2022 09:40

    mój styl. uwielbiam te naturalne dodatki, ciepłe kolory i przytulność. Mam w tym stylu urządzoną sypialnie i to moje ulubione miejsce w mieszkaniu

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.