Jakie zmiany wprowadzić w sypialni alergika? - dekoportal.pl

Jakie zmiany wprowadzić w sypialni alergika?

15 Gru 2022 / Napisał  / Porady
jak urządzić sypialnię dla alergika

Alergia to przypadłość, która może powodować spory dyskomfort, jeżeli nie zadba się o usunięcie z najbliższego otoczenia przedmiotów, które wywołują uczulenie. Pierwsze kroki warto skierować w stronę sypialni i łóżka, bo nawet 1/3 życia spędzamy we śnie pod pościelą, a objawy alergii nasilają się w nocy i są powodem zakłóceń spokojnego odpoczynku. Co może wywoływać alergię podczas snu?


Sypialnia alergika – na co zwrócić uwagę?

Wyniki badań wskazują, że 75% ludzi, którzy cierpią na objawy alergii, budzi się w nocy z powodu nieprzyjemnych symptomów, a aż 93% ma problemy z ponownym zaśnięciem i ogólnie ze snem. Analiza wyników pozwala stwierdzić, że alergie przyczyniają się w dużej mierze do zaburzeń snu, a naukowcy wiążą je z zespołem bezdechu sennego i chrapaniem. Jak więc spać z alergią?

W sklepach znajdziemy pościele, poduszki i kołdry antyalergiczne, w które warto się zaopatrzyć, ale to jeszcze nie wszystko. Należy zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniu i częste odkurzanie. Niekiedy pomagają nawilżacze powietrza, jeśli jest w pokoju zbyt sucho. Prawidłowa wilgotność w sypialni powinna wynosić 40-60%. Osoby z alergią sezonową, która objawia się wraz z okresem wegetacyjnym roślin (późną wiosną i latem), powinny unikać otwierania okien i wietrzenia sypialni. W innej sytuacji oczywiście przewietrzenie jest zalecane, ale zdaniem specjalistów alergicy powinny stronić od spania przy otwartych oknach.


Poduszki i kołdry antyalergiczne

Po zadbaniu o jakość wdychanego w sypialni powietrza nadchodzi czas na przyjrzenie się pościeli. Warto wymienić dotychczasowe na poduszki i kołdry antyalergiczne, które nie gromadzą kurzu, pyłków, martwego naskórka czy żerujących w nim roztoczy. Co w pościeli może nasilać alergię? Chodzi głównie o wysokie stężenie alergenów znajdujących się w wypełnieniu oraz w tkaninie, z której uszyta jest pościel. Badania wykazały, że nasilenie reakcji związanych z alergią jest wprost proporcjonalne do stopnia narażenia na czynnik alergizujący. Najczęściej występują alergie wziewne, jednak osoby, które borykają się z tego typu problemami, powinny przeprowadzić szczegółowe testy, by ustalić konkretną przyczynę.

Wiadomo natomiast, że decydujące znaczenie ma wysokie stężenie alergenów we wdychanym powietrzu oraz czas, w którym alergik narażony jest kontakt z nimi. Kilka godzin snu w pościeli, która nasila objawy alergii to wystarczający powód, aby sięgnąć po poduszki i kołdry antyalergiczne. Może to spowodować wyeliminowanie czynników alergizujących z otoczenia, a co za tym idzie znaczną ulgę oraz poprawę samopoczucia.

jak urządzić sypialnię dla alergika

Wielkie odkurzanie sypialni

Dobrze nawilżone powietrze i antyalergiczna pościel to zmiany, które warto wprowadzić do sypialni alergika. Większość osób z alergią cierpi z powodu zaburzeń snu, dlatego sypialnię warto wziąć pod lupę także pod względem utrzymania czystości, częstego odkurzania i usunięcia elementów wyposażenia, które powodują gromadzenie się kurzu. Odpoczynek nabierze zupełnie nowej jakości i pozwoli na zregenerowanie siły, a to podstawa budzenia się rano w świetnych nastroju.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2023 14:14
komentarz /( 1 )
  • NowyOn
    NowyOn

    środa, 01 luty 2023 14:23

    dobra pościel i materac to podstawa

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.