Najważniejsze kryteria wyboru materaca - dekoportal.pl

Najważniejsze kryteria wyboru materaca

14 Kwi 2020 / Napisała  / Porady
materac do łóżka, polecany materac do łóżka, jaki materac do łóżka
Wypoczynek jest bardzo ważny, dlatego trzeba zadbać o wygodny materac do łóżka

Materac to najważniejszy element łóżka. Niezależnie od tego, jak piękna będzie jego rama, tak naprawdę o tym jak się wysypiamy decyduje jedynie materac. Dlatego warto wybierać go świadomie.

Dla osób borykających się z otyłością idealny materac będzie wyglądał inaczej niż dla tych, którzy ważą niespełna 60 kg. Inaczej kupuje się materac do łóżka małżeńskiego, a inaczej do dziecięcej "jedynki". Co zawsze i przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, niezależnie od tego komu i gdzie materac ma służyć?

Rodzaj materaca ma ogromne znaczenie

W sklepach mamy do wyboru mniej więcej kilkanaście topowych rodzajów wypełnień. Materac może składać się wyłącznie z pianki, tylko z lateksu, ale może też mieć wnętrze mieszane, zwykle tego typu materac będzie przeznaczony dla osób, dla których istotne jest prawidłowe oparcie różnych części ciała.

Najbardziej popularnymi, najtańszymi opcjami są materace piankowe, które nie nadają się ani dla osób o wadze powyżej 70 kg, ani dla tych, którzy na poważnie biorą problemy swojego kręgosłupa. Innym popularnym i tanim rodzajem materaca jest materac sprężynowy. Jakieś 20-30 lat temu te właśnie materace stanowiły ponad połowę rynku. Były popularne oczywiście nie dlatego, że spełniały oczekiwania klientów, ale dlatego, że nie było dla nich właściwie żadnej konkurencji. Dziś materace ze sprężynami w środku uzupełniane są wkładami z kokosa i innymi naturalnymi składnikami, stąd ich jakość jest o wiele wyższa niż kiedyś. Do tego mamy wybór między materacami multipocket lub zwykłymi kieszeniowymi, materacami lateksowymi i wysokoelastycznymi oraz materacami o mieszanej strukturze. Takie różnice w wypełnieniu sprawiają, że najtańszy materac 140x200 można kupić już za 300 zł, a ceny najdroższych są znacznie wyższe niż kilka tysięcy złotych.


Twardy czy miękki - na czym lepiej się śpi?

Zwykło się uważać, że dobrze się śpi w miękkim łóżku. Ale miękkość nie ma wiele wspólnego z wygodą, a już na pewno nie ze zdrowiem kręgosłupa. Miękki materac może w niektórych przypadkach przypaść do gustu osobom bardzo lekkim, jednak nie zaleca się stosowania materaca, na którym ciało się zapada. Taki materac nie daje oparcia dla poszczególnych części ciała. Dla osób otyłych materac o wysokim stopniu twardości będzie konieczny, by właściwie rozłożyć ciężar ciała.


A co w materacu?

Skład wkładu materaca dobieramy zgodnie z upodobaniami oraz funkcją, jaką wkład winien spełnić. Dla alergików oczywiście nie poleca się wkładów naturalnych jak wełna, kokos czy gryka. Nowoczesne materace z elastycznych pianek mają tę wyższość od naturalnych, że nawet po kilku latach używania, zupełnie się nie odkształcają i nie niszczą.


Czy materac można kupić przez Internet?

Oczywiście, że tak. Warunkiem jest wybranie odpowiednio wyposażonego sklepu, np. Hevea z Krakowa, oraz spora wiedza na temat cech materaca, jakiego szukamy. Wcale nie trzeba się na materacu kłaść, by wybrać model idealnie dostosowanych do naszych potrzeb. Czasem wystarczy jedna lub dwie rozmowy z konsultantem i doprecyzowanie szczegółów.

 

Artykuł sponsorowanyOceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:24
komentarz /( 1 )
  • Krysia
    Krysia

    środa, 15 kwiecień 2020 10:03

    Macie rację, warto zainwestować w dobry materac, nie ma nic gorszego niż nieprzespana noc.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.