Kolor marsala we wnętrzach! Jak i gdzie go wykorzystać? - dekoportal.pl

Kolor marsala we wnętrzach! Jak i gdzie go wykorzystać?

21 Cze 2019 / Napisała  / Porady
kolor marsala, barwa marsala, farba marsala
Kolor marsala wziął swoją nazwę od barwy czerwonego wina

Marsala to zainspirowany barwą sycylijskich win, niezwykle bogaty w taniny, żywy odcień, który na myśl przywodzi kolorystykę kojarzącą się z podróżami do odległych krajów; Turcji, Maroka czy Indii. W 2015 roku Instytut Pantone wybrał Marsalę kolorem roku i z powodzeniem udowodnił, że ten głęboki i nasycony kolor świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Dziś Marsala, chodź wciąż modna, zaskakująco dobrze odnajduje się również w klasycznych, emanujących elegancją wnętrzach. Oto parę wskazówek i inspiracji, jak zaprosić ten kolor do naszego domu, aby wydobyć z niego to, co najlepsze.

O czym przeczytasz w artykule?

Marsala — co to za kolor?

Pierwotnie Marsalą określano plasującą się między brązem a czerwienią barwę wina powstającego w Sycylii, a konkretnie — w okolicy miejscowości Marsala. Obecnie, kolor ten, chociaż zbliżony do bordo, jest lżejszy i łatwiejszy w użyciu, stąd jego nieustająca popularność, zarówno w branży kosmetycznej, jak i w aranżacjach wnętrz. Kobieca i zmysłowa, ale też charakterna i odważna, Marsala chętnie wybierana jest zarówno jako dekoracyjny akcent kolorystyczny na ścianach, jak i jako odcień mebli czy dodatków.

Przygodę z Marsalą w naszym domu warto zacząć za pomocą koców, poduszek, pościeli, zasłon lub innych, drobnych elementów dekoracyjnych. Ponieważ kolor ten jest dość żywy i odważny, łatwo może zdominować sobą całe wnętrze, stąd wprowadzanie go na większe powierzchnie lepiej będzie przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych — czyli ostrożnie i rozwagą. Dobra wiadomość jest taka, że odcień ten jest łatwy do połączenia z neutralnymi kolorami, takimi jak kremowe biele, czerń, ciepłe żółcie i wiele innych. Jest to również bardzo uniwersalna barwa, za pomocą której stworzymy zarówno, nastrojową, niemalże gotycką atmosferę, jak i lekką, radosną.

  • Kolor marsala został okrzyknięty kolorem roku 2015 przez Instytut Pantone i do dziś, dzięki swojej zmysłowemu i jednocześnie uniwersalnemu charakterowi, jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach salonów, kuchni, jadalni, a także sypialni.
załony marsala, salon marsala, dodatki do mieszkania w kolorze marsala
Aranżacja salonu z zasłonami w kolorze marsala

Wnętrze w kolorze czerwonego wina

Intensywna, lecz ciepła Marsala potrafi zadziałać jako bardzo wyraźny i przejmujący akcent kolorystyczny, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nada wnętrzu nowoczesnego charakteru, ale bez uszczerbku dla przytulności. Kombinacje kolorów dobrze współgrających z Marsalą są bardzo liczne — zaczynając od tych najjaśniejszych, poprzez ciepłe kolory ziemi, po pastele i odcienie neutralne. Jaką paletę kolorów dobrać, planując dodatek nastrojowej, relaksującej, ale charakternej Marsali w salonie lub sypialni?

Schematy kolorów z wykorzystaniem Marsali we wnętrzu:

  • Świeżym i wyrazistym — Marsala plus turkus i jasne, zielonkawo-niebieskie pastele,
  • Stylowym i ciepłym — Marsala plus białe ściany w odcieniu wanilii, perły czy jasnej szarości,
  • Nowoczesnym i kontrastowym — Marsala plus czerń, biel i szarość,
  • Przytulnym i interesującym — Marsala plus rudości, brązy i kolor musztardowy,
  • Komfortowym i neutralnym — Marsala plus kolory naturalnego drewna, brązy i złamana biel.
boazeria marsala w salonie, barwa marsala do salonu, aranżacja salonu marsala
Wykończenie ścian w kolorze marsala w salonie stworzy przytulną przestrzeń

Marsala we wnętrzach: z czym łączyć?

Marsala doskonale łączy się z neutralnymi kolorami, takimi jak szarości, écru, beżowy czy popielaty. Równie dobrze czuje się w towarzystwie miękkich fioletów, różu i odcieni niebieskiego. Co więcej, piękną paletę osiągniemy również dzięki zestawieniu Marsali z innymi ciepłymi tonami, takimi jak musztarda, trawa cytrynowa, brązowy piasek czy ziemiste zielenie.

Dodając Marsalę do naszego wnętrza, sprawimy, że będzie prezentować się bardziej elegancko, a nawet, dzięki nasyceniu i głębi tego koloru — luksusowo. Gdzie stosować ten odcień? W salonie Marsalę wykorzystajmy na tkaninach, poduszkach, świecach, a także jako kolor innych akcesoriów czy dzieła sztuki. Równie ładnie kolor ten będzie prezentował się na obiciu kanapy, a w odważniejszej wersji — na jednej ze ścian, jako tło dla zestawu mebli wypoczynkowych w odcieniach écru czy szarości.

Marsalę łączymy z:

  • Szarościami,
  • Écru,
  • Beżem,
  • Popielatym,
  • Miękkimi fioletami,
  • Różem,
  • Ciepłym niebieskim,
  • Musztardą,
  • Kolorem trawy cytrynowej,
  • Barwą piaskową,
  • Ziemistymi zieleniami.
ozdoby w kolorze marsala, dodatki do mieszkania, dekoracje w kolorze marsala
Kolor marsala można wprowadzić do wnętrza w postaci dodatków

Elegancka i nieco zagadkowa: Marsala w salonie i jadalni

Marsala to subtelnie uwodzicielski odcień, którego umiejętne wykorzystanie potrafi zdziałać we wnętrzu cuda. Ciepłe, czerwono-brązowe tony tworzą przytulną, lecz wysublimowaną atmosferę, co wydaje się idealnym połączeniem dla przestrzeni w domu takich jak salon czy jadalnia. W jaki sposób operować kolorem Marsali, aby wydobyć z niego to, co najlepsze?

Prosty, a zarazem stylowy sposób na włączenie tego pięknego koloru do domu, to użycie go na jednej ze ścian. Najlepsza będzie taka, która stanowi centralny punkt pokoju lub w inny sposób się wyróżnia, np. ściana z kominkiem czy ta, na której stoi kanapa — potraktujemy ją kolorem Marsali, a uzyskamy wnętrze o mocnym, bogatym i przytulnym wyrazie. W takim układzie na pozostałych ścianach użyjmy kolorów uzupełniających — wybierać możemy zarówno spośród chłodnych odcieni, jak np. liliowy marmur czy srebrzysty róż, jak i ciepłych — beży, kremów oraz bieli.

Inny sposób na wyrazisty dodatek tego koloru we wnętrzu to zakup sofy lub zestawu krzeseł jadalnianych obitych materiałem w odcieniu Marsali. Jeżeli jednak szukamy ujścia dla naszego zachwytu tym kolorem w nieco tańszej wersji, dodatek poduszek kanapowych czy dywanu o barwie Marsali również powinien nas zadowolić. Także drobne dodatki, jak, np. wazon na jadalnym stole, a nawet talerze czy sztućce, to oryginalny i efektowny sposób na zabawę tym kolorem, który na pewno zachwyci zaproszonych na kolację gości.

Pamiętajmy jednak, by z Marsalą nie przesadzać, gdyż łatwo może nas przytłoczyć. Jeżeli salon lub jadalnia utrzymane są w jasnych, neutralnych odcieniach, drobny dodatek głębokiej Marsali w zupełności wystarczy, by kolor ten został zauważony i doceniony. Nie bez znaczenia będzie również materiał, na jakim się pojawi — w przypadku tapicerki kanapowej kolor ten efektownie będzie wyglądał w aksamitnym lub wręcz welurowym wydaniu. Z kolei tam, gdzie Marsala ma podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, np. na jednej ze ścian, wybierzmy wykończenie w macie lub delikatnej satynie, które wzmocni spokojną, relaksującą urodę tej barwy.

W salonie i jadalni kolor marsala wykorzystać możemy:

  • Jako kolor jednej ze ścian,
  • Jako kolor obicia sofy, fotela, czy krzeseł jadalnianych,
  • Jako kolor elementów wykończeniowych, np. dywanu, poduszek kanapowych lub zasłon,
  • Jako kolor drobnych akcesoriów, również tych mniej oczywistych, np. sztućców czy zastawy stołowej.
kolor marsala w salonie, salon w kolorze marsala, wystrój salonu z dodatkami w kolorz marsala
Kolor marsala w salonie można wykorzystać jako barwę dla ścian, mebli lub dodatków

Kolor Marsala w kuchni

W stylu vintage, w kolorach ziemi czy klasyczna i smakowita niczym butelka dobrego wina — niezależnie od swojego motywu przewodniego, kuchnia skąpana w odcieniach Marsali będzie wyglądać znakomicie. Kolor ten świetnie zagra z innymi neutralnymi barwami, takimi jak czerń czy beż. Za to użyty na ścianach przyciągnie wzrok i doda apetytu, ale nie przytłoczy sobą wnętrza.

Głęboka, ale harmonijna Marsala w zestawieniu z białymi szafkami i elementami wykończeniowymi z miedzi to propozycja na niezwykle wyrafinowaną, a zarazem nowoczesną stylizację kuchni. Z kolei użyty jako kolor akcentów, np. zasłon czy urządzeń AGD, marsala wprowadzi do kuchni nuty klasycznej elegancji. Wybierając kolor marsala do kuchni, postawmy jednak na umiar i wyważone proporcje z innymi, nieco lżejszymi barwami — w nadmiarze odcień ten może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać ciężko i poważnie.

W kuchni kolor marsala świetnie wyglądać będzie na ścianach, w kontrastującym zestawieniu z jasnymi, np. kremowymi szafkami, akcesoriami z miedzi i mocą zielonych roślin doniczkowych. Inna propozycja to wykorzystanie go jako koloru akcesoriów i sprzętów AGD w jasnej, ale utrzymanej w ciepłej tonacji kuchni.

Marsala w wydaniu klasycznym: inspiracje

Podobnie jak wino, od którego kolor Marsala bierze swoją nazwę, ten emanujący bogatymi, czerwono-brązowymi tonami odcień, kojarzy się z wyrafinowaniem i uczuciem. W klasycznym wnętrzu doskonale odnajdzie się jako tło dla ozdobnego kominka z marmuru, ciemnych, drewnianych mebli i kremowej sofy. Z Marsalą w nieco elegantszym wydaniu świetnie będą się komponować również białe drzwi, okna i listwy przypodłogowe. Nie zapominajmy również o dodatkach — salon w stylu klasycznym śmiało możemy uzupełnić o elementy wykonane z mosiądzu i miedzi, np. lustro w zdobionej ramie czy ciężki, stylowy żyrandol.

  • Marsala to bogaty i elegancki odcień czerwieni, który świetnie będzie wyglądać w salonie o klasycznym wystroju — zarówno jako główny motyw kolorystyczny, jak i pod postacią pojedynczych akcentów.
kolor marsala w kuchni, meble marsala w kuchni, bordowa kuchnia
Kolor marsala w kuchni warto wykorzystać jako barwę dla mebli

Nowoczesna sypialnia w kolorze Marsali

Chociaż w pierwszej chwili na myśl przywodzi klasyczne aranżacje salonów, marsala we wnętrzach o nowoczesnym wystroju sprawdzi się równie doskonale. Jest to jednak dość wyrafinowany odcień, stąd w przestrzeni stawiającej na minimalizm i elegancję w nowoczesnym wydaniu powinien zostać użyty z rozwagą — w nadmiarze może wyglądać trochę staroświecko. W sypialni doskonale sprawdzi się jako kolor jednej ze ścian, np. za wezgłowiem łóżka — odważnie podkreśli przestrzeń i doda jej nieco świeżości. Z kolei dodając poduszki, dywan, zasłony, narzutę lub inne akcesoria w tym bogatym odcieniu w mgnieniu oka odmienimy wystrój sypialni utrzymanej dotychczas w stonowanych, neutralnych barwach, np. jasnoszarej, białej czy kremowej.

Chociaż zwykło się unikać jasnej czerwieni w aranżacjach sypialni, gdzie jej zbyt energetyzujące działanie mogłoby kłócić się z przeznaczeniem owej przestrzeni, ciemnoczerwony, nieco zgaszony odcień Marsali pozwoli uzyskać, tak cenną, relaksującą i przytulną atmosferę. Wyrazisty kolor Marsala to perfekcyjny wręcz wybór do kobiecej sypialni, ale jako kolor akcentów sprawdzi się również w tej męskiej.

Marsala w sypialni:

  • To świetny kolor do podkreślenia wystroju sypialni utrzymanej w neutralnych, bladych kolorach,
  • Jest również idealnym odcieniem do wykorzystania jako akcent na jednej ze ścian w sypialni utrzymanej w ciemniejszej kolorystyce, np. szaro-popielatej.
marsala w sypialni, kolor marsala w sypialni, farba marsala w sypialni
Kolor marsala to idealna barwa do pomalowania ściany za wezgłowiem łóżka

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 21 czerwiec 2019 17:45
komentarz /( 1 )
  • Aśka Weronska
    Aśka Weronska

    wtorek, 12 lipiec 2022 09:27

    kolor marsala stał się teraz bardzo modny, ale obawiam się, że to będzie chwilowy trend. Nic nie przebije butelkowej zieleni

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.