Kolor roku 2020, czyli Classic Blue! Jak go wykorzystać we wnętrzach? - dekoportal.pl

Kolor roku 2020, czyli Classic Blue! Jak go wykorzystać we wnętrzach?

17 Gru 2019 / Napisała  / Porady
classic blue pantone, kolor classic blue, kolor pantone 2020
Kolor Classic Blue przywodzi na myśl niebo tuż przed zmrokiem

Kolor roku 2020 to Classic Blue – właśnie tak zdecydował Pantone. Barwa kojarząca się z niebem tuż przed zmrokiem będzie królowała zarówno we wnętrzach, jak i na wybiegach. Kolor roku 2020 jest głęboki, spokojny, elegancki, a jednocześnie bez trudu wkomponujesz go w nowoczesne wnętrze. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób zaaranżować dom w niebieskich barwach.

O czym przeczytasz w artykule?

Kolor roku – poznaj historię wyboru najmodniejszych barw na przestrzeni lat!

Kolor roku 2020 Classic Blue to nie pierwszy wybór firmy Pantone – marka od lat typuje barwę, która ich zdaniem będzie królowała w modzie i domach. Warto zaznaczyć, że Pantone wydało swoją skalę kolorów określaną jako Skala Pantone, a do jakiegoś czasu byli znani głównie w branży poligraficznej. Przedsiębiorstwo typuje barwy na podstawie wielu analiz i obserwacji rynku.

Wybierać kolory Pantone zaczęło w 2000 roku, kiedy to wygrał Cerulean Blue, czyli delikatny niebieski mający symbolizować spokój na nadchodzące dni. Później przyszedł czas na barwy zdecydowane i pełne energii – w 2001 wygrała fuksja, a w 2002 tytuł otrzymała czerwień.

W 2016 kolor roku pierwszy raz był duetem dwóch barw – ciepłego różu oraz zimnego błękitu. W 2017 roku wybrano zieleń, która nawiązywała do ruchu ekologicznego oraz natury budzącej się do życia wiosną. W 2018 roku wybór okazał się dość kontrowersyjny – wygrał fiolet, który dla wielu osób jest trudny do wkomponowania we wnętrza. 2019 rok należał do koloru koralowego kojarzącego się z wakacjami i dodającego energii.

Kolory Pantone – historia:

 • Pantone to marka znana w branży poligraficznej,
 • W 2000 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło typowanie koloru roku na podstawie obserwacji rynku,
 • W 2000 roku wygrał odcień delikatnego niebieskiego, a w kolejnych dwóch latach królowały energetyczne barwy – fuksja i czerwień,
 • W 2016 roku jako kolor roku okrzyknięto duet różowego z niebieskim,
 • W 2017 zwyciężyła zieleń, która odnosiła się do ruchu ekologicznego,
 • W 2018 zdecydowano się na fiolet, a w 2019 rządził energetyczny koralowy.
kolory pantone, kolor roku 2020, jaki jest kolor roku 2020
Kolory roku Pantone od 2001 do 2020 roku

Classic Blue – dlaczego został wybrany?

Kolor roku 2020 Pantone wybrało ze względu na spokój, który niesie. Klasyczny odcień niebieskiego ma dawać ludziom poczucie zakotwiczenia, które jest tak potrzebne w tych czasach. Ponadczasowy kolor kojarzy się z niebem, a ono jest nieskończone i taka też powinna być nasza perspektywa.

Classic Blue ma za zadanie pobudzać do głębszej refleksji na rozmaite tematy. Niebieska barwa powinna uspokajać, ale też pobudzać do kreatywności. Dla jednych klasyczny odcień wydaje się nudny, a dla innych wręcz przeciwnie – okazuje się bowiem być doskonałym rozwiązaniem po czasach, kiedy królowały intensywne barwy.

 • Kolor roku 2020 wygląda jak niebo przed zmrokiem. Barwa kojarzy się ze spokojem, a jednocześnie pobudza kreatywność.
wnętrza pantone 2020, kolor 2020 aranżacja, kolor 2020 w mieszkaniu
Niebo ruż przed zmrokiem stało się kolorem 2020 roku

Czy kolor roku 2020 pasuje do każdej aranżacji i wszystkich pomieszczeń?

Kolor roku 2020 jest na tyle uniwersalny, że wkomponujesz go w rozmaite style urządzania wnętrz. Klasyczny niebieski odświeży nowoczesną aranżację pełną bieli i sprawi, że będzie znacznie ciekawsza. We współczesnym wystroju kolor możesz wykorzystać zarówno na ścianach, jak i w dodatkach.

Klasyczny niebieski to również dobry wybór do klasycznego wnętrza. Jak połączyć przytulny charakter drewna i ciepłych barw z Classic Blue? Oczywiście przy pomocy dodatków! Na stole ustaw efektowną porcelanę z niebieskim motywem, a w sypialni dodaj kilka błękitnych poszewek na poduszki.

Bez wątpienia kolor roku 2020 Pantone sprawdzi się również w łazience. Barwę wprowadź przy pomocy akcesoriów, na przykład kubeczków na szczoteczki, pojemników na kosmetyki czy ręczników. Oryginalnym zabiegiem będzie również optyczne obniżenie sufitu – wystarczy, że pomalujesz go na klasyczny odcień niebieskiego. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w kamienicach, gdzie sufit jest zazwyczaj bardzo wysoki, co może zaburzać proporcje niewielkiego pomieszczenia.

Kolor roku 2020 sprawdzi się też w kuchni. Możesz zmienić kolor jednego fragmentu ściany – najlepiej sprawdzi się ten pomiędzy szafkami wiszącymi a stojącymi. Klasyczny niebieski pozwoli Ci również odświeżyć wnętrze, jeśli zdecydujesz się wyłącznie na dodatki. Metalowa półka na książki kucharskie, szklanki z błękitnego szkła czy kuchenne ręczniki to świetny sposób na wprowadzenie koloru roku do wnętrza.

Kolor roku 2020 Pantone – do jakich stylów i pomieszczeń pasuje?

 • Klasyczny niebieski wkomponujesz w nowoczesną, jasną przestrzeń,
 • Odcień sprawdzi się też w klasycznym i przytulnym wnętrzu,
 • Bez obaw zastosujesz Classic Blue w łazience, na przykład malując na niebiesko sufit, żeby go optycznie obniżyć,
 • Barwę wykorzystasz również w kuchni, na przykład wybierając nowe ręczniki, szklanki czy montując metalową, błękitną półkę na książki kucharskie.
aranżacja classic blue, classic blue meble, classic blue w mieszkaniu
Classic Blue to idealny kolor do wnętrz w stylu klasycznym

Niebieski kolor ścian – z czym łączyć?

Wiesz już, że chcesz wykorzystać kolor roku 2020 w aranżacji? Postaw na odważne rozwiązanie, jakim są niebieskie ściany. Możesz zastosować je w każdym pomieszczeniu bez obaw o to, że przytłoczysz wnętrze.

Niebieskie ściany zyskasz nie tylko przy pomocy farb, lecz także tapet. Możesz zdecydować się na produkt w białym kolorze, ozdobiony eleganckim motywem błękitnych kwiatów. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się również tapety w pasy. Jeśli lubisz klasyczny styl, wykorzystaj zestawienie ścian w kolorze roku Classic Blue oraz ponadczasowej sztukaterii.

Niebieskie ściany sprawią, że będziesz pracować wydajniej, dlatego doskonale sprawdzą się w gabinecie. Jeśli chcesz uzyskać elegancki efekt, zdecyduj się na zestawienie ciemnego drewna biurka i komody z kolorem Classic Blue na wszystkich ścianach. Do aranżacji dopasuj obrazy w złotych ramach i ciesz się efektowną przestrzenią do pracy. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na tak ciemne pomieszczenie, pomaluj na niebiesko ściany tylko do połowy, a resztę wykończ białą sztukaterią.

Odcienie niebieskiego na ścianie bez obaw zastosuj w sypialni. Kolor ten działa uspokajająco i nie męczy wzroku, dlatego pozwoli Ci wyciszyć się przed snem. Kolor roku 2020 Pantone sprawdzi się na jednej ścianie – tej za łóżkiem, a pozostałe pozostaw białymi. Odcienie niebieskiego na ścianach zestawisz z białymi meblami o nowoczesnej formie, pozbawionej frezowań.

Niebieskie ściany w łazience? To również możliwe! Wybierając farbę, zwróć uwagę, żeby tworzyła powłokę odporną na powstawanie pleśni, a także niewrażliwą na czyszczenie. Klasyczne odcienie niebieskiego na ścianach stworzą efektowną aranżację w połączeniu z czerwoną cegłą i kabiną prysznicową z czarnymi profilami, ale skomponują się też z białymi kaflami oraz wolnostojącą wanną na srebrnych nogach o finezyjnym kształcie.

Chcesz w pokoju dziecka zastosować niebieski kolor ścian? Z czym łączyć barwę roku, żeby w pomieszczeniu nie było zbyt ciemno? Oczywiście z bielą, ale również z kolorami z poprzednich lat, na przykład energetycznym koralowym czy pastelową zielenią. Na niebieskiej ścianie namaluj wzory związane z pasją Twojej pociechy.

Jak już wiesz, klasyczny niebieski sprawdzi się w kuchni nad blatem, ale możesz go również zastosować na większym fragmencie ściany. Najlepiej sprawdzi się w tym celu przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem. Szeroki pas pomaluj klasycznym odcieniem niebieskiego, w ten sposób wyznaczając granicę między pomieszczeniami, a dodatkowo tworząc jadalnię. Przy błękitnej ścianie ustaw okrągły, czarny stolik z krzesłami, a zyskasz przestrzeń idealną do spożywania posiłków z całą rodziną.

Odcienie niebieskiego na ścianie – jak zastosować?

 • W gabinecie połącz niebieski z ciemnymi, drewnianymi meblami oraz złotymi dodatkami,
 • Kolor roku 2020 sprawdzi się również w zestawieniu z białymi, nowoczesnymi elementami wyposażenia, na przykład w sypialni,
 • Do niebieskich ścian w łazience możesz dopasować ceglane powierzchnie w loftowym stylu, ale też białe płytki i elegancką wannę wolnostojącą na srebrnych nogach,
 • Kolor roku 2020 Pantone zastosujesz również w pokoju dziecka; zestawisz go z pastelami lub energetycznymi barwami oraz wzorami nawiązującymi do hobby pociechy,
 • Możesz pomalować na niebiesko szeroki pas, który oddzieli kuchnię od salonu; połącz Classic Blue z czarnym stolikiem z krzesłami.
niebieski pokój, classic blue w pokoju, classic blue wnętrza
Kolor roku 2020 Pantone sprawdzi się w zestawieniu z drewnem

Niebieskie ściany – jakie dodatki do nich pasują?

Odcienie niebieskiego na ścianie pozwolą Ci uzyskać wnętrze, do którego z łatwością dopasujesz dodatki. Classic Blue ma tę zaletę, że połączysz go zarówno z chłodnymi, jak i ciepłymi barwami. Jeśli chcesz uzyskać kobiecą i dodającą energii przestrzeń, zdecyduj się na koralowe akcesoria, na przykład narzutę na łóżko, zasłony, a nawet całą toaletkę.

Jeśli lubisz styl elegancki, postaw na połączenie barwy Pantone 2020 i brązów. Łóżko z ciemną ramą czy skórzana kanapa w salonie – każdy z tych elementów będzie ponadczasowo prezentował się na tle niebieskiej ściany. Do takiej aranżacji wprowadź drewniane dodatki, na przykład rzeźby przywiezione z wakacji czy znalezione na targu staroci radio z PRL-u.

Wśród dodatków pasujących do niebieskich ścian znajdują się również talerze. Jeśli lubisz styl śródziemnomorski, odkryj estetyczną funkcję ceramiki. Wystarczy, że zamontujesz kilka wiszących półek pod sobą, a na nich ustawisz oryginalnie zdobione talerze.

Niebieskie ściany skomponujesz również ze spokojnymi dodatkami w czarnym i białym kolorze. Nowoczesne grafiki czy minimalistyczne donice wypełnione zielonymi roślinami pokojowymi doskonale skomponują się z barwą Pantone 2020. Pamiętaj również, że niebieski kolor – choć będzie wyjątkowo modny – nie musi znaleźć się na ścianach Twojego domu. Jeśli lubisz podążać za trendami, a nie masz czasu na remont, zdecyduj się na akcesoria w kolorze Classic Blue.

Niebieskie ściany – jakie dodatki do nich dopasować?

 • Koralowe akcesoria – sprawdzą się w kobiecej aranżacji sypialni,
 • Brązowe dodatki – idealne do przytulnej oraz eleganckiej przestrzeni,
 • Nietuzinkowa ceramika – talerze ustawione na wiszących półkach pozwolą Ci podkreślić śródziemnomorski styl,
 • Białe i czarne, nowoczesne elementy, na przykład grafiki oraz donice z zielonymi roślinami urozmaicą wygląd pokoju dziennego.
classic blue meble, classic blue farba, kolor classic blue
Classic Blue można wykorzystać jako kolor farby na ściany w mieszkaniu, lecz również meble w tym odcieniu wyglądają fantastycznie

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 17 grudzień 2019 20:25
komentarzy /( 2 )
 • Kasia
  Kasia

  czwartek, 16 styczeń 2020 15:30

  O tak!!! Jeden z piękniejszych odcieni, super, że w końcu został zauważony.
 • Judyta
  Judyta

  środa, 08 styczeń 2020 10:58

  Nareszcie mój ulubiony kolor! Super. Wnętrza z dodatkiem blue są cudne. Nie ma opcji aby nie ulec urokowi tego koloru.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.