Kolor Roku 2023! Pantone Color Institute wybrał Viva Magenta - dekoportal.pl

Kolor Roku 2023! Pantone Color Institute wybrał Viva Magenta

03 Gru 2022 / Napisał  / Porady
Viva Magenta
Kolor Roku 2023! Viva Magenta.

Energia, optymizm, żywiołowość, odwaga, ciepło, nadzieja, przyszłość – to symboliczne i niezwykle wymowne cechy, którymi charakteryzuje się Kolor Roku 2023. Pantone Color Institute dokonał wyboru i oświadczył, że wśród trendów kolorystycznych nadchodzącego roku prym będzie wiódł odcień o enigmatycznej nazwie Viva Magenta. Zatem w jakich barwach będzie nasza przyszłość?

O czym przeczytasz w artykule?

 

Po co wybierać kolor roku?

„Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba” – znasz to przewrotne powiedzenie? A jednak wciąż prowadzone są konkursy i rankingi. W zależności od werdyktu jurorów, kreowane są trendy: modowe, wnętrzarskie, motoryzacyjne, architektoniczne i inne. Czy zatem mamy ślepo ufać cudzym gustom, zapominając o indywidualnych upodobaniach?

Zdecydowanie nie! Wszelkiego rodzaju rankingi służyć mają bardziej jako wskazówka i inspiracja. Z takiego właśnie założenia wychodzi Pantone Color Institute, który zajmuje się między innymi prognozowaniem trendów kolorystycznych, a na całym świecie uznawany jest jako kluczowe źródło wiedzy i informacji o barwach.

Pantone Color Institute od ponad dwudziestu lat co roku wybiera i wskazuje Kolor Roku Pantone, czyli barwę odzwierciedlającą aktualną sytuację na świecie. Renoma Pantone, jako skarbnicy wiedzy o kolorach, szybko sprawiła, że wskazany przez instytut odcień stał się główną inspiracją projektantów. Nie bez znaczenia jest również symboliczna wymowa i głębokie przesłanie, jakie niesie każdy Kolor Roku Pantone.

Viva Magenta
Kolor roku 2023 to barwa przytłumiona. 

kolor roku 2023
Jest to kolor wibrujący pozytywną energią, która jest ukryta, ale lada chwila może wybuchnąć z pełną mocą.

kolor roku 2023 pantone
Czerwień, z której wywodzi się Kolor Roku 2023 Pantone, to kolor uznawany za najbardziej energetyzujący.

Co symbolizuje Kolor Roku 2023?

Kolor Roku 2023 Pantone, ukryty pod kodem 18-1750, nosi wdzięczną nazwę Viva Magenta. Kierowani ciekawością bez trudu odnajdą znaczenie tych słów, które przetłumaczone z języka hiszpańskiego brzmią „Niech żyje Magenta”. To jednak nie zaspokaja głodu wiedzy. Czym jest enigmatyczna magenta? To nic innego, jak… nazwa koloru.

Magenta to połączenie czerwonej i niebieskiej barwy, w efekcie którego powstaje intensywny i głęboki odcień oscylujący pomiędzy różem, fuksją i fioletem. Magenta, obok czarnego, żółtego i cyjanu, jest podstawowym kolorem stosowanym w druku atramentowym. Warto również wspomnieć, że kolor ten uzyskano w 1859 roku, a swoją nazwę otrzymał na pamiątkę bitwy pod Magentą, która miała miejsce w tym samym roku.

Być może właśnie ten ostatni fakt powinien zatrzymać naszą uwagę na dłużej, gdy zastanawiamy się, jakie przesłanie niesie ze sobą Kolor Roku 2023 Pantone. Jak tłumaczy Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone, Kolor Roku 2023 Viva Magenta „łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę”.

Trzeba podkreślić, że Viva Magenta znacznie różni się od nasyconej, niemal jaskrawej magenty. Kolor roku 2023 to barwa przytłumiona. Ciepłe odcienie przyćmione są chłodnymi tonami. Viva Magenta można określić jako pudrowy róż, w którym coś intensywnie pulsuje. Jest to kolor wibrujący pozytywną energią, która jest ukryta, ale lada chwila może wybuchnąć z pełną mocą.

pantone kolor roku 2023
Magenta to połączenie czerwonej i niebieskiej barwy, w efekcie którego powstaje intensywny i głęboki odcień.

kolor roku 2023 wnętrza
Balansujący na granicy energii i spokoju – właśnie taki jest Kolor Roku 2023.

kolor roku pantone
Kolor Roku 2023 ma w sobie wiele spokoju, harmonii i ciepła.

Kolor Roku 2023 – wnętrza pełne ciepłej energii

Balansujący na granicy energii i spokoju – właśnie taki jest Kolor Roku 2023. Wnętrza zaaranżowane z użyciem tej barwy z pewnością więc będą niezwykłe. Jak podkreśla Laurie Pressman, wiceprezeska Instytutu Pantone, Kolor Roku 2023 Viva Magenta odzwierciedla obecną, pełną zmian, rzeczywistość. Można zatem śmiało przypuszczać, że Kolor Roku 2023 wnętrza naszych domów i mieszkań przemieni w zachwycające aranżacje.

Czerwień, z której wywodzi się Kolor Roku 2023 Pantone, to kolor uznawany za najbardziej energetyzujący. Mnogość pozytywnych cech, ukrytych w odcieniu Viva Magenta, nasyci przestrzenie energią, mocą, witalnością i odwagą. Ten ożywczy kolor świetnie sprawdzi się w pokojach dziennych, a także w biurach i gabinetach.

Z drugiej jednak strony Kolor Roku 2023 ma w sobie wiele spokoju, harmonii i ciepła. Z pewnością sprawi, że wnętrza nabiorą przytulnego charakteru i otoczą mieszkańców tak upragnionym poczuciem bezpieczeństwa. A z jakim stylem aranżacyjnym będzie współgrał Kolor Roku 2023? Wnętrza, w których ten odcień świetnie się sprawdzi, mogą być zarówno nowoczesne, minimalistyczne, bądź glamour, jak i klasyczne, rustykalne, czy boho.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 grudzień 2022 10:33
komentarz /( 1 )
  • Olenka
    Olenka

    środa, 01 luty 2023 14:29

    wreszcie coś innego niż szary!!!!!!!!!!!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.