Jak pielęgnować storczyki w domu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby storczyki kwitły! - dekoportal.pl

Jak pielęgnować storczyki w domu? Podpowiadamy, co zrobić, żeby storczyki kwitły!

27 Paź 2020 / Napisał  / Porady
 jak pielęgnować storczyki w domu
Efektowne orchidee są wybredne i zdarza się, że nie zakwitają ponownie.

Storczyki nieustannie cieszą się sympatią i zdobią wiele polskich domów. W okresie kwitnienia są piękną dekoracją parapetu czy stołu, a w niektórych domach dopełniają nawet aranżację łazienki. Efektowne orchidee są jednak wybredne i zdarza się, że nie zakwitają ponownie. Podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki, żeby urozmaicały wystrój domu przez cały rok.

O czym przeczytasz w artykule?

Storczyki – co warto o nich wiedzieć?

Nim dowiesz się, jak pielęgnować storczyki w domu, poznaj ważne informacje o tych efektownych roślinach. Orchidee – bo tak brzmi ich inna nazwa – pochodzą z południowo-wschodniej Azji i tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. Storczyki są zróżnicowane – ich rodzina obejmuje ponad 20 000 gatunków.

Storczyki występują w różnych kolorach – mogą być między innymi fioletowe, czerwone, białe czy żółte. Do najpopularniejszych orchidei należy falenopsis. Dużą sympatią cieszy się też dendrobium.

  • Storczyki pochodzą z Azji oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Rodzina efektownych roślin liczy sobie ponad 20 000 gatunków, a kwiaty występują w wielu odcieniach.
 storczyki jak pielęgnować
Do najpopularniejszych orchidei należy falenopsis.

Co zrobić, żeby storczyki kwitły? Zapewnij im odpowiednie stanowisko!

Storczyki pochodzą najczęściej z regionów tropikalnych, gdzie mają ciepłe, ale też wilgotne warunki. Zadbaj więc o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym uprawiasz roślinę. W sezonie powinno być to około 22 st. C. Znajdziesz też storczyki zimnolubne – należy uprawiać je w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 19 st. C.

Pamiętaj, że storczyki nie lubią zmiany miejsca. Nie przenoś rośliny z pokoju do pokoju. Postaraj się od razu znaleźć najlepsze miejsce dla orchidei. Myśląc o tym, jak hodować storczyki, żeby kwitły, weź pod uwagę ich egzotyczne pochodzenie, ale pamiętaj, że nie mogą być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Orchidee powinny stać w jasnym miejscu, gdzie słońce jest rozproszone.

Najlepszy dla storczyka będzie parapet przy oknie skierowanym na północ lub wschód. Uważaj na przeciągi – zimne powietrze mogłoby zniszczyć roślinę. Intensywny powiew doprowadza do zrzucania kwiatów.

  • Zastanawiając się, jak dbać o orchidee, pamiętać o dobraniu im odpowiedniego stanowiska, z którego nie będzie konieczne przenoszenie. Nielubiące zmian storczyki potrzebują jasnego miejsca, bez bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągu.
 storczyk jak pielegnować
Nielubiące zmian storczyki potrzebują jasnego miejsca, bez bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągu.

Jak pielęgnować storczyki? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące podlewania

Storczyki nie potrzebują częstego podlewania. Ich korzenie są bowiem wrażliwe na gnicie. Zastanawiając się, jak pielęgnować storczyki, zwróć szczególną uwagę na nawadnianie. Zbyt częste podlewanie doprowadzi do zamierania rośliny doniczkowej.

Myśląc o tym, jak pielęgnować orchidee, weź pod uwagę zastosowanie do podlewania odpowiedniej wody. Najlepsza okaże się deszczówka, która jest ekologicznym rozwiązaniem. Jeśli nie masz możliwości, żeby ją zebrać, przegotuj wodę z kranu. Możesz ją także przefiltrować. Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze wody – powinna być pokojowa.

Istnieje łatwy sposób na sprawdzenie, czy orchidea wymaga podlania. Nim zdecydujesz się na nawodnienie storczyka, sprawdź jego korzenie. Jeśli będą delikatnie pomarszczone i szare, czas na moczenie rośliny. Zielone, sztywne korzenie oznaczają, że z nawodnieniem storczyka musisz jeszcze poczekać.

Zastanawiając się, jak pielęgnować storczyki w domu, weź pod uwagę odpowiednią porę podlewania. Moczenie rośliny powinno odbywać się o poranku. Dzięki temu orchidea w ciągu dnia będzie miała czas, żeby przeschnąć. Nocą zgromadzona w jednym miejscu woda może doprowadzić do chorób grzybowych.

Uprawiasz storczyki w niewielkich doniczkach? Roślina będzie wymagała częstszego podlewania ze względu na mniejszą ilość podłoża. Również latem może okazać się, że nawadnianie będzie potrzebne częściej, jednak nie jest to zasada, dlatego zawsze sprawdzaj wygląd korzeni.

Zastanawiając się, jak hodować storczyki, musisz wybrać jeden ze sposobów podlewania. Możesz namaczać roślinę. Wystarczy, że nalejesz wodę do miski i włożysz w nią roślinę na około 25 minut do połowy wysokości podłoża. Możesz też podlewać storczyki w tradycyjny sposób z wykorzystaniem konewki. Jednak w tej metodzie istnieją zagrożenia – podłoże może wysychać zbyt szybko, a wodą możesz niechcący oblać liście, które należy w tym przypadku przetrzeć.

Jak pielęgnować orchidee? Odkryj najważniejsze zasady podlewania:

    • Wykorzystaj deszczówkę lub przefiltrowaną wodę z kranu,
    • Woda musi mieć pokojową temperaturę,
    • Nawadnianie przeprowadź, jeśli korzenie są szarawe,
    • Podlewaj o poranku.
 storczyk jak pielegnować
Istnieje łatwy sposób na sprawdzenie, czy orchidea wymaga podlania – sprawdź korzenie rośliny.

Podłoże i nawóz – jakie wybrać do storczyków?

Podłoże do storczyków powinno być lekkie i przewiewne. Najbezpieczniejszy okaże się wybór produktu przeznaczonego do orchidei. Myśląc o tym, jak pielęgnować storczyki w doniczce, weź pod uwagę wykorzystanie nawozu.

Odpowiedni preparat do nawożenia storczyków powinien być bogaty w azot, a jednocześnie pozbawiony wapnia. Składnik ten uniemożliwia roślinie pobieranie cennych składników pokarmowych z podłoża. Odżywkę stosuj, kiedy storczyk przekwitnie.

      • Wybierz lekkie i przewiewne podłoże – najlepiej sprawdzi się produkt przeznaczony dla orchidei. Zdecyduj się na nawóz bogaty w azot i stosuj go, kiedy storczyk przekwitnie.
 jak ożywić storczyki
Odpowiedni preparat do nawożenia storczyków powinien być bogaty w azot, a jednocześnie pozbawiony wapnia.

Storczyk – jak pielęgnować? Odkryj najważniejsze zasady przesadzania rośliny

Zastanawiając się, jak dbać o storczyki, aby kwitły, pamiętaj o konieczności przesadzania rośliny. Nigdy jednak nie rób tego, gdy orchidea kwitnie. Przesadzanie storczyków jest konieczne wtedy, gdy korzenie „wychodzą” z naczynia. Przyjmuje się, że należy zmieniać donicę co około dwa lata, ale możesz zdarzyć się, że będzie to konieczne wcześniej. Ważne jest więc obserwowanie rośliny.

Pamiętaj, żeby nie wybierać o wiele większej doniczki. To ważne, ponieważ za duża ilość podłoża znacznie przedłuży okres przesychania, a stąd już bliska droga do osłabienia rośliny. Myśląc o tym, jak dbać o orchidee, pamiętaj o drenażu. Do nowej donicy z dziurą w dnie wsyp grubą warstwę drenującą. Jeśli korzenie są zielone, nie musisz podlewać jej przed przesadzeniem. W przypadku szarawych korzeni nawodnienie storczyka będzie konieczne przed wymianą donicy.

Nawodnienie storczyka przed przesadzaniem ułatwi Ci rozplątanie korzeni, a następnie usunięcie starego podłoża. Przed włożeniem orchidei do nowego pojemnika pozbądź się pomarszczonych i gnijących korzeni. Zrobisz to przy pomocy nożyczek – zadbaj o to, żeby akcesorium było czyste.

Weź pod uwagę materiał doniczki. Dobrze sprawdzi się gliniana, ponieważ chłonie wilgoć i oddaje ją roślinie. Materiał naczynia zapewni też odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak przesadzać storczyki?

      • Nie rób tego, kiedy roślina kwitnie,
      • Zdecyduj się na przesadzenie, kiedy korzenie niejako wychodzą poza doniczkę,
      • Przyjmuje się, że należy przesadzać orchidee co około dwa lata,
      • Nie wybieraj o wiele większego nowego naczynia, ponieważ wydłuży to okres przesychania rośliny,
      • Na dno wsyp warstwę drenującą,
      • Przed przesadzaniem możesz nawodnić roślinę, żeby sprawnie rozplątać korzenie i pozbyć się tych zniszczonych,
      • Najlepiej sprawdzi się donica gliniana, ponieważ zapewnia właściwą cyrkulację powietrza.
 co zrobić żeby stroczyki kwitły
Myśląc o tym, jak dbać o orchidee, pamiętaj o drenażu.

Storczyki – jak pielęgnować po przekwitnięciu?

Storczyki zdobią dom, gdy pojawiają się na nich piękne kwiaty. Często opadają już po przyniesieniu rośliny ze sklepu – orchidee nie lubią bowiem zmian. Część ze storczyków może zachwycać kwiatami przez cały rok, a inne tylko kilka miesięcy.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby storczyki kwitły ponownie? Jeśli na pędzie nie ma już kwiatów, odczekaj kilka tygodni. Może się bowiem okazać, że orchidea nie przeszła jeszcze w okres wegetacji, a kwiaty znów się na niej pojawią. Jeśli pęd jest suchy, a jego końcówka pusta, możesz go skrócić.

Podlewanie po przekwitnięciu powinno wyglądać tak samo jak w okresie kwitnienia. Storczykowi przyda się również nawożenie, które możesz przeprowadzić podczas podlewania. Jeśli zastosujesz zbyt dużą ilość preparatu, liście zaczną ciemnieć.

Jak hodować storczyki, żeby kwitły ponownie?

      • Poczekaj kilka tygodni, żeby sprawdzić, czy roślina nie zakwitnie na nowo,
      • Suchy pęd z pustą końcówką możesz skrócić,
      • Podlewaj orchideę w taki sam sposób jak w okresie kwitnienia,
      • Wykorzystaj nawóz, ale uważaj na jego ilość – zbyt dużo odżywki doprowadzi do ciemnienia liści.
 jak hodować storczyki żeby kwitły
Storczykowi przyda się również nawożenie, które możesz przeprowadzić podczas podlewania.

Jak ożywić storczyki?

Ktoś podarował Ci storczyki, a one zaczęły szybko obumierać? Liście pożółkły, a na piękne kwiaty nie widzisz już szans? Warto wiedzieć, jak ożywić storczyki. Dzięki kilku metodom unikniesz wyrzucenia pięknej rośliny.

Do obumierania rośliny mogą doprowadzić gnijące korzenie, zbyt częste podlewanie, za rzadkie nawadnianie, a nawet nieodpowiednia doniczka. Do zniszczenia storczyka często przyczynia się też nieprawidłowa metoda podlewania. Nalanie wody w koronę rośliny okaże się dla niej szkodliwe.

Zastanawiając się, jak dbać o storczyki, aby kwitły ponownie, pamiętaj o konieczności oczyszczenia korzeni. Podczas reanimacji orchidei ważne jest pozbycie się korzeni, na przykład brązowych i tych, które miękną pod palcami. Do usuwania zniszczonych części rośliny używaj sterylnego narzędzia.

Myśląc o tym, jak ożywić storczyki, weź pod uwagę wykorzystanie naparu z czarnej herbaty. Zalej torebkę zimną wodą – wystarczy szklanka. Pozostaw herbatę na około 5 minut, a następnie podlej naturalną odżywką korzenie i podłoże. W zależności od tego, jak zniszczona jest roślina, powtarzaj zabieg codziennie lub co kilka dni.

Do nowego naczynia włóż mech torfowiec, a następnie zalej wodą i włóż orchideę. Zrób to w taki sposób, żeby korzenie unosiły się nad mchem. Roślinę trzymaj w dość ciepłym pomieszczeniu. Po pojawieniu się nowych korzeni przełóż storczyka do nowej doniczki z otworami zarówno na dnie, jak i po bokach.

Jak ożywić storczyki?

      • Usuń korzenie – te brązowe i mięknące pod palcami,
      • Wykonaj napar z czarnej herbaty – torebkę zalej zimną wodą i po 5 minutach polej odżywką korzenie i podłoże,
      • Na dno naczynia włóż mech torfowiec, zalej wodą i włóż storczyk, ale w taki sposób, żeby korzenie nie dotykały podłoża,
      • Po pojawieniu się nowych korzeni włóż orchideę do nowego naczynia z otworami po bokach i na dnie.
 storczyki
Storczyk może słabnąć, jeśli zaatakują go tarczniki lub wciornastki, które prowadzą do zniszczenia liści.

Na co może zachorować orchidea?

Wiesz już, jak hodować storczyki. Warto znać też choroby, które mogą dotknąć egzotyczne rośliny. Orchidea jest narażona na osłabienie ze względu na błędy w uprawie, ale też wskutek wpływu szkodników, na przykład tarczników. Roślinie zaszkodzi także obecność wciornastka, co objawia się srebrzystym nalotem oraz czarnymi plamami na liściach.

Tarczniki atakujące orchideę niekorzystnie wpływają na liście i pędy. Obecność szkodnika doprowadzi do utraty kwiatów. Jak pielęgnować storczyki w doniczce, żeby pozbyć się robaków? Ważne jest zapobieganie – po przyniesieniu nowej rośliny do domu obejrzyj ją, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych szkodników. Szybko przeniosą się one bowiem na Twoje pozostałe okazy.

Jeśli roślina została już zaatakowana, potrzebna będzie wymiana podłoża. Jeśli zauważysz miękkie, zniszczone korzenie, odetnij je. Roślinę możesz wyczyścić pod prysznicem, jednak pamiętaj, żeby potem usunąć wodę z korony storczyka, czyli miejsca, skąd wyrastają liście. Wykorzystaj również preparat przeznaczony do szkodników – zrób to zgodnie z zaleceniami producenta. Nie stawiaj orchidei w pobliżu pozostałych storczyków do momentu, gdy zyskasz pewność, że wszystkie szkodniki zostały usunięte.

    • Storczyk może słabnąć, jeśli zaatakują go tarczniki lub wciornastki, które prowadzą do zniszczenia liści. Warto im zapobiegać, oglądając nową roślinę dokładnie przed ustawieniem jej w pobliżu pozostałych orchidei.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:06
komentarz /( 1 )
  • nicola
    nicola

    wtorek, 08 grudzień 2020 13:49

    Dla mnie storczyk to wyzwanie, ale może uda mi się opanować sztukę hodowania tego cudeńka razem z Wami :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.