Jak szybko rośnie brzoza? Poznaj przyrost roczny drzewa i inne ważne informacje o brzozach - dekoportal.pl

Jak szybko rośnie brzoza? Poznaj przyrost roczny drzewa i inne ważne informacje o brzozach

29 Wrz 2022 / Napisał  / Porady
brzoza przyrost roczny
Istnieje kilkadziesiąt gatunków brzozy, z czego w Polsce pojawia się kilka.

Z pewnością wielokrotnie podczas spacerów rzuciły Ci się w oczy drzewa o długich, białych pniach. To brzozy, które są charakterystyczne dla polskiego krajobrazu. Istnieje kilkadziesiąt gatunków brzozy, z czego w Polsce pojawia się kilka. Dowiedz się więcej o tym smukłym drzewie. Podpowiadamy, jak szybko rośnie brzoza, w jaki sposób o nią dbać i z jakimi roślinami komponować.

O czym przeczytasz w artykule?

Brzoza z białą korą – co warto o niej wiedzieć?

Popularna brzoza to drzewo, które doskonale radzi sobie na ubogiej glebie. Właśnie na takiej rośnie najlepiej, choć tak naprawdę dobrze czuje się na niemal każdym podłożu. Niektóre cechy zależą od tego, jakiej odmiany jest brzoza. Rodzaje takie jak brodawkowata charakteryzują się odpornością na suszę.

Brzoza z białą korą może rosnąć w miejscach silnie zurbanizowanych. Jest bowiem odporna na zanieczyszczenia. Niestety wyróżnia się wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne kory, dlatego nie powinna być sadzona bezpośrednio przy ulicy.

Brzoza lubi słońce, więc świetnie radzi sobie na wzniesieniach. To drzewo rosnące szybko na terenach, na których inne drzewa nie byłyby w stanie. Radzi sobie zarówno w gorące lato, jak i mroźną zimę.

Co warto wiedzieć o brzozie z białą korą?

  • Drzewo radzi sobie na różnych podłożach,
  • Brzoza jest odporna na suszę,
  • Roślina występuje w miejscach silnie zurbanizowanych,
  • Uwielbia słońce, dlatego warto sadzić ją na wzniesieniach.
jak długo rośnie brzoza
Popularna brzoza to drzewo, które doskonale radzi sobie na ubogiej glebie.

Brzoza – odmiany

Brzozy występują w wielu odmianach, a w Polsce najczęściej spotykana jest brzoza brodawkowata Betula pendula, która charakteryzuje się koroną stożkowatą, kopulastą lub luźno ugałęzioną. Jak wygląda brzoza brodawkowata? Pokrój tej odmiany jest lekko płaczący – taki efekt dają cienkie, zwisające gałązki. Liście brzozy brodawkowatej wcześnie rozwijają się wiosną, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewo doskonale radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem, w terenach suchych, piaszczystych.

Kolejną odmianą występującą w Polsce jest brzoza omszona. Drzewo dobrze czuje się na terenach wilgotnych, a nawet bagiennych. Roślina jest mrozoodporna i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak wygląda brzoza omszona? Charakteryzuje się owalną koroną, jej młode pędy są omszone, a starsze – gładkie.

Zastanawiasz się, jaka będzie idealna do małego ogrodu brzoza? Rodzaje tego drzewa są na tyle różnorodne, że bez trudu znajdziesz również drzewo, które dobrze zaprezentuje się na mniejszej przestrzeni. Jeśli nie masz do dyspozycji zbyt wiele ogrodu, zdecyduj się na brzozę pożyteczną Doorenbos. Drzewo dobrze wygląda zarówno jako soliter, jak i w grupach. Jak wygląda brzoza Doorenbos? Jej gałęzie wznoszą się sztywno, pod dość ostrym kątem.

Brzoza brodawkowata Magical Globe charakteryzuje się kulistym kształtem korony, dzięki czemu jest wyjątkową ozdobą ogrodu. Dobrze radzi sobie w słońcu. Potrzebuje przepuszczalnej, raczej suchej gleby. Ile rośnie brzoza Magical Globe? Drzewo osiąga po kilku latach średnicę 1 m.

Brzoza – odmiany:

  • Brzoza brodawkowata Betula pendula – najpopularniejsza w Polsce; ma lekko płaczący pokrój,
  • Brzoza omszona – ma owalną koronę, na młodych pędach znajduje się delikatny meszek,
  • Brzoza pożyteczna Doorenbos – jej gałęzie wznoszą się pod dość ostrym kątem,
  • Brzoza brodawkowata Magical Globe – ma kulisty kształt korony, po kilku latach osiąga średnicę 1 m.
ile rośnie brzoza
Brzoza ma tę zaletę, że dobrze wygląda właściwie w każdym ogrodzie.

Brzoza – jak szybko rośnie?

Betula pendula to popularna w Polsce brzoza. Jak szybko rośnie? Drzewo charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, a dorasta nawet do 25 m wysokości. Omszała brzoza wysokość również ma imponującą – to nawet 28 m.

Ostateczną wysokość brzoza brodawkowata osiąga w wieku 50 lat, natomiast żyje nawet 120. Zastanawiasz się, jak w przeciągu roku zmieni się brodawkowata brzoza? Przyrost roczny drzewa to mniej więcej 50 cm.

Jak długo rośnie brzoza brodawkowata? Mniej więcej 20 lat, jednak zależy to między innymi od jakości gleby. Na grubość przyrasta kilkadziesiąt lat dłużej niż na wysokość.

  • Brzoza wyróżnia się szybkim tempem wzrostu, a osiągnąć może nawet 30 m wysokości w zależności od odmiany. Przyrost roczny brzozy brodawkowatej to około 50 cm.
brzoza jak szybko rośnie
Brzoza wyróżnia się szybkim tempem wzrostu, a osiągnąć może nawet 30 m wysokości w zależności od odmiany.

Brzoza – symbolika

Dawniej brzoza była uważana za drzewo, które leczy. Stanowiła ochronę przed działaniem złych mocy. Była symbolem życia, młodości. Uznawano ją za zwiastun nadchodzącej wiosny, a także odrodzenia, powodzenia i obfitości. Kiedyś marzec był określany jako brzezień – słowo określało czas kwitnienia brzóz.

Gałązkami brzozy przystrajano ołtarz w Boże Ciało. Po nabożeństwie zabierano je do domu i umieszczano pod strzechą. Gałązki miały stanowić zabezpieczenie przed piorunami. Wykorzystane na polu chroniły natomiast przed szkodliwym działaniem robaków.

Brzozę uważano również za leczniczą. Szczególnie cenny był sok uzyskiwany z tego drzewa wczesną wiosną. Stosowano go w przypadku kaszlu i bólu gardła, a także chorób płuc. Wykorzystywano również wywar z liści, który wspomagał walkę z przeziębieniem.

Brzoza – symbolika:

  • Drzewo było uważane za symbol odrodzenia, wiosny, życia,
  • Brzoza stanowiła ochronę przed złymi mocami,
  • Jej gałązkami ozdabiano ołtarz na Boże Ciało,
  • Następnie wykorzystywano je w domu jako zabezpieczenie przed piorunami,
  • Części brzozy stosowano jako lek – szczególnie cenny był sok, na przykład stosowany do walki z chorobami płuc.
jak szybko rośnie brzoza
Brzoza lubi słońce, więc świetnie radzi sobie na wzniesieniach.

Jak dbać o brzozę?

To, w jaki sposób dbać o brzozę, zależy między innymi od wybranej odmiany. Większość tych charakterystycznych drzew rośnie jednak dobrze na mocno nasłonecznionym stanowisku. Brzozy nie mają też dużych wymagań odnośnie do gleby. Przykładowo, Betula pendula poradzi sobie doskonale nawet na bardzo suchym, jałowym podłożu.

Podczas szukania miejsca dla brzozy zwróć uwagę na to, żeby nie było w nim zastojów wody. Na wilgotnym terenie poradzi sobie dobrze wyłącznie brzoza omszona. Nie wybieraj dla drzewa miejsca przy chodniku, ponieważ rozbudowany system korzeniowy może doprowadzić do rozsadzania kostki.

Najlepszy czas na sadzenie brzozy to wczesna jesień – wybierz dzień od połowy września do połowy października. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Drzewo nie potrzebuje, a nawet nie lubi przycinania.

Brzozy w ogrodzie to drzewa odporne. Takie, które będą zdobić Twoją posesję przez wiele lat, nawet jeśli nie masz doświadczenia w opiekowaniu się roślinami.

Brzozy w ogrodzie – jak o nie dbać?

  • Wiele zależy od odmiany,
  • Najwięcej z tych drzew ceni jednak nasłonecznione stanowisko oraz suche, jałowe podłoże,
  • Raczej szukaj stanowiska bez zastojów wody – w tak wilgotnym terenie dobrze poradzi sobie tylko brzoza omszona,
  • Nie umieszczaj drzewa w pobliżu chodnika – system korzeniowy może go uszkodzić,
  • Na sadzenie najlepszy jest czas od połowy września do połowy października,
  • Nie przycinaj brzozy,
  • Pamiętaj o regularnym nawadnianiu drzewa.
jak wygląda brzoza
Dawniej brzoza była uważana za drzewo, które leczy. 

Brzozy w ogrodzie – aranżacje

Wiesz już, jakie mogą być brzozy w ogrodzie. Aranżacje z nimi wymagają zastosowania również innych roślin. Które warto skomponować z popularnym w Polsce drzewem? Z brzozą dobrze prezentują się te rośliny, które pozwolą wyeksponować biel pnia.

W pobliżu brzozy mogą znaleźć się azalie i różaneczniki. Drzewo dobrze zaprezentuje się również w zestawieniu z lawendą wąskolistną. Jeśli zależy Ci na nowoczesnej aranżacji ogrodu, zdecyduj się na bukszpan wieczniezielony, z którego możesz uzyskać kształt kuli. Dobrym rozwiązaniem są też trawy ozdobne, jeśli chcesz cieszyć się dość minimalistycznym, a jednocześnie ciekawym efektem.

Brzoza ma tę zaletę, że dobrze wygląda właściwie w każdym ogrodzie. Często po zakupie działki może się okazać, że te drzewa już się na niej znajdują. Jeśli masz taką możliwość, pozostaw brzozy na posesji, a pozwolą Ci stworzyć ładnie zaaranżowaną przestrzeń do odpoczynku.

Jeśli planujesz samodzielnie zasadzić brzozy, możesz stworzyć z nich zakątek do relaksu. Wystarczy, że z drzew powstanie „zielona ściana”, przed którą staną ławki. Jak już wiesz, z brzozą dobrze komponują się trawy ozdobne. Możesz zdecydować się na wzbogacenie zielonej ściany miskantami. Odpowiednie będą też bukszpany.

Pamiętaj, że brzoza jako wysokie drzewo sprawia, że rośliny będą miały zacienione stanowisko. Wysusza ona również glebę. W takich warunkach nie wszystkie rośliny sobie poradzą. Możesz jednak stworzyć piękny zakątek do odpoczynku, wykorzystując oprócz brzóz donice wypełnione roślinnością. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zapewnić wybranym gatunkom odpowiednie warunki, ponieważ samodzielnie dopasujesz ziemię i zadbasz o nawodnienie. Donice ustawisz natomiast w taki sposób, żeby miały dostęp do promieni słonecznych mimo rosnących w pobliżu brzóz.

Z czym łączyć brzozę w aranżacji ogrodu?

  • Sprawdzą się azalie i różaneczniki,
  • Brzoza dobrze skomponuje się z lawendą wąskolistną,
  • Do drzewa z białym pniem pasują trawy ozdobne,
  • Brzozy pozwolą Ci stworzyć zakątek do odpoczynku,
  • Możesz stworzyć z nich zieloną ścianę, którą urozmaicisz, na przykład bukszpanem,
  • Postaw przed brzozami ławkę i ciesz się odpoczynkiem w pięknym otoczeniu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2022 16:01
komentarz /( 1 )
  • Yeti1
    Yeti1

    środa, 05 październik 2022 16:05

    uwielbiam brzozy, nie widziałem że tak szybko rosną

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.