Kiedy sadzić tuje: wiosna czy jesień? Podpowiadamy, kiedy przesadzać tuje i kiedy się sadzi tuje! - dekoportal.pl

Kiedy sadzić tuje: wiosna czy jesień? Podpowiadamy, kiedy przesadzać tuje i kiedy się sadzi tuje!

10 Paź 2019 / Napisała  / Porady
uprawa tuji, sadzenie tuji, nasiona tuji
Sadzenie tuji wymaga znacznego wysiłku, lecz rośliny odwdzięczą się za to

Tuje to jedne z najchętniej wykorzystywanych iglaków w aranżacji ogrodu. Rośliny sprawdzają się w roli żywopłotu oraz dekoracji, ponieważ można stworzyć z nich spektakularne kształty. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, kiedy sadzić tuje, żeby przez wiele lat zachwycały wyglądem. Podpowiadamy również, które miesiące w roku są najlepsze, żeby przesadzić żywotniki.

O czym przeczytasz w artykule?

Tuja – co to za roślina?

Nim dowiesz się, kiedy sadzić tuje, poznaj nieco historii tej wyjątkowo popularnej rośliny. Na lubianego iglaka mówi się również żywotnik. Wyróżnia się pięć gatunków tego drzewa iglastego – część z nich występuje w Azji, a pozostałe w Ameryce Północnej. W Polsce zadomowione są tuja olbrzymia i zachodnia (inaczej szmaragd).

Tuja zachodnia jest znacznie częściej spotykana w polskich ogrodach niż olbrzymia, która potrafi osiągnąć wysokość nawet 35 metrów. Wysokie drzewo jest cenione przede wszystkim za piękny wygląd o każdej porze roku. Tuja olbrzymia pozostaje zielona również zimą, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana w roli żywopłotu. Żywotnik dobrze sprawdzi się również jako element skalniaka.

Tuja szmaragd dorasta do około 3 metrów wysokości. Jest popularnym iglakiem dzięki gałązkom, które nie brązowieją zimą. Atrakcyjna jest również cena sadzonek – za kilkadziesiąt centymetrów rośliny w doniczce zapłacisz kilka złotych.

  • Tuje to drzewa iglaste, które dzieli się na pięć gatunków, z czego w Polsce znane są dwa. Tuja olbrzymia ma piękny kolor o każdej porze roku, a żywotnik szmaragd charakteryzuje się atrakcyjną ceną.
thuja żywopłot, formowanie tuji, jak formować thuje
Thuja ze względu na swoje walory ozdobne i możliwość formowania często gości w ogrodach jako materiał na żywopłot

Tuje – sadzenie na odpowiednim podłożu

Nim dowiesz się, kiedy można sadzić tuje, poznaj wymagania tych pięknych iglaków. Żywotnik szmaragd będzie rósł prawidłowo na nasłonecznionym stanowisku, ale poradzi sobie również w delikatnie zacienionej przestrzeni. Tuja potrzebuje gleby żyznej, wilgotnej oraz z kwaśnym odczynem pH. Uważaj również na zanieczyszczenie powietrza, które mogłoby doprowadzić do zatrzymania rozwoju rośliny.

Tuja olbrzymia, która charakteryzuje się ostrym wierzchołkiem, potrzebuje odpowiednio wilgotnego podłoża. Podobnie do poprzedniego żywotnika wymaga stanowiska nasłonecznionego lub delikatnie zacienionego. Negatywny wpływ na iglaka ma mróz, dlatego konieczne jest, żeby drzewa sadzić w miejscach, które są osłonięte od intensywnego wiatru.

Jeśli nie zapewnisz tujom odpowiedniego podłoża, ich igły mogą stać się nieestetycznie brązowe. Głównym powodem problemów z żywotnikami będzie brak właściwej wilgotności podłoża. Znaczenie ma również ilość słońca, z którego mogą skorzystać drzewa.

  • Nim dowiesz się, kiedy sadzimy tuje, żeby prawidłowo wzrastały, poznaj ich wymagania. Zarówno żywotnik olbrzymi, jak i szmaragd potrzebują słonecznego, ewentualnie delikatnie zacienionego stanowiska, a także żyznego podłoża o kwaśnym odczynie pH.
ziemia dla tuji, podłoże dla tuji, jak przygotować się do sadzenia tuji
Przed posadzeniem tuji należy przygotować odpowiednie dla tej rośliny podłoże

Tuja szmaragd – kiedy sadzić?

Chcesz mieć w ogrodzie efektowne tuje? Sadzenie iglaków nie będzie trudne, jeśli rozpoczniesz od wyboru odpowiednich sadzonek. Musisz znaleźć zaufane źródło, z którego uzyskasz zdrową roślinę. W tym celu odwiedź szkółkę zamiast marketu, gdzie często żywotniki nie wyglądają najlepiej.

Wybierając tuje, zwróć uwagę na to, czy są gęste. Jeśli tak, istnieje większa szansa, że iglaki będą rozrastały się w efektowny sposób. Kiedy najlepiej sadzić tuje? Sadzonki iglaka muszą zdążyć zakorzenić się, dlatego możesz to zrobić wiosną, w okresie od kwietnia do czerwca, ale niektórzy polecają również jesień – od sierpnia do połowy września.

Niezależnie od tego, kiedy sadzić tuje warto Twoim zdaniem, uważaj na pewne czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie na iglaki. Jeśli za późno włożysz sadzonki do gleby, mogą nie zdążyć zakorzenić się przed nadejściem mroźnych dni. Żywotniki są bardzo odporne na mróz, ale tylko wtedy, kiedy są już właściwie zakorzenione.

Uważaj również latem, kiedy temperatury są szczególnie wysokie, a gleba staje się sucha. Podczas utrzymujących się upałów pamiętaj o obfitym podlewaniu iglaków. Kiedy sadzimy tuje to nie jedyne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Ważne jest również przygotowanie sadzonek – przed posadzeniem iglaka doniczkę z sadzonką zanurz w wodzie na kilka minut, żeby bryła korzeniowa namokła.

Sadzenie poprzedź wykopaniem dołka – powinien być on co najmniej dwa razy dłuższy niż bryła korzeniowa. Jeśli ziemia nie jest zbyt żyzna, wzbogać ją specjalnym podłożem do iglaków. Pamiętaj również, żeby poprzedzić sadzenie żywotników usunięciem chwastów. Po tym, jak umieścisz w dołku tuje, sadzenie zakończ przysypaniem ziemi, udeptaniem jej oraz podlaniem.

Tuja szmaragd – kiedy sadzić?

  • Rozpocznij od wyboru zdrowych sadzonek, które znajdziesz w szkółkach,
  • Sadzonki włóż do ziemi przed nadejściem zimy,
  • Najlepszy czas na sadzenie to okres pomiędzy kwietniem a czerwcem oraz sierpniem a połową września.
kiedy sadzić tuje, w jakim miesiącu posadzić tuje, kiedy posadzić tuje
Najlepszy czas na sadzenie tuji to IV-VI lub VIII-IX

Kiedy przesadzać tuje?

Warto wiedzieć nie tylko, kiedy sadzi się tuje, lecz także, w których miesiącach roku można je przesadzić. Ta wiedza może okazać się potrzebna, jeśli dotychczasowa kompozycja w ogrodzie już Ci się znudziła lub wysokość żywotnika zaczęła przeszkadzać. Zastanawiając się, kiedy przesadzać tuje, weź pod uwagę jesień. Od września do października jest na to najlepszy moment, ponieważ system korzeniowy iglaków zdąży się jeszcze zregenerować przed nadejściem zimy.

Myśląc o tym, kiedy przesadzać tuje, weź pod uwagę również wczesną wiosnę. Niestety iglaki będą przez to bardziej wrażliwe na suszę, a poza tym wolniej się przyjmą. Ważny jest jednak nie tylko termin przesadzania, lecz także właściwe przygotowanie podłoża.

Miejsce, w którym chcesz posadzić tuje, dokładnie oczyść – pozbądź się chwastów czy kamieni. Wykop dół, a na samym jego dnie umieść ziemię przeznaczoną dla iglaków. Nim przesadzisz iglaka, podlej go obficie.

Roślinę możesz owinąć folią stretch – dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzeć do bryły korzeniowej. Takie zabezpieczenie sprawi również, że gałązki się nie połamią. Wykopując iglaka, zwróć szczególną uwagę na to, żeby bryła korzeniowa była jak największa. Drzewko natychmiast po wyciągnięciu przenieś do wykopanego wcześniej dołka, który jest wypełniony ziemią dla iglaków.

Przeniesioną roślinę zasyp ziemią oraz obficie podlej. Nie zapomnij o zastosowaniu kory sosnowej – dzięki niej wilgoć będzie dłużej utrzymywała się w podłożu, a chwasty nie wyrosną. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu przeniesionej rośliny. Dzięki temu tuja dobrze się zakorzeni i przetrwa zimę.

Kiedy przesadzać tuje?

  • Najlepszy czas to przełom września i października,
  • Wybór takiego terminu to gwarancja, że system korzeniowy żywotnika zdąży się zregenerować przed nadejściem mroźnych dni,
  • Tuje możesz także przesadzić wiosną, jednak wtedy staną się bardziej wrażliwe na suszę.
kiedy przesadzić tuje, jak przesadzać tuje, tuje przesadzanie
Najlepszym okresem do przesadzenia tuji są wrzesień i październik

Tuje – sadzenie to nie wszystko!

Wiesz już, kiedy najlepiej sadzić tuje oraz w jakim okresie można przesadzać żywotniki. To jednak nie wszystko, czego warto dowiedzieć się na temat popularnych iglaków. Jeśli zależy Ci, żeby tuje prawidłowo wzrastały i były efektowną ozdobą ogrodu, zadbaj o ich regularne podcinanie. Ten zabieg pobudzi nowe pędy i korzenie, a najlepszym na niego czasem jest wiosna.

Zadbaj również o nawożenie rośliny. W tym celu wykorzystaj preparat azotowy, który najlepiej sprawdzi się wiosną. Latem lepsze okażą się nawozy potasowe i fosforowe. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zachwaszczenia, pamiętaj o ściółkowaniu gleby wokół iglaków.

  • Sadzenie żywotników w odpowiednim terminie i właściwych warunkach to nie wszystko, co musisz zrobić, żeby tuje wyglądały atrakcyjnie. Zadbaj o systematyczne podcinanie, regularne nawożenie oraz ściółkowanie ziemi wokół iglaków, a ogród będzie prezentował się perfekcyjnie.
jak dbać o tuje, nawożenie tuji, nawadnianie tuji
Samo posadzenie tuji to nie koniec pracy, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin (pamiętaj, aby nie nawozić tuż po posadzeniu!)

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 10 październik 2019 16:01
komentarz /( 1 )
  • Ludwika
    Ludwika

    poniedziałek, 04 lipiec 2022 14:06

    tuje to jakoś nigdy mi się nie podobały

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.