Kiedy siać trawę na wiosnę? Zakładanie trawnika w pigułce! - dekoportal.pl

Kiedy siać trawę na wiosnę? Zakładanie trawnika w pigułce!

03 Lut 2020 / Napisała  / Porady
jak dbać o trawę, czy siać trawę wiosną, kiedy dosiewać trawę
Zastosowanie się do porad ogrodników pozwoli cieszyć się pięknym trawnikiem

Intensywnie zielony, równy trawnik będzie ozdobą posesji. Odpowiednie dbanie o murawę to nie wszystko. Musisz wiedzieć, kiedy siać trawę na wiosnę, żeby dobrze rosła. O tym przeczytasz w naszym artykule, gdzie poruszamy również tematykę wyboru nasion, przygotowania podłoża oraz potrzebnych narzędzi.

O czym przeczytasz w artykule?

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Zastanawiasz się, kiedy siać trawę na wiosnę? Odpowiedź nie jest bez znaczenia dla wyglądu trawnika. Tak naprawdę murawę możesz założyć od wiosny aż do późnej jesieni. Którą z opcji warto wybrać?

Myślisz o tym, kiedy można siać trawę na wiosnę? Najlepsze będą terminy od połowy kwietnia do maja, ponieważ to właśnie wtedy wilgotność podłoża jest optymalna. Zastanawiając się, kiedy siać trawę na wiosnę, zwróć szczególną uwagę na temperaturę. Kwiecień może bowiem zaskoczyć przymrozkami, które źle wpłyną na murawę.

Nie zapomnij również o sprawdzeniu długoterminowej prognozy pogody. Dlaczego to tak ważne? Silne opady atmosferyczne mogą zniszczyć Twoją uprawę, powodując wypłukiwanie nasion.

  • Myśląc o tym, kiedy można siać trawę na wiosnę, weź pod uwagę długoterminową prognozę pogody. Najlepiej sprawdzą się terminy od połowy kwietnia do maja, jednak uważaj na przymrozki, a także intensywne opady deszczu, które mogą doprowadzić do wypłukania nasion.
kiedy sieje się trawę, kiedy siać trawę, trawnik z wysiewu
Najlepszym terminem na wysiew trawnika jest połowa kwietnia do maja

Latem czy jesienią – kiedy siejemy trawę?

Kiedy sieje się trawę w mniej wygodnych warunkach niż wiosną? Zdecydowanie latem! To właśnie pojawiające się wtedy upały mogą działać na niekorzyść młodej murawy. Jeśli zdecydujesz się na wysiew trawy latem, pamiętaj o regularnym nawadnianiu – podlewaj trawnik nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Wiele osób zastanawiających się, kiedy najlepiej siać trawę, wybiera jesień. Nie występują już upały, więc ryzyko niedoboru wody staje się znacznie mniejsze. Trawa ma jeszcze wiele czasu przed nadejściem zimy, dlatego może się odpowiednio zakorzenić.

Do kiedy można siać trawę jesienią? Wszystko zależy od pogody, dlatego sprawdź długoterminową prognozę przed rozpoczęciem pracy. Początek listopada może okazać się już zbyt późnym terminem na sianie trawy.

Jeśli planujesz wysiew trawy jesienią, zdecyduj się na bezwietrzny dzień. Porywisty wiatr mógłby przeszkodzić w równomiernym rozłożeniu nasion. Po intensywnych opadach deszczu siew trawy może okazać się niezbyt wygodny. Istnieje również ryzyko, że zrobisz nierówności w przygotowanym wcześniej podłożu.

Podobnen zasady dotyczą sadzenia tui! Nie wiesz, kiedy je sadzić? Sprawdź: kiedy sadzić tuje – wiosną czy latem?

Kiedy siejemy trawę: jesienią czy latem?

  • Myśląc o tym, kiedy najlepiej siać trawę, weź pod uwagę jesień, kiedy ryzyko niedoboru wody jest znacznie mniejsze; wybierz bezwietrzny dzień, żeby równomiernie rozłożyć nasiona,
  • Kiedy sieje się trawę latem, trzeba uważać na wysokie temperatury. Jeśli jednak musisz przeprowadzić wysiew w najcieplejszą porę roku, pamiętaj o regularnym nawadnianiu gleby – zarówno rano, jak i wieczorem.
kiedy założyć trawnik, czy siać trawę w lecie, wysiew trawy w lecie
Przy wysiewie trawy latem konieczne jest codzienne nawadnianie nasion

Sianie trawy – jakie narzędzia są niezbędne?

Wiesz już, kiedy można siać trawę na wiosnę oraz jakie są inne terminy, w których zakładanie trawnika może skończyć się sukcesem. Czas na poznanie wskazówek dotyczących sadzenia. Przede wszystkim zaopatrz się w niezbędne akcesoria.

Sadzenie trawy w przydomowych ogrodach zazwyczaj przeprowadza się ręcznie przy pomocy łatwego w obsłudze siewnika. Musisz jednak przygotować kilka akcesoriów, które umożliwią Ci przygotowanie terenu. Planujesz przeprowadzić wysiew trawy wiosną? Już jesienią pozbądź się rozmaitych nieczystości i kamieni – w tym celu przygotuj łopatę oraz taczkę.

Konieczne jest również usunięcie chwastów, które mogą osłabić trawę, zabierając jej składniki odżywcze. Do pielenia sprawdzi się motyczka – dzięki niej gleba nie będzie zbita, co ułatwi Ci wyrwanie chwastów. Jeśli niechciana roślinność jest duża, przydatny może okazać się szpadel. Miej przy sobie również wiadro na chwasty, żeby móc od razu pozbyć się ich z terenu.

Jeśli teren do oczyszczenia jest dość duży, wspomóż się oryginalnymi rozwiązaniami. Usuwanie chwastów na kolanach w niewygodnej pozycji może doprowadzić do bólu pleców. Unikniesz tego przy pomocy specjalnego wyrywacza do chwastów. Akcesorium umożliwi Ci pracę w pozycji stojącej oraz pozbywanie się chwastów bez zrobienia dziury, co jest przydatne, kiedy trawa już wyrośnie, a na niej pojawi się niechciana roślinność.

Przed rozpoczęciem wysiewu warto również sprawdzić odczyn gleby. Najlepsze pH pod murawę wynosi 5,5-6,5. Jeśli chcesz poznać pH podłoża, zdecyduj się na zakup akcesorium określanego jako miernik do gleby. Tego rodzaju produkt wyróżnia się niewielką ceną – około 30 złotych – a posłuży Ci wielokrotnie podczas pracy w ogrodzie.

Sianie trawy – jakie narzędzia przygotować?

  • Łopata i taczka do usuwania nieczystości z gleby,
  • Motyczka lub szpadel oraz wiadro do usuwania chwastów,
  • Wyrywacz do chwastów – idealne rozwiązanie na większe tereny,
  • Miernik do gleby – przeznaczony do sprawdzenia pH,
  • Siewnik ręczny.
jakie narzędzia do siania trawy, czym siać trawę, jak siać trawę
Przy urządzaniu trawnika na pewno niezbędny będzie szpadel, widły amerykańskie i taczki na chwasty

Zakładanie trawnika – w jaki sposób przygotować podłoże?

Siew trawy musi być poprzedzony dobrym przygotowaniem gleby. Warto ją przekopać, żeby pozbyć się rozmaitych zanieczyszczeń oraz spulchnić ziemię. Jeśli masz niewielki teren do przygotowania, zdecyduj się na użycie szpadla. Na dużej działce lepiej sprawdzi się glebogryzarka.

Dzięki miernikowi dowiesz się, jaki odczyn ma gleba. Może się okazać, że nie jest sprzyjający trawie. Co wtedy zrobić? Przy pomocy wapnowania terenu zwiększysz odczyn gleby, natomiast preparat zakwaszający pomoże Ci zmniejszyć pH.

Sadzenie trawy poprzedź poprawieniem struktury ziemi. Gleba nie może być zbyt gliniasta. Jeśli właśnie z taką ziemią masz do czynienia, zdecyduj się na piaskowanie. Wymieszaj piasek z torfem, a następnie przekop glebę i wyrównaj.

Konieczne jest również utwardzenie terenu. Możesz zrobić to siłą własnych nóg, przechadzając się po działce, co będzie zbyt czasochłonne w dużym ogrodzie. Jeśli sadzenie trawy planujesz przeprowadzić na przestronnym terenie, zdecyduj się na użycie beczki, którą łatwo Ci będzie poruszać w różne strony. Pamiętaj, że utwardzanie podłoża najlepiej przeprowadzić, kiedy ziemia jest wilgotna, więc zrób to kilka godzin po nawodnieniu gleby lub opadach deszczu.

Piękny trawnik musi być częścią estetycznie urządzonego ogrodu. Dowiedz się, jak zaplanować ogród łatwy w utrzymaniu

Wysiew trawy – jak przygotować glebę?

  • Przekop i spulchnij ziemię przy użyciu szpadla lub glebogryzarki,
  • Jeśli masz problem z wysokim pH, zastosuj preparat zakwaszający,
  • Popraw strukturę zbyt gliniastej ziemi przy pomocy piasku wymieszanego z torfem,
  • Utwardź teren – zrobisz to, przechadzając się po działce. Na dużej posesji wykorzystaj beczkę. Utwardzanie przeprowadź kilka godzin po opadach deszczu lub podlaniu gleby.
jak założyć trawnik, zakładanie trawnika, nowy trawnik
Przed sianiem trawy pamiętaj o poprawieniu struktury gleby

Jakie nasiona wybrać?

Do kiedy można siać trawę, jak przygotować podłoże i jak sprawdzić pH gleby to nie jedyne pytania, na które musisz znać odpowiedź, żeby właściwie przeprowadzić siew trawy. Istotny jest również wybór odpowiednich nasion. Przed zakupem mieszanki zapoznaj się z informacjami na opakowaniu, żeby dobrać właściwy produkt do warunków, jakie możesz zapewnić uprawie.

Na rynku znajdziesz trawę przeznaczoną do nasłonecznionych miejsc. Zdecyduj się na nią, jeśli na Twojej posesji nie ma zbyt wielu drzew, które mogłyby zapewnić murawie cień. Mieszanki tego rodzaju charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na wodę, trwałością oraz niewrażliwością na wysokie temperatury.

Istnieją również nasiona o formule, która doskonale sprawdzi się na terenach zacienionych. Jeśli Twoją działkę porasta wiele drzew, gleba może wyróżniać się większą wilgotnością. Po opadach deszczu słońce nie wysuszy trawnika tak szybko jak murawy na otwartej przestrzeni. Nasiona do miejsc zacienionych sprawdzą się nie tylko na działkę pełną drzew, lecz także przy żywopłotach czy tuż przy budynku.

Planujesz wygospodarować w ogrodzie przestrzeń dla dzieci? Z pewnością zainteresują Cię nasiona przeznaczone na tereny sportowe. Zaletą takich mieszanek jest zwiększona odporność na udeptanie. Taki rodzaj murawy sprawdzi się na przydomowym boisku do gry w piłkę nożną, a także na placu zabaw z huśtawkami i drabinkami.

Siew trawy to tak naprawdę dopiero początek dbania o przestrzeń wokół domu. Jeśli nie masz czasu na częste koszenie trawnika, zdecyduj się na wolnorosnącą mieszankę nasion. Dzięki niej murawa będzie powoli odrastała, co znacznie zmniejszy nakład czasu potrzebny na zadbanie o nią. Oczywiście dostępne są również uniwersalne mieszanki nasion, które sprawdzą się zarówno do nowych trawników, jak i uzupełnienia ubytków.

Jak dobrać nasiona?

  • Trawa do nasłonecznionych miejsc – idealna na posesję, na której nie rośnie zbyt wiele drzew; murawa lepiej zniesie suszę,
  • Trawa do zacienionych miejsc – poradzi sobie z dłużej utrzymującą się wilgocią,
  • Nasiona na tereny sportowe – charakteryzują się trwałością na udeptywanie, dlatego będą idealne do przydomowego placu zabaw lub boiska,
  • Trawa wolnorosnąca – po koszeniu odrośnie znacznie wolniej; zdecyduj się na to rozwiązanie, jeśli masz mniej czasu na pielęgnację przestrzeni wokół domu,
  • Nasiona uniwersalne – dobrze sprawdzą się do uzupełnienia ubytków.
jakie nasiona na trawnik, odmiany traw na trawnik, najlepsze nasiona na trawnik
Odmianę trawy powinno wybierać się w zależności od miejsca, w którym zakładamy trawnik

Oprócz pięknego trwanika możesz też stworzyć ścieżkę ogrodową. Sprawdź, jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie.



Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 lipiec 2022 13:39
komentarz /( 1 )
  • Artur
    Artur

    środa, 29 czerwiec 2022 09:51

    ja koszę zaraz jak zrobi się cieplej, jeśli wiem, że nie będzie przymrozków. To moja metoda od lat

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.