Kwiaty korzystne dla zdrowia – 11 gatunków, które warto wybrać! - dekoportal.pl

Kwiaty korzystne dla zdrowia – 11 gatunków, które warto wybrać!

27 Kwi 2022 / Napisała  / Porady
kwiaty oczyszczające powietrze, czyste powietrze w domu rośliny, czyste powietrze w mieszkaniu kwiaty
Do oczyszczania powietrza w domu najczęściej wybierane są rośliny o dużych liściach

Rośliny oczyszczające powietrze są niczym naturalne filtry. Zadbaj o to, żeby choć jeden gatunek pojawił się w Twoim domu. Dobrze umieścić je w sypialni, domowym biurze czy salonie. Dzięki temu komfort oddychania będzie większy, co wpłynie na poprawę samopoczucia. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie są rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze.

O czym przeczytasz w artykule?

Rośliny oczyszczające powietrze – dlaczego warto je stosować?

Większość osób spędza w budynkach około 90% czasu. Dom, szkoła, praca, sklep – w każdym z tych miejsc w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia. Masz szansę pozbyć się tych w miejscu zamieszkania, więc dlaczego z tego nie skorzystać? Ratunek jest na wyciągniecie ręki. To kwiaty oczyszczające powietrze. Dlaczego wartoje wybrać?

Smog – będący dużym problemem naszych czasów – sprawia, że lepiej jest nie wietrzyć domu. To niepolecane zwłaszcza zimą, w okresie grzewczym. Powietrze może być zanieczyszczone nie tylko smogiem, lecz także substancjami pochodzącymi z dymu papierosowego. Po remoncie krążą w pomieszczeniu lotne związki organiczne, inaczej LZO. Warto szukać farb, które w składzie mają śladową lub zerową ich ilość. 

W powietrzu mogą krążyć bakterie, których jest więcej, jeśli w pomieszczeniu jest wilgotno. Źródłem zanieczyszczeń są również kuchenki gazowe, detergenty. Formaldehyd to jeden z niebezpiecznych związków chemicznych, który nas otacza – znajduje się bowiem w meblach czy workach na śmieci.

Sporo tego, prawda? Nie martw się jednak! Rośliny oczyszczające powietrze poradzą sobie z wieloma zanieczyszczeniami. Dodatkowo nawilżą powietrze, jednocześnie nie doprowadzając do zwiększenia się ilości bakterii. Rośliny oczyszczające powietrze będą również ładną ozdobą domu – zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.

Kwiaty korzystne dla zdrowia – dlaczego warto ozdobić nimi dom?

  • Większość czasu człowiek spędza w budynkach, gdzie znajduje się wiele zanieczyszczeń wpływających na zdrowie,
  • W powietrzu znajdują się lotne związki organiczne, smog, dym papierosowy, bakterie, a także formaldehyd,
  • Rośliny oczyszczające powietrze i je nawilżające potrafią zminimalizować zanieczyszczenie.
rośliny oczyszczające powietrze, rośliny nawilżające powietrze, rośliny w domu zalety
Rośliny uprawiane w domu pomagają oczyszczać powietrze oraz je nawilżyć

Rośliny oczyszczające powietrze – poznaj najpopularniejsze gatunki

Rośliny oczyszczające powietrze to często gatunki, które są popularne. Jednym z nich jest skrzydłokwiat. Roślina pochodząca z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej radzi sobie z benzenem, formaldehydem, a także acetonem występującym między innymi w zmywaczach do paznokci, a dodatkowo emitowanym przez monitory. Skrzydłokwiat nie tylko oczyści powietrze w Twoim domu, lecz także je nawilży.

Rośliny oczyszczające powietrze nie muszą być trudne w uprawie. Skrzydłokwiat potrzebuje stanowiska w cieniu lub półcieniu oraz umiarkowanej wilgoci. Jest odporny na przesuszenie, jeśli jednak wystąpi ono za długo, roślinie zaschną brzegi liści. To więc dobry gatunek dla zapominalskich i tych, którzy dużo podróżują. Skrzydłokwiat może okazać się niebezpieczny dla niektórych zwierząt.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to również znane wszystkim paprotki. Nefrolepis wyniosły jest dość łatwy w uprawie. Zadbaj o stanowisko z rozproszonym światłem – roślina nie poradzi sobie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu paproci, jednak ziemia w doniczce nie może być rozmokła.

Nefrolepis wyniosły pozwoli ograniczyć ilość formaldehydu. Roślina wpłynie doskonale na nawilżenie powietrza, dlatego warto stosować ją w pokojach dziecięcych i sypialniach. Paproć nie tylko oczyści klimat, lecz także udekoruje dom. Wystarczy, że umieścisz ją w efektownych donicach podwieszonych na suficie.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze potrafią usuwać z niego benzen. Przykładem jest sansewieria gwinejska, która pochodzi z Afryki. Roślina wyróżnia się długimi, ciemnozielonymi liśćmi ozdobionymi jasnymi prążkami. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie, zdecyduj się na sansewierię gwinejską, która przetrwa brak podlewania przez trzy tygodnie.

Sansewierie to rośliny oczyszczające powietrze nie tylko z benzenu, lecz także ksylenu oraz toluenu. Doskonale radzą sobie również z formaldehydem. Dzięki nim zadbasz o lepszy klimat we wnętrzu, a dodatkowo ozdobisz przestrzeń przy pomocy mięsistych liści.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – które wybrać?

  • Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu oraz acetonu; łatwy w uprawie,
  • Nefrolepis wyniosły – minimalizuje ilość formaldehydu, a dodatkowo nawilża powietrze,
  • Sansewieria gwinejska – oczyszcza powietrze z benzenu, toluenu i ksylenu; wyróżnia się dekoracyjnymi, mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi, na których widoczne są jaśniejsze prążki.
oczyszczanie powietrza sansewieria, sansewieria uprawa, sansewieria właściwości
Sansewierie to bardzo wdzięczne rośliny, wystarczy raz w tylko je podlać, aby cieszyć się ich umiejętnościami oczyszczania powietrza w domu

Rośliny nawilżające powietrze – wykorzystaj je w aranżacji

Rośliny potrafią nie tylko oczyścić, lecz także nawilżyć powietrze. Odpowiedni poziom wilgoci ma ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz urody. Zbyt suche powietrze prowadzi do przesuszenia cery czy włosów, a także problemów ze snem i bólem gardła. Może okazać się zarzewiem wielu dolegliwości.

Rośliny nawilżające powietrze to storczyki, a dokładniej odmiana dendrobium. Do ich wymagań należy jasne stanowisko, jednak nie mogą być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Występujący w Azji Południowej kwiat jest wrażliwy na długotrwałą suszę, dlatego warto regularnie go zraszać.

Storczyki dendrobium potrafią zminimalizować ilość dwumetylobenzenu. Roślina nawilży również powietrze. Efektowny kwiat będzie bez wątpienia oryginalną dekoracją wnętrza urządzonego w dowolnym stylu.

Rośliny nawilżające powietrze to również duże gatunki, w tym palma koralowa, która pozwoli Ci wyeksponować botaniczny charakter aranżacji. Chamedora nie jest trudna w uprawie, więc sprawdzi się dla osób niedoświadczonych. Roślina występująca naturalnie w lasach tropikalnych potrzebuje półcienistego stanowiska i wilgotnego podłoża. Nie może być narażona na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Bluszcz pospolity to kolejna roślina, którą warto zastosować w domu, żeby nawilżyć powietrze. Gatunek potrzebuje stanowiska częściowo lub zupełnie zacienionego oraz delikatnie wilgotnej ziemi. Bluszcz pospolity nie tylko nawilży powietrze, lecz także go oczyści. Zdecyduj się na tę roślinę, jeśli w Twoim domu pali się papierosy.

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu – które nawilżą powietrze?

  • Dendrobium – odmiana storczyków, która nawilża powietrze, a dodatkowo usuwa z niego dwumetylobenzen; roślina potrzebuje zraszania, ponieważ jest wrażliwa na suszę,
  • Chamedora – inaczej palma koralowa; wymaga wilgotnego podłoża i stanowiska bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem,
  • Bluszcz pospolity – oczyści powietrze z dymu papierosowego; potrzebuje wilgotnej ziemi.
bluszcz do oczyszczania powietrza, czyste powietrze bluszcz, uprawa bluszczu w domu
Bluszcz pospolity to idealna roślina do mieszkania palacza tytoniu, oczyszcza powietrze z dymu papierosów

Rośliny produkujące tlen w nocy – udekoruj nimi sypialnię

Kwiaty korzystne dla zdrowia warto mieć również w sypialni. Uważaj jednak na gatunki – jest ich większość – zabierające nocą tlen. Mogą utrudniać zasypianie i sprawiać, że sen nie będzie efektywny. Na szczęście istnieje kilka gatunków, które idealnie sprawdzą się w pokoju sypialnym.

Rośliny produkujące tlen w nocy to sukulenty, a jednym z nich jest aloes zwyczajny. Południowoafrykański gatunek potrzebuje jasnego stanowiska bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych. Roślinie zapewnij temperaturę pokojową oraz żyzną przepuszczalną ziemię. Aloes wymaga systematycznego podlewania, ale nie mocz jego liści.

Rośliny produkujące tlen w nocy – takie jak aloes – potrafią pochłaniać dwutlenek węgla. Gatunek znany z właściwości pielęgnacyjnych pochłonie również zanieczyszczenia z powietrza. Aloes to także świetna ozdoba, którą wykorzystasz w wystroju bez względu na wielkość pomieszczenia.

Rośliny produkujące tlen w nocy nie muszą być ciemnozielone, a mogą zachwycać barwami. Jeśli chcesz wzbogacić aranżację pokoju sypialnego kolorowym akcentem, zdecyduj się na kalanchoe. Ten łatwy w uprawie sukulent nie wymaga częstego podlewania – rób to, gdy widzisz, że ziemia jest już sucha. Zapewnij roślinie dużo światła, a w nocy odwdzięczy się poprawą warunków do snu.

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu – które sprawdzą się w sypialni?

  • Do sypialni wybierz gatunki, które nocą produkują tlen,
  • Świetnie sprawdzi się aloes zwyczajny – wymaga regularnego podlewania oraz jasnego stanowiska,
  • Odpowiedni będzie też sukulent o nazwie kalanchoe – łatwy w uprawie, nie potrzebuje częstego podlewania, ale lubi dużą ilość światła.
kwiaty do sypialni, rośliny do sypialni, rośliny dające tlen w domu
Kalanchoe to roślina, która sprawdzi się w sypialni produkując tlen w nocy

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – ustaw je w łazience

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu mogą zdobić nie tylko salony i sypialnie, lecz także łazienki. Jeśli w pokoju kąpielowym są okna, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wzbogacić przestrzeń roślinnością. Doskonale sprawdzą się figowiec, anturium oraz orliczka kreteńska.

Orliczka kreteńska to jedna z paproci, które nie sprawią Ci trudności w uprawie. Oryginalnie wyglądająca roślina potrzebuje cienistego lub półcienistego stanowiska i nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Orliczka lubi wilgotne powietrze, dlatego łazienka będzie dla niej odpowiednim miejscem. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu rośliny, a ona odwdzięczy się czystszym powietrzem w pokoju kąpielowym.

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu to również figowce, które cechują się dekoracyjnymi liśćmi. Zapewnij roślinie jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko, a podlewaj rzadko, ale obficie. Figowce – zwane inaczej fikusami – mają mnóstwo odmian, a jedną z najpopularniejszych do hodowania w domu jest benjamin. Roślina poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza z formaldehydu, benzenu oraz amoniaku.

Anturium to kolejna roślina warta uwagi. Ozdoba potrzebuje jasnego stanowiska i stale wilgotnego podłoża, które nie może być jednak zbyt mokre. Anturium lubi wilgoć, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience. Roślina oczyści powietrze z formaldehydu, amoniaku, a także ksylenu.

Kwiaty korzystne dla zdrowia – które sprawdzą się w łazience?

  • Orliczka kreteńska – łatwa w uprawie paproć, która lubi wilgoć,
  • Benjamin – figowiec oczyści powietrze z benzenu, formaldehydu oraz amoniaku,
  • Anturium – lubi wilgoć; oczyści powietrze z amoniaku, ksylenu oraz formaldehydu.
kwiaty anturium, kwiaty do łazienki, roślina do łazienki
Anturium sprawdzi się w łazience z oknem, gdyż potrzebuje jasnego stanowiska


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 06 maj 2022 15:21
komentarz /( 1 )
  • Jessi
    Jessi

    piątek, 20 maj 2022 09:51

    Aloes - kocham! zwłaszcza że czasem i do maseczek się przydaje albo jako okład na oparzenia

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.