Niecierpek – podlewanie, wymagania i uprawa - dekoportal.pl

Niecierpek – podlewanie, wymagania i uprawa

18 Sty 2023 / Napisał  / Porady
czy niecierpek jest wieloletni
Niecierpek – ta barwna roślina występuje w wielu odmianach.

Niecierpek – ta barwna roślina występuje w wielu odmianach. Zyskasz dzięki niej piękną dekorację balkonu lub ogrodu. Dowiedz się o roślinie więcej! Podpowiadamy, czy niecierpek jest wieloletni, czy przezimuje i jak o niego dbać, żeby zachwycał wyglądem.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak wygląda niecierpek?

Niecierpek jest rośliną należącą do rodziny niecierpkowatych. Spotyka się go najczęściej na tropikalnych i subtropikalnych terenach Afryki i Azji. W Europie natomiast występuje niecierpek pospolity.

Roślina może być uprawiana na rabacie, szczególnie tej zacienionej, na przykład dzięki drzewom. Idealnym towarzystwem dla niecierpków są begonie. Roślina pięknie zaprezentuje się również na balkonie i tarasie, gdzie można stworzyć kompozycję z niecierpków o różnobarwnych płatkach kwiatów.

Jak wygląda niecierpek? Ozdobna roślina może być karłowata lub wysoka. Najczęściej jednak nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego jest chętnie wybierana jako dekoracja balkonu. Kwiaty występują w różnych wersjach kolorystycznych. To, jak wygląda niecierpek, zależy od odmiany. Poznaj przykładowe z nich.

Niecierpek balsamina to roślina, która występuje w Indiach, a jej rozmiar to nawet 70 cm. Kwiaty są najczęściej różowe, a liście lancetowate i gęsto osadzone na łodydze. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie. Kolejna odmiana to niecierpek nowogwinejski wyróżniający się niewielkimi rozmiarami. Kwiaty są natomiast duże i mocno wybarwione. Mogą być pomarańczowe, białe czy czerwone.

Niecierpek Waller’a (określany też jako sułtański lub walleriana) to popularna roślina w Polsce, natomiast pochodzi z tropikalnej Afryki. Odmiana charakteryzuje się licznymi kwiatami w kolorze różowym, czerwonym, białym. Czasem są one nawet wielokolorowe. Liście wyróżniają się sercowatym kształtem, zielonym kolorem, a czasem ich dolną stronę pokrywają czerwone lub brązowe plamy.

Jedna z odmian to niecierpek drobnokwiatowy, który dzisiaj jest traktowany w Polsce jako chwast. Potrafi szybko opanować teren.

Jak wygląda niecierpek?

  • Może być karłowaty lub wysoki,
  • Kwiaty występują w różnych wariantach kolorystycznych,
  • Niecierpek balsamina ma najczęściej płatki w różowym kolorze,
  • Nowogwinejski cechuje się dużymi kwiatami w kolorze pomarańczowym, białym lub czerwonym,
  • Niecierpek Waller’a ma zielone, sercowate liście, a kwiaty bywają dwukolorowe,
  • Drobnokwiatowa odmiana jest traktowana jako chwast.
niecierpek podlewanie
Roślina może być uprawiana na rabacie, szczególnie tej zacienionej, na przykład dzięki drzewom.

Niecierpek – wymagania

Chcesz, żeby Twój balkon lub dom zdobił niecierpek? Pielęgnacja tych roślin nie jest skomplikowana. Zacznijmy od niecierpka walleriana, który świetnie rośnie w przepuszczalnej, wilgotnej glebie, bogatej w składniki pokarmowe. Kwitnieniu sprzyjają nawozy potasowe. Czego jeszcze potrzebuje niecierpek? Podlewanie jest ważne, przede wszystkim w okresie letnim. Dla tej odmiany wybierz stanowisko półcieniste lub cieniste. Niecierpek na słońce może zareagować poparzeniami.

Podobne wymagania uprawowe ma odmiana balsamina. Nowogwinejski niecierpek potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby oraz usuwania przekwitłych kwiatów. Ważne jest też regularne nawożenie i podlewanie. Dla tej rośliny wybierz miejsce w półcieniu.

Wiesz już, czego potrzebuje niecierpek, jakie stanowisko będzie dla niego odpowiednie i w jakiej glebie dobrze sobie poradzi. Co z podlewaniem? Potrzebne jest regularnie, jednak pamiętaj, że przelane niecierpki stracą urok podobnie jak te przesuszone. Zwiędną w złych warunkach. Podlewaj więc regularnie, ale przy tym unikaj zastoju wody.

Niecierpki lubią ciepło, ale nie powinny mieć kontaktu z bezpośrednim słońcem w godzinach, gdy jest ono najsilniejsze. Szybkie wahania temperatur i długo utrzymujące się skrajne temperatury powodują, że liście rośliny żółkną lub więdną.

Niecierpek – uprawa:

  • Pielęgnacja niecierpka jest nieskomplikowana,
  • Zadbaj o półcieniste i ciepłe stanowisko,
  • Roślina nie powinna mieć kontaktu z silnymi promieniami słońca, bo może zareagować poparzeniem,
  • Niecierpek potrzebuje regularnego nawożenia,
  • Kwiat nie lubi suszy, ale też przelewania.
niecierpek wymagania
Roślina nie powinna mieć kontaktu z silnymi promieniami słońca, bo może zareagować poparzeniem.

Niecierpek – zimowanie

Zastanawiasz się, czy niecierpek przezimuje? Jest to możliwe! Musisz jednak wiedzieć, że niecierpek zimowanie musi przebyć w domu.

Niecierpek nowogwinejski uprawiany na balkonie może przetrwać mroźne miesiące w pomieszczeniu. Temperatura powinna wynosić 15–18℃. Do domu należy przenieść roślinę pod koniec września, wcześniej zaprzestając nawożenia. Zdarza się, że kwiaty niecierpki kwitną nawet zimą, jeśli mają odpowiednie warunki.

  • Zimowanie niecierpka jest możliwe w domu, w temperaturze 15–18℃. Roślinę trzeba przenieść do pomieszczenia pod koniec września.
kwiaty niecierpki
Niecierpek nowogwinejski uprawiany na balkonie może przetrwać mroźne miesiące w pomieszczeniu.

Kwiaty niecierpki – jak się rozsiewają?

Nazwa niecierpka nie wzięła się znikąd. Rośliny nie czekają, aż wiatr rozniesie ich nasiona w kolejne miejsca. Występuje u nich tak zwany proces autochorii, czyli samosiewności.

Wystarczy podmuch wiatru lub dotknięcie, żeby torebki pękły, a z nich wydobyły się nasiona. Co ciekawe, mogą one zostać wyrzucone aż na odległość kilku metrów. Rodzimy gatunek, czyli niecierpek pospolity, nazywa się po łacinie Impatiens noli-tangere, czyli „nie dotykaj mnie”.

Takie rozsiewanie sprawiło, że z inwazyjnymi gatunkami trudno walczyć. Jednym z nich jest niecierpek drobnokwiatowy, który w polskich lasach wypiera rodzime rośliny. Inwazyjny gatunek pojawił się w Polsce w połowie XIX wieku, natomiast w drugiej połowie XX nastąpiło nasilenie problemu. Roślina występuje między innymi w żyznych lasach liściastych.

Inwazyjny gatunek to również niecierpek gruczołowaty, który pod koniec XIX wieku był w Polsce rośliną ozdobną. W drugiej połowie XX wieku uprawianie go w ogródkach przydomowych stało się jeszcze popularniejsze. Jego nasiona zaczęły roznosić się z wodami rzek i strumieni. Gatunek pojawia się na obszarze całego kraju. Według niektórych ma zły wpływ na ekosystemy, ale są też specjaliści uważający, że jego obecność nie ma większego znaczenia.

Jak rozsiewa się niecierpek?

  • Występuje u niego proces samosiewności,
  • Delikatne dotknięcie sprawia, że roślina wyrzuca nasiona nawet na odległość kilku metrów,
  • Przez to niektóre gatunki stały się inwazyjne – w Polsce to między innymi niecierpek drobnokwiatowy.
przelane niecierpki
Delikatne dotknięcie sprawia, że roślina wyrzuca nasiona nawet na odległość kilku metrów.

Co zagraża niecierpkowi?

Niecierpkowi zagrażają mszyce, które mogą żerować na pędach pod kwiatami i liśćmi. To sprawia, że łatwo przeoczyć szkodnika. Jeśli wystąpi mszyca zielona, tym trudniej jest ją zauważyć.

Szkodniki prowadzą do osłabienia rośliny, ponieważ wysysają z niej soki. Konieczne będzie zastosowanie specjalnego preparatu, żeby zwalczyć problem. Oprócz mszyc mogą wystąpić przędziorek chmielowiec i wciornastek, które powodują przebarwienia liści.

Kolejnym zagrożeniem dla popularnej rośliny jest szara pleśń. To chorobotwórczy grzyb, który możesz zauważyć na liściach. Mają one brązowawe plamy, występuje również nalot. Porażone chorobą liście należy usunąć. Konieczny będzie też preparat, którym opryskasz roślinę.

  • Niecierpkowi zagrażają mszyce, które trudno dostrzec, a przyczyniają się do osłabienia rośliny. Częsty problem to szara pleśń – możesz zauważyć ją na liściach.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 15:45

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.