W jakiej odległości sadzić tuje od płotu lub od granicy działki? Sprawdź, jak gęsto sadzić tuje! - dekoportal.pl

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu lub od granicy działki? Sprawdź, jak gęsto sadzić tuje!

17 Paź 2019 / Napisała  / Porady
granica działki z tuji, tuje na działce, tuje jako płot
Tuje chętnie wykorzystywane są do tworzenia żywopłotów

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Są chętnie wykorzystywane w roli żywopłotu, ponieważ zasłaniają posesję, a dodatkowo wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Z naszego artykułu dowiesz się, w jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki. Podpowiadamy również, jak gęsto powinny być ułożone żywotniki.

O czym przeczytasz w artykule?

Zalety i wady żywopłotu z tui

Żywopłot z tui może być na tyle gęsty i wysoki, że pozwoli Ci ukryć posesję przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Dzięki wysokim drzewom iglastym unikniesz ciekawskich spojrzeń osób z zewnątrz. Poza tym rośliny będą piękną ozdobą posesji o każdej porze roku – to możliwe, ponieważ nie tracą zielonego koloru w zimę.

Żywopłot możesz stworzyć z odmiany szmaragd. Zaletą drzew jest brak konieczności formowania. Szmaragd wyróżnia się również stożkową budową i błyszczącymi igiełkami. Niestety na to, żeby tuja szmaragd stała się wysoka, trzeba nieco poczekać. Jest to bowiem odmiana wolno rosnąca.

Popularnością cieszy się również odmiana brabant, który rośnie zdecydowanie szybciej i pozwoli Ci stworzyć wyjątkowo gęsty żywopłot. Drzewko nie jest jednak pozbawione wad. Wymaga bowiem częstej pielęgnacji, a także formowania. Brabant dobrze sprawdzi się jako tuje posadzone co 80 cm.

Obydwie odmiany są odporne na mróz, dlatego sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał magicznie w czasie mroźnych dni. Do wad żywopłotu z tui może należeć konieczność częstego podlewania – wynika ona z płytkiego systemu korzeniowego. Nawadnianie jest ważne również zimą, podczas nieco cieplejszych dni – zapewnienie roślinom wody zapobiegnie suszy fizjologicznej mogącej objawiać się brązowieniem drzewka.

Żywopłot z tui – jakie ma wady i zalety?

  • Pozwoli Ci uniknąć spojrzeń osób z zewnątrz,
  • Prezentuje się atrakcyjnie przez cały rok,
  • Żywopłot z odmiany szmaragd nie wymaga formowania, ale rośnie dość wolno,
  • Odmiana brabant zapewnia gęsty żywopłot, ale wymaga częstej pielęgnacji,
  • Tuje są odporne na mróz,
  • Konieczne jest podlewanie drzew nawet zimą, żeby uniknąć suszy fizjologicznej.
tuje żywopłot, tuje szpaler, żywopłot z thuji
Żywopłoty z tuji to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające stworzyć zielone ogrodzenie

Jak sadzić tuje? Poznaj kilka ważnych wskazówek!

Nim dowiesz się, w jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki, poznaj potrzeby iglaków. Do swojego ogrodu możesz wybrać spośród dwóch rodzajów żywotników. Bardziej popularnym rozwiązaniem jest szmaragd, ale na niektórych posesjach pojawia się również tuja olbrzymia.

Niezależnie od tego, na który gatunek się zdecydujesz, musisz wiedzieć, jak sadzić tuje. Rozpocznij od wybrania dla nich właściwego stanowiska – powinny mieć dostęp do słońca. Myśląc o tym, jak posadzić tuje, weź również pod uwagę wymagania względem podłoża, które powinno być żyzne i mieć kwaśne pH. Pamiętaj o odpowiednim poziomie wilgoci – obfite podlewanie jest szczególnie ważne w okresach suszy.

Jeśli tuje będą pełniły funkcję żywopłotu, możesz zdecydować się na automatyczne nawadnianie. Dzięki temu dbanie o dużą liczbę drzew nie będzie od Ciebie wymagało aż tak dużego wysiłku. Znasz już najważniejsze wymagania żywotników, więc czas dowiedzieć się, jak posadzić tuje, żeby wzrastały w prawidłowy sposób.

Przede wszystkim kup sadzonki ze sprawdzonego miejsca, na przykład szkółki. Zrezygnuj z odwiedzin w markecie, ponieważ możesz trafić na roślinę, która nigdy się nie zakorzeni. Myśląc o tym, jak sadzić tuje, dobrze przemyśl termin. Najlepsze są wiosenne miesiące, czyli okres od kwietnia do czerwca, ale poleca się również jesienny czas od sierpnia do połowy września.

Nim posadzisz roślinę, sadzonkę zanurz w wodzie, co pozwoli bryle korzeniowej namoknąć. Wykop dołek na tuję. Pamiętaj, żeby wzbogacić podłoże, na przykład przy pomocy ziemi dla iglaków.

Jak sadzić tuje na żywopłot?

  • Zadbaj o słoneczne lub delikatnie zacienione stanowisko,
  • Wybierz żyzną glebę o kwaśnym pH,
  • Zdecyduj się na sadzonki ze szkółki,
  • Roślinę posadź w terminie od kwietnia do czerwca lub od sierpnia do połowy września,
  • Przed wsadzeniem sadzonki zanurz ją w wodzie,
  • Miejsce na sadzonkę wzbogać ziemią dla iglaków.
formowanie tuji, obcinanie tuji, pielęgnacja tuji
Tuje są podatne na formowanie stąd ich popularność

W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?

Wiesz już, jak posadzić tuje? Czas na kolejne ważne informacje dotyczące popularnych iglaków. Z pewnością każdy, kto planuje żywopłot z iglaków, zastanawia się, w jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki.

Tuje najlepiej sadzić ponad 50 centymetrów od ogrodzenia. Dzięki temu iglaki nie będą wystawały poza płot, co zapobiegnie niepotrzebnym dyskusjom z sąsiadami. Posadzenie żywotników w odpowiedniej odległości to również wygoda dla Ciebie – kiedy urosną wysokie, bez trudu przytniesz je, pozostając na własnej działce.

Zwróć również uwagę na wysokość ogrodzenia. Kiedy tuje przekroczą 2,2 m, sąsiad może zażądać ich skrócenia. Dlaczego? Drzewa mogą sprawiać, że jego podwórze jest zacienione, a przez to również wilgotne.

  • Myśląc o tym, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, nie możesz wziąć pod uwagę aspektów prawnych, ponieważ nie istnieją mówiące na ten temat przepisy. Przyjmuje się jednak, żeby drzewka umiejscowić w odstępie ponad 50 centymetrów od granicy działki, co pozwoli uniknąć zacienienia posesji sąsiada.
ogrodzenie a tuje, w jakiej odległości sadzić tuje, tuje jaka odległość od siatki
Odległość od ogrodzenia powinna wynosić minimum 50 cm

Tuje szmaragd – co ile sadzić na żywopłot?

Jak gęsto sadzić tuje to kolejne pytanie, które warto sobie zadać. Wiele zależy oczywiście od efektu, który chcesz osiągnąć. Przyjmuje się jednak, że jeśli chcesz mieć zbity żywopłot, zasadź tuje szmaragd w odległości około 50-70 centymetrów jedna od drugiej. Dzięki temu będą mogły rozrastać się na boki i zyskają swój efektowny, stożkowaty kształt, a następnie zmienią się w zwarty żywopłot.

Zwróć szczególną uwagę na to, jak gęsto sadzić tuje. Zbyt mała odległość między iglakami może przyczynić się do rozmaitych problemów, na przykład chorób grzybowych. Zachowanie niewystarczającej przerwy pomiędzy drzewkami sprzyja również zniekształceniu ich wyglądu. Iglaki posadzone zbyt blisko siebie będą konkurowały o promienie słoneczne, wodę oraz składniki pokarmowe.

Tuje posadzone co 80 cm zaprezentują się dobrze w przypadku olbrzymiej odmiany. Decydując się na taki rozstaw, pamiętaj o wybraniu podobnych do siebie sadzonek o takim samym wzroście. Dzięki temu żywopłot będzie wyglądał estetycznie, nim urośnie do planowanych wymiarów. Wybór podobnych rozmiarem sadzonek jest ważny niezależnie od tego, jaką odległość między iglakami planujesz – najmniejsze rośliny szybko uległyby zniszczeniu wokół o wiele wyższych sadzonek.

  • Jeśli chcesz, żeby żywopłot był gęsty i dobrze osłaniał działkę, zasadź tuje szmaragd w odległości około 50-70 centymetrów, co pozwoli im prawidłowo się rozwijać. Zbyt mały odstęp pomiędzy iglakami może prowadzić do konkurowania o wodę czy słońce, a także do chorób grzybowych.
jak gęsto posadzić tuje, odległość tuji, tuje jak gęsto na żywopłot
Jeśli z tuji ma powstać żywopłot, należy je posadzić w odległości 50-70 cm od siebie

Jak posadzić tuje i o nie dbać, żeby zachwycały wyglądem przez lata?

Jeśli chcesz, żeby żywopłot zachwycał estetycznym wyglądem przez wiele lat, posadź roślinę w żyznej glebie. Nie zapomnij również o zastosowaniu kory sosnowej, która ochroni podłoże przed utratą wilgoci oraz zapobiegnie rozwojowi chwastów. Posadzenie żywotników to jednak nie wszystko!

Ważna jest również dbałość o drzewa iglaste. Wiesz już, jak ważne jest podlewanie. Istotne jest także nawożenie rośliny preparatami azotowymi, potasowymi i fosforowymi – użycie danego produktu zależy od pory roku. Zimą odmianę brabant możesz związać sznurkiem. Dzięki temu zalegający na drzewie śnieg nie doprowadzi do połamania pędów.

  • Posadzone w żyznej glebie drzewo iglaste chroń przy pomocy kory sosnowej, która uniemożliwia chwastom rozwój. Pamiętaj również o nawożeniu, a zimą odmianę brabant zwiąż sznurkiem, żeby roślina nie zniszczyła się pod wpływem ciężaru śniegu.
jak sadzić tuje, sadzenie tuji, jak posadzić tuje
Po posadzeniu tuji dobrze jest wysypać korę na glebę


Oceń ten artykuł
(14 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 20 październik 2019 16:18
komentarz /( 1 )
  • Witek
    Witek

    piątek, 01 lipiec 2022 09:25

    hm.. cenne wskazówki. Dziękuję. Przydadzą się podczas planowania ogrodu.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.