Jak oświetlić obrazy – budujemy domową galerię sztuki - dekoportal.pl

Jak oświetlić obrazy – budujemy domową galerię sztuki

26 Sie 2021 / Napisał  / Porady
 jak oświetlić obrazy
Trzeba dobrać odpowiednią oprawę i źródła światła, dostosowane do potrzeb różnych typów dzieł.

W domach umieszcza się nie tylko praktyczne elementy wyposażenia, ale również przedmioty dekoracyjne, w tym efektowne dzieła sztuki, jak obrazy, grafiki, rysunki, zdjęcia lub plakaty. Trafiają one na ściany w salonie, sypialni lub w przedpokoju.

By móc cieszyć się tego typu elementami dekoracji, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wydobywa ono walory estetyczne, podkreśla rangę przedmiotu oraz sprawia, że przestrzeń zyskuje ciekawy charakter.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia obrazu? O czym pamiętać, by każde dzieło sztuki było dobrze oświetlone? O tym wszystkim napiszemy poniżej.


Do czego przydają się lampy przy podświetlaniu obrazów?

Gdy szuka się lampy nad obraz, powinno się zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. W tym przypadku oświetlenie spełnia bowiem równocześnie kilka funkcji. Przede wszystkim ma ono podświetlić obraz i sprawiać, że będzie on w pełni czytelny i dekoracyjny o każdej porze dnia i nocy. Dlatego trzeba dobrać odpowiednią oprawę i źródła światła, dostosowane do potrzeb różnych typów dzieł. Nieco inaczej oświetla się bowiem obrazy olejne i akrylowe, niż grafiki, rysunki lub fotografie.

Lampy sprawiają, że dzieła są zawsze czytelne, ale też wydobywają je z tła, sprawiając, że stają się one ważnymi elementami całej aranżacji, na których powinna skupić się uwaga przebywających we wnętrzu osób.

W końcu lampy nad obrazy powinny wpisywać się w kompleksowy system oświetleniowy w pomieszczeniu. Należy zatem dobierać je tak, by dobrze komponowały się zarówno z podświetlanym dziełem sztuki, ale też innymi oprawami oświetleniowymi oraz pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. Spójność stylistyczna wpływa bowiem mocno na odbiór przestrzeni.


Jakie rodzaje lamp warto wybrać?

Oświetlenie obrazów wymaga zastosowania lamp pozwalających na precyzyjne doświetlenie konkretnego przedmiotu. Najchętniej zatem montuje się lampy zadaniowe, umożliwiające regulowanie kąta świecenia, dopasowane do potrzeb konkretnego dzieła.

Jakie lampy sprawdzają się najlepiej? Wiele osób wybiera po prostu klasyczne kinkiety, montowane powyżej górnej krawędzi dzieła. W przypadku większych dzieł takie rozwiązanie może być jednak niewystarczające. Wówczas lepiej postawić na reflektory, umieszczane w pewnej odległości na ścianie lub suficie. Warto też zainwestować w praktyczne lampy na szynoprzewodach, dzięki którym da się wygodnie i skutecznie oświetlić większą liczbę dzieł sztuki w pomieszczeniu. Takie produkty można znaleźć choćby na stronie Azzardo.


O czym pamiętać – najważniejsze cechy oświetlenia do dzieł sztuki

Czym muszą wyróżniać się lampy do oświetlania dzieł sztuki? Przede wszystkim powinny dawać szansę na regulowanie kąta padania światła, o czym pisaliśmy wcześniej. Dzięki temu da się bez większego trudu dopasować oświetlenie do potrzeb każdego obrazu, zdjęcia lub plakatu.

Gdy poszukuje się idealnego oświetlenia nad obrazy, trzeba zwracać uwagę na miejsce ekspozycji, usytuowanie względem okna oraz rodzaj oprawy (błyszcząca rama, szyba itp.). Jeśli nieprawidłowo dobierze się lampy, wówczas może dojść do licznych odbłysków od powierzchni dzieła, co znacząco utrudnia oglądanie prac zawieszonych na ścianie.

Do oświetlenia obrazów i rysunków najlepiej stosować źródła światła o barwie jak najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Dzięki temu nie dochodzi do przekłamania kolorów oraz obniżenia walorów estetycznych kompozycji.


Oświetlenie obrazu – stylowe uzupełnienie aranżacji

Dobre oświetlenie obrazów sprawia, że stają się one prawdziwą dekoracją wnętrza. Warto zatem znaleźć idealne lampy, które wydobędą dzieła z tła, a przy tym zapewnią optymalne doświetlenie domowej przestrzeni, łącząc ciekawą estetykę z wysoką funkcjonalnością.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 26 sierpień 2021 11:22
komentarz /( 1 )
  • Tatiana
    Tatiana

    wtorek, 07 czerwiec 2022 08:09

    znakomite te lampy nad obrazami. Wygląda jak w galerii sztuki 3

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.