Jak oświetlić ścianę z cegły? Sprawdź nasze propozycje! - dekoportal.pl

Jak oświetlić ścianę z cegły? Sprawdź nasze propozycje!

01 Kwi 2020 / Napisała  / Porady
światło w pomieszczeniu z cegłą, oświetlenie cegły w mieszkaniu, pomieszczenia z cegłą lampy
Efektowne oświetlenie ściany z cegły pozwoli stworzyć centralny punkt pomieszczenia

Podświetlenie ściany z cegły sprawi, że ten efektowny element aranżacji stanie jest jeszcze lepiej wyeksponowany. Faktura okładziny będzie podkreślona, a atmosfera we wnętrzu stanie się przyjemniejsza. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak oświetlić ścianę z cegły. Podpowiadamy, jaki typ lamp wybrać.

O czym przeczytasz w artykule?

Podświetlenie ściany z cegły – dlaczego warto?

Podświetlany sufit jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych, jednak obecnie możesz się również zdecydować na wyeksponowanie w ten sposób ściany. Podkreślenie uroku okładziny sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Podświetlenie ściany zastosujesz w pokoju czy salonie, ale też łazience, jeśli użyjesz odpowiednich produktów. Ceglaną okładzinę możesz zastosować nawet przy schodach, gdzie także da się zamontować nietuzinkowe oświetlenie.

Ceglane ściany cieszą się dużą popularnością. Są jednym z najważniejszych elementów stylu industrialnego, ale pojawiają się również – szczególnie w białej wersji – w skandynawskich aranżacjach. Chcesz nieco wyróżnić tę efektowną okładzinę? Zdecyduj się na oświetlenie ściany z cegły, które sprawi, że wystrój będzie nietuzinkowy.

Podświetlenie ściany z cegły ma tę zaletę, że umożliwi Ci również wyeksponowanie ulubionych pamiątek. Możesz zdecydować się na reflektorki, których światło będzie padało na okładzinę, a jednocześnie na wielkoformatowy plakat motywacyjny, ulubiony obraz lub pamiątkowe fotografie. Oczywiście oświetlenie ceglanej ściany pozbawionej dodatkowych dekoracji również zaprezentuje się niebanalnie, ponieważ podkreśli fakturę materiału.

Podświetlenie ściany z cegły nie sprawi Ci trudności. Oczywiście wiele zależy od wybranego produktu, ale istnieją rozwiązania, z których montażem poradzą sobie również amatorzy. Zaletą oświetlenia okładziny jest duży wybór sposobów. Źródło światła możesz zamontować w różnych miejscach – zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze, a nawet na środku ściany.

Oświetlenie ceglanej ściany bez trudu dopasujesz do innych źródeł światła. Dostępne są chociażby taśmy LED o różnych zabarwieniach – zarówno zimnym, jak i ciepłym. Chcesz zastosować niebanalne rozwiązanie? Zdecyduj się na taśmę RGB, żeby rozświetlić wnętrze w niepowtarzalny sposób.

Oświetlenie ścian z cegły – jakie ma zalety?

  • Pozwoli Ci zaaranżować wnętrze w niebanalny sposób i podkreślić fakturę cegły,
  • Umożliwi Ci wyeksponowanie zdjęcia, plakatu czy obrazu,
  • Nie sprawi Ci trudności podczas montażu, ponieważ istnieją produkty dla mniej doświadczonych osób,
  • Istnieje duży wybór miejsc, w których możesz zamontować oświetlenie,
  • Z łatwością dostosujesz kolor oświetlenia ściany do pozostałych źródeł światła.
ściana z cegły lampa, jak oświetlić ścianę z cegły, cegła w mieszkaniu oświetlenie
Postawiona przy ścianie z cegły lampa z abażurem pozwoli na grę światła i cieni

Ściana z cegły w salonie – jak ją oświetlić?

Ceglane ściany są częstym rozwiązaniem w salonie. Stosuje się je najczęściej za telewizorem, ale czasem też za kanapą. Niezależnie od tego, którą powierzchnię zdobić będzie cegła, warto zastosować podświetlenie ściany.

Ściana z cegły w salonie zaprezentuje się jeszcze ciekawiej dzięki taśmom LED, które cieszą się coraz większą popularnością. Często stosuje się je, żeby wyeksponować telewizor. Równie dobrze sprawdzą się do podkreślenia całej ściany. Taśmy LED możesz przyciąć w wyznaczonych do tego miejscach i w ten sposób dostosować do własnych potrzeb.

Podświetlana ściana w salonie będzie prezentowała się doskonale, jeśli wybierzesz wysokiej jakości produkt. Przed zakupem zapoznaj się z etykietą taśmy LED. Znajdziesz na niej informację na temat rozmiaru diody. Zwróć uwagę na wartość strumienia świetlnego – dzięki niemu dowiesz się, czy światło będzie intensywne.

Nie zapomnij o temperaturze barwowej – wyróżnia się: białą ciepłą, białą zimną i białą neutralną. To, jaką wybierzesz, zależy od stylu aranżacji i oczekiwanego efektu. Ciepła barwa sprawi, że wnętrze stanie się przytulne, neutralny odcień będzie przypominał dzienne światło, a zimny kolor oświetlenia spowoduje, że pomieszczenie wyda się nieco chłodne, ale też łatwiej będzie się w nim skoncentrować.

Wybierając taśmę LED, zwróć również uwagę na współczynnik oddawania barw, który określa się symbolem Ra. Im wyższa wartość, tym lepiej, ponieważ oznacza, że kolory we wnętrzu będą oświetlane w taki sposób, jakby padało na nie dzienne, naturalne światło. Najczęściej spotyka się produkty ze współczynnikiem Ra 80. Nie bez znaczenia pozostaje stopień ochrony – podświetlana ściana w salonie nie wymaga specjalnego zabezpieczenia, na przykład przed wilgocią, dlatego wystarczające będzie IP20.

Oświetlenie ściany z cegły w salonie – jak wykonać?

  • Wykorzystaj taśmy LED, które są popularnym sposobem na wyeksponowanie telewizora, ale posłużą też do urozmaicenia wyglądu ściany,
  • Taśmy możesz dostosować do własnych potrzeb, docinając je,
  • Wybierając produkt, zwróć uwagę na strumień świetlny, dzięki któremu dowiesz się, czy światło będzie intensywne,
  • Ważna jest też barwa światła – może być chłodna, ciepła lub neutralna,
  • Sprawdź symbol Ra, czyli współczynnik oddawania barw. Jeśli będzie na poziomie przynajmniej 80, to elementy we wnętrzu będą wyglądały jak oświetlone dziennym światłem.
podświetlenie cegły w salonie, oświetlenie ściany z cegły w salonie, salon ze ścianą z cegły
Ściana z cegły w salonie będzie efektownie wyglądała podświetlona halogenami

Podświetlenie cegły w sypialni – co zastosować?

Ceglane ściany stosuje się chętnie również w pokoju sypialnym. Okładzinę możesz wykorzystać za łóżkiem, gdzie dodatkowe oświetlenie spełni nie tylko estetyczną, lecz także praktyczną funkcję. Podświetlenie cegły umożliwi Ci stworzenie wyjątkowej atmosfery lub komfortowych warunków do czytania przed snem.

Jako oświetlenie ceglanej ściany w sypialni sprawdzą się wiszące lampy, które sięgają aż do zagłówka. Dzięki nim podkreślisz wygląd okładziny, ale jednocześnie zapewnisz sobie lepsze warunki do lektury. Wiszące oświetlenie sprawdzi się doskonale, jeśli sypialnia jest wąska i brakuje w niej miejsca na szafki nocne. To też dobre rozwiązanie, kiedy na stoliku po postawieniu lampki nie zostałoby zbyt wiele miejsca.

Zależy Ci przede wszystkim na podświetleniu ściany, a do czytania będzie służyła Ci lampka stojąca? Zdecyduj się na reflektory na szynach. To rozwiązanie pozwoli Ci podkreślić loftowy charakter aranżacji. Dzięki reflektorom samodzielnie zdecydujesz, w jaki sposób pada światło, ponieważ można je przemieszczać.

Zastanawiając się, jak oświetlić ścianę z cegły, weź pod uwagę fazy systemu. Jeśli szyna będzie jednofazowa, wyłączysz wszystkie reflektory jednocześnie. System trójfazowy pozwoli Ci uruchamiać wybrane sekcje lamp, co jest niezwykle wygodne oraz pozwoli Ci wzbogacić aranżację.

Myśląc o tym, jak oświetlić ścianę z cegły, musisz zdecydować, jaki kolor lamp oraz szyn wybrać. Najpopularniejsza jest czarna wersja kolorystyczna, ale znajdziesz też białe szyny lub aluminiowe. Zamiast szyn możesz wybrać pojedyncze reflektory. Ciekawie wyglądają – zwłaszcza w skandynawskich wnętrzach – oprawy drewniane.

Oświetlenie ściany z cegły w sypialni – jak zrobić?

  • Jeśli ceglana ściana znajduje się za łóżkiem, możesz wykorzystać wiszące lampy, które sięgają aż do wezgłowia. Sprawdzą się w małych sypialniach, gdzie brakuje miejsca na duży stolik. Dzięki wiszącym lampom podkreślisz fakturę ściany, ale też zapewnisz sobie dobre warunki do czytania,
  • W sypialni sprawdzą się też reflektory na szynach, które wzbogacą industrialną przestrzeń,
  • Możesz zdecydować się na jednofazowy system – dzięki niemu wszystkie lampy będą wyłączały się i włączały jednocześnie,
  • Wyróżnia się też system trójfazowy, który pozwoli Ci włączyć wybrane sekcje reflektorów,
  • Szyny i reflektory są dostępne w różnych kolorach, ale najpopularniejsze to czerń i biel.
oświetlenie cegły w sypialni, jak podświetlić cegłę w sypialni, sypialnia z cegłą
W sypialni można stworzyć nastrojowy klimat wykorzystując do oświetlenia cegły girlandy lampek

Oświetlenie LED ściany z cegły – wykorzystaj popularne taśmy w łazience

Ceglane ściany piękne wyglądają w salonie czy sypialni, ale są też oryginalnym sposobem na wykończenie łazienki. Materiał dekoracyjny możesz zastosować za lustrem. Taśmy LED wykorzystasz również do oświetlenia większej przestrzeni ściany.

Oświetlenie ścian z cegły można zastosować nie tylko w suchych pomieszczeniach, lecz także w łazience. To pomieszczenie jest narażone na wilgoć, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stopień ochrony IP. Bez trudu znajdziesz taśmy LED IP65. Są one odporne na pył, a dodatkowo niewrażliwe na strugi wody.

Oświetlenie LED ściany z cegły wykonaj przy pomocy taśm włożonych w specjalną listwę. Aluminiowy profil ochroni diody przed czynnikami zewnętrznymi. Do listwy dopasujesz szkiełko – dostępne są mleczne, które rozpraszają światło, oraz bezbarwne, które je skupiają. Listwę zamontuj na suficie w taki sposób, żeby światło padało na ścianę.

Oświetlenie ścian z cegły w łazience możesz połączyć z urozmaiceniem wyglądu prysznica lub powierzchni pod wanną. Taśmy LED sprawdzą się też jako dekoracja mebla. Możesz wykorzystać dodatkowe oświetlenie również we wnękach.

Podświetlenie ściany z cegły w łazience – jak wykonać?

  • Zdecyduj się na taśmę LED, którą często wykorzystuje się do ozdobienia lustra,
  • Możesz zamontować ją również na suficie tak, żeby światło było skierowane na ścianę,
  • Użyj specjalnych profili, które ochronią taśmę przed wilgocią czy pyłem,
  • Taśmy LED możesz wykorzystać też pod wanną lub pod meblem, żeby uzyskać spójny efekt.
led do oświetlenia, oświetlenie ściany taśmą led, cegła oświetlona ledami
Podświetlenie cegły można też wykonać z taśmy LED

Oświetlenie ściany z białej cegły – jaki kolor wybrać?

Ceglane ściany mogą mieć rozmaite odcienie. Do najpopularniejszych – oprócz ciemnej czerwieni – należy biel. Jasną cegłę stosuje się przede wszystkim we wnętrzach skandynawskich, a także tam, gdzie ciemna barwa mogłaby przytłoczyć niewielką przestrzeń.

Oświetlenie ściany z białej cegły powinno zależeć od aranżacji. Na jasnym tle sprawdzą się rozmaite odcienie, na przykład chłodny. Zimne światło warto zastosować we wnętrzach o nowoczesnym charakterze oraz wszędzie tam, gdzie chcesz skoncentrować się na pracy. Chłodny odcień światła będzie odpowiedni do salonu lub gabinetu.

Neutralna biel również sprawdzi się w pokoju dziennym. Dzięki niej przedmioty w pomieszczeniu będą wyglądały jak w ciągu dnia. Jeśli oświetlenie ściany z białej cegły ma zdobić sypialnię, zdecyduj się na ciepłą barwę światła. Ostry, chłodny kolor nie sprawdzi się w pomieszczeniu, które ma sprzyjać odpoczynkowi, a delikatnie żółty ułatwi wyciszenie się przed snem.

Ceglane ściany w białym kolorze są rewelacyjnym tłem dla nietuzinkowych rozwiązań. Jeśli chcesz każdego dnia cieszyć się nieco inną aranżacją wnętrza, zdecyduj się na taśmy LED RGB. Dołączony do nich pilot pozwoli Ci wybrać jedną z barw, a także zminimalizować lub zwiększyć intensywność światła.

Podświetlenie ściany z cegły w białym kolorze – jakie wybrać?

  • Zimne światło w połączeniu z białą cegłą sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji oraz gabinecie, ponieważ sprzyja koncentracji,
  • Neutralna barwa światła będzie odpowiednia do salonu; dzięki niej przedmioty będą prezentowały się niczym w dziennym świetle,
  • Ciepłe światło na białym tle zastosuj w sypialni, żeby zyskać lepsze warunki do relaksu,
  • Biała cegła dobrze skomponuje się różnobarwnym światłem. Aby uzyskać nietuzinkowy efekt, zdecyduj się na taśmę LED RGB.
oświetlenie białej cegły, kinkiet do białej cegły, ściana z białej cegły lampa
Ciepła barwa światła przy białej cegle ociepli wnętrze



Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2020 23:01
komentarz /( 1 )
  • Anita
    Anita

    czwartek, 23 kwiecień 2020 15:45

    Myślę, że nawet zwykła żarówka podkręci klimat cegły. Nie trzeba zbyt wielkiego zachodu aby wnętrze nabrało tego cudownego klimatu :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.