Najdroższa porcelana w Polsce – sprawdź, jak ją znaleźć! - dekoportal.pl

Najdroższa porcelana w Polsce

– sprawdź, jak ją znaleźć!
01 Sie 2023 / Napisał  / Porady
Najdroższa porcelana w Polsce
Oryginalną porcelaną kolekcjonują nie tylko miłośnicy luksusu, ale też wielbiciele ciekawych dekoracji do swojego domu.

Oryginalną porcelaną kolekcjonują nie tylko miłośnicy luksusu, ale też wielbiciele ciekawych dekoracji do swojego domu. Niektóre dostępne serwisy to prawdziwe małe dzieła sztuki. Dowiedz się, jaka jest najdroższa porcelana w Polsce. Poznaj najpopularniejsze eksponaty nawiązujące do historii.

O czym przeczytasz w artykule?


Luksusowa porcelana – zastawa na 100 osób

Choć chińska porcelana jest najbardziej ceniona przez kolekcjonerów i sprzedaje się na aukcjach za najwyższe kwoty, także na naszym rodzimym rynku można znaleźć sporo naczyń wartych uwagi. Na samym początku chcielibyśmy wspomnieć o najdroższej porcelanie w Polsce, czyli o tzw. serwisie łabędzim, z którym wiąże się bardzo ciekawa historia.

Ta luksusowa najdroższa porcelana w Polsce została wyprodukowana na początku XVIII wieku. Zamówił ją w Dreźnie Henryk Brühl (szambelan saski na dworze Augusta II Mocnego, króla Polski) na swój ślub z hrabianką Marią Anną. Zastawa składała się z 2200 elementów i była wystarczająca na spotkania w gronie 100 osób! Jak sama nazwa wskazuje, porcelana ta była zdobiona motywem łabędzia, ale też wizerunkami innych postaci związanych z wodą. Warto też dodać, że niektóre elementy zestawu miały tak fantazyjne kształty, iż pełniły jedynie funkcję ozdobną – ta zastawa to prawdziwe dzieło sztuki!

Zgodnie z życzeniem Brühla, porcelana była dziedziczona przez jego potomków, którzy używali go podczas ważnych uroczystości. Serwis łabędzi miał dla nich tak wysokie znaczenie, że po użyciu nie myła go służba, ale sami aktualni właściciele.

Niestety zastawa nie przetrwała w całości. Choć jej część znajduje się w muzeach (np. w Warszawie, Gdańsku, Dreźnie, Berlinie, a nawet w Nowym Jorku), w historię tej porcelany mocno wpisała się II wojna światowa. Znaczne straty spowodowali żołnierze Armii Czerwonej, a część naczyń została rozkradziona przez miejscowych szabrowników.

Pojedyncze elementy serwisu łabędziego pojawiają się od czasu do czasu na aukcjach internetowych i są sprzedawane za ogromne kwoty, czego najlepszym przykładem jest transakcja sprzed kilkunastu lat, kiedy patera została zakupiona za 37 tys. zł! Serwis łabędzi to dla wielu najbardziej poszukiwana i najdroższa porcelana w Polsce.

To warto wiedzieć o serwisie łabędzim:

  • pierwotnie składał się z 2200 naczyń,
  • niektóre jego elementy można obejrzeć w muzeach w Polsce, Europie, a nawet USA,
  • część zastawy pozostaje w rękach prywatnych i od czasu do czasu trafia na aukcje, gdzie osiąga wysokie ceny.
Najdroższa porcelana w Polsce
Serwis łabędzi to dla wielu najbardziej poszukiwana porcelana.

Porcelana Ćmielów, Chodzież, Bolesławiec – jakość i sentyment

Porcelana – niegdyś synonim luksusu, który dziś coraz śmielej wkracza do wielu domów i jest wykorzystywana nie tylko na specjalne okazje. W ofercie znajdziemy obecnie nie tylko bogato zdobione zestawy (niektóre to prawdziwe dzieła sztuki!), ale też te o mniej klasycznym, bardziej nowoczesnym wzornictwie.

Polska porcelana jest od lat doceniana nie tylko na rodzimym rynku. Zastawy Bolesławiec czy Ćmielów zdobywają nagrody i wyróżnienia na całym świecie. Marki te są odpowiedzią na potrzeby osób, które lubią otaczać się pięknymi przedmiotami codziennego użytku. W ofercie tych producentów znajdziemy porcelanę z różnych zakresów cenowych. Zastawy tych marek wróciły w ostatnich latach do łask.

Coraz chętniej sięgamy po nie także, gdy szukamy niebanalnego i pięknego prezentu dla bliskich czy znajomych. Taki podarunek może przywołać na myśl wspomnienie dzieciństwa. Filiżanki Bolesławiec, porcelana Ćmielów czy cukiernica Chodzież znajdowały się w wielu domach w latach 80. XX wieku. Choć nie jest to najdroższa porcelana w Polsce, to elementy te podarowane teraz, będą przyczynkiem do podróży sentymentalnej. Odpowiednio dobrane mogą być bardzo osobistym prezentem.

O ile zakup oryginalnej ceramiki, która została wytworzona w ostatnim czasie, nie jest problematyczny (wystarczy odwiedzić sprawdzony sklep lub po prostu stronę internetową wybranego producenta), o tyle stara porcelana potrafi sprawiać trudność podczas weryfikacji jej autentyczności. Dlatego, zanim zdecydujesz się podarować komuś kupioną na aukcji czy w sklepie ze starociami porcelanę, sprawdź koniecznie jej sygnaturę. Na jej podstawie będziesz w stanie określić producenta porcelany oraz jej wartość. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – dowiedz się więcej na ten temat!

Zapamiętaj:

  • polska ceramika jest doceniana na całym świecie,
  • w ostatnich latach coraz szerszą popularnością cieszą się producenci porcelany z tradycjami: Bolesławiec, Ćmielów, Chodzież (ten ostatni jest połączony obecnie z Ćmielowem),
  • kupując porcelanę z rynku wtórnego, koniecznie zweryfikuj jej autentyczność.
Najdroższa porcelana w Polsce
Zanim zdecydujesz się podarować komuś kupioną na aukcji czy w sklepie ze starociami porcelanę, sprawdź jej sygnaturę.

Jak rozpoznać oryginalną ceramikę, czyli kilka słów o sygnaturach

Na samym początku warto odpowiedzieć, czym jest sygnatura na porcelanie i gdzie jej szukać. Sygnatura to po prostu oznaczenie, które jest umieszczane zazwyczaj pod spodem naczynia. Dzięki niemu można określić czas powstania porcelany, serię, zakład, w którym została wykonana, a niekiedy też nazwisko projektanta. Sygnatury bywają stemplowane, wyciskane, a nawet ręcznie malowane. Warto wiedzieć, że obecne kopie sygnatur to najczęściej oznaczenia naszkliwne, które są proste do wykonania. Jeśli zatem trafisz na sygnaturę naszkliwną, dokładnie sprawdź oryginalność porcelany.

UWAGA! Znalazłeś piękną porcelanę z dawnych lat, jednak nie ma na niej sygnatury? Niekiedy zdarza się, że oznaczenie ulega z biegiem czasu wytarciu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po książki, katalogi czy poszukać opinii fachowca, który na podstawie rodzaju użytego materiału (np. porcelit, fajans czy kamionka) określi producenta (zakłady specjalizowały się zazwyczaj w jednym rodzaju materiału).

Marzy Ci się porcelana PRL? Sygnatury należy szukać oczywiście na spodzie naczynia. Pamiętaj, że będzie ona wyglądać nieco inaczej niż na naczyniach produkowanych współcześnie. Logotypy poszczególnych zakładów na przestrzeni lat uległy zmianie, dlatego, aby mieć pewność, że kupujesz autentyk, koniecznie przejrzyj katalog danej marki z okresu, który Ciebie interesuje.

Warto też wiedzieć, że zakłady produkujące porcelanę zmieniają od czasu do czasu rodzaj stosowanych oznaczeń. Doskonałym tego przykładem jest Bolesławiec. Sygnatura tego zakładu, niegdyś malowana, a dziś stemplowana, ulegała już zmianie co najmniej kilkukrotnie. To z jednej strony utrudnienie dla kolekcjonerów, gdyż muszą oni zapamiętać więcej różnych oznaczeń. Z drugiej zaś ułatwienie, gdyż wiedza na temat tego, od jakiego momentu zakład stosuje dany typ sygnatur, pozwala określić ramy czasowe powstania danej porcelany, nawet jeśli konkretna data nie jest umieszczona na spodzie naczynia.

To warto zapamiętać o sygnaturach na porcelanie:

  • sygnatury należy szukać na spodzie naczynia,
  • oznaczenie to pomaga określić producenta, datę powstania, serię, a niekiedy też nazwisko projektanta,
  • brak sygnatury nie musi koniecznie oznaczać podróbki porcelany – niekiedy oznaczenie ściera się z biegiem czasu,
Najdroższa porcelana w Polsce
Sygnatury bywają stemplowane, wyciskane, a nawet ręcznie malowane.

Chińska porcelana – jak rozpoznawać? Ciężar, dźwięk i światło

Choć polskie zakłady produkujące zastawy już od wieków dostarczają produkty doskonałej jakości, część osób marzy jednak o tym, by mieć chińską porcelanę, która jest szczególnie ceniona przez kolekcjonerów. Motywy znajdujące się takich naczyniach czerpią z bogactwa kultury wschodu. Na takiej ceramice znajdują się najczęściej wzory nawiązujące do smoków, chmur, kwiatów i scen rodzajowych. Dla kogo odpowiednia będzie chińska i najdroższa porcelana w Polsce i na świecie? Jak rozpoznawać, czy produkt, który chcemy kupić, jest oryginalny? Najlepiej przeprowadzić kilka testów:

  1. Test światła – umieść naczynie pod źródłem światła i sprawdź efekt. Oryginalna porcelana przepuści delikatną łunę.
  2. Test ciężaru – prawdziwa chińska porcelana jest lekka (nie obawiaj się, lekka nie oznacza krucha). Podróbka będzie ciężka.
  3. Test dźwięku – stuknij delikatnie palcem naczynie. Chińska porcelana wyda melodyjny i piękny dźwięk.

Zdajemy sobie sprawę, że szczególnie ten ostatni test może być nieco trudny do przeprowadzenia, szczególnie dla początkujących kolekcjonerów. Dlatego jeśli zamierzasz kupić drogą chińską porcelanę, zalecamy skorzystanie z rady specjalisty, który pomoże potwierdzić lub wykluczyć autentyczność produktu.

Zapamiętaj:

  • chińska porcelana jest wzorzysta i dominują na niej motywy nawiązujące do kultury wschodu,
  • cena chińskiej porcelany jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi produktami z tej samej kategorii,
  • aby zweryfikować autentyczność chińskiej porcelany, konieczne jest przeprowadzenie testu światła, ciężaru i dźwięku.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 11:45
komentarz /( 1 )
  • Heniek
    Heniek

    wtorek, 02 kwiecień 2024 12:42

    ja jestem fanem Bolesławca. Mam pokaźną kolekcję, ale używam tylko od święta :D

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.