Red Dot Design Award, czyli najważniejszy konkurs świata designu - dekoportal.pl

Red Dot Design Award, czyli najważniejszy konkurs świata designu

27 Lip 2021 / Napisał  / Aktualności ze świata designu
 red dot design award
Prestiżowa nagroda Red Dot Design Award jest przyznawana od 1955 roku.

Red Dot to jedna z najważniejszych nagród w świecie designu. Marzy o niej wielu projektantów, o czym świadczą tysiące zgłoszeń w każdym roku. Dowiedz się więcej o wyróżnieniu, które nazywa się potocznie Oscarem designu.

O czym przeczytasz w artykule?

Red Dot Design Award – co to?

To prestiżowa nagroda w świecie wzornictwa. Wyróżnienie jest przyznawane od 1955 roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen, w Niemczech. Projekty, które zostaną nagrodzone, są prezentowane w Red Dot Design Museum. Muzeum znajduje się w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen.

Muzeum Red Dot Design to ogromny budynek, w którym można podziwiać przedmioty, które otrzymały nagrodę w konkursie. Przekrój wystawianych rzeczy jest więc duży – od ekspresów do kawy przez rowery po meble.

 • Prestiżowa nagroda Red Dot Design Award jest przyznawana od 1955 roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen, w Niemczech. Produkty, które zostały wyróżnione, trafią do Muzeum Red Dot Design.
 red dot design award
Red Dot Design Museum, fot. Wikipedia

Trzy główne kategorie w konkursie

Pierwsza z nich – najstarsza – jest przyznawana za projektowanie produktu. Wyróżnienie obejmuje kilka obszarów produkcji, na przykład sprzęt domowy i samochody. Do 2000 roku nagroda nazywała się Design Innovationen. Druga z kategorii dotyczy projektowania komunikacji. Wyróżnienie jest wręczane od 1993 roku, a dotyczy osiągnięć w obszarze mediów interaktywnych, dźwięku i reklamy. Trzecia kategoria powstała w 2005 roku, kiedy to Red Dot powołał do życia Red Dot Design Museum w Singapurze. Nagroda jest przyznawana za projektowanie innowacji i projektowanie koncepcyjne.

Kategorie w konkursie:

 • Istnieją trzy główne kategorie w konkursie, a pierwsza z nich dotyczy projektowania produktu.
 • Druga wiąże się z projektowaniem komunikacji, a nagroda wręczana jest od 1993 roku.
 • Trzecia natomiast powstała w 2005 roku – nagroda jest przyznawana za projektowanie innowacji i projektowanie koncepcyjne.

Co może wziąć udział w konkursie?

Jury przyznaje nagrody ogromnej gamie produktów, wśród których wiele związanych jest z branżą wnętrzarską. Specjaliści oceniają meble do siedzenia, łóżka do sypialni, lampy, systemy oświetlenia, elementy wyposażenia kuchni. Do konkursu można zgłosić artykuły dla zwierząt domowych, rowery, deskorolki, a nawet wózki i foteliki dla dzieci. Jury ocenia również modę, na przykład zegarki, buty, odzież oraz biżuterię. Ocenie podlegają materiały biurowe i papiernicze, sprzęty, na przykład telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i komputery. To tylko część przedmiotów, które mogą brać udział w konkursie.

W przypadku projektu komunikacji zgłosić można firmowe artykuły promocyjne, kampanie wizerunkowe, projekty opakowań. Nagrodę mogą też otrzymać książki, broszury, ulotki, plakaty, ilustracje reklamowe, instalacje świetlne. Doceniane są projekty online, na przykład blogi, portale informacyjne czy sklepy internetowe. Wyróżnienie mogą otrzymać aplikacje, filmy wizerunkowe oraz różnorodne dźwięki.

 • W przypadku produktów możliwości są niemal nieograniczone – nagrodę może otrzymać łóżko, telefon, biżuteria czy wózek dla dziecka. W konkursie na projekt komunikacji wyróżnieniem mogą cieszyć się kampanie wizerunkowe, artykuły promocyjne, blogi czy filmy wizerunkowe.

Kryteria oceny – na co jury zwraca uwagę?

Skład jury zmienia się co roku. Niezależnie, kto się w nim znajduje, zobowiązuje się do przestrzegania tak zwanego Code of Honor. Według zasad juror nie może uczestniczyć w ocenie produktu, w którego tworzenie był zaangażowany.

Każdy z członków jury samodzielnie testuje i ocenia zgłoszone rzeczy. W składzie jurorskim znajduje się aż 50 międzynarodowych ekspertów. Podczas oceny biorą oni pod uwagę różnorodne kryteria. Ważne są stopień innowacyjności, ergonomia, trwałość, funkcjonalność, ekologia, jednak to tylko część z elementów branych przez uwagę. Kryteria te dotyczą kategorii Product Design.

W przypadku konkursu Brands & Communication Design wyróżnienie otrzymuje między innymi marka. Do jej oceny jury bierze pod uwagę wizję i wartości, design i komunikację oraz tożsamość. Drugi obszar to projektowanie komunikacji – jury ocenia w tym przypadku oryginalność pomysłu, jakość projektu i jego innowacyjność, a także to, czy jest zrozumiały i ma emocjonalne znaczenie.

W konkursie na koncepcję projektową jury bierze pod uwagę stopień innowacyjności oraz estetykę koncepcji, usługi lub produktu. Skład jurorski ocenia również, czy zgłoszony projekt ma szansę w ciągu 5 lat stać się gotowym produktem z technologicznego i ekonomicznego punktu widzenia, a w przypadku gotowych produktów, czy uda się przez rok wprowadzić je na rynek.

Jury – na co zwraca uwagę podczas konkursu?

 • Wiele zależy od kategorii.
 • W przypadku kategorii Product Design ważne są między innymi stopień innowacyjności, ergonomia, trwałość oraz funkcjonalność.
 • W ocenie marek liczą się wizja, wartości i komunikacja, natomiast w projektowaniu komunikacji doceniana jest oryginalność.
 • W konkursie na zarys projektu jury sprawdza innowacyjność oraz estetykę, a także zwraca uwagę na czas, w jakim produkt lub usługa mogą zostać wprowadzone na rynek.

Poznaj najważniejsze nagrody Red Dot

Red Dot: Best of the Best to główna nagroda przyznawana w konkursie Red Dot Award: Product Design. Otrzymują ją przełomowe, najlepsze z najlepszych projekty.

W konkursie Red Dot szansę na nagrodę mają zespoły projektowe. Tytuł Red Dot: Design Team of the Year jest przyznawany zespołowi, który od dłuższego czasu cieszy się wybitnymi osiągnięciami projektowymi. O tę nagrodę nie może ubiegać się samodzielnie żaden projektant czy firma. Wyróżnienie jest przyznawane od 1988 roku.

Red Dot wyróżnia też osobowości, które inspirują, rozwijają swoje pomysły, przenoszą przedsiębiorstwa na zupełnie nowy poziom. Tytuł Red Dot: Personality jest przeznaczony dla osoby, która osiąga niezaprzeczalne sukcesy w biznesie i projektowaniu.

Najważniejsze nagrody Red Dot:

 • Red Dot: Best of the Best – jest przyznawana przełomowym projektom o wyjątkowym wzornictwie.
 • Red Dot: Design Team of the Year – tytuł ten otrzymuje zespół, który od dłuższego czasu cieszy się dużymi osiągnięciami projektowymi. Do nagrody nie można zgłosić się samodzielnie.
 • Red Dot: Personality – nagroda przeznaczona dla osoby odnoszącej duże sukcesy w biznesie i projektowaniu.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 27 lipiec 2021 17:44
komentarz /( 1 )
 • Zuza
  Zuza

  środa, 08 czerwiec 2022 09:34

  każdego roku śledzę, kto wygrał. Jury wybiera same perełki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.