10 pomysłów na to, co można zrobić z opon do ogrodu - dekoportal.pl

10 pomysłów na to, co można zrobić z opon do ogrodu

18 Mar 2021 / Napisał  / Dekoracje
co można zrobić z opon do ogrodu
Samodzielne wykonanie dekoracji ułatwi Ci dopasowanie jej do stylu posesji.

Chcesz, żeby Twój ogród wyróżniał się na tle innych? Udekoruj go ozdobami DIY. Podpowiadamy, co można zrobić z opon do ogrodu. Poznaj sposoby na nietypowe urozmaicenie posesji.

O czym przeczytasz w artykule?

Dekoracje z opon – dlaczego warto je wykorzystać?

Zużytych opon nie musisz wyrzucać czy przetrzymywać w nieskończoność w garażu. Warto dać przedmiotom drugie życie i wykorzystać w roli ozdoby ogrodu. Samodzielne wykonanie dekoracji ułatwi Ci dopasowanie jej do stylu posesji. Opony możesz pomalować, ale też obłożyć jakimś materiałem. Sposobów na urozmaicenie ich wyglądu jest mnóstwo.

Dekoracje z opon sprawdzą się wyłącznie na zewnątrz. Możesz wykorzystać je w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Ozdoby z opon nie są polecane do wnętrz ze względu na specyficzny zapach.

Stare opony w ogrodzie to też sposób na oszczędności. Przy pomocy kilku sztuk możesz już wykonać ciekawie prezentujące się meble zewnętrzne. Koszty zestawów siedzisk ze stołem kształtują się na poziomie co najmniej tysiąca złotych. Ty możesz mieć je niemal za darmo, a dodatkowo postawisz na samodzielnie wymyślone wzornictwo, którego nie ma nikt inny.

Ozdoby z opon – dlaczego warto wykonać?

 • Możesz w ten sposób dać drugie życie zbędnym przedmiotom,
 • Samodzielnie wykonane dekoracje będą niepowtarzalne i perfekcyjnie dopasowane do Twojego pomysłu na aranżację ogrodu,
 • Niektóre elementy wykonane z opon przyczynią się do oszczędności – możesz zrobić z nich między innymi meble zewnętrzne, które są przecież kosztowne.
opony w ogrodzie
Dekoracje z opon sprawdzą się wyłącznie na zewnątrz.

Kwietnik z opon – jak wykonać?

Zastanawiasz się, co można zrobić z opon do ogrodu? Największą popularnością cieszą się kwietniki. Takie ozdoby ogrodowe z opon możesz ustawić lub zawiesić w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od Twojego pomysłu na aranżację posesji.

Kwietnik z opon może wprowadzić wiele kolorów do ogrodu i to niekoniecznie dzięki kwiatom. Wystarczy, że zdecydujesz się na kilka sztuk opon i pomalujesz każdą z nich na inny odcień. Wybieraj spośród pastelowych kolorów – doskonale zaprezentuje się subtelne połączenie miętowego i pudrowego różu.

Opony w ogrodzie muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem wskutek czynników atmosferycznych. Konieczne jest więc wybranie właściwej farby. Kwietnik z opon pomalujesz przy użyciu farby olejnej, która będzie odporna na działanie zewnętrznych warunków. Przed rozpoczęciem malowania zadbaj o odpowiednie przygotowanie opony. Musi być czysta, odtłuszczona i sucha. W innym przypadku farba może szybko zacząć schodzić.

Ozdoby z opon samochodowych możesz pokryć farbami w kilku kolorach, ale też pomalować je we wzory. Wystarczy, że wykorzystasz szablon. Możesz wydrukować dowolny wzór i szablon wykonać samodzielnie. Dobrze sprawdzi się też taśma malarska, jeśli planujesz geometryczne wzory.

Do wykonania kwietnika wystarczą Ci kwiaty, ziemia oraz miska, która będzie wypełnieniem opony. Miskę dobierz tak, żeby móc umieścić ją w środku opony. Wsyp do pojemnika podłoże i posadź w nim kwiaty. Jeśli kwietnik z opon ma stać w ogrodzie na ziemi, na dnie miski wykonaj nieco dziurek, przez które będzie odpływał nadmiar wody.

Z pomalowanych i wypełnionych kwiatami opon możesz wykonać konstrukcję na wzór skalniaka. Ciekawie zaprezentuje się kilka sztuk opon, z których każda będzie pomalowana na inny kolor. Jeśli to dla Ciebie zbyt odważne rozwiązanie, zdecyduj się na jedną barwę, na przykład lawendową.

Oprócz roślin na skalniaku wykonanym z opon możesz wykorzystać lampy solarne, dzięki którym całość zaprezentuje się efektownie również wieczorem. Doskonale sprawdzą się też niewielkie figurki, na przykład w kształcie zwierząt.

Jak zrobić kwietnik z opon?

 • Opony przygotuj do malowania,
 • Oczyść je, odtłuść i wysusz,
 • Wybieraj spośród trwałych farb, na przykład olejnych,
 • Po wyschnięciu farby umieść w środku opony miskę, do której wsypiesz ziemię,
 • Posadź w niej kwiaty i ustaw całość w wybranym miejscu,
 • Na dnie miski możesz wykonać kilka dziurek, przez które wypłynie nadmiar wody,
 • Z kilku opon możesz też wykonać konstrukcję przypominającą skalniak, który ozdobisz lampami solarnymi i figurkami.
co można zrobić z opon do ogrodu
Opony w ogrodzie muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem wskutek czynników atmosferycznych.

Jak wykorzystać opony w ogrodzie? Jako siedziska!

Stare opony w ogrodzie mogą posłużyć Ci zamiast krzeseł. Z niepotrzebnych przedmiotów wykonasz estetyczne pufy. Aby były wygodne, potrzebujesz nieco więcej przedmiotów niż opony.

Przygotuj dwa kawałki okrągłej sklejki. Materiał powinien mieć średnicę nieco większą od środka opony. Sklejka jest konieczna, żeby materiał położony na oponie nie zapadał się podczas siadania. Przymocujesz ją również od dołu – dzięki temu puf będzie stabilny.

Siedzisko z opon udekorujesz przy pomocy grubego sznura. Przyczepisz go przy użyciu kleju na gorąco. Ten etap pracy będzie dość czasochłonny. Zajmie Ci nieco mniej czasu, jeśli zdecydujesz się na jak najgrubszy sznur.

Czas na przymocowanie sklejki do opony ozdobionej sznurem. Zrobisz to przy pomocy wkrętów. Dolną część pufa możesz pomalować farbą odporną na czynniki zewnętrzne. Sklejkę umieszczoną na górze możesz pokryć grubym sznurem tak samo jak boczne części siedziska. Jeśli szczególnie zależy Ci na wygodzie użytkowania, zdecyduj się na przymocowanie do sklejki gąbki, a następnie obłożenie całości materiałem w wybranym kolorze. Wystarczy, że przymocujesz go zszywaczem.

Górną część siedziska ułóż na oponie i gotowe. Ten element wyposażenia jest mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych niż kwietnik. Warto więc umieścić go na przykład na zadaszonym tarasie. Dzięki temu efektowne siedzisko posłuży Ci na dłużej. Puf nie nadaje się do domu – jego zapach, zwłaszcza na początku użytkowania, mógłby okazać się zbyt uciążliwy.

Jak wykonać pufy ogrodowe z opon?

 • Przygotuj dwa okrągłe kawałki sklejki, których średnica powinna być trochę większa od średnicy wewnętrznej części opony,
 • Przymocuj sklejki od dołu i góry przy pomocy wkrętów,
 • Siedzisko udekoruj przy użyciu grubej liny, którą przyczepisz klejem na gorąco,
 • Górną część siedziska możesz ozdobić przy pomocy tego samego sznura,
 • Jeśli chcesz, aby siedzisko było wygodne, przymocuj do sklejki gąbkę pokrytą materiałem w wybranym kolorze,
 • Puf dobrze sprawdzi się na zadaszonym tarasie, ale nie korzystaj z niego w domu, ponieważ zapach opon we wnętrzu jest nieprzyjemny.
co zrobić z opon
Ozdoby z opon samochodowych możesz pokryć farbami w kilku kolorach, ale też pomalować je we wzory.

Co można zrobić ze starych opon do ogrodu? Stolik!

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z opon? Skoro sprawdzą się do wykonania siedziska będą też świetną bazą do samodzielnego stworzenia stolika. Do zrobienia mebla przygotuj dwa kawałki okrągłej sklejki, gorący klej oraz nóżki. Mogą być metalowe lub drewniane. Konieczny jest też materiał, który sprawi, że stare opony w ogrodzie będą prezentowały się estetycznie.

Rozpocznij od przymocowania sklejki do opony. Zrobisz to przy pomocy wkrętów. Do sklejki przymocuj nóżki – powinny być cztery. Teraz czas na ozdobienie stolika. Boki opony udekorujesz przy pomocy polipropylenowego sznura. Są zazwyczaj dwukolorowe, dlatego prezentują się ciekawie. Sznur przymocujesz do opony przy pomocy kleju na gorąco.

Górna część opony, na której znajduje się sklejka, może być również pokryta sznurem. Możesz też wykorzystać okrągłą podkładkę, na przykład z trawy morskiej. Dzięki temu zakryjesz sklejkę, ale powierzchnia stolika pozostanie na tyle płaska, że bez obaw postawisz na niej dowolne naczynie.

Jak wykonać stolik ze starej opony?

 • Dwa kawałki okrągłej sklejki przymocuj do opony,
 • Do sklejki umieszczonej na dole przymocuj cztery nóżki,
 • Boki opony udekoruj polipropylenowym, dwukolorowym sznurem,
 • Na sklejce znajdującej się na górze możesz również wykorzystać sznur, ale dobrze sprawdzi się ułożenie na niej dowolnej podkładki,
 • W ten sposób zakryjesz sklejkę, ale pozostanie ona w pełni płaska, dzięki czemu na powierzchni ustawisz dowolne naczynie bez obaw o to, że upadnie i ulegnie stłuczeniu.
ozdoby ogrodowe z opon
Ozdoby z opon samochodowych i meble z nich wykonane pozwolą Ci cieszyć się nietuzinkową aranżacją posesji.

Opony w ogrodzie – pomysły, które również warto wykorzystać

Ozdoby z opon samochodowych i meble z nich wykonane pozwolą Ci cieszyć się nietuzinkową aranżacją posesji. Jak widzisz, ze starych, niepotrzebnych przedmiotów możesz wykonać nawet meble na taras. Wciąż zastanawiasz się, co można zrobić z opon do ogrodu? Poznaj jeszcze kilka pomysłów.

Opony w ogrodzie możesz wykorzystać w wersji wiszącej. Udekoruj oponę grubą liną jutową, której kawałek posłuży Ci też do zawieszenia dekoracji. Następnie owiń wokół sznur solarny. Koniec solarnej ozdoby ułóż w takim miejscu, żeby docierało do niego słońce. Element zawieś przy tarasie – ciepły odcień oświetlenia pozwoli wprowadzić przyjemną atmosferę wieczorami.

Możesz również wykorzystać kilka opon, z których wykonasz kosz na koce i postawisz go tuż przy siedziskach. Do opony, która będzie na samym dole przymocuj sklejkę. Następnie przymocuj do opony kolejne dwie. Wnętrze wypełnij beżowym materiałem – najlepiej sprawdzi się sztuczne tworzywo.

Zewnętrzną część również owiń tkaniną w jasnym kolorze. Możesz rozłożyć ją na tarasie, postawić na środku opony, a następnie podnieść materiał i przewiązać. Pozostały materiał odetnij. Powtórz tę samą czynność z jutową tkaniną – dzięki temu kosz na koce czy inne przedmioty będzie prezentował się znacznie ciekawiej.

Połączone ze sobą opony, na których dnie znajduje się sklejka, możesz też tylko pomalować. W ten sposób zyskasz pojemnik przydatny do przechowywania narzędzi ogrodowych. Ustawisz go w dowolnym miejscu ogrodu, ponieważ będzie nie tylko praktycznym elementem wyposażenia, lecz także ciekawą dekoracją.

Ozdoby ogrodowe z opon – jakie warto wykonać?

 • Dzięki oponie wprowadzisz na taras nieco światła – wystarczy, że ozdobisz ją jutową liną, a następnie sznurem solarnym i zawiesisz taką dekorację w dowolnym miejscu,
 • Z opon wykonasz też pojemnik, na przykład na koce – połącz ze sobą trzy opony, na dnie przymocuj sklejkę, wyłóż wewnętrzną oraz zewnętrzną część pojemnika materiałem i gotowe,
 • Możesz też pomalować złączone opony i sklejkę, żeby zyskać estetyczny pojemnik na akcesoria ogrodowe.
 • /ul>

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 marzec 2021 18:30
komentarzy /( 2 )
 • roberto
  roberto

  wtorek, 13 kwiecień 2021 11:15

  ostatnio widziałem świetny pomysł na warzywniak z opon :)
 • Martyna
  Martyna

  wtorek, 23 marzec 2021 14:39

  Pamiętam z lat dzieciństwa huśtawki z opon ....super rzecz.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.