Co można zrobić z pnia drzewa? - dekoportal.pl

Co można zrobić z pnia drzewa?

27 Wrz 2023 / Napisał  / Porady
co można zrobić z pnia drzewa
Pień może spełnić w Twoim ogrodzie dekoracyjną funkcję.

Zdarza się, że drzewo wymaga ścięcia. Pozostający po nim pień możesz usunąć, jednak nie jest to konieczne. Ten niewielki fragment ogromnej kiedyś rośliny stanie się świetnym elementem dekoracyjnym. Wystarczy nieco kreatywności. Podpowiadamy, co można zrobić z pnia drzewa.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak wykorzystać pień po ściętym drzewie?

Pień ściętego drzewa może wydawać się niepotrzebną przeszkodą na posesji. Pamiętaj jednak, że posłuży na opał. Wystarczy, że podzielisz go na znacznie mniejsze części, a następnie ułożysz w wybranym miejscu.

Zastanawiając się, co zrobić z pniem po ścięciu drzewa, weź też pod uwagę usunięcie go bez wykopywania. Żeby sobie z tym poradzić, potrzebujesz pomocy w formie żywej grzybni. Dzięki niej pień ściętego drzewa może rozłożyć się nawet w kilka miesięcy.

Pozostałości po roślinie sprawdzą się też do stworzenia ścieżki w naturalnym stylu. Żeby ją wykonać, musisz pociąć pień drzewa na plastry o grubości kilkanaście centymetrów. Po wysuszeniu, oszlifowaniu i impregnacji możesz zacząć konstruować ścieżkę, układając plastry naturalnego surowca w wybrany sposób.

Jeśli masz stary pień w ogrodzie, spójrz na niego w kreatywny sposób. Wykorzystanie surowca na opał, wykopanie lub rozłożenie przy pomocy grzybni to tylko niektóre z pomysłów na pozostałość po drzewie. Pień może spełnić w Twoim ogrodzie dekoracyjną funkcję. Wystarczy, że puścisz wodze fantazji.

Co zrobić z pniem po ścięciu drzewa?

 • Możesz zdecydować się na usunięcie go przy pomocy grzybni, która doprowadzi do rozłożenia się surowca.
 • Pień to też dobry materiał na opał.
 • Plastry o grubości kilkunastu centymetrów pozwolą Ci ułożyć ścieżkę w ogrodzie.
kwiaty w pniu drzewa
Pień może spełnić w Twoim ogrodzie dekoracyjną funkcję. 

Kwiaty w pniu drzewa – wielobarwna dekoracja, którą wykonasz bez trudu

Co można zrobić z pnia drzewa? Dekorację pełną roślin! Kwiaty w pniu drzewa to ozdoba, która wygląda niezwykle ciekawie, a nie wymaga dużego nakładu pieniędzy. Bez trudu stworzysz naturalny kwietnik.

Taki pomysł na pień drzewa wymaga nieco pracy. Musisz bowiem wykonać w surowcu otwory, które posłużą na ziemię do kwiatów. Kompozycję roślin dopasuj do tego, jakie stanowisko masz do dyspozycji. Możesz zdecydować się na kolorowe bratki, które lubią słońce. Nie ma potrzeby samodzielnego przygotowywania roślin z nasion. W wielu miejscach kupisz gotowe sadzonki – dzięki nim od razu uzyskasz wymarzony efekt.

Jeśli planujesz kwiaty w pniu drzewa, ale stanowisko jest dość zacienione, zwróć uwagę na miodunkę pospolitą oraz bluszcz. Dobrym rozwiązaniem okaże się również niecierpek, który występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Jego zaletą jest obfite i długie kwitnienie, a także odporność na brak dużej ilości słońca. Możesz zdecydować się na różowe, fioletowe czy białe niecierpki lub połączyć je ze sobą, żeby uzyskać kolorową kompozycję.

Kwiaty w pniu drzewa – co warto wiedzieć o takiej dekoracji?

 • W pniu drzewa musisz wykonać otwory, do których wsypiesz ziemię.
 • Zdecyduj się na zakup sadzonek, żeby szybciej cieszyć się dekoracją ogrodu.
 • Dopasuj rośliny do warunków panujących w okolicy pnia.
 • Jeśli miejsce jest słoneczne, wybierz bratki.
 • Na nieco zacienione stanowisko lepsze będą: niecierpki, miodunka pospolita, bluszcz.
jak ozdobić pień drzewa w ogrodzie
Kwiaty w pniu drzewa to ozdoba, która wygląda niezwykle ciekawie.

Stary pień w ogrodzie – zrobisz z niego siedzisko!

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stary pień w ogrodzie przekształcić w siedzisko. Wystarczy, że znajduje się on w miejscu, które doskonale spełni funkcję przestrzeni do relaksu. Taki pomysł na pień drzewa wymaga od Ciebie nieco pracy, ale efekty mogą przerosnąć oczekiwania.

Żeby stary pień w ogrodzie przekształcić w siedzisko, potrzebujesz przede wszystkim szlifierki. To narzędzie, dzięki któremu pozbędziesz się wszystkich wystających części surowca. W ten sposób zredukujesz ryzyko skaleczenia się i zadry. Zadbaj o to, by pień miał wysokość 40–60 cm. Na takim będzie Ci się wygodnie siedziało.

Ten sposób wykorzystania pozostałości po drzewie sprawdzi się jeszcze lepiej, jeśli masz do dyspozycji kilka pni drzew obok siebie. Stworzysz z nich wygodne, pojedyncze siedziska, ale to tylko jeden z pomysłów! Możesz też do pni ściętych drzew przymocować długą, grubą deskę. Dzięki temu stworzysz komfortową ławkę.

Stary pień w ogrodzie jako siedzisko – jak zrobić?

 • Zadbaj o to, by pień miał 40–60 cm, żeby wygodnie było na nim siedzieć.
 • Wykorzystaj szlifierkę, żeby pozbyć się ostrych elementów.
 • Jeśli masz dwa pnie, możesz przymocować do nich długą deskę i stworzyć ławkę.
pomysł na pień drzewa
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stary pień w ogrodzie przekształcić w siedzisko.

Pień ściętego drzewa jako sezonowa dekoracja

Zastanawiając się, jak wykorzystać pień po ściętym drzewie, weź pod uwagę zastosowanie go w roli sezonowej dekoracji. Niech stanie się elementem, którego wygląd będzie się zmieniał w zależności od pory roku czy okazji. Inne będą dekoracje z pnia drzewa na Święta Bożego Narodzenia, a inne na Halloween.

Jak ozdobić pień drzewa w ogrodzie? Na jesień możesz ustawić na nim figurki zwierząt, na przykład wiewiórek i jeży, a gdy zacznie zbliżać się Halloween dodasz nieco „strasznych” akcentów. Lampion z dyni, a może gotowe, przerażające figurki? Te przedmioty doskonale sprawdzą się jako element dekoracyjny, jeśli obchodzisz święto znane przede wszystkim w Ameryce.

Ozdoby do ogrodu z pni drzew wykonasz też na Święta Bożego Narodzenia. To na pozostałości rośliny możesz umieścić kolorowe lampki, figurkę bałwana czy dużego św. Mikołaja. Dzięki tym kilku elementom wprowadzisz do swojego ogrodu świąteczny klimat.

Jak ozdobić pień drzewa w ogrodzie na lato i wiosnę? Możesz zdecydować się na ustawienie barwnych figurek, na przykład różowego flaminga. Idealnie zaprezentują się również lampiony – kompozycja z mniejszych i większych rozświetli przestrzeń, która wieczorem posłuży Ci do odpoczynku.

Dekoracje z pnia drzewa – jakie wykonać?

 • Na jesień możesz ustawić na pniu kompozycję z figurek zwierząt, na przykład jeża czy wiewiórek.
 • Gdy zbliża się Halloween, w ogrodzie przydadzą się ozdobne dynie – możesz ustawić je na pniu.
 • Dużego św. Mikołaja oraz lampki umieścisz na pozostałości drzewa w grudniu.
 • Latem i wiosną sprawdzą się lampiony.
co można zrobić z pnia drzewa
Gdy zbliża się Halloween, w ogrodzie przydadzą się ozdobne dynie – możesz ustawić je na pniu.

Jak ozdobić pień drzewa w ogrodzie? Poznaj inne sposoby!

Ozdoby do ogrodu z pni drzew nie muszą być wymagające. Jeśli chcesz, żeby pozostałość po roślinie dobrze się prezentowała, wystarczy, że ustawisz na niej doniczkę z ulubionym kwiatem. Koniecznie dopasuj go do warunków, jakie panują w okolicy pnia drzewa. Roślinę możesz ustawić na pniu lub zdecydować się na więcej sadzonek, które umieścisz dookoła.

Chcesz zaprosić owady na swoją posesję? Dla pożytecznych gości przygotuj domek z pnia drzewa. Wystarczy, że wytniesz w nim nieco kryjówek, w które następnie włożysz słomę i patyki. Dodatkowo w pobliżu pnia drzewa możesz zasiać rośliny przyciągające owady – są to między innymi lawenda wąskolistna, werbena patagońska, słoneczniki ozdobne.

Jak ozdobić pień drzewa w ogrodzie?

 • Ustaw na nim doniczkę z rośliną lub zasadź kwiaty wokół pnia.
 • Możesz też wykonać w drewnie domek dla owadów.
 • Pamiętaj, by tuż obok zasiać rośliny przyciągające pszczoły – dzięki temu zaprosisz je do swojego ogrodu, a pień będzie prezentował się estetycznie wśród kolorowych kwiatów.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 09 luty 2024 16:52
komentarz /( 1 )
 • Love3
  Love3

  piątek, 05 kwiecień 2024 10:10

  te krzesła mnie intrygują. To doskonały pomysł na to, co zrobić pnia drzewa. Wychodzi cudowny i ekologiczny mebel.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.