Co oznacza łapacz snów? Znaczenie i wszystko, co musisz wiedzieć o łapaczach snów - dekoportal.pl

Co oznacza łapacz snów? Znaczenie i wszystko, co musisz wiedzieć o łapaczach snów

31 Sie 2022 / Napisał  / Porady
łapacz snów znaczenie
Zaklinacz snów wywodzi się z kultur rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Łapacz snów jest od wielu sezonów popularnym elementem dekoracyjnym, który najczęściej stosuje się w sypialni. Warto wiedzieć, że to przedmiot o długiej historii i konkretnym znaczeniu. Przede wszystkim łapacze snów mają za zadanie wyłapywać wszelkie koszmary. Dowiedz się więcej o tym przedmiocie i jego symbolice.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest łapacz snów?

Zastanawiasz się, co oznacza łapacz snów? Dla wielu osób jest to po prostu ozdoba, którą wiesza się na ścianie. Pasuje do różnych aranżacji – spodoba się fanom wystroju boho czy miłośnikom etnicznych wnętrz. Łapacz snów ma charakterystyczną formę – składa się z okręgu, na który nawleczona jest nitka, a także luźno zwisających sznurków, ozdobionych najczęściej piórami i koralikami.

Łapacze snów są ozdobami wykorzystywanymi przede wszystkim w sypialni. Można powiesić taką dekorację tuż nad łóżkiem, zwłaszcza chcąc wykorzystać to, czym według niektórych wierzeń jest łapacz snów. Co oznacza ten przedmiot zawieszony nad łóżkiem? Oznacza on dla śpiącego ochronę przed koszmarami.

 • Łapacz snów jest obecnie dekoracją, którą najczęściej stosuje się w sypialni. Kiedyś jednak wierzono w jego moc i traktowano go jako amulet, który miał chronić śpiącą osobę przed koszmarami.
zaklinacz snow
Łapacz snów jest od wielu sezonów popularnym elementem dekoracyjnym, który najczęściej stosuje się w sypialni.

Łapacz snów – symbolika

Co to jest łapacz snów? To amulet, którego historia jest bardzo długa. Zaklinacz snów wywodzi się z kultur rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wierzyli oni, że koszmary mogą zaplątać się w amulet i tam zginąć. Dobre sny natomiast poradzą sobie z przejściem pomiędzy nitkami i dostaną się do świadomości człowieka.

Taka symbolika łapacza snów sprawia, że jest on przeznaczony do umieszczania nad łóżkiem. Wieszano amulet nie tylko w sypialni dorosłych, lecz także dzieci, co miało chronić je przed koszmarami.

 • Łapacze snów wywodzą się z kultur rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Był on dla nich symbolem walki z koszmarami i metodą na zapewnienie sobie wyłącznie dobrych snów.
czarny łapacz snów znaczenie
Oryginalne łapacze snów były wykonywane z wierzbowego kółka i włosia, na przykład jakiegoś zwierzęcia.

Łapacze snów – legenda

Legenda głosi, że pewne dziecko z plemienia Siuksów miało nieustannie, co noc koszmary. Jego matka chcąc rozwiązać problem, udała się do pewnej starszej kobiety z tego plemienia. To właśnie ona poleciła matce wykonanie z gałązek wierzby i włókien bawełny specjalną sieć, która wyłapie złe sny. Matka dziecka męczącego się z koszmarami wykonała taki amulet i od tej pory jej pociecha spała spokojnie.

 • Legenda głosi, że matka chcąca ochronić dziecko przed koszmarami wykonała dla niego specjalną sieć wyłapującą złe sny. Od tej pory maluch spał spokojnie.
co oznacza łapacz snów
Dokładne znaczenie łapacza snów jest zależne od jego elementów.

Łapacz snów – znaczenie

Każdy element amuletu ma jakieś znaczenie. Obręcz wiąże się z zamkniętym kręgiem życia, natomiast sieć odnosi się do braterstwa. Pióra symbolizują atmosferę i powietrze, natomiast koraliki odpowiadają za spełnianie snów śpiącego.

Oryginalne łapacze snów były wykonywane z wierzbowego kółka i włosia, na przykład jakiegoś zwierzęcia. Wykorzystywano też włókna roślin, na przykład pokrzywy. W niektórych kulturach do tworzenia łapaczy snów stosowano pazury czy drogie kamienie. W amulecie mogły pojawić się również fragmenty futra, które miały zapewniać ciepło, a także róg jelenia, którego zadaniem było przynosić powodzenie podczas polowania. Sowie pióro oznaczało mądrość dziewczynki, a orle było związane z odwagą chłopców.

 • Dokładne znaczenie łapacza snów jest zależne od jego elementów. Przykładowo obręcz oznacza zamknięty krąg życia, natomiast futro ma odpowiadać za ciepło, a róg jelenia za powodzenie podczas polowania.
łapacz snów znaczenie kolorów
Różne znaczenie mają nie tylko elementy łapacza, lecz także jego kolory.

Łapacz snów – znaczenie kolorów

Oprócz poszczególnych elementów również kolory miały znaczenie. Chodziło dokładnie o kolory na pierścieniu. Żółty jest powiązany ze słońcem, nowym początkiem. Czerwień wiąże się natomiast z uczciwością i miłością. Niebieski oznacza wszystko to, co niebiańskie, natomiast biały stanowi symbol mądrości.

Zastanawiasz się, co symbolizuje czarny łapacz snów? Znaczenie tego koloru to nadużycie i droga samozniszczenia. Zieleń natomiast wiąże się z Ziemią.

 • Różne znaczenie mają nie tylko elementy łapacza, lecz także jego kolory. Przykładowo biel jest symbolem mądrości, czerń samozniszczenia, natomiast czerwony oznacza miłość.
czy łapacz snów jest zły
Osoby, dla których talizmany mają większe znaczenie, przypisują im wyłącznie pozytywne działania.

Czy łapacz snów jest zły?

Obecnie łapacze snów są dla większości osób po prostu ozdobą. Osoby, dla których talizmany mają większe znaczenie, przypisują im wyłącznie pozytywne działania. Natomiast kościół katolicki uważa przedmiot za niebezpieczny, powiązany z możliwością wystąpienia opętania. To, czy łapacz snów jest zły, musisz więc ocenić samodzielnie. Z pewnością jednak jest to ciekawa ozdoba, która doskonale wpisuje się w modny styl boho.

 • Według osób wierzących w siłę łapacza jako amuletu ma on wyłącznie pozytywne działanie, jednak kościół katolicki uważa go za bezsprzecznie zły przedmiot. Ocena, czy łapacz snów jest zły, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że to po prostu ozdoba, której samodzielnie nadajesz znaczenie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 październik 2022 09:25
komentarzy /( 2 )
 • Illa
  Illa

  piątek, 09 wrzesień 2022 12:04

  uwielbiam łapacze snów. To piękne, urocze dekoracje, które poza tym że fenomenalnie wyglądają, wiele znaczą
 • Rena
  Rena

  wtorek, 06 wrzesień 2022 14:54

  w tym przypadku wszystko ma znaczenie; i kolor, i kształt

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.