Co to są lamele? Jak zrobić i do czego będą pasować? PORADNIK - dekoportal.pl

Co to są lamele? Jak zrobić i do czego będą pasować? PORADNIK

25 Maj 2022 / Napisał  / Porady
lamele jak zrobić
Lamele są świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza.

Lamele są świetnym sposobem na urozmaicenie wnętrza. Pasują do różnych pomieszczeń oraz wielu stylów aranżacyjnych, są stosowane zarówno w domach, jak i biurach. Podpowiadamy, w jaki sposób warto je wykorzystać. Dowiedz się też, jak zrobić lamele drewniane.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to są lamele?

Lamele ścienne to drewniane listewki, które są od siebie ułożone w równych odstępach. Mogą być przymocowane zarówno pionowo, jak i poziomo. Czasem układa się je nie tylko na ścianie, lecz także na fragmencie sufitu. Lamele mogą mieć postać pojedynczych listewek, ale są też dostępne w wersji paneli gotowych do montażu.

Wiesz już, co to są lamele. Czas dowiedzieć się, z czego wykonywana jest ta ciekawa ozdoba ścienna. Lamele powstają między innymi z drewna – najczęściej z dębu. To twardy surowiec, który charakteryzuje się wytrzymałością oraz pięknym wybarwieniem. Drewniane lamele powinny być oczywiście zabezpieczone, na przykład olejem. Środek do ochrony naturalnego surowca dodatkowo podkreśli jego rysunek.

Lamele wykonuje się również z płyty MDF, co pozwala uzyskać lepszą cenę okładziny ściennej. Są one dodatkowo pokrywane okleiną dekoracyjną, dzięki czemu występują w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Mogą imitować drewno lub być białe czy czarne.

Drewniane listwy mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są świetną ozdobą wnętrza i pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Pozwalają szybko zamaskować nieestetyczną ścianę, a dodatkowo są łatwe w montażu. Wykazują właściwości wyciszające.

Co to są lamele?

 • Lamele są drewnianymi listwami, które służą do ozdabiania ścian, a czasem też sufitów,
 • Występują w wersji pojedynczych listew lub gotowych paneli do montażu,
 • Wykonuje się je z drewna, na przykład z dębu,
 • Powstają też z płyty MDF,
 • Pasują do różnych stylów, są łatwe w montażu i wykazują wyciszające właściwości.
jak zrobić lamele drewniane
Lamele są drewnianymi listwami, które służą do ozdabiania ścian, a czasem też sufitów.

Lamele na ścianie – do jakich pomieszczeń pasują?

Zastanawiasz się, w jakich pomieszczeniach można zastosować lamele drewniane? Aranżacje różnych pokojów możesz wzbogacić drewnianymi listewkami. Doskonale zaprezentują się między innymi w domowym biurze, zwłaszcza jeśli jest mikroskopijne i nie ma w nim możliwości wykorzystania zbyt wielu elementów, które urozmaicą aranżację.

Lamele na ścianie są świetnym rozwiązaniem do sypialni. Możesz wyłożyć nimi całą ścianę za łóżkiem – w ten sposób zyskasz od razu zagłówek. Dobrze sprawdzi się też rozwiązanie, w którym lamele na ścianie w sypialni mają dokładnie taką samą szerokość jak łóżko, ale są dodatkowo przeciągnięte na kawałek sufitu.

Możesz wykorzystać lamele w kuchni. Sprawdzą się na ścianie, przy której znajduje się stół. Z lameli możesz też wykonać ściankę działową, która w kuchni pozwoli Ci optycznie oddzielić aneks od salonu. Taka ścianka jest również dobrą metodą na wydzielenie jadalni w pomieszczeniu.

Lamele na ścianie TV to kolejny pomysł na urozmaicenie aranżacji pomieszczenia. Listwy zastosowane w salonie możesz zestawić również z płytkami imitującymi beton lub powierzchnią pomalowaną farbą. Dobrze sprawdzi się też zastosowanie podświetlenia, na przykład tuż przy suficie.

Możesz wykorzystać lamele w przedpokoju, a dokładniej tuż przy schodach. Zastąpią barierki – zapewnią bezpieczeństwo, a dodatkowo staną się ciekawym akcentem aranżacji. Możesz zastosować listwy nad siedziskiem w korytarzu. Lamele drewniane w salonie, sypialni czy przedpokoju sprawdzą się świetnie, ale będą też ciekawym elementem wystroju firmy.

Lamele na ścianie – w jakich pomieszczeniach zastosować?

 • W domowym biurze – pozwolą urozmaicić aranżację niewielkiego pomieszczenia,
 • W sypialni – sprawdzą się tuż za łóżkiem,
 • W kuchni – mogą stać się ścianką działową pomiędzy aneksem a pokojem dziennym,
 • W salonie – tam sprawdzą się lamele na ścianie TV,
 • W przedpokoju – zastąpią barierki schodów.
jak samemu zrobić lamele
To, jaką odległość zastosujesz pomiędzy lamelami, zależy wyłącznie od Ciebie.

Lamele drewniane w salonie i nie tylko – do jakich stylów pasują?

Wiesz już, do jakich pomieszczeń pasują lamele drewniane. Aranżacje z ich wykorzystaniem mogą być zarówno eleganckie, jak i nowoczesne. To zasługa materiału – naturalny surowiec doskonale prezentuje się w różnych stylach. Pamiętaj też, że lamele nie muszą wyróżniać się kolorem drewna, a mogą mieć właściwie dowolny odcień. To sprawia, że pasują do naprawdę wielu aranżacji.

Lamele na ścianie w salonie czy sypialni doskonale zaprezentują się w skandynawskim wnętrzu. Stworzą perfekcyjne połączenie z szarością oraz bielą, a właśnie te barwy są charakterystyczne dla stylu pochodzącego z północy Europy.

Drewno tworzy rewelacyjny duet z czernią, dlatego lamele drewniane w salonie to pomysł na dopełnienie industrialnej aranżacji. W loftowym wnętrzu sprawdzą się też czarne listwy, które zestawisz na ścianie TV z kaflami, które imitują beton.

Lamele na ścianie TV możesz wykorzystać również w nowoczesnej aranżacji. Jasne drewno stworzy tło dla minimalistycznej, białej szafki RTV, pozbawionej uchwytów, mającej błyszczące wykończenie. Dzięki lamelkom dodasz nieco przytulnego charakteru nowoczesnemu wnętrzu.

Czy są style, do których lamele nie pasują? Taka dekoracja ścienna ma dość nowoczesny, minimalistyczny charakter, dlatego nie jest najlepszym rozwiązaniem do przestrzeni prowansalskiej czy rustykalnej.

Do jakich aranżacji pasują lamele drewniane?

 • W połączeniu z bielą i szarością pozwolą Ci stworzyć bazę skandynawskiej aranżacji,
 • Sprawdzą się również w industrialnym wnętrzu, jeśli połączysz je z czernią lub kaflami imitującymi beton,
 • Dobrze zaprezentują się w nowoczesnej aranżacji w zestawieniu z błyszczącymi, białymi meblami,
 • Lamele nie pasują natomiast do wnętrz prowansalskich i rustykalnych.
lamele na ścianie tv
W połączeniu z bielą i szarością pozwolą Ci stworzyć bazę skandynawskiej aranżacji.

Jak zamontować lamele?

Masz już lamele i zastanawiasz się, jak je zamontować? To praca, do której nie potrzebujesz pomocy fachowców. Montaż drewnianych listewek jest nieskomplikowany.

Potrzebujesz przede wszystkim kleju montażowego. Nie musisz więc wiercić w ścianie. Przykleisz listwy bezpośrednio do jej powierzchni. Pamiętaj jednak, że ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Czy ma taki kolor, który będzie tworzył odpowiednie tło? Jeśli nie, czeka Cię jeszcze malowanie.

Pamiętaj, że warstwa starej farby może być mocno zabrudzona, a przez to klej może nie trzymać się tak perfekcyjnie. Powierzchnia powinna być więc czysta. Klej nakładaj na listwy w równych odległościach co kilkanaście centymetrów. Uważaj, żeby nie było go zbyt dużo w jednym miejscu, bo może wypłynąć spod listwy, co da nieestetyczny efekt.

Jak zamontować lamele? Rozpocznij od docięcia ich na odpowiedni wymiar, jeśli są za długie. Po przygotowaniu listew czas na ich przymocowanie. Zwróć szczególną uwagę na pierwszą sztukę, bo to od niej zależy, jak pójdzie Ci z kolejnymi.

Jak zamontować lamele, żeby odległości pomiędzy nimi były równe? Przede wszystkim potrzebujesz elementu, który będzie dzielił kolejno nakładane listwy. Może stać się nim nawet sama listwa, którą ktoś przyłoży ściśle do pierwszej, a Ty w tym czasie przykleisz kolejną. Listwę znajdującą się w środku wyjmiesz i wykorzystasz ponownie w taki sam sposób podczas klejenia kolejnych elementów.

To, jaką odległość zastosujesz pomiędzy lamelami, zależy wyłącznie od Ciebie. Być może chcesz, żeby odcień ściany znajdującej się pod listwami był widoczny, a może wręcz przeciwnie – wolisz ukryć tę powierzchnię.

Jak zamontować lamele?

 • Nie musisz wiercić w ścianie – wystarczy Ci klej montażowy,
 • Ściana powinna być czysta,
 • Przygotuj lamele – dotnij je, jeśli mają nieodpowiednią długość,
 • Klej nałóż na listwę co kilkanaście centymetrów,
 • Preparatu klejącego nie może być zbyt dużo, ponieważ wypłynąłby spod lameli,
 • Szczególnie przyłóż się do montażu pierwszej listwy,
 • Zadbaj o równe odległości pomiędzy listwami – zastosuj jeden element, który będziesz umieszczać pomiędzy kolejnymi przyklejanymi lamelkami,
 • Odległość pomiędzy listwami zależy wyłącznie od Twojego pomysłu.
lamele drewniane aranżacje
Zadbaj o równe odległości pomiędzy listwami.

Jak samemu zrobić lamele?

Na rynku nie brakuje paneli, które są połączonymi lamelami. Dostępnych jest również mnóstwo gotowych pojedynczych sztuk, których montaż nie sprawi Ci trudności. Chcesz jednak wykonać tę dekorację ścienną samodzielnie, zamiast korzystać z gotowych rozwiązań? Podpowiadamy, jak zrobić lamele drewniane. Nie jest to trudne zadanie, jednak będzie wymagało od Ciebie pewnych umiejętności majsterkowania, a także poświęcenia sporej ilości czasu.

Zastanawiając się, jak samemu zrobić lamele, weź pod uwagę dostępne materiały. Wykorzystaj do tego celu drewniane listewki, których wykończenie będzie Twoim zadaniem. Musisz dociąć je na odpowiedni wymiar – zrobisz to pilarką lub wyrzynarką. Ewentualne nierówności doszlifujesz.

Do estetycznego wykończenia powierzchni potrzebujesz szlifierki. To urządzenie, które służy do precyzyjnego i szybkiego szlifowania. Oczywiście możesz wykorzystać papier ścierny, jednak będzie to wymagało dużej ilości czasu oraz siły, a efekt może nie być w pełni zadowalający.

Kiedy lamele będą już miały odpowiednią długość, a ich powierzchnia będzie wyszlifowana, czas na zabezpieczenie drewna. Do tego celu możesz wykorzystać lakier, który dodatkowo nada listwom odpowiedni kolor. Preparat zaaplikujesz przy pomocy pędzla. Zapoznaj się ze wskazówkami producenta, który określa, jak długo schnie preparat, ile warstw nałożyć i czym zaaplikować środek zabezpieczający.

Wiesz już, jak samemu zrobić lamele z drewna. Czy są inne materiały, z których można je wykonać? Zwróć uwagę na płytę MDF. Taki surowy materiał może mieć gładką powierzchnię. Na rynku znajdziesz miejsca, w których kupisz płyty o konkretnym rozmiarze i grubości.

Jak zrobić lamele z płyty meblowej? Oczywiście rozpocznij od pocięcia je na listwy. Takie lamele możesz pokryć farbą, jeśli zależy Ci na uzyskaniu jednobarwnych listew. Odcień drewna, biel czy czerń nie są jedynymi rozwiązaniami. Lamele ścienne mogą być antracytowe, granatowe, a nawet różowe. Podczas montowania samodzielnie wykonanych lameli z płyty meblowej lub drewna pamiętaj o najważniejszych zasadach, czyli czystej ścianie, wytrzymałym, mocnym kleju oraz elemencie, który ułatwi zachowanie takiej samej odległości pomiędzy poszczególnymi elementami okładziny.

Lamele – jak zrobić?

 • Do zrobienia lameli możesz wykorzystać drewniane listewki,
 • Mają nierównomierną powierzchnię, więc musisz je po docięciu na odpowiedni wymiar wyszlifować,
 • Niezbędny krok to zabezpieczenie drewna, do czego przyda Ci się lakier – dzięki niemu możesz też nadać lamelkom wybrany odcień,
 • Możesz też wykonać lamele z płyty meblowej, którą trzeba pociąć na listwy,
 • Tak zrobione listwy pokryjesz farbą w dowolnym kolorze,
 • Lamele samodzielnie wykonane z drewna czy płyty meblowej przykleisz tak samo jak gotowe przy pomocy kleju montażowego.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 11:14
komentarzy /( 2 )
 • Izka
  Izka

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:37

  Te lamele to są teraz wszędzie
 • Julka
  Julka

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 08:30

  Długo szukałam tej nazwy, zastanawiam się właśnie nad tym rozwiązaniem w moim mieszkaniu. Nawet kilka sztuk lemeli potrafi odmienić wnętrze!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.