Jak dobrać rozmiar dywanu? Znajdź wymiary dywanu idealnego do Twojego domu! - dekoportal.pl

Jak dobrać rozmiar dywanu? Znajdź wymiary dywanu idealnego do Twojego domu!

24 Lip 2020 / Napisane przez  / Porady
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Dywan na podłodze sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulne i ciepłe.

Wnętrze z dywanem wydaje się przytulne i ciepłe. Każdy, kto w chłodny poranek postawił niebacznie bose stopy na podłodze, zamiast na znajdującym się przy łóżku dywanie wie, że w sypialni taki element wyposażenia jest wręcz niezbędny. Dywan wycisza hałasy i izoluje, a do tego może stanowić doskonałe uzupełnienie całej stylizacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać rozmiar dywanu, by nie zaburzyć proporcji pomieszczenia lub też, by je wyrównać. Dlatego też dziś przedstawiamy mnóstwo informacji, porad i inspiracji związanych z rozmiarami i wymiarami dywanów.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakie są kształty i rozmiary dywanów?

Dzięki odpowiedniemu doborowi dywanu do kształtu i wielkości pomieszczenia możemy sprawić, że całe wnętrze nabierze wyjątkowej proporcji. Na przykład chcąc powiększyć optycznie pokój, warto wybrać duży, jasny dywan. Jeśli chcemy go pomniejszyć lub też podzielić powierzchnię na różne strefy, sięgnijmy po kilka mniejszych dywaników, które jednak będą ze sobą współgrać zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. W przypadku, gdy w wybranym pomieszczeniu mamy piękną podłogę, zasłanianie jej nie będzie dobrym pomysłem. Dywan powinien tu tylko podkreślić jej estetykę poprzez odpowiedni dobór kolorów i wzoru.

Jeżeli chcemy kupić dywan, który będzie miał zakryć całą podłogę, odległość pomiędzy brzegami dywanu a ścianami powinna wynieść nie mniej niż 90 cm. Pozwoli to na wygodne otwieranie i zamykanie drzwi, które nie będą zahaczać o dywan. Jaki dobrać dywan do stolika kawowego? Tu mamy prostą zasadę. Bez względu na kształt naszego stolika, znajdujący się pod nim dywan powinien pomieścić również całą sofę lub choćby jej przednie nóżki (będziemy jeszcze o tym mówić).

Wybór dywanu do jadalni wymaga również stosowania się do pewnej zasady. Zanim kupimy dywan, trzeba pobrać wymiary stołu, a następnie do każdego jego boku dodać około 120 cm. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której przy odsuwaniu krzesła zahaczają o rogi dywanu.

Dywan powinien mieć szerokość około 10 cm mniejszą i około 50 cm krótszą od korytarza, w którym się znajduje. Jego kształt zwykle będzie prostokątny, ponieważ w naszych mieszkaniach przedpokój również ma taki kształt. W większych holach można pokusić się o położenie okrągłego, owalnego lub kwadratowego dywanu.

Jak dopasować kształty i rozmiary dywanów?

 • Duży, jasny dywan powiększy optycznie pomieszczenie,
 • Małe dywaniki rozłożone na podłodze w celu wydzielenia stref porządkują przestrzeń, ale jednocześnie ją optycznie pomniejszają,
 • W przypadku wyjątkowo pięknej podłogi lepiej nie zakrywać jej w całości dywanem,
 • Krawędzie dywanu przykrywającego całą podłogę powinny się znajdować w odległości co najmniej 90 cm od ściany. Dzięki temu drzwi do pokoju będzie można swobodnie otwierać i zamykać,
 • Dywan pod stolikiem kawowym powinien pomieścić również całą sofę albo jej przednie nóżki,
 • Dywan do jadalni dobrze jest wybrać około 120 cm większy od blatu stołu,
 • Dywan w przedpokoju powinien być krótszy o około 50 cm od długości korytarza i węższy od niego o około 10 cm.
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Dywan pod stolikiem kawowym.

Prostokątne i kwadratowe dywany – wymiary

Dywany prostokątne są najbardziej popularne, bo pasują niemal do każdego pomieszczenia. Doskonale wyglądają w sypialni, salonie czy też pokoju dziecka.  Typowym rozmiarem dywanu do przestronnego pokoju jest 2,0 x 3,0 m, a często wybiera się także większy, 2,5 x 3,5 m. Wspomnijmy tu jeszcze, że w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się puszyste dywany (shaggy), których runo może przekroczyć nawet 4,0 cm.

Do mniejszych pokoi możemy wybierać spośród dywanów o rozmiarach 1,6 x 2,2 m, 1,2 x 1,7 m albo 0,8 x 1,5 m. Najmniejsze dywaniki kupujemy zwykle do korytarzy lub łazienek i mają one rozmiary 0,5 x 0,8 m lub 0,6 x 1,0 m. Kuchenne chodniczki mają podobne wielkości i są wykonane z plecionego sznurka, dzięki czemu można je bez trudu wyprać w pralce. W przypadku kwadratowych dywanów mamy zwykle do czynienia z modelami o długości boku 1,0 m, 1,2 m, 2,0 m lub 3,0 m. Takie modele dobrze wyglądają w pomieszczeniach o kwadratowym kształcie, również w zestawieniu z kwadratowym lub okrągłym stołem albo stolikiem.

Popularne wymiary:

 • Prostokątnych dywanów: 2,0 x 3,0 m, 2,5 x 3,5 m,  1,6 x 2,2 m,  1,2 x 1,7 m, 0,8 x 1,5 m,  0,5 x 0,8 m, 0,6 x 1,0 m,
 • Kwadratowych dywanów: 1,0 m, 1,2 m, 2,0 m, 3,0 m.
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Prostokątne dywany pasują niemal do każdego pomieszczenia.

Owalne i okrągłe dywany – wymiary

Owalne i okrągłe dywany kojarzą się najczęściej z klasycznymi ornamentami i kolorystyce utrzymanej w czerwono-czarnej tonacji. Takie modele oczywiście świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym lub eklektycznym.

Trzeba tu jednak dodać, że obecnie okrągłe dywany produkowane są w wielu fantastycznych, nowoczesnych i oryginalnych wzorach, dzięki czemu znajdą swoje poczesne miejsce we wnętrzach urządzonych także w najmodniejszych stylach, jak skandynawski, glamour, industrialny czy minimalistyczny. Co więcej, takie dywany doskonale sprawdzą się w pokojach dziecięcych, którym nadadzą nieco bajkowy charakter dzięki na przykład motywom przedstawiającym zwierzęta, czy też postaci z bajek (jak jednorożce).

Okrągłe i owalne dywany pozwalają na optyczne złagodzenie kanciastej bryły pokoju i stanowią oryginalny, a przy tym funkcjonalny i estetyczny element wyposażenia. Owalne modele znajdziemy w wymiarach  1,2 x 1,7 m, 1,4 x 1,9 m i 1,6 x 2,2 m. Z kolei dywany okrągłe mogą mieć średnice: 0,6 m, 1,5 m, 2,0 m i 2,2 m.

Najpopularniejsze wymiary dywanów:

 

 • Owalnych: 1,2 x 1,7 m, 1,4 x 1,9 m, 1,6 x 2,2 m,
 • Okrągłych: 0,6 m, 1,5 m, 2,0 m, 2,2 m.
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Okrągły dywan pozwala optycznie złagodzić kanciastą bryłę pokoju.

Jak dobrać rozmiar dywanu do sypialni i jadalni?

Wyboru rozmiaru dywanu do jadalni i do sypialni dokonujemy ze względu na trzy czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście sama wielkość pomieszczenia. Drugim układ mieszkania (i tu bierzemy pod uwagę zwłaszcza fakt, czy jest to mieszkanie otwarte, czy zamknięte). I w końcu trzecią sprawą, która będzie decydować o kształcie i rozmiarze dywanu, jest sposób ustawienia mebli (centralnie, czy też pod ścianą).

Jadalnia to pomieszczenie, w którym często rezygnujemy z dywanu, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Czyszczenie okruszków i kawałków jedzenia to żmudna i niewdzięczna praca i lepiej poczekać z dywanem, aż dzieci będą nieco starsze. Z dywanu w jadalni też warto zrezygnować w przypadku małego metrażu. Jeśli jednak mamy pokaźny dom lub apartament, wtedy dywan jak najbardziej się sprawdzi. Jak już wspominaliśmy, powinien on być większy o co najmniej 1,2 m od blatu stołu.

Dywan w sypialni układamy tak, by każda osoba wstająca z łóżka mogła na nim postawić stopy. Warto także zadbać o to, by wystawał on poza zarys szafek nocnych (choć nie muszą one na nim stać). W sypialni o większym metrażu dywan może wystawać tylko z przodu łóżka. Taki zabieg pomniejszy jednak optycznie pokój, dlatego nie jest wskazany w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Pojedyncze dywaniki przy łóżku do sypialni, które kładzie się po obu stronach, powinny być miłe w dotyku i mieć wysokie runo. Dzięki temu całe wnętrze będzie się wydawało bardziej przytulne i cieplejsze, a do tego stawanie na nich bosymi stopami będzie wyjątkowo przyjemne. Małe dywaniki do sypialni  często mają postać owczej skóry, naturalnej lub syntetycznej.

Rozmiar dywanu:

 • W jadalni powinien zapewnić wygodne odsuwanie krzeseł, dlatego uznaje się, że musi być co najmniej 120 cm większy niż rozmiar blatu stołu,
 • W sypialni powinien być na tyle duży, by obie osoby mogły postawić na nim stopy, wychodząc z łóżka. Można też zdecydować się na dwa mniejsze dywaniki.
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Dywan w sypialni powinien być większy od łóżka.

Jak dobrać dywan do salonu?

Jeśli chodzi o dobór rozmiaru dywanu do salonu, to istnieją dwie proste zasady. Zastosowanie ich sprawi, że wnętrze pokoju dziennego będzie się wydawało bardziej harmonijne. Przede wszystkim więc na dywanie powinny się znaleźć zarówno stolik kawowy, jak i cała sofa (sofy) i fotel (fotele). Jeśli nie chcemy dostosować się do tej zasady, warto wybrać drugą opcję, w której wszystkie wspomniane meble również stoją na dywanie, jednak sofa (sofy) i fotel (fotele) mają tylne nóżki ustawione poza dywanem.

W przypadku przestronnych salonów warto wybrać dywan w dużym rozmiarze i wówczas pamiętamy o tym, że jeśli sofa stoi pod ścianą, to jej przednie nóżki powinny stać na dywanie przy zachowaniu odstępu 20-40 cm pomiędzy wypoczynkiem a ścianą. Ponadto, jeśli zestaw wypoczynkowy jest ustawiony centralnie w pokoju lub też na otwartej przestrzeni, to meble powinny się znaleźć w całości na dywanie.

Jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika? Jeśli chcemy, by nasz pokój dzienny z narożnikiem zachował odpowiednie proporcje i by całość aranżacji prezentowała się harmonijnie, warto stosować te same zasady, o których mówiliśmy powyżej. Na dywanie powinien się znaleźć stolik oraz przednie lub też przednie i tylne nóżki narożnika.

W jaki sposób ustawić meble na dywanie w pokoju dziennym?

 • Na dywanie w salonie powinny się znaleźć: stolik kawowy oraz sofa i fotel (w całości),
 • Innym sposobem, równie efektownym, jest ustawienie na dywanie stolika kawowego oraz przednich nóżek sofy i fotela. Rozwiązania tego nie stosuje się jednak w przypadku, gdy zestaw wypoczynkowy ustawiony jest pośrodku pokoju.
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
W pokoju dziennym stolik kawowy oraz przednie nóżki sofy powinny stać na dywanie.

Najczęstsze błędy popełniane przy doborze rozmiaru dywanów

Doskonale dobrany wielkością dywan może stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia, nawet jeśli pod innymi względami pozostawia wiele do życzenia. Z kolei źle dobrany rozmiarem, nawet najpiękniejszy i najdokładniej dopasowany do stylizacji dywan, może zniszczyć cały efekt naszej starannie dobranej aranżacji. Dlatego też poniżej przedstawiamy kilka najczęściej błędów popełnianych przy wyborze rozmiaru dywanu. Ku przestrodze.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów związanych z doborem rozmiaru dywanu jest wybieranie go „na oko”. Nasze oczy zwykle są w tym wypadku omylne i z dużym prawdopodobieństwem kupimy zbyt duży lub zbyt mały dywan. Na pomiar trzeba poświęcić trochę czasu i należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak znajdujące się w pobliżu drzwi, możliwość wygodnego odsuwania krzeseł czy też konieczność pomieszczenia na dywanie mebli w całości.

Kolejnym błędem, jaki często popełnia się podczas wybierania rozmiaru dywanu, jest zakup dywanu o nietypowym kształcie (zwłaszcza okrągłym i owalnym) do pomieszczeń, w których jest mało miejsca i w których dywan będzie stanowił jedynie dodatkowy element zagęszczający przestrzeń. W małych pokojach najlepiej sprawdzają się dywany prostokątne, które mogą optycznie powiększyć pokój.

Na koniec dodajmy jeszcze kilka słów o dopasowaniu wielkości dywanów do mebli, choć już o tym wspominaliśmy. Wybór zbyt małego dywanu pod stół jadalniany mija się z celem, ponieważ wstawanie i odsuwanie krzesła będzie związane każdorazowo z zahaczaniem nim o krawędź dywanu. Z kolei za mały dywan położony przed narożnikiem lub sofą będzie robił wrażenie „zbyt krótkiego”, a w miejscu pomiędzy sofą a krawędzią dywanu bardzo szybko gromadzi się kurz.

Jakich błędów unikać, dobierając rozmiar dywanu do pomieszczenia?

 • Brak dokładnych pomiarów pomieszczenia i mebli, pod którymi chcemy położyć dywan,
 • Kupowania do małych pomieszczeń dywanów owalnych lub okrągłych, które będą pomniejszać optycznie przestrzeń,
 • Kładzenia w kąciku wypoczynkowym dywanu sięgającego do sofy (powinny na nim stać przynajmniej jej przednie nóżki),
 • Wybierania zbyt małego dywanu pod stół jadalniany (w tym wypadku lepiej nawet wybrać za duży model).
jak dobrać rozmiar dywanu, jak dobrać dywan, rozmiary dywanów
Warto dokładnie dopasować dywan do pomieszczenia.


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 25 lipiec 2020 00:05
komentarz /( 1 )
 • Tomasz
  Tomasz

  środa, 22 czerwiec 2022 15:30

  nie sądziłem, że wybór dywanu może być taki skomplikowany, ale przeczytałem rady i teraz już mniej więcej wiem czego szukać. Dzięki!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.