Jak usunąć wosk ze szklanego stołu lub szyby? To najlepszy patent! - dekoportal.pl

Jak usunąć wosk ze szklanego stołu lub szyby? To najlepszy patent!

19 Maj 2022 / Napisał  / Porady
jak usunąć wosk ze szklanego stołu
Jeśli po wosku pozostał jakiś ślad, możesz wyczyścić go przy pomocy płynu do mycia naczyń.

Świece są doskonałą ozdobą stołu – zapalone wprowadzają przyjemną atmosferę, szczególnie jeśli są zapachowe. Niektóre są już w słoikach, natomiast nie brakuje podłużnych modeli, które umieścisz w świecznikach. Niezależnie od tego, których świeczek używasz, może zdarzyć się sytuacja, że rozpuszczony wosk zabrudzi stół. Na szczęście uda Ci się pozbyć szkód! Podpowiadamy, jak usunąć wosk ze szkła.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak usunąć wosk ze szklanego stołu?

Podczas przenoszenia świecznika nieco wosku może wylać się na stół. Taka możliwość istnieje też, jeśli korzystasz z aromatycznych świeczek w słoikach. Wystarczy, że ktoś potrąci taką dekorację i nieszczęście gotowe. Jak usunąć wosk ze szklanego stołu?

Najłatwiej będzie Ci to zrobić, jeśli poczekasz, aż wosk dobrze zastygnie. Możesz przyspieszyć ten proces. W jaki sposób? Połóż na plamie woreczek z kostkami lodu na kilka minut. Następny krok to usunięcie śladu. Jak usunąć wosk z szyby? Możesz wykorzystać do tego nóż, jednak musi być owinięty w szmatkę – ostre narzędzie nie może dotykać bezpośrednio szkła. Możesz również zastosować starą kartę płatniczą lub linijkę.

Jeśli po wosku pozostał jakiś ślad, możesz wyczyścić go przy pomocy płynu do mycia naczyń. Sprawdzi się również niewielka ilość octu zmieszanego z wodą. Do mycia możesz wykorzystać bawełnianą ściereczkę lub papierowy ręcznik. Nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu octu – woń błyskawicznie wyparuje.

Jak usunąć wosk ze szklanego stołu?

 • Poczekaj, żeby wosk dobrze zastygł,
 • Stanie się to szybciej, jeśli wykorzystasz woreczek z lodem,
 • Twardy wosk usuniesz, na przykład podważając go starą kartą do bankomatu,
 • Ewentualny ślad po wosku wyczyścisz przy pomocy płynu do mycia naczyń lub octu,
 • Powierzchnię przetrzesz papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką.
jak usunąć wosk ze szkła
Świece są doskonałą ozdobą stołu – zapalone wprowadzają przyjemną atmosferę, szczególnie jeśli są zapachowe.

Czym rozpuścić wosk?

Zastanawiając się, jak usunąć wosk z szyby, weź pod uwagę wykorzystanie ciepła zamiast zimna. W jaki sposób? Przygotuj kawałek bibuły, kartkę papieru lub serwetkę. Czym rozpuścić wosk? Zrobisz to przy pomocy suszarki do włosów.

Przyłóż materiał w miejscu plamy, a następnie uruchom suszarkę. Jeśli ma kilka stopni temperatury, na wszelki wypadek zaczynaj od najchłodniejszego, stopniowo dążąc do najcieplejszego. Podczas suszenia powierzchni stołu wosk powinien się rozpuścić i wchłonąć w serwetkę. Jeśli zostaną po nim tłuste plamy, to wyczyścisz je przy pomocy gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń.

 • Do rozpuszczenia wosku potrzebujesz serwetki, którą nałożysz na plamę. Następnie potraktuj ją ciepłym powietrzem z suszarki, a zabrudzenie wchłonie się w papier.
jak usunąć wosk
Twardy wosk usuniesz, na przykład podważając go starą kartą do bankomatu.

Jak usunąć wosk ze świecznika?

Zabrudzić może się nie tylko stolik, lecz także świecznik. Bez trudu przywrócisz elementowi dekoracyjnemu estetyczny wygląd. Pamiętaj, że szkło jest materiałem dość delikatnym.

Kiedy wybierasz sposób na usunięcie ze szkła wosku, zwróć uwagę na to, żeby był jak najbezpieczniejszy. Co nie służy materiałowi? Przede wszystkim uważaj na zmienne temperatury. Nie możesz zimnego naczynia umieścić w bardzo gorącej wodzie, ponieważ grozi to pęknięciem.

Zdarza się, że wosk spływa po bocznych ściankach świeczki i brudzi naczynie, a pozbycie się zaschniętej pozostałości może okazać się problematyczne. Jak usunąć wosk w bezpieczny sposób? Zabrudzony świecznik możesz włożyć do miski z ciepłą wodą tak, żeby był cały zanurzony. Pamiętaj jednak, że woda nie może być za gorąca – dopiero zagotowana się nie sprawdzi, bo może uszkodzić element dekoracyjny. Pozostaw całość na noc. Przez ten czas wosk odklei i wypłynie na powierzchnię. Warto dodatkowo umyć naczynie przy pomocy płynu do mycia naczyń lub wody z mydłem.

Jeśli wnętrze świecznika nie jest silnie zabrudzone, a znajduje się w nim tylko trochę zaschniętego wosku, możesz wypełnić ciepłą wodą środek naczynia. Po kilkunastu godzinach fragment wosku powinien się odkleić i wypłynąć na wierzch świecznika.

Jak usunąć wosk ze świecznika?

 • Uważaj na zmienne temperatury – szok termiczny może doprowadzić do zniszczenia szkła,
 • Włóż świecznik do miski z ciepłą wodą na kilkanaście godzin – o poranku zauważysz, że odkleił się i pływa na powierzchni,
 • Jeśli pozostały jakieś ślady po wosku, usuń je przy pomocy wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń.
czym rozpuścić wosk
Jeśli pozostały jakieś ślady po wosku, usuń je przy pomocy wody z mydłem lub płynu do mycia naczyń.

Jak usunąć wosk ze szkła? Poznaj sposoby na wyczyszczenie lampionów

Wiesz już, jak usunąć wosk ze szklanego stołu oraz świecznika. Plamy po świeczkach mogą pojawić się również na lampionach, które stały się popularnym elementem dekoracyjnym na balkon lub taras. Na ich ściankach często powstają zabrudzenia. Jak usunąć wosk z zabrudzonych lampionów?

Podobnie jak w przypadku stołów czy świeczników możesz wykorzystać metodę na ciepło lub na zimno. Lampion umieścisz w dużej misce wypełnionej ciepłą wodą. Dzięki temu wosk odejdzie ze ścianek, łatwo się go pozbędziesz, a ewentualne pozostałości doczyścisz gąbką.

Możesz również obłożyć zabrudzone miejsce woreczkiem z lodem. Twardy wosk łatwo będzie Ci podważyć i tym samym usunąć. Po pozbyciu się go możesz umyć lampion przy pomocy płynu do naczyń.

Jak wyczyścić lampiony z wosku?

 • Lampiony wyczyścisz przy pomocy ciepłej wody,
 • Zanurz element dekoracyjny w misce wypełnionej wodą, żeby wosk łatwo odszedł, a pozostałości wytrzyj gąbką,
 • Możesz wykorzystać woreczek z lodem – obłóż nim zabrudzone miejsce, a później podważ wosk i usuń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 26 maj 2022 14:24

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.