Jak zrobić hamak? Stwórz z nami najlepszy hamak DIY! - dekoportal.pl

Jak zrobić hamak? Stwórz z nami najlepszy hamak DIY!

20 Kwi 2022 / Napisane przez  / Porady
Hamak DIY czy warto zrobić go samodzielnie
Hamak w ogrodzie to idealne miejsce do oderwania się od obowiązków i błogiego relaksu.

Hamak w ogrodzie jest idealnym miejscem do odpoczynku. Oznacza błogie chwile z książką, leiwe drzemki i słuchanie natury. Chętnie korzystają z niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli chcesz zyskać na posesji przestrzeń do relaksu, nie musisz decydować się na zakup kosztownego modelu. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jak zrobić hamak samodzielnie.

O czym przeczytasz w artykule?

Hamak DIY – czy warto zrobić go samodzielnie?

Hamak w ogrodzie jest perfekcyjnym miejscem na relaks z książką w dłoni, a także na korzystanie z uroków słonecznej pogody. To patent na drzemki, leniowe popołudnia z drinkiem w ręku, a także odstresowanie. Element wyposażenia posesji możesz wykonać samodzielnie. Hamak DIY dopasujesz do swoich potrzeb. Zdecydujesz o kolorze i wielkości elementu. Nie musisz więc szukać sklepowych "gotowców".

Hamak DIY możesz wykonać w tradycyjny sposób, korzystając z trwałego materiału oraz belek. Własnoręcznie skonstruujesz także mobilny model na stelażu. Dzięki temu dostosujesz element wyposażenia do działki. Samodzielnie wykonany hamak w ogrodzie pozwoli Ci też nieco zaoszczędzić – zakupione do niego elementy okażą się tańsze niż gotowy model dostępny w sklepie. Dzięki temu dobierzesz tkaninę, taką jak Ci się podoba i harmonijnie wyposaższy strefę relaksu.

Hamak DIY nie jest jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim na jego wykonanie będziesz potrzebować kilku godzin. Może się też okazać, że nie masz potrzebnych narzędzi, na przykład wiertarki czy maszyny do szycia. Przed przystąpieniem do pracy, sprawdź, czy masz wszytsko, co będzie potrzebne.

Zastanawiając się, jak zrobić hamak, weź pod uwagę, gdzie go zawiesisz. Planując wymiary i rodzaj elementu wyposażenia, przemyśl, czy jego miejsce będzie na tarasie, w ogrodzie czy na balkonie. Obecnie hamak jest modnym akcesorium wykorzystywanym też w aranżacji wnętrz. Możesz więc umieścić oryginalną ozdobę w salonie, gdzie będzie dodatkowym siedziskiem. Taka strefa wypoczynku w domu z pewnością zachwyci niejednego gościa!

Hamak w ogrodzie – dlaczego warto wykonać go samodzielnie?

 • Dostosujesz jego wygląd do aranżacji posesji,
 • Zmniejszysz koszt hamaka,
 • Dopasujesz typ elementu do miejsca, w którym chcesz go postawić lub zawiesić,
 • Hamak DIY nie jest jednak pozbawiony wad, ponieważ na jego wykonanie trzeba poświęcić dużo czasu.
dekoportal004
Samodzielne wykonanie hamaka jest zdecydowanie zajęciem czasochłonnym, lecz efekt wynagradza nasz trud

Jak uszyć hamak do przymocowania na drzewach?

Na Twojej posesji znajdują się dwa drzewa, do których możesz przymocować hamak? Dzięki temu przygotujesz miejsce do relaksu znacznie szybciej. Konstruowanie stelaża nie będzie bowiem konieczne. To zdecydowanie ułatwi, a także przyspieszy zadanie.

Rozpocznij od przygotowania materiału. Dobrze sprawdzi się gruba bawełna, ale jeszcze lepszy będzie poliester tworzony techniką RipStop zapewniającą zwiększoną trwałość. Przygotowany materiał powinien mieć około 200x100 cm. Wybierz tkaninę, która będzie pasowac do mebli ogrodowych na tarasie. Dzięki temu hamak DIY będzie spójną częścią całości. Potem kolej na robótki krawieckie!

Krótsze boki materiału zaszyj, żeby stworzyć z nich tunel na linę. Dłuższe boki tkaniny również możesz obszyć – dzięki temu nie będą się strzępiły, co przedłuży trwałość hamaka. Przez uzyskane tunele przełóż liny i przymocuj je do drzew, wiążąc supły.

Hamak – jak zrobić model do przymocowania do drzew?

 • Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się dwa drzewa do przymocowania hamaka, projekt DIY nie sprawi Ci trudności,
 • Przygotuj prostokątny kawałek materiału,
 • Przeszyj jego dłuższe boki, żeby się nie strzępiły,
 • Z krótszych boków wykonaj tunele, przeszywając materiał kilkakrotnie,
 • Przełóż przez tunele liny, które następnie zawiążesz do drzew.
Jak uszyć hamak do przymocowania na drzewach
Drzewa w ogrodzie są Twoim największym sojusznikiem jeżeli chcesz wykonać własny hamak

Podstawa do hamaka – z czego można ją wykonać?

W Twoim ogrodzie nie ma sąsiadujących ze sobą drzew, ale chcesz wykonać tradycyjny hamak, który składa się z dwóch elementów podtrzymujących materiał? Do pracy wykorzystaj drewniane drążki. To właśnie na nich będzie wspierała się tkanina.

Podstawa do hamaka to nie tylko drewniane drążki, lecz także haki i karabińczyki. To dzięki nim przymocujesz element wyposażenia, na przykład do zadaszenia tarasu czy balkonu lub do sufitu w domu. To DIY z drewna i tkaniny nie uda się bez mocnego sznura. Wytrzymała lina pozwoli Ci połączyć materiał z drążkiem.

Wybierając linę, zwróć uwagę na jej maksymalne obciążenie. Szukaj wśród produktów przeznaczonych do tworzenia huśtawek ogrodowych. Dobrze sprawdzi się też gruba lina żeglarska. To kluczowe z uwagi na bezpieczeństwo huśtajacych się.

Z czego wykonać podstawę do hamaka?

 • Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma drzew, do których można przywiązać prosty hamak, stwórz go na bazie drewnianych drążków,
 • Do wykonania podstawy potrzebujesz też haków oraz karabińczyków,
 • Dzięki nim przymocujesz hamak do zadaszenia tarasu,
 • Niezbędna jest także mocna lina, na przykład żeglarska lub przeznaczona do tworzenia huśtawek ogrodowych.
Podstawa do hamaka z czego można ją wykonać
Solidne mocowanie w postaci karabińczyków dobrej jakości jest podstawą prawidłowego montażu hamaka.

Hamak DIY – jaki materiał wybrać?

Podstawa do hamaka musi być wytrzymała, ale nie bez znaczenia pozostaje materiał wykorzystany do DIY. Świetnie sprawdzi się poliester typu RipStop, który wyróżnia się siatkowatą fakturą. Materiał jest odporny na niszczenie się po rozcięciu. Dzięki temu bez trudu dotniesz go na potrzebny wymiar.

Warto wybierać spośród materiałów z powłoką hydrofobową. Dzięki temu hamak DIY będzie wodoodporny. Szukając tkaniny, zwróć uwagę na to, czy jest łatwa w czyszczeniu. Podczas odpoczynku na hamaku nietrudno przecież o rozlanie kolorowego napoju czy upuszczenie przekąski, dlatego warto wybrać materiał, na którym nie pozostaną plamy.

 • Solidny hamak do ogrodu wykonasz ze wzmocnionego poliestru. Wybierz materiał, który jest wodoodporny oraz łatwy do wyczyszczenia.
Hamak DIY jaki materiał wybrać
Solidny materiał zagwarantuje Twojemu hamakowi, że będzie sprawował się przez wiele sezonów!

Jak zrobić hamak?

Wiesz już, co jest potrzebne, żeby samodzielnie wykonać tradycyjny hamak. Czas na rozpoczęcie prac, do których potrzebujesz maszyny do szycia oraz wiertarki. Rozpocznij od przygotowania materiału. Tkanina powinna mieć wymiary około 200x100 cm, żeby zapewniała wygodę.

Zastanawiając się, jak uszyć hamak, weź pod uwagę konieczność połączenia materiału z drewnianymi drążkami. W tym celu konieczna jest lina. Żeby połączyć ją z materiałem, musisz utworzyć w nim tunele.

Zegnij węższy bok prostokątnego materiału – powstały tunel powinien być takiej wielkości, żeby dało się przez niego przełożyć sznurek. Zszyj to miejsce mocną nicią przy użyciu maszyny do szycia. Zrób to samo po drugiej stronie.

Przez uszyte tunele przełóż linę. Będzie Ci to łatwiej zrobić, jeśli jej końcówkę obwiążesz kilka razy taśmą – dzięki temu stanie się bardziej wyczuwalna pod palcami. Po przełożeniu lin przez tunele czas na przewiercenie drążków – po każdej stronie drewnianego elementu wykonaj dwa otwory obok siebie. Dzięki temu trwalej zamocujesz linę, wiążąc supły.

Po obydwu stronach hamaka zostaną Ci liny, do których należy przymocować karabińczyki. Zawiesisz je na hakach zamontowanych, na przykład do zadaszenia tarasu. Taki hamak DIY nie jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ przestrzeń do odpoczynku wykonasz także z palet.

Jak zrobić hamak?

 • Po skompletowaniu trwałego materiału oraz przedmiotów potrzebnych do wykonania podstawy rozpocznij pracę,
 • Wykonanie hamaka usprawni wykorzystanie maszyny do szycia oraz wiertarki,
 • Przygotuj materiał, zszywając jego krótsze boki w taki sposób, żeby powstały tunele, przez które przełożysz liny,
 • Drążki przewierć – zrób na każdym końcu drążka po dwa otwory,
 • Przełożysz przez nie liny i zawiążesz supły,
 • Do lin przymocujesz karabińczyki, a je umieścisz na hakach zamontowanych do zadaszenia tarasu.
Jak zrobić hamak
Jeżeli posiadasz odpowiednie narzędzia - Twój hamak może być trwalszy a jego wykonanie bardziej estetyczne.

Hamak – jak zrobić go z palet?

Palety wykorzystywane do transportowania rozmaitych przedmiotów stały się głównym elementem wielu projektów DIY z drewna. Wykonuje się z nich meble tarasowe i balkonowe. Zastanawiając się, jak zrobić hamak, weź pod uwagę wykorzystanie palet. Rozpocznij od wybrania materaca, do którego dopasujesz wielkość drewnianych elementów. Pamiętaj, że podstawa hamaka powinna być nieco większa niż materac, ponieważ potrzebujesz miejsca na liny.

Rozpocznij od wyczyszczenia palet. Konieczne jest ich wyszlifowanie, żeby pozbyć się niebezpiecznych drzazg. Po wyrównaniu powierzchni palet zabezpiecz je przed warunkami atmosferycznymi, wykorzystując do tego bejcę. Preparat chroni przed pleśnią, a dodatkowo nadaje drewnu ładny kolor.

Hamak z palet będzie stabilniejszy, jeśli jego elementy połączysz ze sobą przy pomocy desek. Rozpocznij od rozłożenia na ziemi równolegle dwóch listew, pomiędzy którymi umieścisz palety. Połącz ze sobą elementy. Do pracy wykorzystaj łączniki do drewna.

Do czterech rogów powstałych z połączenia palet przymocuj liny. Stabilny efekt osiągniesz, jeśli wykonasz otwory. Hamak z palet przymocuj na tarasie.

Na konstrukcji z palet połóż materac. Możesz dodatkowo ozdobić miejsce relaksu poduszkami. Jedną z lin obwiąż solarnym sznurem – dzięki temu hamak z palet będzie pięknie prezentował się wieczorem.

Hamak z palet – jak zrobić?

 • Wybierz materac, którego wielkość pozwoli Ci zdecydować o wymiarach hamaka,
 • Podstawa z palet musi być trochę większa od materaca, żeby zostało miejsce na liny,
 • Palety wyczyść, wyszlifuj i pokryj bejcą, żeby były zabezpieczone przed wilgocią,
 • Na ziemi ułóż równolegle dwie listwy, a między nimi połóż palety – stwórz z elementów konstrukcję, korzystając z łączników do drewna,
 • Do czterech rogów konstrukcji przymocuj liny, przeciągając je przez otwory,
 • Hamak przymocuj w wybranym miejscu i ułóż na nim materac,
 • Udekoruj miejsce do relaksu poduszkami oraz solarnym sznurem.
Hamak jak zrobić go z palet
Znajomi mówią Ci o zbędnych paletach? To idealny materiał do wykonania solidnego hamaka.

Stelaż do hamaka – zrób sam!

Hamak drewniany nie musi być cały wykonany z palet. Z naturalnego surowca możesz wykonać stojący stelaż, a sama przestrzeń do leżenia będzie z trwałej tkaniny. Hamak drewniany na stojaku to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na tym, żeby element wyposażenia ogrodu był mobilny.

Zastanawiając się, jak zrobić stojak na hamak, rozpocznij od przygotowania potrzebnych elementów. Do wykonania stelaża niezbędne będą dwie długie kantówki, które zetniesz pod kątem – utworzą one kąt rozwarty. To właśnie do nich przymocujesz materiał do leżenia.

Przygotuj dwie deski – ułóż je równoległe do siebie w takiej odległości, żeby móc umieścić pomiędzy nimi kantówki z obydwu stron. Każdą z kantówek przytwierdź do desek, przewiercając je na wylot i łącząc przy pomocy śrub. Czas na wykonanie podstawy tej konstrukcji.

Do tego potrzebne będą Ci dwie deski tej samej długości. Każdą z nich ułóż po przeciwległej stronie konstrukcji składającej się z długich desek połączonych z kantówkami. Przymocuj elementy przy pomocy kątowników.

W górnej części kantówek wywierć otwory, przez które przełożysz śruby z oczkiem. To do nich przymocujesz karabińczyki z hamakiem. Do wykonania hamaka potrzebujesz prostokątnego kawałka materiału oraz grubej liny. Krótsze boki tkaniny zaszyj w taki sposób, żeby powstał w nich tunel, przez który przełożysz sznur, a sznur ten przymocujesz do karabińczyka.

Jak zrobić stojak na hamak?

 • Do wykonania stelaża wykorzystaj dwie kantówki, które musisz ściąć pod kątem – po stworzeniu konstrukcji będą tworzyły kąt rozwarty,
 • Umieść kantówki pomiędzy dwiema długimi deskami ułożonymi równoległe i połącz ze sobą konstrukcję, przewiercając elementy na wylot i łącząc śrubami,
 • Do stelaża potrzebna będzie Ci jeszcze podstawa zapewniająca stabilność,
 • Wykonasz ją z dwóch desek, które muszą znaleźć się na końcach konstrukcji,
 • Przymocuj je pod spodem, żeby stanowiły podporę stelaża,
 • Do montażu wykorzystaj kątowniki,
 • W kantówkach wykonaj otwory, a przez nie przełóż śruby z oczkiem, do których przymocujesz karabińczyki z hamakiem.


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 13:11
komentarzy /( 3 )
 • Truskawka_45
  Truskawka_45

  piątek, 20 maj 2022 09:59

  marzy mi się taki
 • Kasia
  Kasia

  środa, 17 luty 2021 11:42

  Może się pokuszę w te wakacje o własny hamak? hmm ...
 • Kinga
  Kinga

  piątek, 04 wrzesień 2020 13:22

  Wielkie dzięki za ten wspaniały wynalazek!!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.