Jak zrobić łapacz snów? DIY dla początkujących! - dekoportal.pl

Jak zrobić łapacz snów? DIY dla początkujących!

04 Lut 2021 / Napisał  / Porady
 jak zrobić łapacz snów
Łapacze snów od kilku lat cieszą się popularnością jako ciekawa dekoracja.

Kiedyś amulety, dziś popularne dekoracje. Łapacze snów, bo o nich mowa, są szczególnie lubianą ozdobą sypialni. Chcesz wiedzieć, jak zrobić łapacz snów? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy prosty sposób na tę efektowną dekorację.

O czym przeczytasz w artykule?

Łapacz snów – co to jest?

Obecnie łapacz snów jest kojarzony jako element dekoracyjny. Kiedyś był jednak amuletem północnoamerykańskich plemion. Łapacz snów wieszano nad łóżkiem, a jego zadaniem była ochrona śpiącej osoby przed koszmarami. Amulet miał za zadanie zatrzymywać złe sny, a przepuszczać do świadomości te dobre.

Łapacze snów od kilku lat cieszą się popularnością jako ciekawa dekoracja. Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji, ale możesz też wykonać ozdobę samodzielnie. Nie wiesz, jak zrobić łapacz snów na szydełku? Nic straconego. Są prostsze sposoby na wykonanie efektownej ozdoby.

 • Łapacz snów był niegdyś amuletem północnoamerykańskich plemion, które wierzyły, że przedmiot ten potrafi odstraszać koszmary senne. Obecnie łapacz stał się modną dekoracją.
 łapacz snów jak zrobić
Żeby wykonać łapacz snów DIY, przydadzą Ci się też piórka, koraliki, kryształki czy chwosty.

Łapacz snów DIY – co przygotować do wykonania dekoracji?

Efektowne łapacze snów mogą kosztować nawet 100 zł. Możesz jednak wykonać je samodzielnie, co znacznie obniży koszt dekoracji. Zacznij od przygotowania podstawy. Myśląc o tym, jak zrobić łapacz snów, weź pod uwagę wykorzystanie drewnianej obręczy, której koszt to około 5 zł. Cena zależy w dużej mierze od wielkości akcesorium.

Chcesz, żeby łapacz snów DIY był jeszcze tańszy? Nie kupuj drewnianej obręczy, a wykorzystaj karton. Z pewnością masz w domu tekturę, z której z łatwością wytniesz okrąg będący podstawą dekoracji. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łapacz snów najprostszym sposobem, weź pod uwagę wykorzystanie haftowanej serwetki. Dzięki niej umiejętności szydełkowania nie będą Ci potrzebne. Możesz też wykorzystać filcową podkładkę.

Do wykonania dekoracji przydadzą się koronkowe, cienkie wstążki, rafia, kolorowe tasiemki oraz sznurki bawełniane. Być może masz w domu niewielkie kawałki materiału, które do niczego się już nie przydadzą? Potnij je na długie paski, a zyskasz tasiemki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Żeby wykonać łapacz snów DIY, przydadzą Ci się też piórka, koraliki, kryształki czy chwosty. Wybór elementów zależy od tego, jaki styl dekoracji chcesz uzyskać.

Uwielbiasz lato i chcesz, żeby łapacz snów DIY Ci o nim przypominał? Do tasiemek przymocuj niewielkie muszelki. Chcesz uzyskać jesienną dekorację? Wkomponuj w ozdobę kilka szyszek, a będzie prezentowała się nietuzinkowo.

Przed rozpoczęciem pracy przygotuj sobie akcesoria. Przydadzą się nożyczki. Niezastąpiony będzie również klej na gorąco.

Łapacz snów DIY – z czego można go wykonać?

 • Podstawę łapacza możesz wykonać z drewnianej obręczy, ale jeszcze tańszym rozwiązaniem będzie wycięcie okrągłego elementu z tektury,
 • Jeśli nie umiesz szydełkować, zdecyduj się na zakup haftowanej serwetki,
 • Do udekorowania obręczy sprawdzą się mulina, rafia, tasiemka,
 • Do wykonania wiszących części idealne będą piórka, chwosty, koraliki,
 • Do łapacza możesz przymocować również elementy sezonowe, na przykład muszelki czy szyszki.
 czym obsadzić taras
Myśląc o tym, jak zrobić łapacz snów, weź pod uwagę wykorzystanie drewnianej obręczy.

Łapacz snów – jak zrobić z serwetki?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić łapacz snów na szydełku, zdecyduj się na prostszy sposób wykonania dekoracji. Rozpocznij od przygotowania obręczy. Owiń ją sznurkiem w wybranym kolorze. Będzie Ci łatwiej, jeśli najpierw fragment bawełny przyczepisz przy użyciu kleju na gorąco. Po owinięciu obręczy nie odcinaj sznurka – pozostaw go, żeby służył do powieszenia ozdoby.

Kolejny krok to wykonanie wiszących ozdób. Możesz wykorzystać różne elementy – wszystko zależy od tego, do jakiego stylu chcesz dopasować dekorację. Łapacz snów DIY będzie prezentował się świetnie, jeśli na kilka sznurków nawleczesz koraliki i przymocujesz je do dolnej części obręczy. W tym celu pozostaw nieco nitki bez koralików i zrób podwójny supełek na drewnianym kole.

Zamiast koralików możesz wykorzystać tasiemki. Wytnij je z kawałka materiału, a następnie przyklej przy użyciu kleju na gorąco. Wstążki lub tasiemki możesz też przewiązać – zrób to jednak już po przymocowaniu serwetki do obręczy.

Do udekorowania dolnej części łapacza snów sprawdzą się też pompony. Wystarczy, że nawleczesz je na mulinę, a następnie sznurek przymocujesz do obręczy. Zastanawiając się, jak zrobić łapacz snów z serwetki, weź pod uwagę ozdobienie go chwostami. Możesz kupić gotowe, ale bez trudu wykonasz je też samodzielnie.

Do wykonania chwostów przyda Ci się karton, z którego wytniesz kształt prostokąta. Powinien mieć taką długość, jaką chcesz, żeby miała dekoracja. Wokół tektury zacznij owijać kordonek – liczba owinięć zależy od tego, jak gruby ma być chwost.

Kiedy zakończysz etap owijania tektury, przygotuj sobie kawałek sznurka. Włóż go pod nawinięte na karton nitki, a następnie zwiąż w górnej części. Dolną część zwiniętej muliny przetnij i pozbądź się tekturki. Kolejny krok to przewiązanie dodatkową nicią chwostu – mniej więcej w 1/5 jego wysokości. Dzięki temu powstanie charakterystyczny kształt elementu.

Serwetkę do łapacza snów możesz przykleić już po owinięciu obręczy nitką lub na samym końcu pracy. Wszystko zależy od tego, jakie ozdoby zostały przyczepione do drewnianego elementu. Serwetka powinna mieć średnicę zbliżoną do obręczy, jeśli chcesz ją przykleić.

Na obręcz nałóż klej na gorąco, do którego przyczepisz serwetkę. Ten sposób jest najszybszy i najprostszy, jednak efekt może Cię nie zadowolić, jeśli serwetka okaże się niedopasowana rozmiarem. Będzie bowiem konieczne ścięcie jej końców, a to nie zawsze wychodzi estetycznie.

Możesz zdecydować się na serwetkę 3 cm mniejszą od średnicy obręczy. Element przyczepisz do koła przy pomocy nici. Przewlekanie sznurka przez serwetkę okaże się pracochłonne, ale efekt będzie tego wart. Jeśli wybierasz ten sposób na przymocowanie serwetki, pracę wykonaj tuż po owinięciu obręczy sznurkiem.

Jak zrobić łapacz snów z serwetki?

 • Rozpocznij od owinięcia obręczy sznurkiem w dowolnym kolorze – jego fragment przyklej, żeby praca poszła sprawnie i precyzyjnie,
 • Wykonaj wiszące ozdoby, na przykład z nitki, na którą nawleczesz koraliki,
 • Dobrze sprawdzą się też tasiemki – możesz wyciąć paski z materiału, którego już nie potrzebujesz,
 • Jako wisząca ozdoba sprawdzą się pompony nawleczone na sznurek,
 • Łapacz udekorujesz również przy pomocy chwostów, które możesz wykonać samodzielnie, korzystając z muliny i kawałka tektury,
 • Najważniejszym elementem łapacza jest serwetka, którą możesz przykleić na gorący klej po doczepieniu wiszących ozdób. Piękniej zaprezentuje się jednak przymocowana sznurkiem, który trzeba przewlec przez serwetkę i przymocować do obręczy.
 jak zrobić łapacz snów na szydełku
Do udekorowania obręczy sprawdzą się mulina, rafia, tasiemka.

Łapacz snów – czy sprawdzi się tylko w sypialni?

Wiesz już, jak zrobić łapacz snów. Czas na wybranie dla niego miejsca. Ze względu na historię łapacza jest on szczególnie polecany do sypialni. Możesz zawiesić go nad łóżkiem, nawet jeśli wiara w moc amuletu nie jest Ci bliska.

Łapacz snów DIY sprawdzi się też w pokoju dziecka. Możesz zawiesić go nad łóżeczkiem lub strefą zabaw. Sypialnię pociechy urozmaici łapacz z imieniem umieszczonym w środku obręczy. Litery mogą być wykonane ze sklejki, a nawet kartonu, na który nakleisz koraliki.

Łapacz snów DIY wzbogaci również aranżację salonu. W przestronnym pokoju dziennym warto zawiesić trzy sztuki dekoracji obok siebie, ale na różnych wysokościach. Zdecyduj się na łapacze podobne stylistycznie, ale różniące się nieco rozmiarem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łapacz snów zdobił ogród. Latem możesz przymocować go na tarasie, na przykład do zadaszenia. Świetnie zaprezentuje się też kilka sztuk umieszczonych na ścianie altany. Łapacze snów sprawdzą się do udekorowania przestrzeni na ogrodowe przyjęcia.

Gdzie można zawiesić łapacz snów DIY?

 • Najpopularniejszym miejscem na łapacz snów jest ściana nad łóżkiem w sypialni,
 • Możesz udekorować nim również pokój pociechy, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na obręcz z imieniem w środku,
 • Łapacz snów pozwoli Ci w nietuzinkowy sposób ozdobić salon – jeśli wnętrze jest przestronne, zdecyduj się na trzy sztuki i zawieś je obok siebie,
 • Dekoracja może urozmaicić wygląd tarasu – świetnie sprawdzi się podczas ogrodowych przyjęć.
 łapacz snów diy
Łapacze snów sprawdzą się do udekorowania przestrzeni na ogrodowe przyjęcia.

Łapacz snów DIY – do jakich wnętrz pasuje?

Łapacz snów utrzymany w beżowej kolorystyce i ozdobiony liśćmi wykonanymi ze sznurka szczególnie dobrze pasuje do aranżacji w stylu boho. Nie oznacza to jednak, że dekoracja inspirowana amuletem nie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w inny sposób. Wiele zależy bowiem od tego, jaką kolorystykę i ozdoby zastosujesz.

We wnętrzu urządzonym w etnicznym stylu świetnie zaprezentują się kolorowe łapacze snów. Do ich wykonania możesz wykorzystać różowe, fioletowe i błękitne tasiemki, a także barwne koraliki. Jeśli chcesz, żeby łapacz snów DIY pasował do wnętrza retro, wybierz do udekorowania brązowe pióra i czarną obręcz.

Zastanawiasz się, jak zrobić łapacz snów pasujący do stylu skandynawskiego? Korzystaj z nici utrzymanych w jasnej kolorystyce. Doskonale sprawdzi się złamana biel. W roli wiszących ozdób zastosuj własnoręcznie wykonane chwosty.

Chcesz wkomponować łapacz snów DIY w sypialnię urządzoną w stylu glamour? To możliwe! Do wykonania dekoracji wykorzystaj połyskujące nici, a w roli wiszących ozdób zastosuj błyszczące koraliki. Korzystaj z elementów w kolorach czerni i bieli, a jako akcent zastosuj srebrną barwę.

Jak dopasować łapacz snów DIY do aranżacji?

 • We wnętrzu urządzonym w stylu boho sprawdzi się łapacz w beżowym kolorze, ozdobiony liśćmi wykonanymi ze sznurka,
 • Etno aranżację dopełnisz kolorowym modele z tasiemkami i koralikami,
 • W retro wnętrzu świetnie zaprezentuje się łapacz z czarną obręczą oraz brązowymi piórami,
 • Skandynawski wystrój urozmaicisz dzięki dekoracji z jasnych nici i chwostów,
 • Łapacz snów utrzymany w kolorze czerni i bieli oraz ozdobiony srebrnymi elementami sprawdzi się w sypialni urządzonej w stylu glamour.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 luty 2021 17:02
komentarzy /( 2 )
 • zosia
  zosia

  poniedziałek, 08 luty 2021 16:06

  Podoba mi się pomysł na taką ozdobę, czemu nie?
 • claudia
  claudia

  piątek, 05 luty 2021 16:36

  Świetny artykuł, zainspirował mnie do stworzenia własnego łapacza :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.