Jaka porcelana jest modna? - dekoportal.pl

Jaka porcelana jest modna?

13 Lis 2023 / Napisał  / Porady
 czym obsadzić taras

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Gerlach.


Zastawa porcelanowa to coś, co swego czasu obecne było niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Z pewnością wielu z nas pamięta eleganckie, piękne filiżanki, kubki i talerzyki porcelanowe, które przez nasze prababcie i babki były wyjmowane z kredensu tylko podczas wyjątkowych okazji i uroczystości. Okazuje się, że także dzisiaj słabość do porcelany ma wiele osób. Tu powstaje jednak pytanie: jaka porcelana jest modna współcześnie? Postaramy się odpowiedzieć na nie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Porcelana – w czym tkwi jej sekret?

Chcąc dowiedzieć się, w czym tkwi sekret niesłabnącej popularności zastaw porcelanowych, musimy cofnąć się w przeszłość o niemal 2000 lat na kontynent azjatycki. To właśnie w starożytnych Chinach po raz pierwszy odkryto porcelanę i zaczęto produkować z niej różne wyroby. I chociaż początkowo znacząco różniły się one od naczyń znanych nam dzisiaj, z czasem Chińczycy produkcję porcelany doprowadzili do perfekcji. Już w VII wieku Chiny były największym producentem porcelany, a podczas panowania dynastii Ming zaczęli wyrabiać wazy, które współcześnie są uznawane za prawdziwe dzieła sztuki użytkowej.

Na przełomie XV i XVI wieku porcelanę do Europy przywiózł Vasco da Gama. Wydarzenie to pokryło się z ogólnym zainteresowaniem Europejczyków chińszczyzną i wkrótce w Niemczech zaczęto produkować tę wyjątkową ceramikę na własną rękę. Przełomem pod tym względem było wynalezienie białej, twardej porcelany w 1709 roku w Niemczech. Z miejsca uzyskała ona wyjątkowy status, a wytwarzane z niej talerze i filiżanki porcelanowe ozdabiały stoły na królewskich dworach i w domach ludzi z wyższych sfer.

W świadomości społeczeństwa europejskiego porcelana w XVIII wieku jawiła się jako coś eleganckiego i ekskluzywnego, a przy tym egzotycznego. W ten sposób zastawa porcelanowa budowała swój prestiż, w pewnym momencie uzyskując status „białego złota”. Kolejnym przełomem okazało się być zdobienie porcelany. Wyrafinowane malunki na filiżankach, kubkach i miseczkach dodawały im jeszcze większej wyjątkowości.


Biała zastawa porcelanowa – ponadczasowy klasyk

Powiedzmy sobie wprost: od XVIII wieku niewiele się zmieniło. Zastawa porcelanowa nadal uznawana jest za coś szczególnego. Jedynych zmian możemy dopatrywać się jedynie w tym, że na rynku dostępnych jest wiele naczyń wykonanych z materiałów „udających” porcelanę: np. fajansu czy porcelitu. Duża ilość obecnych na rynku innych materiałów gorszej jakości powoduje, że nadal dużą popularnością cieszy się klasyczna, prawdziwa biała porcelana. Wykonane z tej ceramiki filiżanki i kubki niezmiennie są wyjątkowo modne, niezależnie od tego, czy mają dodatkowe zdobienia, czy nie.


Wybieramy filiżanki i kubki porcelanowe – inne odcienie

Warto jednak zwrócić uwagę także na inne odcienie. Są one polecane przede wszystkim osobom, które chcąc nieco odejść od XVIII-wiecznego obrazu porcelany, kojarzonej z dworami królewskimi i szlacheckimi. Tutaj możemy polecić na przykład filiżanki i kubki porcelanowe w odcieniu ivory, czyli kości słoniowej. Taka zastawa może być wzbogacona o subtelny relief, dodający jej nieco klasycznego charakteru. Dobrym wyborem może być porcelana z serii Celestia marki Gerlach, którą można znaleźć w tym miejscu: https://gerlach.pl/zastawa-stolowa. Pamiętajmy jednak o tym, że z porcelaną jak najbardziej można eksperymentować – zwłaszcza w nowych mieszkaniach, urządzanych w stylu skandynawskim, loftowym lub industrialnym. W takich kuchniach, jadalniach i salonach znakomicie sprawdzi się porcelana Gerlach z linii FLOW, MUZA czy VALOR. Ich prostota i uniwersalny design będzie znakomicie pasować do nowoczesnych wnętrz.


Filiżanki porcelanowe – gładkie czy zdobione?

Szukając jednak bardziej tradycyjnych rozwiązań, możemy zwrócić swoją uwagę w stronę kubków, filiżanek i talerzyków o wyrafinowanych formach, zdobionych reliefami i ornamentami. Takie filiżanki również znajdują się w ofercie marki Gerlach – https://gerlach.pl/kubki-i-filizanki.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Gerlach.Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 listopad 2023 15:03
komentarz /( 1 )
  • Zuzka
    Zuzka

    środa, 10 kwiecień 2024 11:10

    bardzo cenią sobie małe, rzemieślnicze warsztaty

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.