Jakie karnisze są modne? Przedstawiamy rodzaje karniszy sufitowych - dekoportal.pl

Jakie karnisze są modne? Przedstawiamy rodzaje karniszy sufitowych

17 Lip 2020 / Napisane przez  / Porady
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Radzimy jaki karnisz do salonu wybrać?

Aranżacja wnęki okiennej wpływa na wygląd całego wnętrza, a jednym z jej najważniejszych elementów jest karnisz. Na rynku znajdziesz modele wykonane z różnych materiałów, montowane w różnorodny sposób i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki karnisz do salonu wybrać. Podpowiadamy, na jakie aspekty praktyczne i estetyczne warto zwrócić szczególną uwagę.

O czym przeczytasz w artykule?

Jaki karnisz wybrać? Poznaj praktyczne porady!

Na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy. Elementy te dzieli się, biorąc pod uwagę materiał wykonania czy sposób montażu. Możesz zdecydować się na karnisz sufitowy lub ścienny.

Sufitowe karnisze do salonu są dobrym rozwiązaniem, jeśli wnęka jest głęboko, a parapet mocno za nią wystaje. Karnisz montowany do ściany mógłby w tym przypadku sprawić, że zasłona będzie dotykała parapetu i przez to źle się układała. Model sufitowy przymocujesz w dowolnej odległości od okna i tym samym łatwiej będzie Ci zawiesić tkaninę. Niestety będzie się to wiązało z delikatnym pomniejszeniem pomieszczenia, co w małych pokojach może być kluczowe.

Zastanawiając się, jaki karnisz do salonu wybrać, weź pod uwagę wymiary pomieszczenia. Drążek musi być na tyle długi, żeby możliwe było rozsunięcie tkaniny na szerokość większą niż okno. Wynika to ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Za krótki karnisz – a tym samym zasłony – uniemożliwi Ci ukrycie się przed wzrokiem przechodniów.

Nie możesz zdecydować się na zbyt krótki karnisz, ale uważaj też na długie drążki. Jeśli potrzebujesz modelu dłuższego niż 2,2 m, pamiętaj o konieczności wykorzystania wspornika w środkowej części. Dzięki temu zawiesisz bez trudu również masywne zasłony.

Jaki karnisz wybrać?

 • Sufitowy, jeśli wnęka jest głęboka,
 • Odpowiedniej długości, żeby móc rozsunąć tkaninę poza krawędzie okna,
 • Ze wspornikami, jeśli potrzebujesz drążka dłuższego niż 2,2 m.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Warto dopasować długość karnisza do rozmiaru okna.

Jaki karnisz do salonu: pojedynczy czy podwójny?

Zastanawiając się, jakie karnisze do salonu są odpowiednie, musisz zdecydować o liczbie drążków. Popularne są zarówno modele pojedyncze, jak i podwójne. Wybierając karnisz, zwróć uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne.

W pokoju dziennym lepiej sprawdzi się podwójny karnisz. Dzięki niemu znajdziesz miejsce zarówno na lekkie firany, jak i zasłony. W ciągu dnia wpuścisz do pomieszczenia nieco światła, a jednocześnie osłonisz się przed wzrokiem osób z zewnątrz dzięki firanom. Wieczorem użyjesz zasłon, żeby wnętrze domu nie było widoczne dla przechodniów czy sąsiadów.

Pojedynczy krótki karnisz może się sprawdzić, jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym. Zamontujesz wtedy drążek nad oknem w kuchni. Karnisz umożliwi Ci zawieszenie zazdrostki.

Pojedynczy czy podwójny – jaki karnisz do salonu?

 • W pokoju dziennym lepiej sprawdzi się karnisz podwójny, ponieważ pozwoli Ci zawiesić zarówno firanę, jak i zasłonę,
 • Dzięki temu w ciągu dnia wpuścisz do pomieszczenia promienie słońca, a wieczorem osłonisz wnętrze przed wzrokiem ciekawskich osób,
 • Pojedynczy karnisz możesz zastosować nad oknem w kuchni, jeśli jest ona połączona z salonem; na drążku zawiesisz zazdrostkę.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Podwójny karnisz umożliwia powieszenie zarówno zasłon jak i firanek.

Drewniany czy metalowy – jaki karnisz do salonu wybrać?

Rodzaje karniszy można wyróżnić na podstawie materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Salon należy do pomieszczeń bez problemu z nadmierną wilgocią, dlatego sprawdzą się w nim wszystkie tworzywa. Nie każdy materiał będzie jednak zapewniał taką samą trwałość.

Zastanawiając się, jaki karnisz do salonu wybrać, weź pod uwagę drewniany model. Drążek z naturalnego surowca podkreśli klasyczne wnętrze i znakomicie zaprezentuje się w połączeniu z lekką, białą firaną. Drewniany karnisz w ciemniejszej wersji kolorystycznej wkomponujesz w rustykalny wystrój. Naturalny materiał sprawdzi się też w pokoju urządzonym w stylu skandynawskim, jeśli chcesz nieco go ocieplić.

Wybierając drewniany karnisz, zwróć uwagę na odcień podłogi i stolarki. Warto dopasować drążek do pozostałych elementów z drewna. Kolor karnisza może być też zbliżony do odcienia mebli. Zaletą drewnianych drążków jest nie tylko estetyka, lecz także możliwość cichego przesuwania materiału.

Myśląc o tym, jakie karnisze są modne, na myśl przychodzą metalowe modele. Drążki o nieco surowym wyglądzie są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, ale też wykończeniach. Możesz wybrać spośród karniszy satynowych lub matowych. Modele metalowe są wytrzymałe, dlatego bez obaw zawiesisz na nich ciężką, zaciemniającą zasłonę w połączeniu z lekkimi firanami.

Popularność metalowych karniszy wynika z możliwości dopasowania ich do kształtu i wielkości wnętrza. Drążek bez trudu dotniesz, ale też wydłużysz przy użyciu łączników. Dzięki temu przeprowadzisz karnisz nad dwoma prostopadłymi ścianami. Wadą metalowych modeli jest dość głośna obsługa.

Karnisz do salonu – z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

 • Drewniany – idealne rozwiązanie dla klasycznych i rustykalnych wnętrz; dopasuj go do stolarki, podłogi lub innych elementów z drewna. Zaletą drążka z naturalnego surowca jest ciche przesuwanie tkanin,
 • Metalowy – modne karnisze o surowym wyglądzie są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych oraz wykończeniu matowym i satynowym; cechują się wytrzymałością, ale są dość głośne podczas przesuwania zasłon.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Modny metalowy karnisz do salonu.

Odkryj nowoczesne karnisze do salonu

Jeśli urządzasz nowoczesny salon, zadbaj o równie współczesną aranżację wnęki okiennej. Pomoże Ci w tym odpowiedni karnisz. Zdecyduj się na biały model, który niejako wtopi się w białą ścianę. Nowoczesne karnisze do salonu mogą mieć też chłodny, srebrny kolor – warto łączyć je z jasnoszarymi lub grafitowymi zasłonami.

Zastanawiając się, jakie rodzaje karniszy sprawdzą się w salonie, weź pod uwagę modele ukryte. Takie rozwiązanie stosuje się w połączeniu z podwieszanym sufitem. Ukrycie karnisza pozwoli Ci na wykorzystanie dodatkowego oświetlenia nad wnęką okienną. Wystarczy, że zastosujesz w tym celu taśmę LED.

Jeśli nie chcesz ukrywać karnisza, a jednocześnie wolisz, żeby nie rzucał się w oczy, zdecyduj się na model linkowy. Stalowa lina naciągnięta pomiędzy wspornikami posłuży Ci jednak tylko do lekkich tkanin. Na takim karniszu nie zawiesisz ciężkiej zasłony zaciemniającej, a jedynie delikatną, przezroczystą firankę.

Myśląc o tym, jakie karnisze do salonu pozwolą Ci urządzić nowoczesną przestrzeń, nie zapomnij o sposobie wieszania tkanin. We współczesnej aranżacji dobrze zaprezentują się zasłony wykończone kołami. Taka dekoracja jest łatwa w ułożeniu, ponieważ nie wymaga długotrwałego nakładania tkaniny na żabki.

Nowoczesny karnisz do salonu – jaki wybrać?

 • Biały – wybierz go, jeśli chcesz, żeby pozostał prawie niewidoczny na tle białej ściany,
 • Srebrny – świetnie zaprezentuje się z szarymi zasłonami,
 • Ukryty w podwieszanym suficie,
 • Linkowy – sprawdzi się wyłącznie do lekkich firan,
 • Pamiętaj też o sposobie wieszania tkanin – w nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się zasłony z kołami.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
W nowoczesnym wnętrzu warto zastosować zasłony z kołami.

Czarny karnisz w salonie – do jakiego stylu pasuje?

Modne karnisze to zdecydowanie czarne modele, które rewelacyjnie zaprezentują się w industrialnym wnętrzu. Urządzając loft, zazwyczaj rezygnuje się z przesłon okiennych – wnętrza powinny być bowiem doskonale doświetlone. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, zastosuj czarny karnisz w salonie i połącz go z takim samym kolorem zasłon.

Czarny karnisz w salonie urządzonym w industrialnym stylu powinien być metalowy. Dzięki temu podkreślisz surowy charakter wystroju. Modne karnisze w czarnym kolorze efektownie zaprezentują się na tle betonowej czy ceglanej ściany, a właśnie takie okładziny są najczęściej stosowane w loftach.

Myśląc o tym, jaki karnisz do salonu minimalistycznego wybrać, weź pod uwagę czerń. Drążek z geometrycznymi zakończeniami dobrze zaprezentuje się na tle białych ścian i w połączeniu z jednobarwnymi zasłonami. Czarny karnisz w salonie wkomponujesz też w aranżację glamour. Wystarczy, że dobierzesz do niego zakończenia w postaci kryształowych kulek.

Czarny karnisz w salonie – do jakiej aranżacji go dopasować?

 • Industrialnej – jeśli nie możesz zrezygnować z przesłon okiennych, połącz czarny drążek z ciemnymi zasłonami,
 • Minimalistycznej – wybierz drążek z geometrycznymi zakończeniami,
 • Glamour – zdecyduj się na czarny karnisz z zakończeniami w postaci kryształowych kulek.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Zastosuj w salonie połączenie czarnego drążka z ciemnymi zasłonami.

Jakie karnisze do salonu urządzonego w klasycznym stylu?

Myśląc o tym, jaki karnisz do salonu klasycznego wybrać, weź pod uwagę drewniany model. Drążek skomponujesz z okładziną podłogową, meblami czy drzwiami. Drewniany karnisz będzie prezentował się odpowiednio zarówno we wnętrzu eleganckim, jak i przytulnym.

Pamiętaj też o tym, w jaki sposób zawiesić tkaninę w klasycznym wnętrzu. Najlepiej sprawdzą się zasłony na szelkach oraz taśmie marszczącej. Wybierając kolor tkaniny, skoncentruj się na beżach i brązach, które komponują się z naturalnym surowcem.

Do klasycznego, eleganckiego salonu dopasujesz też szyny sufitowe. Są one wykonywane z tworzywa sztucznego, a sprawdzą się w pomieszczeniach z niskim nadprożem. Wyróżnia się różne rodzaje karniszy sufitowych w postaci szyn: jedno-, dwu-, oraz trzytorowe. Dzięki temu istnieje możliwość zawieszenia dużej liczby tkanin.

Karnisze sufitowe mogą jednak nie pasować do wnętrza ze względu na materiał wykonania. Ukryjesz je przy pomocy osłonki ze sztukaterii, co warto wykorzystać, jeśli ten element zdobi ściany w całym pomieszczeniu. Za maskownicą możesz zamontować taśmę LED emitującą ciepłe światło – dzięki temu aranżacja wnęki okiennej stanie się przytulna.

Jaki karnisz do klasycznego salonu?

 • Dobrze sprawdzi się drewniany, który pasuje do eleganckich i przytulnych aranżacji,
 • Zawieś na nim tkaninę na szelkach lub taśmie marszczącej; wybieraj spośród beżowych i brązowych zasłon,
 • Odpowiednie będą też szyny sufitowe, które ukryjesz przy pomocy maskownicy ze sztukaterii; możesz zastosować pod nią taśmę LED emitującą ciepłe światło, które doda przytulności wystrojowi.
jaki karnisz, rodzaje karniszy, modne karnisze
Szyny sufitowe można zasłonić za pomocą maskownicy.


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 21 lipiec 2020 11:10
komentarz /( 1 )
 • Doris
  Doris

  czwartek, 23 czerwiec 2022 08:32

  a może by tak bez karnisza, firanek? Uwielbiam taki minimalizm!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.