Najlepszy sposób na to, jak powiesić firanki w wykuszu - dekoportal.pl

Najlepszy sposób na to, jak powiesić firanki w wykuszu

07 Lis 2022 / Napisał  / Porady
 jak powiesić firanki w wykuszu
Wykusz jest elementem, który wystaje poza bryłę budynku.

Zastanawiasz się, czym osłonić okna w wykuszu? To miejsce, w którym doskonale sprawdzą się firany. Trzeba jednak dobrze je dobrać ze względu na nietypową formę tej części pomieszczenia. Podpowiadamy, jakie wybrać firanki do wykuszu oraz jak je powiesić.

O czym przeczytasz w artykule?

Wykusz – czym jest i co można w nim urządzić?

Wykusz jest elementem, który wystaje poza bryłę budynku. Kojarzy się z wiekowymi budynkami, jednak jest też spotykany w nowoczesnym budownictwie. Ta forma architektoniczna pełni funkcję dekoracyjną oraz praktyczną. Urozmaica wygląd budynku z zewnątrz, a w środku daje dodatkową przestrzeń, którą możesz zagospodarować w różny sposób.

Wysunięte pomieszczenie z kilkoma oknami rozjaśnia przestrzeń. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim na zaaranżowanie jadalni – najczęściej wielkość wykuszu pozwala ustawić w nim stół z kilkoma krzesłami. Możesz urządzić tam również salon lub kącik do odpoczynku, na przykład wypełniony niskimi, umiejscowionymi pod oknami półkami na książki oraz fotelami. Wykusz jest też dobrym miejscem na kuchnię.

Co to jest wykusz?

 • Wykusz to element architektoniczny, który wystaje poza obrys budynku,
 • Spotyka się go zarówno w starszym, jak i dzisiejszym budownictwie,
 • Dzięki wykuszowi budynek prezentuje się ciekawie, a wewnątrz jest więcej miejsca,
 • Najczęściej aranżuje się w nim jadalnię, ale znajdzie się tam też przestrzeń na salon lub kuchnię.
 firany na wykusz
Ta forma architektoniczna pełni funkcję dekoracyjną oraz praktyczną.

Firany na wykusz – dlaczego warto wybrać?

Wykusz najczęściej ma okna na każdej ścianie, dzięki czemu doskonale doświetla wnętrze. Zbyt duża ilość światła może być czasem irytująca, na przykład kiedy utrudnia korzystanie z telewizora. Jeśli dom znajduje się blisko innego, z pewnością chcesz też ukryć wnętrze domu przed wzrokiem osób z zewnątrz. Potrzebujesz więc materiału, który osłoni okna.

Dobrym rozwiązaniem są firanki do wykuszu. Taka delikatna przesłona okienna blokuje najsilniejsze promienie słoneczne, ale jednocześnie nie zaciemnia pomieszczenia. Doskonale osłania również wnętrze domu przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów.

Firany na wykusz pozwolą Ci też urozmaicić aranżację pomieszczenia. Możesz powiesić wyłącznie je lub połączyć je z kolorowymi zasłonami. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu planujesz urządzić wykusz. Inspiracje dotyczące dobrania firan do wykuszu znajdziesz w tym artykule.

Firany na wykusz – czy warto?

 • Firanki do wykuszu nie zaciemnią w pełni pomieszczenia, ale subtelnie zatrzymają najsilniejsze promienie słońca,
 • Materiał zasłoni wnętrze domu przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów,
 • Firany na wykusz są też sposobem na urozmaicenie wystroju – mogą być łączone z zasłonami.
 firany do wykuszu galeria
Dobrym rozwiązaniem są firanki do wykuszu.

Wykusz – aranżacje nowoczesne z firanami

Zastanawiasz się, jakie wybrać firany? Wykusz nowoczesny możesz udekorować tak zwanymi panelami. Wizualnie firany te kojarzą się z roletami, jednak są delikatniejsze. Do nowoczesnej aranżacji wykuszu dobierz te białe, zupełnie pozbawione dekoracyjnych elementów. Takie firanki mają zazwyczaj długość podobną do okna, więc dobrze sprawdzą się, jeśli urządzasz w wykuszu kuchnię.

Planujesz nowoczesny salon z wykuszem? Galeria inspiracyjnych zdjęć dostępnych w sieci pokazuje, że idealnie sprawdzą się tam subtelne, białe, pozbawione udziwnień firany sięgające do ziemi. Możesz dodatkowo zdecydować się na zasłony – dobrze zaprezentują się między innymi szare.

 • W nowoczesnej aranżacji wykuszu możesz wykorzystać firany określane panelami – przypominają one rolety. Dobrze sprawdzą się też delikatne, długie, białe firany połączone z zasłonami, na przykład szarymi.
 firanki do wykuszu
Firany na wykusz pozwolą Ci też urozmaicić aranżację pomieszczenia.

Wykusz – inspiracje na firanki w klasycznym stylu

Potrzebne są Ci klasyczne firany do wykuszu? Galeria dostępnych w sieci fotografii ponadczasowych rozwiązań z pewnością ułatwi Ci wybór. My polecamy modele subtelnie zdobione, na przykład obszyte koronkowym elementem lub zakończone dekoracyjnym pasem z innego materiału.

Do klasycznie urządzonego wykuszu możesz też dopasować firanki z delikatnym blaskiem. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Połysk ma być jedynie subtelny. W klasycznej przestrzeni świetnym ornamentem są kwiaty, które mogą pojawić się również na firankach. Roślinny motyw nie musi zdobić całej powierzchni materiału – wystarczający będzie akcent w górnej części, tuż pod karniszem.

 • W klasycznym wystroju sprawdzą się firany obszyte koronkowym akcentem lub urozmaicone subtelnym blaskiem. Możesz też wykorzystać model z kwiatowym wzorem.
firany wykusz nowoczesne
Niebanalny kształt wykuszu sprawia, że nie musisz stosować we wnętrzu wyszukanych, nietypowych firan.

Firanki do wykuszu – jak dopasować do funkcji przestrzeni?

Niebanalny kształt wykuszu sprawia, że nie musisz stosować we wnętrzu wyszukanych, nietypowych firan. Zbyt bogato zdobione w połączeniu z formą pomieszczenia mogą okazać się przytłaczające dla aranżacji. Zwróć też uwagę na to, jaką funkcję pełni wykusz oraz co oświetlają wpadające przez niego promienie słoneczne.

Jeśli wykusz jest częścią salonu, a w nim zaaranżowany jest kącik do odpoczynku, możesz zdecydować się na delikatne, długie firanki, które sięgają do podłogi. Jeśli światło z okien pada wprost na telewizor, zdecyduj się na nieco grubszy materiał. Możesz też dobrać zasłony, którymi będziesz zasłaniać okno w razie potrzeby. Dzięki temu zbyt silne światło nie będzie Ci przeszkadzało w korzystaniu z ekranu.

Jeśli w wykuszu znajduje się jadalnia, możesz zdecydować się na lekki materiał. Taki, który osłoni wnętrze przed wzrokiem osób z zewnątrz, ale jednocześnie nie zaciemni pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się też panelowe firany do wykuszu – galeria dostępnych w sieci zdjęć z tym rozwiązaniem z pewnością Cię zainspiruje.

W wykuszu może się też znajdować kuchnia. W tym przypadku firany nie mogą sięgać do podłogi. Zdecyduj się więc na takie, które sięgają do połowy okna. Możesz też wybrać zazdrostki.

Firanki do wykuszu – dobierz je do funkcji pomieszczenia:

 • W salonie sprawdzą się nieco grubsze firany, dzięki którym intensywne światło nie będzie padało na telewizor, a Ty dobrze osłonisz wnętrze przed wzrokiem sąsiadów,
 • W jadalni urządzonej w wykuszu lepsze będą delikatne firanki lub panelowe modele,
 • W kuchni natomiast wykorzystaj zazdrostki.
wykusz inspiracje
Dzięki wykuszowi budynek prezentuje się ciekawie, a wewnątrz jest więcej miejsca.

Jak powiesić firanki w wykuszu?

Zawieszenie firanek w wykuszu może sprawić Ci nieco więcej trudności. Przestrzeń ta ma przecież najczęściej dość nietuzinkowy kształt. Zazwyczaj charakteryzuje się formą wielokąta, który składa się z 3 lub 5 ścian.

Zastanawiasz się, jak powiesić firanki w wykuszu? Zwróć uwagę na karnisz – najlepiej sprawdzi się model, który składa się z kilku części. Jeśli zależy Ci na idealnym zaaranżowaniu wnęki okiennej, zdecyduj się na karnisz wykonany na zamówienie. Karnisz przeznaczony do wykuszu może składać się z połączonych ze sobą rur na wspornikach. Wystarczy, że znajdą się pomiędzy nimi kątowe łączniki.

 • Myśląc o tym, jak powiesić firanki w wykuszu, zastanów się przede wszystkim nad karniszem. Powinien być to model na zamówienie, który jest połączony przy pomocy kątowych łączników.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2022 18:20
komentarz /( 1 )
 • Irka2
  Irka2

  wtorek, 08 listopad 2022 09:04

  uważam że firanki są zbedne, po co zasłaniać widoki za oknem!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.